škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Superb 1.4 TSI LPG önerisi ?

fuhayer · 36 · 18217

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fuhayer

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
LPG taktırmayı düşünüyorum merak ettiğim Vialle ile LandiRenzo arasında kalırsam hangisi ağır basar ? LPdi sistemi geldi mi ?

bir de merak ettiğim; LPG takılınca şu an ki harcadığım litre yükselecek mi ? yani ortalamam 8 lt den yukarı çıkacak mı ?
« Son Düzenleme: 31 Mayıs 2011, 15:41:52 Gönderen: fuhayer »

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
http://www.prins.com.tr//icerik/9/49/Direct-Liqui-Max.aspx
Bu sistemi bekleyin derim şu an piyasadakiler benzin gaz karışımı kullanıyor o yüzden pek te avantajlı sayılmaz :)

Çevrimdışı fuhayer

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Vialle de de sıvı püskürtmeli sistem var diye üzerinde durduğum bir marka.
anladığım kadarı ile
Vialle
GFI
Prins
en iyi 3 lü. Vialle nin doğalgaz dönüşüme hazır kit li olduğunu okumuştum bir ara. yani doğalgaz gelince mevcut sistemde sadece birkaç parça değişimi ile doğalgaz kullanılabilecekti.

mevcut kullananlar yol bilgisayarında ortalamaları nedir ? yani bende şu an benzin
8 lt/100 km gösteriyor. LPG ile bu değer kaça çıkacak ?

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fuhayer;236353
Vialle de de sıvı püskürtmeli sistem var diye üzerinde durduğum bir marka.
anladığım kadarı ile
Vialle
GFI
Prins
en iyi 3 lü. Vialle nin doğalgaz dönüşüme hazır kit li olduğunu okumuştum bir ara. yani doğalgaz gelince mevcut sistemde sadece birkaç parça değişimi ile doğalgaz kullanılabilecekti.

mevcut kullananlar yol bilgisayarında ortalamaları nedir ? yani bende şu an benzin
8 lt/100 km gösteriyor. LPG ile bu değer kaça çıkacak ?
bekleyenlerdeniz bizde hele bi gelsin bakak
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Vialle, sipariş vermeniz durumunda montaj yapılıyor bildiğim kadarıyla(En azından birkaç ay önce Mar Oto-Erdal Bey öyle söylemişti). Sistem sadece LPG ile çalışıyor, ancak 1.500-Euro+KDV isteniyor uygulama için ki oldukça yüksek bir rakam.
Prins'in de aynı prensiple çalışan sistemi mevcut ancak henüz Türkiye'ye gelmedi, hoş Nisan'da falan geleceğini söylüyorlardı müşteri hizmetlerini aradığınız zaman, ancak yalan oldu, şimdi de Haziran'da gelebilir diye bir yerlerde okumuştum.
Bence Prins'in gelmesini beklemek daha mantıklı, en azından fiyat düşebilir piyasada 2 oyuncu olunca...
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı adorno

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
100km de 8Lt, ağırlıklı şehiriçi-karışık kullanımda yüksek olduğunu düşünmüyorum.
[SIGPIC][/SIGPIC]

Superb 1.4 tsi elegance
next YE-G828 Plus 4.3"
sonyericsson p1i

Çevrimdışı cafedip

• Çaylak
  • Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ben geçen haftalarda Prinsin bir kaç bayisini aramıştım. Şuan sistemi kendi araçlarında test ettiklerini, Haziran ayı içerisinde piyasaya sunacaklarını söylediler. Fakat fiyat bilgisi vermediler. Ama tahminimce Vialle' den aşağı kalır bir fiyat olmayacaktır diye düşünüyorum.

Prinsin vialleye karşı avantajı, Ankara LPDi montajı yapabilecek bir firma yok ve aracımı İstanbula 2 günlüğüne götürmem gerekiyor ki; bu da en az bi 500 €cuk masraf demek. Prinsin daha geniş bir ağı var.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Biraz daha dişinizi sıkıp yılsonunu beklemenizi tavsiye ederim. Vialle, Prins ve Teleflex henüz bu aylarda montaja başladılar. Aralığa kadar bakıp tecrübeler ışığında en mantıklısını seçmekte fayda var, nereden baksanız 3000 TL'ye mal olacak çünkü...

http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=11144

Çevrimdışı kerem61

• Twincharged Stratified in
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yazık deglmi güzelm superb ye.madem lpg taktracaktgnz segment dusurup dizel alsaydnz.arabyı alacak parayı bulan depoyada ayrmalı bı butce.madem doyuramaycksn ndedn aldn arbayı. Sözum sadce sze dgl genel knusuyrum.kendi fkrm..

