škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

54 Kentte Kış Lastiği Zorunlu

06FSE21 · 109 · 22677

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bluevelvet

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Cuneyt;485210
Ankara'da kış lastiği çok gerekli değil ayrıca, yılın bir kaç günü kar yağıyor, onda da çıkmayıverirsiniz,

Sivas gibi soğuk yerlerde lazım yalnız,

7 derece muhabbetinin de pazarlama satış tekniği olduğunu düşünüyorum.

Ticariler de mecburiyet gerekli, özel otolarda Ankara için yazıyorum, ihtiyaç yok bana göre.
Hem insanlara kural anlatmaktan bahsetmissiniz, hemde ankarada kis lasrigine gerek yok diyorsunuz....
Ben hala tum cezalarin uygulanmasindan yanayim.  Yapistiracan cezayi bak nasil herkes tipis tipis kurallara uyuyor.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: zaferhan;485238
Doğukan sen kar lastiği takmayanlara karşısın iyide yapıyorsun.. ama herkesin durumu aynı değil... bende 4 tane kışlık lastik evde duruyor..bende takmayı düşünmüyorum bu sene.. geçen senede takmadım.. kar lastiğinin önemi tartışılmaz.. mevsimlik lastiklerle asla kıyaslanmaz.. bunda herkes aynı görüştedir.. ancak ihtiyaç da duymayabilir insanlar.. evle iş arası 1 km bile değil..  sabah duruma göre karar veririm.. bırak kar vs. arabanın camı buzlu olsa sabah çalıştırmam.. kendime güvensem bile başkaları gelir çarpar deyip yürürüm.. hava güzelse hafta sonu biraz yol yaparım.. kötüyse dolmuş filan kullanırım.. sağanak yağışlarda vs. otobanda dahil 60-70 km hızı geçmem.. Kar lastiği olsa dahi yine aynı şeyleri yaparım..  kısaca her kötü duruma dikkat ederim..bir başkası için aynı şey geçerli olmayabilir.. her gün 50 km yol gitmek zorundadır.. hızlı gitmek zorundadır vs. o kişi takmalı zaten.. ticari araçtan farkı yok.. muhtemelen senin sözlerinde sürekli trafikte olan arkadaşlar içindir.. bir şey olmaz deyip bütün gün trafikte yazlık lastiklerle dolaşan çok insan var.. sıkıntı bunlar yüzünden çıkıyor.. ama  güzel havalarda aracı garajdan çıkarıp 3-5 km yol gidene kar lastiği zorlanmaz..

Not: Aracımda 4 mevsimlik Bridgestone lastiklerle idare ediyorum.. olayı abartıp F1 araçları gibi düz lastiklere gezmeye yaz aylarında da karşıyım..

Abicim dediklerini harfiyen anliyorum ama soyle bir durum var araba masraf demek kulfet demek. Dandikten 2005 fabia arabamin bir dedigini iki etmiyorum cok mu zenginim hayir. Ogrenciyim part-time calisiyorum. Parttime icin guzel bir maas aliyorum ve yarisindan fazlasi her ay istisnasiz arabaya gidiyor.
Arabanin ihtiyaclarini karsilamadan arac sahibi olmaninda bir mantigi yok ki.
Heleki bak kislik lastiklerinde depodaymis eline mi yapisir tak dursun bi kosede. Gunun gunu var acil bir durum olur arabaya binip uzun yola gitmen gerekir hizli gitmen gerekir o zaman dur hemen kisliklara gecis yapayim diyemezsinki ;)

He birde pahali bulup almayablar var onlar satsin arabalarini. 5-15milyarlik favorit felicianin kislik lastiginin bir tanesi 100₺ bizim 20 liralik fabialarin 150₺ 50 liralik octavialarin 250₺ 70-80 milyarlik supolarin 300-400₺ arabasina gore fiyati var bu isin. Herkes kesesine gore arac secsin.

Dun bir oturdum hesapladim benim arabanin uzerinde zaruri ihtiyaclari haricinde keyfi 4000₺ uzerinde ekstra varmis bunun bakimi lastigi kis lastigi vergisi kaskosu mazotu dersek araba 20liralik araba ben 4yilda harcamisim nerdeyse 40.000₺ :D gidip 4yil savretseydim bugun 60.000₺ lik araba alsaydim ihtiyaclarini karsilayamazdim ki ben o arabanin. Ne anlami var tehlikenin? Az olsun bizim olsun :)

Çevrimdışı zaferhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Haklısın.. en doğrusu ne olursa olsun önce emniyet..  kış lastiklerini takmamamın nedeni bir önceki sene lastikçinin birine denk geldik.. 3 sefer balans ayarı yapmıştım yine de  olmamıştı.. deli etmişti beni.. şuan lastiklerin ayarı harika.. geçen senede kışın baktım idare edebiliyorum.. bu senede acele etmedim.. havalar kötüye giderse tabi ki mecburen kışlıklara geçerim..

