škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.2 TSI mı 1.6 TDI mı?

gncozan · 83 · 25369

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı emre0884

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: zaferhan;488438
uzatmaya gerek yok. adam elindeki para ile en iyisini almaya çalışıyor.. 1.4 TSİ da 1.2 tsi ye göre daha İYİ.. yok hızı yeterli. çok kaçtım az yaktım.. 140 la rampa çıktım filan gereksiz sözler bunlar..

3-5 binTL fark ile 35 hp ve 75 NmTork fazlasını almak daha mantıklı.. yakıt farkı 0.5 lt.

ayrıca burada muhabbet ediyoruz.  kişisel zevk ve maddiyat belirler her şeyi.. Aracınız hakkında eleştiri almaya tahammül edemiyorsunuz..

hangisini alırsa şimdiden hayırlı olsun..

Kusuruma bakmayın da bilir bilmez gereksiz yorumları siz yaptınız. Ben burada sizin yapmış olduğunuz yanlış yorumlara cevap verdim. Burası boş beleş ya da yanlış paylaşımların yapıldığı bir platform olamaz! Yeri geliyor kullandığım aracın eksikliklerini ve hatalarını burada paylaşıyorum, bir nevi özeleştiri gibi ;) Bu açıdan baktığımızda eleştiriyi kaldırabiliyorum.

Çevrimdışı HakanParlar

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: zaferhan;488419
Kişisel mesele bu ama bence ikisi de değil..

Octavianın görünüşü maşallah aslan gibi araba.. ben güçsüz motorları pek yakıştıramıyorum.. o yeter bu yeter filan olayı değil bu.. 70 binTL verdiğim araç Audi a4.. BMW 3.20 leri filan geçtim uyduruk arabalara arkadan bakacaksa, Orta şeritlerde sürünecekse hiç kıymeti yok benim için..  imkanımız yok RS alamıyoruz ama.. 1.4 TSİ 140 hp ve Elegance olan araç orda dururken.. 3-5 bin daha düşük fiyata ben ne 1.2 tsi nede 1.6 TDİ alırdım..
 yanlış anlaşılmasın hız meraklısı değilim.. sadece 70 binTL veriyorum.. bir karşılığı olmalı bence..
 1.2 tsi alsanız 120 km hızı geçemeyeceksiniz.. anlık tüketim gözünü korkutacak.. İbiza - fabia motoru bence.. Ambition alsanız anlarım ama Elegance Octavia ya hiç yakışmıyor.. fiyatı anlamsız..

1.6 tdi alsanız (bana göre hantal ama hadi gidiyor diyelim) donanımı az filan gürültüsü zartı zurtu.. e az binerim diyorsunuz.. bana göre gereksiz tasarruf.. ama 100 km de en az 2 lt az yakar.. değer diyorsanız alınır..  

benim için en makul Motor 1.4 TSİ.. az kullanıyorum.. boş yolları severim.. her şeyi geçtim yakışıyor Octavia ya..
Buradan bakinca gercekten içten içe güldüm bu mesaja. 6 aydır 1.2 tsi kullanıyorum 31.200 kmde arabam ve Allaha şükür yüzümü hiç kara çıkarmadı ne yakıt tüketimi ne performans konusunda. Kaç kez oturdunuz direksiyona da karalıyorsunuz ben onu anlayamadım :) güçlü arabaları geçmek derdinde olduktan sonra zaten neden octavia alasınız ? Octavia aklı başında bireylerin kendilerini güvende hissedecekleri ve  adam akıllı kullanılacak bir arabadır, RS olmadığı müddetçe hor kullanılacak abuk sabuk ezilecek bir araba değildir. Sol şerit müdavimlerindenseniz eğer gidersiniz alırsınız 2000 2001 model bir S500, yolunuza bakarsınız. Ancak bu kadar insanın severek kullandığı bir motoru ve aracı böyle karalayamazsınız. Saygılarımla.

Çevrimdışı hakan_by

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar biraz sakin..Bu araçlar arasındaki seçim tamamen kullanım tercihi, donanım beklentisi ve arabaya ne kadar para vereceğiniz yada verebileceğinizle ilgili. Hepsi bu kadar...Ben yılda 15000-20000km yaparım . Her  üç aracı da denedim. 1.6 tdi dsg octavianın performansı beni tatmin etti ve aldım. Ha 5000-6000km/yıl yapsaydım, yakıt tasarrufundansa agresif kullanımı tercih etseydim 1.4 tsi alırdım. Aynı şartlarda yakıt tasarrufu ve maliyet benim için performansdan daha ön planda olsaydı 1.2 tsi alırdım..Tamamen tercih, alışkanlıklar ve parasal durumlarla ilgili bir durum..

