škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.2 TSI mı 1.6 TDI mı?

gncozan · 83 · 25382

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: gkn81;488105
arz talep meselesi tsı motor da benzin çubuğunun hızla düştüğünü görmek istemiyorsanız sürekli temkinli gitmelisiniz bu bir gerçek hele istanbul trafiğindeyseniz vay halinize yakıtta dizel le yarı yarıya fark ediyor temkinli olduğunuz halde ben bunu anlatmaya çalıştım performansa gelincede 1.2 tsı nın ilk kalkışları güzel olmasına rağmen araba 90km ile 120km arasında resmen yığılıyor bana göre yaktığı yakıtın hakkını vermiyor
Tamam bende farklı bir şey söylemiyorum zaten. Ben hep sakin kullanan biriyim. Farkındaysanız ilk yorumumun başında ben düz bir yerde yaşıyorum ona göre okuyun yazmıştım. İstanbul trafiğinden bana ne bu durumda? Konya ovasında katalog değerlerini yakalarım diye aldım, gerçekten de öyle oluyor. 90-120 arası da 6. viteste yığılıyor evet ama 4-5. viteslerde sıkıntı yok. Oda 6.vitesin kullanım amacının dediğim gibi olmasından dolayı.
« Son Düzenleme: 05 Aralık 2014, 19:39:20 Gönderen: ailotana »

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: gncozan;487456
Merhaba Arkadaşlar,

1-2 haftaya araba siparişini vermeyi düşünüyorum birkaç sorum var , öncelikle ilk arabam olucak oyüzden  bilgisizliğime verin..

İlk olarak alıyorum 0 alıcam. Yaşım 25.
Samsunda yaşıyorum , ortalama yılda 7-8 000 km den çok yapacağımı düşünmüyorum.

Octavia 1.2 TSI DSG elegance yada Octavi 1.6 TDI optimal yada ambition almayı düşünüyorum.. Performans olarak fark var mı ? 175 Tork ile 250 Tork en önemli fark sanırım.

Tecrübeleriniz ile öneriniz nedir ?

şimdiden teşekkür ederim...
Bu şartlarda TSI tercih ederdim. 1.2-1.4 TSI ve TDI kullanmış olan birisi olarak. TSI performans ve sürüş keyfi olarak hiç sıkıntı yaşatmayacağını düşünüyorum.
« Son Düzenleme: 05 Aralık 2014, 21:05:02 Gönderen: Akif Hoca »

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Busch;488142
..................................................................................................Octavia 1.6 TDI aldıktan sonra dünya varmış dedim :)

Örneğin 100 TL lik bir yakıtla şehir içinde 330-350 KM yol yapıyorum.

......................................................................................................................................................

Benim araba da (1.2 HTP) 100 lirayla 320-350 km civarı yapıyor, sizin araba mı çok yakıyor? benim araba mı az yakıyor???
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı Busch

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;488253
Benim araba da (1.2 HTP) 100 lirayla 320-350 km civarı yapıyor, sizin araba mı çok yakıyor? benim araba mı az yakıyor???

Genelde  Hep yakın mesafe Şehir içi Aracı kullanıyorum.
Skoda Octavia 1.6 TDİ ile daha fazla şehir içinde Km yapan varmı?
belki benim araç çok yakıyordur bilmiyorum.

sizin kullandığınız araç Fabia değilmi
 Fabia  1.2 HTP ile octavia 1.6 TDİ yakıt değerlerini kıyaslamak ne kadar doğru ?

Çevrimdışı gkn81

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Busch;488259

100 tl ye 560 km yaptım 300 km si uzun yol

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: gkn81;488377
Alıntı yapılan: Busch;488259

100 tl ye 560 km yaptım 300 km si uzun yol
Bu da çok az yakmış. Ölçü olarak kullanılırsa araba sattırır:D

Çevrimdışı Burakkayalık

• Vagkolik
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: gkn81;488106
aracınız kaç kuruş yakıyor acaba  merak ettim

İzmir trafiğinde 30-32 krş Şehirlerarası 23 kuruş yakıyor. Araç 1.4 Tüp de yok. Bu arabada benzinle gidiyor. 1.2 Motor benim arabadan daha da az yakacak

Çevrimdışı zaferhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kişisel mesele bu ama bence ikisi de değil..

