škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.2 TSI mı 1.6 TDI mı?

gncozan · 83 · 25290

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gkn81

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
1.2 tsı jetta yı sattım yakıtı yüzünden 2012 comfort paketti dizel dsg octavia aldım yakıtı en az yarıyarıya fark etti fiyat bakımından

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben düz bir memlekette yaşadığım ve genelde sakin kullandığım için yorumlarımı da ona göre okuyun.
Alıntı yapılan: gkn81;488066
1.2 tsı jetta yı sattım yakıtı yüzünden 2012 comfort paketti dizel dsg octavia aldım yakıtı en az yarıyarıya fark etti fiyat bakımından
Yeni Octavia'daki 1.2 TSI motor Jetta'dakinden farklı. Üstelik Yeni Octavia MQB platformunda bir araç ve eskisinden daha da hafif. Bu kriterlere göre yakıt tüketimi de Jetta'dan 1 litre az görünüyor katalog değerlerinde. Ben daha araç yeni olmasına rağmen katalog verilerine 0.5 ila 1 litre yaklaşmış durumdayım şu anda. Daha da düşecektir bu değerler.

Alıntı yapılan: gkn81;488065
tsı motordan uzak durun çok benzin yakar yokuşlarda ise dizelin performansını asla vermez zaten uğraşırsanız benzini 2 katı yakar
1.4 TSI motorun torkuda 250nm, 1.6TDI motorunda. Nasıl aynı performansı vermiyor onu anlamadım? Uzun yolda 1.2TSI aracım 5.2-5.3 litre yakıyor. Dediğim gibi araç daha çok yeni, gittikçe düşecektir. Çok mu yakmış oluyor bu durumda?
« Son Düzenleme: 04 Aralık 2014, 22:44:18 Gönderen: ailotana »

Çevrimdışı Burakkayalık

• Vagkolik
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: gkn81;488065
tsı motordan uzak durun çok benzin yakar yokuşlarda ise dizelin performansını asla vermez zaten uğraşırsanız benzini 2 katı yakar

İlginç, Biz başka bir araba sürüyoruz o zaman:hmm:

Çevrimdışı Burakkayalık

• Vagkolik
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Y.Emre52;488064
Aracı çok zorlarsanız evet arkasını bırakma eğilimi var, ama ESP hemen devreye giriyor, siz toplayamazsanız da kendisi topluyor, ayrıca arkadan kayması, önden kaymasından daha güvenli, ufak bir kontra ile arkayı hemen toplayabilirsiniz.

Sonuçta Audi A7 sürmüyoruz. Keskin viraja 150-160'la giripte bu araba savuruyor diyorsanız gidin Audi A7 alın. Yoksa normal süratlerde ben hiç bir şekilde bi rahatsızlık duymuyorum hatta memnunum.:ok:

Çevrimdışı Y.Emre52

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Burakkayalık;488073
Sonuçta Audi A7 sürmüyoruz. Keskin viraja 150-160'la giripte bu araba savuruyor diyorsanız gidin Audi A7 alın. Yoksa normal süratlerde ben hiç bir şekilde bi rahatsızlık duymuyorum hatta memnunum.:ok:
Benim öyle bir iddiammı oldu kardeşim?! Neyin atarını yapıyorsun ki bana? Ben araçla ilgili bir şikayettemi bulundum? Sadece aracı zorlarsanız arkasını bırakma eğilimi var, hatta zahmet edip test videolarını da izlersen ne demek istediğimi anlarsın, 150-160 la viraja girmene gerek yok...

Çevrimdışı Burakkayalık

• Vagkolik
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Y.Emre52;488074
Benim öyle bir iddiammı oldu kardeşim?! Neyin atarını yapıyorsun ki bana? Ben araçla ilgili bir şikayettemi bulundum? Sadece aracı zorlarsanız arkasını bırakma eğilimi var, hatta zahmet edip test videolarını da izlersen ne demek istediğimi anlarsın, 150-160 la viraja girmene gerek yok...

Cevabım sana değil alıntı yaptığın kişiyeydi.Atarlı bir içerik yok

Çevrimdışı gkn81

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
1.2 tsı nın 6. vitesten 4. vitese düştüğü yollarda 1.6 tdı yüksek performans gösteriyor ayrıca tsı istanbul düzce arası yarım depo benzin yaktığı bile oldu arabanız kaç kuruş yakıyo benzinde onu yazın kardeşim benim arabam 17 kuruşla 20 kuruş arası yakıyo göz boyamaya gerek yok

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
6.vites tamamen ses kesme ve yakıt düşürme amaçlı bir vites. Uzun bir dişli oranı var. O viteste araç çok iyi hızlanıyor diyorsanız atıp tutuyorsunuz derim.

Aracın kaç yaktığını yazdım ayrıca bakın yukarda. Ufak bi kerat cetveli hesabıyla kendiniz hesaplayabilirsiniz. Daha 1250 km de aracım. Zaten dizel motordan daha az yakıyor diye bir iddiada da bulunmadım? Ben A5 kasa aracıma göre karşılaştırma yapıyorum. Onda LPG vardı ve 3-5 kuruş daha az yakıyordu bu aracımdan. Daha ne istiyim ki?