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
Araç alımı ve tercihi tamamıyle bütçeyle alakalı diye düşünüyorum.Benim bütçem 2011 yılında 1.6 mpı yetiyordu aldım,şuan brc kitte taktırdım.şehiriçi 0,210 gaz yakıyor,uzunyolda bu 0,175 kr  a kadar düşüyor,performansa gelince beni fazlasıyle tatmin ediyor.1.6 tdı yle düz yolda peş peşe gittik,rampada ise sadece 100 mt fark attı.Alıştaki fiyat farkı 10 000 tl idi.

Çevrimdışı zaferhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: emre0884;488445
Kusuruma bakmayın da bilir bilmez gereksiz yorumları siz yaptınız. Ben burada sizin yapmış olduğunuz yanlış yorumlara cevap verdim. Burası boş beleş ya da yanlış paylaşımların yapıldığı bir platform olamaz! Yeri geliyor kullandığım aracın eksikliklerini ve hatalarını burada paylaşıyorum, bir nevi özeleştiri gibi ;) Bu açıdan baktığımızda eleştiriyi kaldırabiliyorum.

yapmış olduğum yorumlarda yanlış anlaşılma olmasın diye küçük açıklamalar bile yapıyorum.. ama yaranız var demek ki sadece işinize gelen kısmı okuyorsunuz.. boş beleş paylaşım nedir ya.. yazdıklarımdan hangisi mantıksız nedenleri ile açıkla da öğrenelim.. edebinle iki aracı kıyaslayacaksan kıyasla.. zafer arkadaşımız böyle demiş ama doğru budur de.. işte kanıtı de..  eyvallah diyelim bizde..

Alıntı yapılan: HakanParlar;488452
Buradan bakinca gercekten içten içe güldüm bu mesaja. 6 aydır 1.2 tsi kullanıyorum 31.200 kmde arabam ve Allaha şükür yüzümü hiç kara çıkarmadı ne yakıt tüketimi ne performans konusunda. Kaç kez oturdunuz direksiyona da karalıyorsunuz ben onu anlayamadım :) güçlü arabaları geçmek derdinde olduktan sonra zaten neden octavia alasınız ? Octavia aklı başında bireylerin kendilerini güvende hissedecekleri ve adam akıllı kullanılacak bir arabadır, RS olmadığı müddetçe hor kullanılacak abuk sabuk ezilecek bir araba değildir. Sol şerit müdavimlerindenseniz eğer gidersiniz alırsınız 2000 2001 model bir S500, yolunuza bakarsınız. Ancak bu kadar insanın severek kullandığı bir motoru ve aracı böyle karalayamazsınız. Saygılarımla.

benim 1.2 tsi ı karalamak gibi bir derdim yok.. niye ters anlıyorsunuz.. iki araç arasında kıyaslama yapıyoruz sadece.. siz memnun kaldınız diye en iyi araba bu diyebilir miyiz yani. bir başkası memnun kalmayabilir.. elimdeki parayla en iyi ne alabilirim diye soran bir kişiye kendimizce iyi olanı göstermeye çalışıyoruz.. hız meraklısı değilim diyorum ilk mesajımda okumadınız herhalde gereksiz açıklamalarda bulunmuşsunuz.. (ayrıca 1.4 ün yavaş gitme özelliği de mevcut) Evet Octavia kullanmadım.. ama 1.2 ve 1.4 golf kullandım kıyaslamamı hem buradan hem de teknik verilerden yapıyorum.. güldüm müldüm gibi söylemlere gerek yok.. yazdıklarımda hatalı bir şey varsa düzeltiniz.. fikir alışverişi benim bildiğim bu şekilde olur.

Alıntı yapılan: atasagun23;488462
Arkadaşlar biraz sakin..Bu araçlar arasındaki seçim tamamen kullanım tercihi, donanım beklentisi ve arabaya ne kadar para vereceğiniz yada verebileceğinizle ilgili. Hepsi bu kadar...Ben yılda 15000-20000km yaparım . Her üç aracı da denedim. 1.6 tdi dsg octavianın performansı beni tatmin etti ve aldım. Ha 5000-6000km/yıl yapsaydım, yakıt tasarrufundansa agresif kullanımı tercih etseydim 1.4 tsi alırdım. Aynı şartlarda yakıt tasarrufu ve maliyet benim için performansdan daha ön planda olsaydı 1.2 tsi alırdım..Tamamen tercih, alışkanlıklar ve parasal durumlarla ilgili bir durum..

