škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Motor Temizliği

anıl · 52 · 26843

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı anıl

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar Yeti model aracımın hava ve polen filtrelerini değiştirmek üzere servise gittiğimde işlem sonunda aracın ve motorun tazikli su ile yıkandığını gördüm. Motor koruma kapağı çıkartıldı ve kapağın iç kısmı ile kapaksız halde iken motor bölümü tekrar tazikli su ile yıkandı... Motora zarar vereceğini düşünmeme rağmen hala sorunsuz şekilde çalışıyor... Lütfen fikirlerinizi yazar mısınız, hani motorun tazikli su ile yıkanması sakıncalıydı ?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Önerilmiyor çoğu yerde, bazen de korkuluyor üzerime kalır diye, düşük de olsa bir yerlere su kaçma ihtimali var. Ama ben sakınca görmüyorum, nereye tutacağını bilirsen hele  ;)

Çevrimdışı anıl

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Serviste araç yıkama görevlisi olan arkadaş rasgele tuttu tazikli suyu. Motor kapaklarının herhangi bir işe yaramadığını anlamış bulunuyorum. :)

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: anıl;184983
Serviste araç yıkama görevlisi olan arkadaş rasgele tuttu tazikli suyu. Motor kapaklarının herhangi bir işe yaramadığını anlamış bulunuyorum. :)

Kapak zaten sudan koruma amaçlı değildir:)

O kapak ısı izolesi içindir.Motorun sıcaklığı direkt kaputa vurursa aşırı ısınır ve yağmurda buhardan önünüzü göremezsiniz:)

Bu arada tek nedne bu değil tabiki.Ayrıca kirliliği önlemek vsde sayılabilir.
Dizel motorlardada motorun ısınması kolaylaşıyordu sanırım bu sayede...
« Son Düzenleme: 21 Ocak 2011, 17:21:26 Gönderen: Can »

Çevrimdışı anıl

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Mantıklı sebepler. Lakin forumda "motor yıkama - temizlik" konusu hakkında yazılanlar ve serviste başıma gelenler çelişiyor. Açıklayıcı yazılarınız için çok teşekkür ederim. Bu arada, motor kapağı bulunmayan Skoda modelleri de mevcut. Buhar sorununu nasıl çözmüşlerdir dersiniz ? Saygılar.

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: anıl;185152
Mantıklı sebepler. Lakin forumda "motor yıkama - temizlik" konusu hakkında yazılanlar ve serviste başıma gelenler çelişiyor. Açıklayıcı yazılarınız için çok teşekkür ederim. Bu arada, motor kapağı bulunmayan Skoda modelleri de mevcut. Buhar sorununu nasıl çözmüşlerdir dersiniz ? Saygılar.

Kaputta keçe vardır onlarda:)
Aynı motorda hem keçe hem kapak olanlarda olabiliyor tabiki.
Dediğim gibi,istisnalar kaideyi bozmaz:)

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Can;185160
Kaputta keçe vardır onlarda:)
Aynı motorda hem keçe hem kapak olanlarda olabiliyor tabiki.
Dediğim gibi,istisnalar kaideyi bozmaz:)

Aynen bizim arabada he kapak hem keçe var keçenin artısı ses izolasyonuda yapıyor.

Motora basınçlı su vurmakta sakınca yok en önemli organ bana göre beyin gerisi sorun çıkaracağını zannetmem :)

Çevrimdışı anıl

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bazı Roomster modellerinde ne motor kapağı var, ne de keçe bulunuyor...

hasan

• Ziyaretçi
Benim araba da hem keçe hem de motor kapağı var.

Çevrimdışı srcn09

• Turbocharged Direct Injec
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.passatturkiye.com
VW 'de motor temizliği olarak Tazikli suyla temizlik yapıyor herhangi bir sakıncası olcağını düşünmüyorum ama tabi su kaçma ihtimali de var bazılarının başına tazikli su ile yıkama sonrası sensörlerde arızalar meydana gelmiş yönünde duymuşluğum var
2008 VOLKSWAGEN PASSAT 2.0 TDI CR 140HP 6-DSG COMFORTLİNE REFLEKS GÜMÜŞ

Çevrimdışı anıl

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Evet bu durum hakkında yaşananlar çelişkili. Motor kapağı olmayan ve tazikli su ile vunharca yıkanan aracımda herhangi bir problem olmadı; lakin her kafadan bir ses çıkması aklımı karıştırıyor. Serviste başıma gelenleri birkaç mesaj yukarıda yazmıştım. Saygılar.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Benim takada motor kapağı yok, sorunsuz yıkanıyor. Bazılarında kapak filtre kazanı ve hava filtresini taşıyor.

Çevrimdışı anıl

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aracın hassas bölümlerinde sorun olmaması çok güzel.

Çevrimdışı Colt54

• MIVEC Owner!
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mitsubishiclubtr.com
Benim aracımda da keçe ve kapak yok.. Motor da pis açıkçası.. Hortum veya basınçlı yıkama imkanım var, motorun nerelerini kaptmam gerekir poşetle falan.. Aracım LPG'li..

Olmazsa yıkayayım da bir e VRC ile geçeyim :D