škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

54 Kentte Kış Lastiği Zorunlu

06FSE21 · 109 · 22372

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;485327
Engin sen yapma bari:(

Olası buluşmaya kar lastiklerini takacam, merak etme...totem yapıyorum, kar yağsın diye, yoksa şimdiden takmıştım...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;485332
O zaman 77 TL  :D

Hocam peki polise su an antepe donuyorum dedin ama aracin yönü koprude avrupa istikametine olursa ya:-)))))))

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
''Evropadan şööööyle bir dolanıp, doooğru memlekete gidecem'' de denilebilir...Yerse tabii...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: mdindas;485339
Hocam peki polise su an antepe donuyorum dedin ama aracin yönü koprude avrupa istikametine olursa ya:-)))))))

"Çevreyolunda tabelayı kaçırdım, ilk kavşaktan Antep'e geri döneceğim, yollar çok karışık burada be amirim"  :D :dede::gaz::p

Çevrimdışı onur07

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
benim plaka 07 takmasam kurtarırım :) ama artık eskişehirde yaşıyorum ve bugün sabah 4 dereceydi kış lastiği almam gerektiğine karar verdim. Fakat fabia 2 nin lastiği neden opel astranın lastiğinden pahalı ya:) bu sebeple kış lastiği ölçüsünü forumda yapanları okumuştum ne derece doğru size sormak istiyorum 185 60 15 yapsam olur mu ? good year ultragrip 9 a 165 lira fiyat veriyorlar sizce fiyatı nasıl ?

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Netice itibariyle 2014-2015 döneminde otomobillere kış lastiği zorunluğu yayımlandı mı?

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;486373
Netice itibariyle 2014-2015 döneminde otomobillere kış lastiği zorunluğu yayımlandı mı?
Binek yani Hususi kullanılan araçlara kış lastiği zorunluluğu yok. Bunu lastik imalatçıları kazansın devlet denen örgütte KDV' den nasibini alsın gerekçesiyle kafaları karıştırıyorlar.  Ha siz isterseniz takarsınız Bunu engelleyende yok. Ancak şunu bilmekte yarar var, Buz tutmuş asfatta yada zeminde hiç bir halta yaramıyor. Eğer karın altı buz ise o da bir işe yaramıyor. Yağmurlu havada frenlemede %10 kadar bir avantaj sağlıyor. Ancak öyle bir sürate ulaşmışınız (   ~80-85 km/h) su yastığı oluşmuşsa o da hikaye. Buyrun Linki:
http://finans.mynet.com/haber/detay/otomotiv/kis-lastigi-takmayacak-araclar-belli-oldu/97553
Sadece Valinin ortağı olduğu bir lastikçi varsa "Valiler hava şartlarına göre gerek gördükleri taktirde, il sınırları  içinde otomobiller içinde kış lastiği kullanımını zorunlu hale getirme  yetkisine sahip. Mesela Antalya yada Adana' da yapabilirler.
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2014, 19:18:16 Gönderen: Picasso »

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;486540
Artık bu konudan gına geldi. Aşağıdaki teste bakınız:

http://www.autoexpress.co.uk/car-news/37870/winter-tyres-vs-summer-tyres
Karlı yolda bir işe yaramıyor demedimki. Cam gibi olmuş asfaltta, buzun üzerine yağmış ince karda bir işe yaramıyor dedim. Altımda kar lastiği ki bu tabirde yanlış Kış lastiği demek lazım güvenipte  basarsanız........  Ben  gerekli uyarıyı yapayımda, sonuçta insanlık görevim.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Picasso;486714
Karlı yolda bir işe yaramıyor demedimki. Cam gibi olmuş asfaltta, buzun üzerine yağmış ince karda bir işe yaramıyor dedim. Altımda kar lastiği ki bu tabirde yanlış Kış lastiği demek lazım güvenipte  basarsanız........  Ben  gerekli uyarıyı yapayımda, sonuçta insanlık görevim.

Ben özellikle size yanıt vermedim zaten, konu gereksiz uzadı, bir de testle argümanımı destekleyim dedim.

Madem üstünüze alındınız; testin tamamını izlediniz mi bilmiyorum. Zaten ilk testi yaptıkları yer farkı göstermek için yeterli.

Bir diğer nokta sıcaklık belli bir derecenin altına indiğinde ıslak zemindeki fren mesafesinde % 10'luk falan bir fark yok. Aradaki fark bir yaya için "ölüm ve yaşam" demek. Zaten kışlik lastiğin bulunduğu araç tamamen durduğunda diğer araç halen kaydadeğer bir hızla yol almaya devam ediyor.

Direkt buzlu asfaltta zincir takmaktan başka çare yok, çivili latik belki bir nebze işe yarayabilir. Yine de bu tarz koşullar altında dahi kışlık lastik takılı bir araçta olmayi yeğlerim, başıma geldiği için biliyorum, gizli buzlanma olan bir koşulda ve ani manevra yapmam gereken bir durumda ESP'nin de katkısıyla kontralarla aracı yolda tutabilmiştim. Araçta yazlık lastik olsaydı hiçbir ßansım olmazdı. Bu da benim kendi tecrübem.