şu arkadaşımız ne güzel yazmış.. bizde bunu söylüyoruz derdimiz bu..

maliyet ön planda olsaydı 1.2 TSİ alırdım diyor arkadaşımız.. bende ilk mesajımda yazdım ki.. Maliyet önemli ise Ambition 1.2 tsi alır geçersin.. ama zaten dünyanın parasını veriyorsun 3-5 daha verip 1.4 TSİ alınabilir..
 çok yol gidiyorsan da dizel alırsın.. bu kadar basit..

bu mantığı kuramıyorsanız.. sözlerim elbette boş beleş, anlamsız ve gülünç gelebilir..

Çevrimdışı HakanParlar

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: zaferhan;488469
yapmış olduğum yorumlarda yanlış anlaşılma olmasın diye küçük açıklamalar bile yapıyorum.. ama yaranız var demek ki sadece işinize gelen kısmı okuyorsunuz.. boş beleş paylaşım nedir ya.. yazdıklarımdan hangisi mantıksız nedenleri ile açıkla da öğrenelim.. edebinle iki aracı kıyaslayacaksan kıyasla.. zafer arkadaşımız böyle demiş ama doğru budur de.. işte kanıtı de..  eyvallah diyelim bizde..

benim 1.2 tsi ı karalamak gibi bir derdim yok.. niye ters anlıyorsunuz.. iki araç arasında kıyaslama yapıyoruz sadece.. siz memnun kaldınız diye en iyi araba bu diyebilir miyiz yani. bir başkası memnun kalmayabilir.. elimdeki parayla en iyi ne alabilirim diye soran bir kişiye kendimizce iyi olanı göstermeye çalışıyoruz.. hız meraklısı değilim diyorum ilk mesajımda okumadınız herhalde gereksiz açıklamalarda bulunmuşsunuz.. (ayrıca 1.4 ün yavaş gitme özelliği de mevcut) Evet Octavia kullanmadım.. ama 1.2 ve 1.4 golf kullandım kıyaslamamı hem buradan hem de teknik verilerden yapıyorum.. güldüm müldüm gibi söylemlere gerek yok.. yazdıklarımda hatalı bir şey varsa düzeltiniz.. fikir alışverişi benim bildiğim bu şekilde olur.

şu arkadaşımız ne güzel yazmış.. bizde bunu söylüyoruz derdimiz bu..

maliyet ön planda olsaydı 1.2 TSİ alırdım diyor arkadaşımız.. bende ilk mesajımda yazdım ki.. Maliyet önemli ise Ambition 1.2 tsi alır geçersin.. ama zaten dünyanın parasını veriyorsun 3-5 daha verip 1.4 TSİ alınabilir..
 çok yol gidiyorsan da dizel alırsın.. bu kadar basit..

bu mantığı kuramıyorsanız.. sözlerim elbette boş beleş, anlamsız ve gülünç gelebilir..
70 bin tl verdiğim araç bmw 3.20d veya audi a4 ü de geçtim, uyduruk arabalara bile arkadan bakacaksa orta şeritlerde sürünecekse hiç bir anlami yok benim için cümlesi size ait değil miydi ? :) ne ara döndü laf anlamadım ben :)

Çevrimdışı emre0884

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: atasagun23;488462
Arkadaşlar biraz sakin..Bu araçlar arasındaki seçim tamamen kullanım tercihi, donanım beklentisi ve arabaya ne kadar para vereceğiniz yada verebileceğinizle ilgili. Hepsi bu kadar...Ben yılda 15000-20000km yaparım . Her  üç aracı da denedim. 1.6 tdi dsg octavianın performansı beni tatmin etti ve aldım. Ha 5000-6000km/yıl yapsaydım, yakıt tasarrufundansa agresif kullanımı tercih etseydim 1.4 tsi alırdım. Aynı şartlarda yakıt tasarrufu ve maliyet benim için performansdan daha ön planda olsaydı 1.2 tsi alırdım..Tamamen tercih, alışkanlıklar ve parasal durumlarla ilgili bir durum..

