škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

“Motoru Manuel Olarak Çalıştırın” Uyarısı !!!

ARP55 · 22 · 14856

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ARP55

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba Arkadaşlar 2016 Fabia aracımda zaman zaman "D" konumunda  “Motoru Manuel Olarak Çalıştırın” yazısı geliyordu ne zaman nasıl devreye giriyor diye araştırırken dikkatimi bir şey çekti.. . Mesela kırmızı ışıkta durdunuz start/stop devreye girdi ve bu sırada siz kemeri çıkarttınız veya kapıyı açtınız.. Ayağınızı frenden çektiğiniz anda aracı manuel olarak çalıştırmak gerekecek çünkü araç sizin sürüşünüzün bittiğini ve parka "P" konumuna almayı unuttuğunuzu düşünerek siz inerken kendiliğinden hareket etmemek için “LOGİC SİSTEM” denilen bir güvenlik adımını devreye sokuyormuş.. Beklide "D" konumunda ki bu durum anahtarsız çalışan bir çok arabaya hususi bir sistemdir diye düşünüyorum bilmiyorum ama sizlerle bunu paylaşmak istedim.. Konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar var ise onlarında düşüncelerini merak ediyorum…:):ok:

Çevrimdışı Corvette.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aracı aldığım ilk hafta sıkışık bir trafikte start stop devreye girmişti, emniyet kemerini çıkardımmı hatırlamıyorum belkide çıkardım, Manuel olarak çalıştırın uyarısı verdi. Arkadan korna sesi falan kapadım yeniden çalıştırdım devam ettim ama sinir oldum. 3 aydır da start stop kapalı kullanıyorum aracı. Sırf buyüzden yakıt ortalamam 10 litre altına inmiyor suan :D

Çevrimdışı skodaizm

• Ormareşal
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Manuel viteste de aynı durum geçerli. Kemer çıkarılınca  start stop devreden çıkarak anahtarlı çalıştırma gerekiyor.

Bunun harici başka bir konu da start stop,  uzun duraksamada   kendiliğinden motoru çalıştırıyor. Yolda gördüğüm bir ahbap ile konuşmak için kenarda  beklerken araç 4-5 dakika sonra motoru yeniden çalıştırdı.

Çevrimdışı jackalcarlos_18

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Uzun beklemelerde motoru çalıştırması normal, motoru soğutmak, motor yağını soğutmak sonra başlatmak daha fazla benzin harcar, aldığı abdest ürküttüğü kurbağaya değmeyeceği için tasarrufun dışına çıktı mı tekrar başlatır motoru rölantisinde.

Çevrimdışı law23

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aynısı benimde başıma geldi.Kırmızı ışıkta start&stop devreye girdi,bu arada kemeri çıkardım,yeşil ışık yandı araba çalışmıyor,manuel çalıştırın uyarısı veriyor, arkadan millet kornaya asılıyor, bende bir panik ne yaptığımı bile hatırlamıyorum, herhalde manuel çalıştırdım, kontağı çevirdim ama frene bastığımı bile hatırlamıyorum:D
İstanbul trafiğinde hele benim gibi köprü trafiğine giriyorsanız bir işe yaramıyor.Biner binmez kapatıyorum.Aslında isteyince devreye almak daha mantıklı adamlar tam tersini yapmışlar.

Çevrimdışı MATADOR

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Hepinize merhaba. Torpido gözünde duran kullanıcı kitabını okusanız hem bu stresi yaşamayacak hem de aracınızın diğer tüm özelliklerini öğrenmiş olacaksınız. Saygılarımla.

Çevrimdışı Corvette.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: MATADOR;598400
Hepinize merhaba. Torpido gözünde duran kullanıcı kitabını okusanız hem bu stresi yaşamayacak hem de aracınızın diğer tüm özelliklerini öğrenmiş olacaksınız. Saygılarımla.

Aldığım gün attım torpido ya üşeniyorum açıp bakmaya :D

Çevrimdışı smtcglr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Corvette.;598401

Aynen bende öyle :D:D

Çevrimdışı MaÇaHeL

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: MATADOR;598400

Seni Alkışlıyorum.:gut::gut::gut:

Çevrimdışı ruzgar

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bence bir bug..Kemer ve kapıyı açmadan da stop ediyor bazen ama nadir oluyor..

Çevrimdışı A.L.P.E.R

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Corvette.;598401

İnciğine cinciğine kadar bi akşam evde alıp oturdum ve inceledim sigortaların hangisi ne işe yarıyor ezberledim :D

çok özellik var ama bizimkinde yok
« Son Düzenleme: 26 Kasım 2016, 20:07:49 Gönderen: A.L.P.E.R »

Çevrimdışı A.L.P.E.R

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
SS sistemi süper çalışıyor ne zaman çalışıp durcağını 10 numara ayarlıyor

Ss akülerin şarjının yüksek tutulması gerekli bakıyor biraz elk. tüketti hemen açıveriyor ve Fren Enerjisi kazanımı  özelliğide bu sebeple konuluyor araçlara.

Çevrimdışı SinirliSürücü

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: A.L.P.E.R;598541
SS sistemi süper çalışıyor ne zaman çalışıp durcağını 10 numara ayarlıyor

Ss akülerin şarjının yüksek tutulması gerekli bakıyor biraz elk. tüketti hemen açıveriyor ve Fren Enerjisi kazanımı  özelliğide bu sebeple konuluyor araçlara.

Fren Enerjisi kazanımı bende okumuştum kitapda ama nedir ne değildir bilginiz varsa açıklarmısınız ?

Çevrimdışı A.L.P.E.R

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SinirliSürücü;598552
Fren Enerjisi kazanımı bende okumuştum kitapda ama nedir ne değildir bilginiz varsa açıklarmısınız ?

Kısaca;

Rampa aşağı inişte vitesle  yani motor freni ile gaz vermeden ve fren yapmadığımız anda araç zaten yakıt yakmaz ve o anda trigere bağlı olan şarj dinamosunu devreye sokarak motor gücüyle değil aracın kendi ağırlığıyla akarken elek. üretimini yapıyor gaza basıp hızlanırken vs. şarj dinamosunu devreden çıkararak motorun yükün azaltıyor ve yakıttan ve güçten, Torktan kazandırıyor  ve güzel bir sistem.

Bu sistem metrolarda yıllardır uygulanıyor  ilk kalkıştaki kesintisiz tork gücünü frenlemede ters kutup yaparak hem frenleme ve elk. ürtimini yapıyor ve elk. tüketim ciddi oranda azaltıyor.

Ss sistemli araçlarada bunu olması zorunlu gibi birşey de oluyor yoksa yakıtla artacak ve güçte ciddi oranda düşüp akülerinde ömrünü çok azaltacaktır.