škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

215/45 R16 Alternatifi ?

AlperY · 83 · 50255

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı emre0884

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: AlperY;450669
Öncelikle skodaya bu ayrıcalığı bana yaşattığı için teşekkür ediyorum.
Aracım tdi manuel elegance çelik jantım var ama lastik ölçüsü yüzünden kullanamıyorum (kışlık lastik bulamadım olanlarda sparişle geliyo dunlop michelin bridgeston tanesi 400-460) lastiği janta uyduralım dedik sorduk vay efendim garanti kapsamından çıkar dediler 205 50 16 için gittim depo kapağından 195 55 15 4 lastik 4 SAC jant 4tanede SKODA ÇIKARTMALI JANT kapağı aldım şimdi orjinal ölçü olduğu için çıkmazmış.aldığım aynı şeyin fiyatı 1900tl serviste (750 ye mal oldu).şimdi düşünüyorum da ben neden elegance için para verdim.Aracımı seviyorum kaliteli ama bi daha araba alsam skoda ?????????? bu ayrıcalıkları yaşamak istemem
Ha bi de normalde yedek lastik acil durum stepnesi diye geçmiyor mu elegance da bende 185 60 r 15 jantlı dunlop normal teker var

Hocam öncelikle lastikleriniz hayırrlı olsun. Bence kışlık lastik için teneke jant kullanmak iyidir. Çünkü lastikler kışlıkta olsa zincir takmanız gereken koşullar olabilir. Zincir taktığınızda jantlar zincirin içinde patinaj çektiğinde zincirler jantı çiziyor. Tanesi nerdeyse 600 tl olan jantın çizilmesi üzer. Güle güle iyi günlerde kullanın

Çevrimdışı AlperY

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
sağolun ama ben aynı fikirde değilim anca buzda olacak gevşek takacaksınız da pati çekecek .
adamlara (servistekilere) soruyorum bu ölçüyü çok mu aradınız diye mühendisler hesap yaptı diyo mühendisin kelime anlamını biliyorum octavia daha ağır aynı motor daha büyük tekerlek rapid daha hafif aynı motor küçük teker !!!! octide 205 55 16 ekmek su gibi giden ölçü 215 45 16 rapidimdeki ara babam ara 8-10 tane lastikçiden 1 tanesi sipariş verelim getirelim dedi octi ile rapidi karşılaştırıp sıkıştırdım adamı fabrikanın mühendisinin hesabı diyen adam bu sefer göz zevki demeye kalktı sanki herkes şahin gözlü ve tekerlekteki toplam çapın 3 cm ini fark ediyor yani 1,5 alttan 1,5 üstten adamlar usb girişi koymamış bluetooth var  gözüküyo ama yok koltuk altlarında rezistant var ama ısıtma yok niye rezistant koydularsa arka koltukta aradaki indirilen bölme yok bi swing radyo takmışlar navigasyonlu bi cihaz koymak varken mercekli xenon far yok angel eye led gündüz farı yok, arkaya bi mini spoyler koysalar yan aynalarda sinyal olsa 4cam elektrikli önden kumanda edilmio 2tuş koyamamışlar sonrada  burnundan kıl aldırmayıp herşeyi savunuyolar mühendisler, fabrikalar ,ithal edenler zeki hesap yapmayı bilio o hesabıda sadece bulunmayan bi tekerlek ölçüsünda kullanıyorlar
adamlar clioyu peynir ekmek gibi satıyo ha benimkinin yanında araba mı değil ama adamlar ayrıntıyı bilio hesap yapıo

Çevrimdışı AlperY

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
bu arada starfire diye bi lastik aldım. cooper ın yan ürünüymüş arabayı yola çivilio lastik fiyatı da uygun

Çevrimdışı aranel

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: AlperY;450811
sağolun ama ben aynı fikirde değilim anca buzda olacak gevşek takacaksınız da pati çekecek .
adamlara (servistekilere) soruyorum bu ölçüyü çok mu aradınız diye mühendisler hesap yaptı diyo mühendisin kelime anlamını biliyorum octavia daha ağır aynı motor daha büyük tekerlek rapid daha hafif aynı motor küçük teker !!!! octide 205 55 16 ekmek su gibi giden ölçü 215 45 16 rapidimdeki ara babam ara 8-10 tane lastikçiden 1 tanesi sipariş verelim getirelim dedi octi ile rapidi karşılaştırıp sıkıştırdım adamı fabrikanın mühendisinin hesabı diyen adam bu sefer göz zevki demeye kalktı sanki herkes şahin gözlü ve tekerlekteki toplam çapın 3 cm ini fark ediyor yani 1,5 alttan 1,5 üstten adamlar usb girişi koymamış bluetooth var  gözüküyo ama yok koltuk altlarında rezistant var ama ısıtma yok niye rezistant koydularsa arka koltukta aradaki indirilen bölme yok bi swing radyo takmışlar navigasyonlu bi cihaz koymak varken mercekli xenon far yok angel eye led gündüz farı yok, arkaya bi mini spoyler koysalar yan aynalarda sinyal olsa 4cam elektrikli önden kumanda edilmio 2tuş koyamamışlar sonrada  burnundan kıl aldırmayıp herşeyi savunuyolar mühendisler, fabrikalar ,ithal edenler zeki hesap yapmayı bilio o hesabıda sadece bulunmayan bi tekerlek ölçüsünda kullanıyorlar
adamlar clioyu peynir ekmek gibi satıyo ha benimkinin yanında araba mı değil ama adamlar ayrıntıyı bilio hesap yapıo

Size katılmamak elde değil, arka camlar otomatik ama önde düğme yok, yetmiyomuş gibi arka camın açılıp kapanmasını önden engelleyebiliyorum ama kumanda edemiyorum trajikomik :) Yeni modellerde bu düğmeleri eklemişler araç 6 kez revizyon yemiş yeni alanlar sakın eski versiyonları almasın en güncelini istesinler...