Octavianın görünüşü maşallah aslan gibi araba.. ben güçsüz motorları pek yakıştıramıyorum.. o yeter bu yeter filan olayı değil bu.. 70 binTL verdiğim araç Audi a4.. BMW 3.20 leri filan geçtim uyduruk arabalara arkadan bakacaksa, Orta şeritlerde sürünecekse hiç kıymeti yok benim için..  imkanımız yok RS alamıyoruz ama.. 1.4 TSİ 140 hp ve Elegance olan araç orda dururken.. 3-5 bin daha düşük fiyata ben ne 1.2 tsi nede 1.6 TDİ alırdım..
 yanlış anlaşılmasın hız meraklısı değilim.. sadece 70 binTL veriyorum.. bir karşılığı olmalı bence..
 1.2 tsi alsanız 120 km hızı geçemeyeceksiniz.. anlık tüketim gözünü korkutacak.. İbiza - fabia motoru bence.. Ambition alsanız anlarım ama Elegance Octavia ya hiç yakışmıyor.. fiyatı anlamsız..

1.6 tdi alsanız (bana göre hantal ama hadi gidiyor diyelim) donanımı az filan gürültüsü zartı zurtu.. e az binerim diyorsunuz.. bana göre gereksiz tasarruf.. ama 100 km de en az 2 lt az yakar.. değer diyorsanız alınır..  

benim için en makul Motor 1.4 TSİ.. az kullanıyorum.. boş yolları severim.. her şeyi geçtim yakışıyor Octavia ya..

Çevrimdışı emre0884

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şu mantığı yıllardır anlayamadım, lüks arabaları sollayınca ne geçiyor elinize, ne oluyor yani, adam 200 bin lira vermiş bir arabaya, sen sollayınca bunu umursayıp bir köşede ağlayacak mı? Octavia alan bir 'yetişkin bireyin' dikiz aynasına  baktığında arka koltukta oturan çocuğunu ya da bebeğini görmeli, solladığı uyduruk ya da lüks araçlar olmamalı!
« Son Düzenleme: 06 Aralık 2014, 22:32:17 Gönderen: emre0884 »

Çevrimdışı hakan_by

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.4 TSi bence iyi bir seçenek. Eğer o kadar para verdikten sonra 6000 daha verebilirim diyorsanız ve performans sizin için önemliyse bence 1.4 tsi

Çevrimdışı Y.Emre52

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: zaferhan;488419
Kişisel mesele bu ama bence ikisi de değil..

Octavianın görünüşü maşallah aslan gibi araba.. ben güçsüz motorları pek yakıştıramıyorum.. o yeter bu yeter filan olayı değil bu.. 70 binTL verdiğim araç Audi a4.. BMW 3.20 leri filan geçtim uyduruk arabalara arkadan bakacaksa, Orta şeritlerde sürünecekse hiç kıymeti yok benim için..  imkanımız yok RS alamıyoruz ama.. 1.4 TSİ 140 hp ve Elegance olan araç orda dururken.. 3-5 bin daha düşük fiyata ben ne 1.2 tsi nede 1.6 TDİ alırdım..
 yanlış anlaşılmasın hız meraklısı değilim.. sadece 70 binTL veriyorum.. bir karşılığı olmalı bence..
 1.2 tsi alsanız 120 km hızı geçemeyeceksiniz.. anlık tüketim gözünü korkutacak.. İbiza - fabia motoru bence.. Ambition alsanız anlarım ama Elegance Octavia ya hiç yakışmıyor.. fiyatı anlamsız..

1.6 tdi alsanız (bana göre hantal ama hadi gidiyor diyelim) donanımı az filan gürültüsü zartı zurtu.. e az binerim diyorsunuz.. bana göre gereksiz tasarruf.. ama 100 km de en az 2 lt az yakar.. değer diyorsanız alınır..  

benim için en makul Motor 1.4 TSİ.. az kullanıyorum.. boş yolları severim.. her şeyi geçtim yakışıyor Octavia ya..

