škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Motor Temizliği

anıl · 52 · 26862

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı anıl

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Poşete vb. kullanmaksızın yıkattım aracımın motorunu. Servis müdürü olan kişi sakınca görmedi yıkanmasında. Lakin bu durum Mitsubishi lerde nasıl oluyor bilmiyorum. Aracının motorunu yıkatırsan lütfen yaşananları yaz... Saygılar.

Çevrimdışı bekoo

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;184924
Önerilmiyor çoğu yerde, bazen de korkuluyor üzerime kalır diye, düşük de olsa bir yerlere su kaçma ihtimali var. Ama ben sakınca görmüyorum, nereye tutacağını bilirsen hele  ;)

Alıntı yapılan: Colt54;185726
Benim aracımda da keçe ve kapak yok.. Motor da pis açıkçası.. Hortum veya basınçlı yıkama imkanım var, motorun nerelerini kaptmam gerekir poşetle falan.. Aracım LPG'li..

Olmazsa yıkayayım da bir e VRC ile geçeyim :D

Sayın forum sakinleri, müşterilerden bazıları araçlarının yıkatırken motorlarınında yıkanmasını istiyor geçen 2010 toyota corollanın motorunun koruyucu kapağını çıkardım temizleyiciyi sıktım hotrumla basınçsız suyla güzelce yıkadık bi sorun çıkmadı herhangi motor arıza lambası falan da yanmadı. Ancak modeli düşük araçlarda özellikle dispiritörü kapatsamda çalışmıyo bu kapatılması gereken yerler su tutulmaması gereken yerler nerelerdir. cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Akü, beyin, alternatörü kapatırım basarım suyu :)

Ama uzaktan, hani durular gibi, yakında vurmam.

Riskli bir araç ise ya da endişe varsa bahçe hortumu da iş görür.

Çevrimdışı anıl

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bektaş arkadaşım aynı durumu yaşadım ve servis müdürünün denetiminde aracım ve aracımın motoru tazikli su ile yıkandı, dayak atar gibi yıkadılar arabamı. Herhangi bir sorun olmayacağını ve akü, beyin, alternatör vb. kısımların fabrika çıkışı izole edildiği söylendi.

Çevrimdışı dikmentr

• O Şimdi Asker
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Tek bildigim şey sıcak motoru yıkayan 1 2 servis gördüm yıkama görevlisi kaputu acıp köpüklü sabunlu su püskürtüp tazikli suyla bi güzel yıkadı:)
bende vicdanım sızladı gıdıp o arabanın sahibiyle konuştum dedım yaptıgınız iş yanlış sıcak motora ve kabloların ustunu kapatmadan motor yıkanmaz dedım adam şikayetci oldu :) ordaki yıkayan elemanla konuştum dedım bu iş böyle yapılmayacagını bılmıyormusun başına hangi dertleri açarsın bılıyormusun dedım
1 eksoz manifot sıcakken su vurduysan döküm oldugundan direk çatlatır
artı egsoz katarizatör delersin işi biter ve o degıl triger kasnagına su gırerse motoru sararsın elektirik kabloların uçlarını kapatmassan heran gibi bir valf yada röle ve swich şaşi contak yapırırsın oksitlnme yaptırırsın sana burda yaptıgın iş 1 2 saat sonra araba bozulursa allah belanı verır diyen cok olur ve 1 2 saat sonra da iş senlikten cıkıp servise gider hiç acıma yokmu dedim nasıl olsa doğru servis kazansın emir büyük yeren bi taraf bozar bi taraf yapar gidip şikayetci oldum ve 2 3yere başvuru yaptım telefon geldi halil bey açmış oldugunuz şikayeti ilgilendiklerini söylediler ve 2 hafta sonra aracımı tekrar aynı servıse goturdum ve yine aynı adam wax polish motor temizleme departmanındaydı bu sefer ana o markanın ana müdürüyle konuştum fotorafları mail yoluyla attım gerekenleri yaptılar sağolsunlar böyle ırz düşmanları var ülkemizde onların allah belasını versin
adam boya koruma yaptırmak icin arabayı getırıyor 500 tl verıyor boya korumada arabayı bilerek cizip ve oraya rütüş yapıp pastaylan kapatıp üreticiye verdikten sonra ilk yıkamada o rütüş boyası acıldımı hiç ispahat edemıyorsunuz ben bunlarla cok karşılaştım ama işini cok başarılı yapanlarda var aha sonax firmasında 1 2 böyle ıbırzıbır gordum arkadaşımın arabasını yaptılar fazla pasta yaptıkları ıcın vernikte acılmalar oldu araç 0 busene 1 yıllık oldu sol taraf full boya attırdı yazık işte saygılar
motor yıkamak yıkatmak cözüm degil :) susuz yıkama spreylerı var 2 tane al sık bol bol hava ile kurut bitti gitti su tutumak iş degil:)

arabada en önemli parcaları kapatacaksınız
1 aku
2 enjeksion beyni sgorta kutusu
3 alternatör klima kasnagı kesınlıkle su vurulmaz ve kayışlara
4 sıcak ise eksoz manifolt ve kartarizatör kısıma kesınlıkle vurulmaz soguk ise calıştıgında arac eksoz manıfoltu döküm olduugndan dolayı ılk 500derecele cıktıgı ıcın catlama riskı vardır. ondan yıkandıgından hava ıle oraları kurutmak lasım
5 ışık sistemi ve cevresi xenon far
6 triger setinin oraya su vurmayın kasnakta sorun cıkabılır
7 motor bujılerı gözükenler karburatorlu araclara kesınlıkle iyincene kapatmadıktan sonra su vurmayın
8 en önemlisi enjeksion beyni enjeksion beyni arabanın ana parcasıdır:)
immobilizer ve arabanın yakıt veren ve oksijen yanmayı ayarlayan yakıt beynidir o bozuldumu yada lehim deydimi yada icindeki epronlarla oynandımı fazla dayanmaz tekrar bozulur:) ve araba calışmaz 2 milyar 5 milyar varan fiatı vardır :)
« Son Düzenleme: 23 Ocak 2011, 22:51:47 Gönderen: dikmentr »
"OTO TAMiR SERViSi- Bizi denedikten sonra bi daha bi yere gidemiyceksiniz"

Çevrimdışı anıl

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Temizlik imandan gelir. Yıkatın arkadaşlar.

