škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Rapid modelleri ve farkları

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı krosske

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba. Uzun zamandır Rapid ilanlarını takip ediyorum. Anlamadığım bir nokta var yardımcı olursanız sevinirim. Rapid 1.4 CR  TDI ile 1.4 TDI greentec arasındaki fark nedir. Teknik özelliklerinde bir fark göremiyorum.

Ayrıca kullanan arkadaşlar varsa yorumları nedir. Herkes 2. elin düşük olduğunu zor satıldığını söylemiş. Millet Vw hayranı golf alın bu paraya diyorlar, ben bagaj hacmi, yakıtı v.s bakınca çok beğeniyorum tabi arabayı kullanmak ayrı bir şey.

Çevrimdışı solidfact

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhaba. Greentech Avrupa emisyon standartlarına uyum için yapılan bir dizi iyileştirmeler içeriyor. Benzinlideki farklar euro 6 motor, elektrik destekli direksiyon ağırlık azaltımı için diğer iyileştirmeler vs. Dizelde de benzer durumlar olması gerekir.

Çevrimdışı krosske

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Cevabınız için teşekkürler. Anladığım kadarı ile donanım açısından araçlarda pek fark yok. Dediğiniz gibi avrupa emisyon konusunda daha titiz olduğu için olabilir. Benzinli olarak pek fazla 2. eli yok araçların.

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
CR -  Catalytic Reduction (Katalitik indirgeme)

Yeni Skoda'larda

SCR - Selective Catalytic Reduction (Seçici katalitik indirgeme)

Ayrıntılı bilgi için:

https://www.sekizsilindir.com/2016/10/scr-nedir-adblue-nedir.html
https://dergipark.org.tr/download/article-file/438469

Greentec - Stop/start özelliği ve fren enerjisi geri kazanımı

Çevrimdışı solidfact

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Euro 6 motor farkının önemli olduğunu düşünüyorum. Kağıt üstünde minimum 1 litre az yakıyor.

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: solidfact;651556
Euro 6 motor farkının önemli olduğunu düşünüyorum. Kağıt üstünde minimum 1 litre az yakıyor.

Golf 1.2 TSI BMT DSG için hem Euro 5 hem Euro 6

Euro 5'lerde 105 HP, Euro 6'larda 110 HP.

Euro 5 yakıt tüketimi şehir içi 5,6 şehir dışı 4,4 ort 4,8
Euro 6 yakıt tüketimi şehir içi 5,9 şehir dışı 4,3 ort 4,9

Euro 5 Golf 1229 kg
Euro 6 Golf 1154 kg

---

Rapid 1.2 TSI Elegance - 1.2 TSI Greentech Elegance

Euro 5'lerde 105 HP (manuel), Euro 6'larda 90 HP (DSG) 110 HP (manuel)

Euro 5 yakıt tüketimi şehir içi 6,9 şehir dışı 4,6 ort 5,4
Euro 6 110 hp manuel yakıt tüketimi şehir içi 6,2 şehir dışı 4,2 ort 4,9
Euro 6 90 hp DSG yakıt tüketimi şehir içi 6 şehir dışı 4 ort 4,7

Euro 5 Rapid HB 1100 kg
Euro 6 Rapid HB 1110 kg
Euro 6 DSG Rapid Sedan 1124 kg

Yani  aslında yakıt tüketiminde gözle görülür bir düşüş yok. Ne kağıt üstünde  ne de gerçek kullanımda. Euro 6'nın en etkili olduğu kısım yakıt değil,  yanma sonucu oluşan azot oksit ve partiküllerin indirgenmiş  değerleridir.

Bu TSI motor için baktığım değerlerdi. TDI motor  için ise; 2014 veya 2015'ten sonra çıkan yeni nesil TDI motorlu  araçlarda yakıt tüketimi 0.2-0.3 lt ortalama düşüş gösterip, beygir  güçleri 5-10 arttırılıp tork aynı değerde tutuldu. Günlük kullanımda  aradaki farkı göremiyorsunuz.

1990 yılında piyasaya çıkmış bir dizel motora göre; Euro 5 motordaki yüzde 89, Euro 6 motorda ise yüzde 95 daha az NOx salınıyor.
« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2019, 15:30:45 Gönderen: octa »