Hakan Bey Abicim bu konuda sonuna kadar haklısınız, biz 1.2 TSI arabayı sizin yaptığınız hesaplar doğrultusunda seçtim zaten. Arabayı alalı 20 ay oldu 17500 km de şu an. Yılda 10000 km yaparım diye hesapladım ama ufak bir sapma yaşadım tabi :)
« Son Düzenleme: 07 Aralık 2014, 18:35:45 Gönderen: emre0884 »

Çevrimdışı emre0884

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim herhangi bir  yaramın olmadığını daha önce belirttim ;)
« Son Düzenleme: 07 Aralık 2014, 18:31:07 Gönderen: emre0884 »

Çevrimdışı afyon

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
sıfır 1.2 TSI OPTİMAL aldım çok memnunum, uzun yolda depo fulleyerek çlötüm 110-120 arası düz yolda km de o.225 tl yi şehir içindede, bir depo bitirerek ölçtüm, son indirimden sonra 4.35 tl ye aldığım benzinle km.de 0.300 tl yaktı aracım henüz 900 km de daha da düşecek, şehir iiçinde zaman geldi sık dur kalk ve performans zaman geldi çevre yolunda 80-90 yaptım, daha da düşücek paylaşacağım her 5 bin kmde:) harika bir araç dizele göre mtv farkı ve servis bakım farkı var mazot filtresi ve işçilikten dolayı, ayrıca yeni vergi paketi için korklu rüya görmeye gerek yok,

Çevrimdışı HakanParlar

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: afyon;488516
sıfır 1.2 TSI OPTİMAL aldım çok memnunum, uzun yolda depo fulleyerek çlötüm 110-120 arası düz yolda km de o.225 tl yi şehir içindede, bir depo bitirerek ölçtüm, son indirimden sonra 4.35 tl ye aldığım benzinle km.de 0.300 tl yaktı aracım henüz 900 km de daha da düşecek, şehir iiçinde zaman geldi sık dur kalk ve performans zaman geldi çevre yolunda 80-90 yaptım, daha da düşücek paylaşacağım her 5 bin kmde:) harika bir araç dizele göre mtv farkı ve servis bakım farkı var mazot filtresi ve işçilikten dolayı, ayrıca yeni vergi paketi için korklu rüya görmeye gerek yok,
Hayırlı uğurlu olsun, kazasız belasız binin :)

Çevrimdışı afyon

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
yeni aldığım 1.2 tsı optimale hız sabitleyici taktırmak istiyorum taktıran var mı acaba? sıfır alırken pazarlığa kaynamasın diye genelde bayiler takılmıyor diyor, sonra serviste takıyorlar.. bilginiz var mı? ücreti ve performansı nedir?

Çevrimdışı HakanParlar

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: afyon;488520
yeni aldığım 1.2 tsı optimale hız sabitleyici taktırmak istiyorum taktıran var mı acaba? sıfır alırken pazarlığa kaynamasın diye genelde bayiler takılmıyor diyor, sonra serviste takıyorlar.. bilginiz var mı? ücreti ve performansı nedir?
Takılıyor evet. Fiyatını net bilmiyorum ancak sıkıntı çıkaracağını düşünmüyorum sonradan taktıran pek çok arkadaşımız var :)

Çevrimdışı volkidans

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
ender elektronik takıyor fiyatının golf7 ile aynı olacağını söylemişlerdi.

Çevrimdışı civilkaya

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: HakanParlar;488521
Takılıyor evet. Fiyatını net bilmiyorum ancak sıkıntı çıkaracağını düşünmüyorum sonradan taktıran pek çok arkadaşımız var :)

Ben iki ay evvel Tekirdağ Yüncüler'e bakıma gittiğimde "Hala octaviaya ekleme yapamıyoruz." demişlerdi. Hangi serviste yapıyorlar bu eklemeleri? Bir de Ender elektronikte yaptıracağımız bu eklentiler garantiyi bozmaz mı?

Çevrimdışı HakanParlar

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: civilkaya;488560
Ben iki ay evvel Tekirdağ Yüncüler'e bakıma gittiğimde "Hala octaviaya ekleme yapamıyoruz." demişlerdi. Hangi serviste yapıyorlar bu eklemeleri? Bir de Ender elektronikte yaptıracağımız bu eklentiler garantiyi bozmaz mı?
İlginç Antalya Skoda da gayette yapıyorlar işlemi. Ender elektronikte yapacağınız işlem büyük ihtimalle bozar garantiyi diye düşünüyorum ama bu şahsi fikrimdir.