Bu arada fabiaya ya gerçekten çok harcamışsın.. eski aracım fabia 1 HTP idi.. kolçak almıştım da.. satarken söksem mi diye kırk kere düşünmüştüm..

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Olaya birde su yonden bakalim
Kislik lastikleri takmadiniz ve kisliklari takmis bir aracla kaza yaptiniz. Havada gayet iyi. Kazada siz haklisiniz gibi duruyor. Ama karsi taraf uyanik. Bi gorduki siz yazliktasiniz direk tutturur bunun yazliklari yuzunden bu kaza oldu. Kisliklari taksaydi daha erken dururdu bana vurmazdi veya ben ona vurmazdim falan. E kanunda var kislik takmak mecbur tuttugunuz tutanaga bunlarida gecirir al basina belayi. Rapor komisyona gider ve sonuc %50 kusur size yazilir gecmis olsun.

Çevrimdışı Cuneyt

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Cezalar ile değişiklik arayan zihniyet için yapabilecek hiç bir şey yok.

60 ile ceza yediğinizde gelip burada konu açmayın hayatımda ilk defa ceza yedim diye,

Çevrimdışı Cuneyt

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Cezalar amaç değil, araç olmalı.

Ayrıca Emniyetin Genelgesi hukuka aykırı, dayandığı bir yönetmelik, bir kanun yok, önce kanun yapacaksın, ama burası Türkiye olduğu için herkes kafasına göre genelge çıkarıyor,

Böyle olmaz.

Çevrimdışı zaferhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mdindas;485254
Olaya birde su yonden bakalim
Kislik lastikleri takmadiniz ve kisliklari takmis bir aracla kaza yaptiniz. Havada gayet iyi. Kazada siz haklisiniz gibi duruyor. Ama karsi taraf uyanik. Bi gorduki siz yazliktasiniz direk tutturur bunun yazliklari yuzunden bu kaza oldu. Kisliklari taksaydi daha erken dururdu bana vurmazdi veya ben ona vurmazdim falan. E kanunda var kislik takmak mecbur tuttugunuz tutanaga bunlarida gecirir al basina belayi. Rapor komisyona gider ve sonuc %50 kusur size yazilir gecmis olsun.

kışlık lastik takmamak suç değil böyle bir durum oluşmaz.. yönetmelik sadece ticariler için geçerli..

ben kış lastiği takma taraftarıyım.. ancak ihtiyaç hissetmem gerekiyor.. eğer kış bastırırsa depodan çıkartacağım mecburen kışlıkları..

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Cezaların gerekliliği, insanlar üzerinde etkisi vesaire ayrı bir sosyolojik tartışma gerektiriyor. En basitinden gelişmiş ya da az gelişmiş toplumlarda cezaların işlevselliği açısından konuya bakabilirsiniz. Ne yazık ki gelişmiş ve az gelişmiş toplumlarda cazaya ihtiyacın farklı olduğu kanaatindeyim. Gelişmiş toplumlarda bilinç seviyesi zaten yüksek olduğu için özellikle bazı konularda cezalar olmasa da çeşitli "doğru"lar insanlar tarafından uygulanır. Ancak, bizim gibi ülkelerde bazı "doğru"ları uygulatmak için çeşitli "ceza"lara başvurmanız gerekiyor, zira insanlar aksi takdirde bu kurallara hiçbir şekilde uymuyor. Burada devletin zaman zaman "yakaladığını öp" şeklinde uyguladığı saçmalıklardan bahsetmiyorum tabii.

Üniversitede Sosyoloji'den seçmeli bir ders almıştım, biraz da bu konulara ilgili olduğum için. Dersin adı "crime" yani "suç" idi. Ödev konusu olarak "Norveç suç istatistikleri" gibi birşey seçmiştim. Sadece o ödevi hazırlarken kullandığım veriler bile ülkemiz ile Norveç gibi ülkeler arasındaki farkı çok daha iyi anlamamı sağlamıştı...
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Uzun zamandır ankaraya kar yağmadığından, kıllılk olsun diye ve kar lastiklerim eskimesin diye takmıyorum, 9 yıldır garajda duruyor, 1-2 defa (2006 da, 2007 de falan kar yağdığında  1-2şer ay kullandım)  taktım daha sıfır gibi kar yağdığı an takarım, resimlerimi de paylaşırım...
Fazla mı cimriyim eceba???
2005 fabiamın 2. takım yaz lastiğini 2011 de almıştım, şu an araba 110 000 de, kar lastikleri ise daha ilk takım...
Tabii bunda arabayı fazla kullanmamanın da etkisi var, dişlerin aşınmamasının da...
ceza ise mühim değil, epi, topu 77 liracık, öderim, gider...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar gözden kaçırdığınız bir başka nokta var. Kışlıklar illa kar yağdığında takılacak diye bir kaide yok ki.