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: kerem61;236443
yazık deglmi güzelm superb ye.madem lpg taktracaktgnz segment dusurup dizel alsaydnz.arabyı alacak parayı bulan depoyada ayrmalı bı butce.madem doyuramaycksn ndedn aldn arbayı. Sözum sadce sze dgl genel knusuyrum.kendi fkrm..
Eğer akaryakıt fiyatları yerinde dursaydı dediğin doğruydu. "Ben bunu doyurabilir miyim" diye düşünüp taşınıp kararını ona göre verip araç alırdı herkes. Ancak geçen seneki fiyatlarla şimdiki fiyatlar arasında acayip fark var ve nerede duracağı hiç belli değil.:wnk:

Çevrimdışı fuhayer

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
arakdaşım, ben ayda 450 tl ye benzin koyuyorum ki hergun işe gitl gel yapmıyorum, sadece h.sonları kullanmaya çalışıyorum. bunun az olduğunu sanmıyorum. zengin değilim hoş olsam da bu rakam mantıken fazla. muadil dizeller aylık 150 civarı yakıyor. diyelim 200. aylık extra 200 vermek ne kadar mantıklı, benim için mantıklı değil. madem lpg de aynı performansda ve aynı donanımda gidecek neden 200 tl fazla para bayılayım her ay ?
yani gun gelir daha afzla kullanmam gerekebilir aracı bu sefer 500-600 yakıt parası gidecek. eğer araba ucuz olsaydı parayı yakıta verirdik ama araç pahalı yakıt pahalı e biz o zaman araca çalışalım çocuğu bırakalım araca bakalım :)

neyse, şahsen bu masrafı kaldırmak zor, 3000 tl de olsa kit taktırmam gerekiyor aksı halde minubuse devam edecem gibi çünkü. ş.içi kullandığımdan yanlış bir araba aldığımın farkındayım ama zararın neresinden dönsem kar şu an için.

yeni sistemler madem test aşamasında takmışken en iyisi olsun bekleyeceğim yıl sonunu.

merak ediyorum; lpg kullananların yol bilgisayarı ne gösteriyor ? yani benim 8 lt/100 şu an LPG takarsam bu kaça çıkacak ? bunu hiç dikkate alan oldumu lpg takmadan önce ?

Alıntı yapılan: kadir_;236368
Şu an için Türkiyede yok o yüzden yorum yapamayacağım :)

http://www.youtube.com/watch?v=PZhwLn70OAA

bu videodaki soldaki motor kadranının hemen sağındaki kuçük kırmızı kadran neyin göstergesi ?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: fuhayer;236601
bu videodaki soldaki motor kadranının hemen sağındaki kuçük kırmızı kadran neyin göstergesi ?

Boost gauge denen gösterge, turbo basıncını gösteriyor...

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
"LPG kiti kendini ne kadar sürede amorti eder?" sorusunda yanıt arayanlar için aşağıdaki link faydalı olabilir. Değişkenleri girip hesaplama yapabilirsiniz.

http://www.arabatercih.com/benzin-lpg-karsilastirma-3/
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Alıntı yapılan: fuhayer;236597
arakdaşım, ben ayda 450 tl ye benzin koyuyorum ki hergun işe gitl gel yapmıyorum, sadece h.sonları kullanmaya çalışıyorum. bunun az olduğunu sanmıyorum. zengin değilim hoş olsam da bu rakam mantıken fazla. muadil dizeller aylık 150 civarı yakıyor. diyelim 200. aylık extra 200 vermek ne kadar mantıklı, benim için mantıklı değil. madem lpg de aynı performansda ve aynı donanımda gidecek neden 200 tl fazla para bayılayım her ay ?
yani gun gelir daha afzla kullanmam gerekebilir aracı bu sefer 500-600 yakıt parası gidecek. eğer araba ucuz olsaydı parayı yakıta verirdik ama araç pahalı yakıt pahalı e biz o zaman araca çalışalım çocuğu bırakalım araca bakalım :)

neyse, şahsen bu masrafı kaldırmak zor, 3000 tl de olsa kit taktırmam gerekiyor aksı halde minubuse devam edecem gibi çünkü. ş.içi kullandığımdan yanlış bir araba aldığımın farkındayım ama zararın neresinden dönsem kar şu an için.

yeni sistemler madem test aşamasında takmışken en iyisi olsun bekleyeceğim yıl sonunu.

merak ediyorum; lpg kullananların yol bilgisayarı ne gösteriyor ? yani benim 8 lt/100 şu an LPG takarsam bu kaça çıkacak ? bunu hiç dikkate alan oldumu lpg takmadan önce ?

Mevcut sıralı sistemlerde yol bilgisayarı "benzinle gitseydin yakacağı miktarı" tahminen göstermeye devam ediyor. Zaten yol bilgisayarı sistemleri her an enjektörden geçen yakıtı ölçen sistemler değil. Önceden programlanmış, hangi şartlarda ne yakacağını bilerek simülasyon yapan sistemler. LPG kullanırken de simülasyona devam ediyor. Ama tükettiğiniz lpg miktarını ölçtüğünüzde yol bilgisayarından %10-20 aralığında fazla çıkıyor.

Yeni sıvı lpg sistemlerinde durum farklı olur mu bilemiyorum, manifold yerine direk silindir içine püskürttükleri için duurm farklı olabilir???