Aracımda kışlık lastik var diye aracı süratli kullanmıyorum zaten ya da burada kışlık lastik gerekli diyenlerin de sırf araçlarında kışlık lastik var diye Allah ne verdiyse bastığını düşünmüyorum.

Sözün özü; zamanı geldiğinde kışlık lastik takılmalıdır. En kötü kışlık lastik de bu koşullarda en iyi yazlık lastikten iyidir. Her yeni mesajda da görüyorum ki bu iş bizim gibi ülkelerde zorunlu hale gelmedikçe böyle beyhude laflar dururuz.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
@enoktakenokta,
Akşam şantiyeden ayrılmadan önce Net' te şöyle sağa sola bir bakayım derken mesajınızı gördüm o an üstüme alınmadım ama  bir evvelki mesajımın üstüne "Artık bu konudan gına geldi" hemen arkasından da "böyle beyhude laflar dururuz" denilince birde üstelik bu cümleleri "Administrator" kimliğinizle yazınca, oturup hem düşündüm hemde adeta GMC çarpmıştan beter olduğumu farkettim. Derdim tartışma açmak değil. Kim demiş bilmiyorum ama sevdiğim laftır. "Usulün bozulduğu yerde hukuk; Üslubun bozulduğu yerde muhabbet kalmaz"  Forumlar genellikle bu forumunda adından anlaşılacağı gibi yardımlaşma amaçlıdır. Elbette bunun içine geyik muhabbetleride girer.
Ancak gelinen noktada benim forumda bulunmamın bir faydası yada gerekçesininde kalmadığını görüyorum.
Forumdan affımı istirham ediyorum.
Saygılarımla,

Çevrimdışı skoda2

• Skoda Pilotu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.otomobilucargider.com/
Yerler buz olduktan sonra,ne kar lastiği nede yazlık lastik fayda eder.
Ben şahsen kar yağdığında arabamı çıkartmıyorum ve  bu yüzden kar lastiği takmıyorum,evet şirket arabalarımızın hepsinde Kar lastikleri var  ve kar yağdığında yada 7 derecenin aşağısında faydasını acayip görüyorum ama kendi arabama hiç kar lastiği takmadım.

Çevrimdışı Balaban75

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Kış lastiğinde en önemli kısım 7 derece altında fren ve tutunma performansının mevsimlik lastiğe göre iyi olmasıdır.Adı üstünde kış lastiği, kar lastiği değil.Kauçuk yapısı tamamen farklıdır

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Picasso;486748
@enoktakenokta,
Akşam şantiyeden ayrılmadan önce Net' te şöyle sağa sola bir bakayım derken mesajınızı gördüm o an üstüme alınmadım ama  bir evvelki mesajımın üstüne "Artık bu konudan gına geldi" hemen arkasından da "böyle beyhude laflar dururuz" denilince birde üstelik bu cümleleri "Administrator" kimliğinizle yazınca, oturup hem düşündüm hemde adeta GMC çarpmıştan beter olduğumu farkettim. Derdim tartışma açmak değil. Kim demiş bilmiyorum ama sevdiğim laftır. "Usulün bozulduğu yerde hukuk; Üslubun bozulduğu yerde muhabbet kalmaz"  Forumlar genellikle bu forumunda adından anlaşılacağı gibi yardımlaşma amaçlıdır. Elbette bunun içine geyik muhabbetleride girer.
Ancak gelinen noktada benim forumda bulunmamın bir faydası yada gerekçesininde kalmadığını görüyorum.
Forumdan affımı istirham ediyorum.
Saygılarımla,

Yazdıklarımda düzelteceğim hiçbir harf yok. Saygısızlık, sataşma, hakaret zaten yok.
Üsluba gelince; işte şimdi damarıma basıyorsunuz, kusura bakmayın da sizden üslup öğrenecek durumda değilim.
Admin olmam doğru bildiklerimi savunmamam gibi bir şeyi gerektirmiyor da.
Bakın ben burada birşeyler yazdım, yorum yaptım; yetmedi argümanlarımı desteklemek için test de koydum. Siz de bayağı bir söylemde bukundunuz, buyrun bir test koyun, yanlışsak hatalı olduğumuzu kabul edecek erdeme de sahibiz. Bunun ötesinde yapacak birşey yok.
Kendi adıma geyik muhabbeti yaptığım da yok, bunu nereden çıkardınız onu da hiç anlamadım. Bu yönde mesajım varsa rica ediyorum bildirin ben de sileyim.
Kimsenin size forumu bırakın dediği ya da eğer öyle diyorsanız admin olduğum için ben ne dersem o gibi bir mantık güttüğü de yok. Ayrılmak sizin şahsi tasarrufunuzdur.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: skoda2;486749
Yerler buz olduktan sonra,ne kar lastiği nede yazlık lastik fayda eder.
Ben şahsen kar yağdığında arabamı çıkartmıyorum ve  bu yüzden kar lastiği takmıyorum,evet şirket arabalarımızın hepsinde Kar lastikleri var  ve kar yağdığında yada 7 derecenin aşağısında faydasını acayip görüyorum ama kendi arabama hiç kar lastiği takmadım.

Katılıyorum +1