Adam orda yazmış hava sıcaklığı 7-5 derece olduğunda optimum tutunma için takılır diye. İsterse tepede full time güneş olsun, sıcaklık bu derecelerde olunca takın lastiğinizi. Sonuçta size daha fazla tutunma ve daha kısa fren mesafesi sağlayacak.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Mesele kar yağıp yağmaması değil ki.Keşke her şey kar gibi olsa.1 gün yağar geçer gider.Ama yaptığı don bir kış geçmiyor.Abartmadan söylüyorum ki evimin bulunduğu sokaktan don hiç kalkmıyor.(sokağın adıda karlıtepe sokak, adını bu yüzden koymuşlar sanırım..)Kışın yağmur yağsa sabaha don tutuyor.Öyle bir yer.Kış lastiği olmayan bırakın yolda ilerlemeyi arabayı yerinden çıkaramıyor dondan.Tabi ayrıca Ankara'da gereksiz diyenleri hiç anlamıyorum sanırım arabayla hiç gezmiyorlar..

Tabi ister takın ister takmayın, ceza da yiyeceğinizi sanmıyorum.Ama benim gibi arabadan inmeyen, nereye gireceği ve gideceği hiç belli olmayan, arabayı hızlı kullanmayı sevenler mutlaka taktırsın..

Ben dün conti ts850 taktırdım inanılmaz memnunum.Arabanın yola yapıştığını hissettim.Patinaj bile çekmiyor neredeyse:)

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;485309
Uzun zamandır ankaraya kar yağmadığından, kıllılk olsun diye ve kar lastiklerim eskimesin diye takmıyorum, 9 yıldır garajda duruyor, 1-2 defa (2006 da, 2007 de falan kar yağdığında 1-2şer ay kullandım) taktım daha sıfır gibi kar yağdığı an takarım, resimlerimi de paylaşırım...
Fazla mı cimriyim eceba???
2005 fabiamın 2. takım yaz lastiğini 2011 de almıştım, şu an araba 110 000 de, kar lastikleri ise daha ilk takım...
Tabii bunda arabayı fazla kullanmamanın da etkisi var, dişlerin aşınmamasının da...
ceza ise mühim değil, epi, topu 77 liracık, öderim, gider...
Engin sen yapma bari:(
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;484949
Benim araba 27 plaka  :D :heyo:

Antep'te yaşıyorum, olur ya polis İstanbul'da denk gelirse "Amirim Antep'e geri dönüyorum şu an" demem lazımmış  :D

Hocam, bu durumda ver şu ruhsatı adres bilgilerine bakayım derse, ne diyeceğiz?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: Akif Hoca;485330
Hocam, bu durumda ver şu ruhsatı adres bilgilerine bakayım derse, ne diyeceğiz?

O zaman 77 TL  :D

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: zaferhan;485241
Haklısın.. en doğrusu ne olursa olsun önce emniyet..  kış lastiklerini takmamamın nedeni bir önceki sene lastikçinin birine denk geldik.. 3 sefer balans ayarı yapmıştım yine de  olmamıştı.. deli etmişti beni.. şuan lastiklerin ayarı harika.. geçen senede kışın baktım idare edebiliyorum.. bu senede acele etmedim.. havalar kötüye giderse tabi ki mecburen kışlıklara geçerim..

Bu arada fabiaya ya gerçekten çok harcamışsın.. eski aracım fabia 1 HTP idi.. kolçak almıştım da.. satarken söksem mi diye kırk kere düşünmüştüm..

Simdi baktim da abi corluda yasiyomussun zaten orda arabaya ihtiyac bile yok ki. Sen yine de tak kisliklari istanbula falan gidersin arada yoksa araba neye yarar corluda :D heykelden orion 2 km yurume yurursun yani :)

Saka bi yana araba hastalik abi bende. Yilde hic yapmiyosam 20.000km yolum var. Elim ayagim herseyim. Plakasi da ev zaten benim evim fabiam. Helali hos olsun beni guvende tutsun huzurlu kilsinda gerisi onemsiz..