Ayrıca; 1.2TSI motor ile yardır yardır giderseniz İstanbul Düzce arası yarım depo benzin yakar. Onun aksini savunan var mı ki? Yüksek hızlarda ve şehir içi sıkışık trafikte TSI motorun TDI motora göre katalog verilerinden sapma oranı daha fazla. Ben şehir içi fazla kullanmıyorum aracımı. Yılda 15-16bin yapıyorsam 12-13 bini uzun yoldadır. Onda da 90-120 arası kullanırım. 1.2TSI motoru da bunu düşünerek aldım. Yakıtından da son derece memnunum. 10 bin lira fazla verip TDI motor almakta işime gelmedi açıkçası.
« Son Düzenleme: 05 Aralık 2014, 02:23:17 Gönderen: ailotana »

Çevrimdışı gkn81

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
arz talep meselesi tsı motor da benzin çubuğunun hızla düştüğünü görmek istemiyorsanız sürekli temkinli gitmelisiniz bu bir gerçek hele istanbul trafiğindeyseniz vay halinize yakıtta dizel le yarı yarıya fark ediyor temkinli olduğunuz halde ben bunu anlatmaya çalıştım performansa gelincede 1.2 tsı nın ilk kalkışları güzel olmasına rağmen araba 90km ile 120km arasında resmen yığılıyor bana göre yaktığı yakıtın hakkını vermiyor

Çevrimdışı gkn81

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Burakkayalık;488072
İlginç, Biz başka bir araba sürüyoruz o zaman:hmm:

aracınız kaç kuruş yakıyor acaba  merak ettim

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: gkn81;488105
..................1.2 tsı nın ilk kalkışları güzel olmasına rağmen araba 90km ile 120km arasında resmen yığılıyor bana göre yaktığı yakıtın hakkını vermiyor

benim araba bile bu durumda yığılmıyorsa , yığılan 1.2 tsı nin bir derdi vardır kesin...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Konuyu açan üyemizin durumunda tsi bence de daha mantıklı. Ancak daha önce yazdıklarıma ilaveten olayın bir de psikolojik yanı var. Benzinli araç kullanırken ister istemez gözünüz sürekli yakıt ibresinde oluyor, ya da en azından bende böyle. Sürekli de ortalamada ne kadar yaktığınızın hesabını yapıyorsunuz. Dizel motorda istediğiniz zaman istediğiniz gibi aracı kullanma serbestisi daha fazla.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı Busch

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba
benimde Bundan önceki aracım benzinliydi
Yıllık ortalama 7 km yapıyordum.

Ben aracı alırken Bana Yıllık en az  15-20 bin Km yapıyorsanız Dizel Alın demişlerdi genelde hangi marka yada bayiye gitsem.

Ancak ben Yılda Ortalama 7 bin Km  yaparken
TDI araçla ilk yıl  12.500   km  yaptım .
Ortalamayı 5 bin km geçmişim araç dizel olunca
Octavia 1.6 TDI aldıktan sonra dünya varmış dedim :)

Örneğin 100 TL lik bir yakıtla şehir içinde 330-350 KM yol yapıyorum.

şimdi kısa mesafe dersiniz ilerde belki daha çok km yol yapma ihtiyacı olur.

Birde şöyle sormak lazım ilerde  bu aracı satmaya karar verdiğinizde
1.2 TSI mı 1.6 TDI  daha çabuk Müşteri bulup kendini satar.

her yönüyle iyi düşünmek gerek.

Çevrimdışı Özgür Şahin

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mesutozil.com
Alıntı yapılan: Busch;488142
Merhaba
benimde Bundan önceki aracım benzinliydi
Yıllık ortalama 7 km yapıyordum.

Ben aracı alırken Bana Yıllık en az  15-20 bin Km yapıyorsanız Dizel Alın demişlerdi genelde hangi marka yada bayiye gitsem.

Ancak ben Yılda Ortalama 7 bin Km  yaparken
TDI araçla ilk yıl  12.500   km  yaptım .
Ortalamayı 5 bin km geçmişim araç dizel olunca
Octavia 1.6 TDI aldıktan sonra dünya varmış dedim :)

Örneğin 100 TL lik bir yakıtla şehir içinde 330-350 KM yol yapıyorum.

şimdi kısa mesafe dersiniz ilerde belki daha çok km yol yapma ihtiyacı olur.

Birde şöyle sormak lazım ilerde  bu aracı satmaya karar verdiğinizde
1.2 TSI mı 1.6 TDI  daha çabuk Müşteri bulup kendini satar.

her yönüyle iyi düşünmek gerek.

tam de demek istediğim buydu

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Söyledikleriniz kısmen doğru olsa da araçlar arasındaki donanım farkını göz ardı etmeyelim.

Donanımlı araç da donanımsıza göre 2.elde daha çok müşteri çekecektir.

Zaten araçlar uzun süre biniliyorsa, 4-5 yol veya daha fazla, 2. elde değeri oldukça düşüyor. Bu durumda benzinli-dizel farkı çok bir meblağ fark ettirmiyor, sadece çabuk satılmasına ufak bir etkisi olabilir.

Benim şahsi kanaatime göre, eğer yapılacak yol cidden fazla değilse, uzun süre kullanılacaksa donanım olarak dolu olan 1.2TSI ı seçmenizdir. Hiç değilse aracınızın donanım özellikleri ile keyfini sürersiniz.

ama yok ben çok km yaparım, aracı da kısa kullanıp hemen satarım derseniz TDI daha mantıklı olabiir