škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

215/45 R16 Alternatifi ?

AlperY · 83 · 50003

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı msami

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mathiac;445824
Depo kapağında o şekilde öneriyor -anti parantez yazdığım değerler 1.6 tdi için, 1.2 motorda farklı yazıyor-

Neye göre tehlikeli?

Birkaç sene önce lastik fazla şişik olduğu için yağmurda ufak bir kaza atlattık da o yüzden.. Kayma yapıyor fazla şişirince.. Ama siz dizel için yazmışsınız sorun yok o zaman, ben tsi zannettim :)

Çevrimdışı aranel

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Lastiklerin normal yükte 31-32 tam yükte 33-34 psi olmasının bir sebebide yanakların ince olmasından kaynaklanıyor bir nevi spor lastik... Her ne kadar konfora olumsuz etki etsede sürüş güvenliği ve yol tutuşu için bu değerleri uygulamayı ihmal etmeyin bence..

Çevrimdışı professor

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bende  de 215/45/16 var. Fakat bu lastiği bulmak hem daha zor hem daha pahalı kış lastiği olarak. Fakat ben alternatif olarak 205/55/16 düşünüyorum. Zaten bu dunlop lastikler spor olduğundan geniş 1 cm daraltmanın sorun olacağını sanmıyorum.

Çevrimdışı wimpir

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: professor;446823
Bende  de 215/45/16 var. Fakat bu lastiği bulmak hem daha zor hem daha pahalı kış lastiği olarak. Fakat ben alternatif olarak 205/55/16 düşünüyorum. Zaten bu dunlop lastikler spor olduğundan geniş 1 cm daraltmanın sorun olacağını sanmıyorum.

Pek sorun olacağını zannetmiyorum bende; fakat servisin dediğine göre en uygunu 195/50/16 ölçülerinde olanlarmış.

Çevrimdışı elleshar

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: wimpir;445337
Depo kapağında araçlar için uygun lastik ölçüleri var. Servise sordum kış lastikleri için. Bana yeni alınacak lastikler ile aracın ideal lastikleri arasındaki farkın %3'ü geçmemesi gerektiğini söylediler. 15" alacaktım ama yeni jant almak gerekiyor. Hem lastiğe hem de janta para vermektense 195/50/16 lastik alacağım. 195/55/16'da alınabilir ama 215/45/16 ile arasındaki fark %3'ü biraz geçiyor. Servisteki elemanlar 195/50/16'nın tam olacağını söylediler.

http://www.lastikcim.com.tr/Jant-Lastik-Hesaplama,DP-17.html

Bu adresten hesap yapabilirsiniz. En ideali 195/50/16 gibi duruyor.

Öneriniz için teşekkür ederim 190/50/16 nın hem fiyatları iyi hem de kış lastiği daha dar tercih edilmelidir.

Bir merakım daha var Alpin, ultragrip 8 ve wintercontact arasında kaldım bilgisi olan bir arkadaş yardımcı olursa çok sevinirim

Çevrimdışı wimpir

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bugün 195/55/15 kış lastiği aldım. Ön ve arka basınçlarını 32'ye ayarladık fakat lastik basınç hatası veriyor. Kış lastiği taktıran var mı? Varsa, basınçlarını kaça ayarladılar? Ya da servise gitsem ayar yaparlar mı?

Çevrimdışı emre0884

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
basınç sensör tuşuna uzun basıp hafızayı yenilediniz mi pek?

Çevrimdışı wimpir

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: emre0884;448924
basınç sensör tuşuna uzun basıp hafızayı yenilediniz mi pek?

Hayır, hiç aklıma gelmedi. Bir deneyelim bakalım. Teşekkür ederim.

Çevrimdışı emre0884

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Rica ederim. Yalnız o sensöre pek güvenmeyin arada sırada lastik basıncını kontrol edin. Pek hassas değil. Birara kontrol ettiğimde 1 psi düşmüş ama uyarmadı. 1 psi yükselttim ama yine değişim oldduğunu belirtmedi :)

Çevrimdışı elleshar

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
195x55x16 Goodyear Ultragrip 8 alarak arayışıma son verdim lastikcim sıkıntı olmayacağını söyledi

Çevrimdışı wimpir

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: emre0884;448939
Rica ederim. Yalnız o sensöre pek güvenmeyin arada sırada lastik basıncını kontrol edin. Pek hassas değil. Birara kontrol ettiğimde 1 psi düşmüş ama uyarmadı. 1 psi yükselttim ama yine değişim oldduğunu belirtmedi :)

Sensöre basılı tuttum, ikaz ışığı söndü. Arada kontrol ederim. Teşekkür ederim.

Çevrimdışı wimpir

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: elleshar;448976
195x55x16 Goodyear Ultragrip 8 alarak arayışıma son verdim lastikcim sıkıntı olmayacağını söyledi

Benim lastikçim de lastiğin sürtebileceğini söyledi ve takmadı. Zaten uygun olan da depo kapağında yazdığı gibi 195/55/15. Üzerinde takılı olan yazlık lastikle aynı oldu. Sadece yanak genişledi. Dikkatli sürün, lastiğiniz sürtmesin. Virajlarda lastiğe, araca zarar vermeyin.

Çevrimdışı elleshar

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: wimpir;449007
Benim lastikçim de lastiğin sürtebileceğini söyledi ve takmadı. Zaten uygun olan da depo kapağında yazdığı gibi 195/55/15. Üzerinde takılı olan yazlık lastikle aynı oldu. Sadece yanak genişledi. Dikkatli sürün, lastiğiniz sürtmesin. Virajlarda lastiğe, araca zarar vermeyin.

Bu mesajı yazdiktan sonra geçen zmanda fikirimi degistirdim 215x45x16 lastiğe yani orjinale döndüm biraz pahali ama riske girmek istemedim

Çevrimdışı aranel

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
215-45 R16 Dunlop lastiği olupta kütür kütür hafif bir vuruntu gibi titreşim hisseden var mı düz temiz bir yolda? Benim sürekli böyle balans ayarlarında bişe yok ama vuruntulu gidiyor araç lastikten mi merak ediyorum?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Dunlop genelde sert lastik, bir önceki Skoda'mda vardı, yumuşak Good Year'a geçince dünya varmış dedim