Çevrimdışı dikmentr

• O Şimdi Asker
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: anıl;186742
Temizlik imandan gelir. Yıkatın arkadaşlar.

Yıkatmasını bilene yıkatın bilmeyene yıkatırsanız masrafınada katlanırsınız demek isterim:) benim arkadaşım acıp thesolutıon denilen markanın spreyini sıkıp hic bir yeri kapatmamış ve direk suyla yıkadı açtıgı mastaf 3 milyarı geçti manifolt ölmüş enjeksion beyni onarılmış otomatik sanzıman beyni kablolarında şaşe cıkmış alternatör onarılmış lamba sensörü degiştirilmiş
klima kasnagındaki su temizlenmiş anlattı araba yürümüyordu gecen gördüm 1 haftada burdaki yıldırım pejeout yaptırdı 3 milyarın üstünde bir fiyat söyledi. bilinçsizce yıkamak maliyete ve o maliyet de servislerin elindedir:)
3 tl parcayı 10 tl 20 tl satmak büyük kar hele hele orjinal servis ise kacınılmaz:) gecen gün burda bir araba oto temizleyicisi var oto motor yıkama koruma kaç para dedim 50 tl dedı hepsi icinde aç kaputu yapalım dedi arkadaşın işyeri arabasına uygulattık adam hertarafını sarıp su geçirmez bantla bide özel o sgorta kutusu ve beyin kutusuna kab yapmış onuda kapattı basttı suyu arkasından bi köpük sıktı ve onlada yıkadı ve arkasından 1 fıskıyeylen birşey sıkıp yıkadıktan sonra kaputu kapattı yarım saat öyle durdu hava ile suları akıttı kuruttu muhteşem oldu:)  araç torpido parlatıcısıylada motorun gözüken kısmını parlattı zaten parlaktı ama gine onu sürdü süper oldu..

mühim olan açık kabloları ve suyu vurması gereken yerlere vurmaktır.
"OTO TAMiR SERViSi- Bizi denedikten sonra bi daha bi yere gidemiyceksiniz"

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Motoru 4-5 ayda bir nemli bezle silin,2 ayda bir Plak 2 uygulayın,zerre toz oluşmuyor,kirlenmiyorda zaten.Sıfır araç için geçerli bu tabi...

Bizim araç 8 aylık oldu,kaputu açıp bakan şaşırır,tertemiz:)

Nisan 2010;

Ocak 2011;

Çevrimdışı ST-max

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Benimde bir sorum var bugüne kadar 1 defa kaput altına basınçlı su depmedi arabayı kuruladıktan sonra(dandik mikrofiberle) motoru onla siliyordum hazır ıslak ya sonrada eve götürüp makineye atıyordum.Ama benim motor bölümü çok geniş olduğ için araya kediler falan acayip fazla giriyor.İstese alttan ufak cins köpek bile sığar :D
Fan ile ön şase demiri arasında elimi yere değdirebiliyorum benzer şekilde motor ile şase demiri arasınada ince kolu olan birisi rahat kolunu sokar yere değdirir.Etrafı epey boşluklu.Ön tamponun içe doğru kıvrımında sisin arka köşesinde yavru kedi bulmuşluğum var :D Neyse konyua döniyim.Benim motoru siliyorum ama geçmiyor yine tozluymuş pismiş gibi duruyor.Birde kaputun iç tarafı biraz çamur olmuş oraya su-köpük uygularsam motora damlar sorun olur mu? Motora basınçlı dedğilde normal musluk suyunu basıncını vursam sorun olurmu? Bagaj kapağının köşesindeki su oluklarını nasıl temizlememi önerirsiniz?
Çok mu uzun oldu ne :D

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Akü ve alternatörü naylon poşetle kapatıyorum. Çok amaçlı temizlik ürününü fısfısla sıkıyorum, köpük oluyor (önünde tel kafesi olan tip fısfıs şişeyle). Uzun saplı fırçayla aralara giriyorum, sonra duruluyorum bahçe hortumuyla. Üzerinde plastik bakım ürünü geçip bitiriyorum. Asla başın ağrımaz bu şekilde...

Bagaj araları da fırçayla...

Fırça ve APC, LOC, Vinet gibi çok amaçlı temizlik ürünleri çoğu derde deva

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Can;

Bende plak2 1 ay dayanmıyor ayda bir diyelim ona:D

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçen açtım kaputu,bayağı kirlenmiş,Ocaktan beri el değmedi :D
Kir dediğim toz var sadece.Oda olur o kadar.
Yza girişince hallederik :D

Çevrimdışı orhanöztürkler

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
yıkanması doğru değil tabiki hele birde bunu yetkili servis yaptıysa aman dikkat!

Çevrimdışı medmania

• Garajperest
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Konu biraz hortlayacak ama, fiat servisinde kullanılan beyaz süt gibi (belki çok çok hafif yeşilimsi gibi bi rengi olan) bi sıvı varmış. Motora sıkıp aracı çalıştırıyorlarmış ve su tutmadan filan motor tertemiz oluyormuş. Bu ürünü bilen var mı?

Çevrimdışı ssaatci

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
foam lance ile motor yıkanır mı zararı olur mu?