1.2 Octavia'nın hiç direksiyonuna geçmeden, hava da kalan yorumlar olmuş sizin ki, ben sürekli şehirlerarası yol gidiyorum, aracımda elegance donanımlı, 120'yi niye geçmeyelim? Atmosferik 1990 model araba mı bu? Düzlükte 210'nu bile gördüğüm oldu, uzun yol ortalamam da 6.9 LT, hiçte yavaş kullanmam uzun yolda, şehir için ortalamam da 8.5 LT şu anda, aracı aldığımdan beri sıfırlamadım ortalamam 7.5 LT...Yakıt tüketimlerini geçtim; bundan önce ki aracım 2011 model 3.20D idi, malum 2.0 LT 184 HP, güzel gidiyordu, onda da 300 KM hız yapmıyorduk ya...Sonuç olarak hem az vergi, hem az yakıt, hem konfor, 1.4 neden alayım? Ortalama 2 LT daha fazla mı benzin yakayım, vergiyi 2 katı mı ödeyeyim,amaçsız bir motor bence...1.2 veya 1.6tdi en ideali bana göre...73 bin TL ye aldım, parasının son kuruşuna kadar hak ediyor, hiç orta şeritte falan gitmiyorum, yüksek tork, yüksek keyif...Tavsiye ederim ;)

Çevrimdışı Y.Emre52

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: emre0884;488422
Şu mantığı yıllardır anlayamadım, lüks arabaları sollayınca ne geçiyor elinize, ne oluyor yani, adam 200 bin lira vermiş bir arabaya, sen sollayınca bunu umursayıp bir köşede ağlayacak mı? Octavia alan bir 'yetişkin bireyin' dikiz aynasına  baktığında arka koltukta oturan çocuğunu ya da bebeğini görmeli, solladığı uyduruk ya da lüks araçlar olmamalı!

Ağzınıza sağlık, Octavia tam bir aile aracı, arkadan eşim, çocuğum rahat mı benim için en önemlisi o...

Çevrimdışı emre0884

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=24537&highlight=uzun+yolda+rapid&page=3
Geçen sene bu konudaki resimdeki gibi yüklü haliyle Gaziantep-Ankara arası rampaları 140 la tırmandım yeri geldi o hızla virajlara girdim (Rapid 1.2 TSI 8v) bana mısın demedi. Totalde yaklaşık 750 km yolu 200 tl benzinle geldim (15.01.2014). En son yaptığımız skodaturkey ankara buluşmasında forumdan Hakan arkadaşımla (Octavia 1.2 TSI 16v ) ışıklarda kalkış denemesi yaptık ve tabiri caizse  1.2 Octavia nın tozunu yuttum! Ben daha 4. vitese atarken Hakan 150-200 metre arayı açtı. Varın 1.2 Octavia nın gücünü siz tahmin edin!
« Son Düzenleme: 07 Aralık 2014, 00:58:53 Gönderen: emre0884 »

Çevrimdışı zaferhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
uzatmaya gerek yok. adam elindeki para ile en iyisini almaya çalışıyor.. 1.4 TSİ da 1.2 tsi ye göre daha İYİ.. yok hızı yeterli. çok kaçtım az yaktım.. 140 la rampa çıktım filan gereksiz sözler bunlar..

3-5 binTL fark ile 35 hp ve 75 NmTork fazlasını almak daha mantıklı.. yakıt farkı 0.5 lt.

ayrıca burada muhabbet ediyoruz.  kişisel zevk ve maddiyat belirler her şeyi.. Aracınız hakkında eleştiri almaya tahammül edemiyorsunuz..

hangisini alırsa şimdiden hayırlı olsun..

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kusura bakmayında Seat'te 1.2-1.4 motor arası fark 3-4 bin lirayken(Hatta geçen sene 2bin liraydı) Skoda'da 6500TL vermek bana çok saçma geldi. Yüce Auto'ya mailde attım bu konunun saçmalığıyla ilgili. Tabiki her zamanki gibi geri dönüş olmadı :P