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: AlperY;450811
...(servistekilere) soruyorum bu ölçüyü çok mu aradınız diye mühendisler hesap yaptı diyo... ...burnundan kıl aldırmayıp herşeyi savunuyolar mühendisler, fabrikalar ,ithal edenler zeki hesap yapmayı bilio o hesabıda sadece bulunmayan bi tekerlek ölçüsünda kullanıyorlar...
Bana da "1200 ve turbo Fabia' ya fazla gelir" dediler.:kiki: "1.4 TSI vRS' yi niye koydular o zaman" dedim, konu değişti.:kiki:

Çevrimdışı professor

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: wimpir;449824
Hocam, nerede buldunuz? Markası neydi?

http://www.lastik.com/catinfo.asp?bas=215&orta=45&son=16&alt=K%FD%FELasti%F0i&src=215%2F45%2F16%2FK%FD%FELasti%F0i
 burdan bulmadım ama lastik bu bir aydır kullanıyorum biraz yakıt tüketimini arttırması dışında pek bir sorun yaşamadım

Çevrimdışı wimpir

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: professor;451297
http://www.lastik.com/catinfo.asp?bas=215&orta=45&son=16&alt=K%FD%FELasti%F0i&src=215%2F45%2F16%2FK%FD%FELasti%F0i
 burdan bulmadım ama lastik bu bir aydır kullanıyorum biraz yakıt tüketimini arttırması dışında pek bir sorun yaşamadım

Ben yakıt kapağında yazan 195/55/15 lastik aldım ve yeni jantlar aldım. Gayet de memnun kaldım. Yakıt konusunda da tasarruflu gidiyorum şu anda :)

Çevrimdışı professor

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: wimpir;451373
Ben yakıt kapağında yazan 195/55/15 lastik aldım ve yeni jantlar aldım. Gayet de memnun kaldım. Yakıt konusunda da tasarruflu gidiyorum şu anda :)

tabi öyle de olabilir ama orjinale hiç dokunmadım. aynı tekeri aldım sorun yok.
yakıt öyle çok artmadı. 215 45 16 nın yol tutuşu baya iyi

Çevrimdışı Nedim

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar ben de aranıza katıldım
Rapid 1.6 tdi ambition
Bayiden çıkar çıkmaz lastikçiye gittim 205-55-16 mişelin lastik ve jant aldım
Lastikler sizce nasıl.
Yorumlarınız için teşekürler.

Çevrimdışı wimpir

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Nedim;451657
Arkadaşlar bende aranıza katıldım
Rapid 1.6 tdi ambition
Bayiden çıkar çıkmaz lastikçiye gittim 205-55-16 mişelin lastik ve ç kant aldim
Lastikler sizce nasıl.
Yorumlarınız için teşekürler.

16 jant için 55 yanak biraz fazla. İdeali 50 yanaklı lastik. Kasislere yavaş girin çünkü lastiği sürtme sıkıntısı yaşayabilirsiniz.

Çevrimdışı AlperY

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
ya ben konyada servise sorduğumda elemanlar fikrin altyapısını bilemediklerini ama garanti kapsamından çıktığını bunu motordan bilebildiklerini falan saçmaladı bende 205 50 16 alacaktım almadım 195/55/r15 4 sac jant 4 kış lastiği 4 plastik kapak aldım skoda çıkartmalı :++: 770 tl ölçülerin sadece yakıt kapağındakiler olduğunu söylediler bilgilerinize

Çevrimdışı wimpir

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: AlperY;451782
ya ben konyada servise sorduğumda elemanlar fikrin altyapısını bilemediklerini ama garanti kapsamından çıktığını bunu motordan bilebildiklerini falan saçmaladı bende 205 50 16 alacaktım almadım 195/55/r15 4 sac jant 4 kış lastiği 4 plastik kapak aldım skoda çıkartmalı :++: 770 tl ölçülerin sadece yakıt kapağındakiler olduğunu söylediler bilgilerinize

Aynen, ben de öyle yaptım.

Çevrimdışı yenirapid

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bunun haricinde başka alternatif var mı?
 Teşekkürler

Çevrimdışı wimpir

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: yenirapid;451869
Bunun haricinde başka alternatif var mı?
 Teşekkürler

Arkadaşım, lastik için benzin deposu kapağında yazan 215/45/16 veya 195/55/15 lastik ölçüleri ideal ölçüleridir. Bunların dışında almak istersen en ideal ölçü 205/50/16 fakat bunu bulmak zor. Başka lastik alabilirsin ama sıkıntı yaşar mısın bilmem. Doğrusu neyse onu yapmanı tavsiye ederim, geri kalanı sana kalmış. Araba senin sonuçta...

Çevrimdışı einsteinn

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
aracın 215 45 16 ebatına alternatifi 185 60 15 mi 195/55/r15 mi??????