škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia II 1.2 htp yakıt tuketimi cok fazla

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hangover

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Dun ustamla gorustum bujilerin durumu iyi degilmis filtreleri de kontrol etti bujileri degistirdik bosch taktik onun disinda aracta bi sikinti olmadigini soyledi biraz daha araca alismam lazim sanirim

Çevrimdışı huseyin957

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
bujileri ne kadara değiştirdin peki .değiştirdikten sonra farkeden bişey oldu mu :confused:

Çevrimdışı Hangover

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
60 tl tuttu bujiler ustam iscilik almadi ama bakim zamani geldiginde ngk buji alicam onlarin da fiyati 30 tl civarinda olur diye dusunuyorum

Çevrimdışı huseyin957

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
bende bugün aracın bujilerini değiştirdim 3 adet bosh marka bujiye 25 tl verdim artı yirmi tl işçilik ücreti verdim ayrıca hava filtresini de kontrol ettirdim sorun yok dedi usta daha yeni değişmiş dedi komprasör ile hava tuttu biraz temizledi. Şuanlık başka yapabileceğim bişey yok dedi usta biraz kullan bakalım dedi. Araçta takılı olan eski bujiler biraz aşınmıştı sökünce baktım. Ayrıca onlar platinum değildi yeniler aynı modelin platinum olanından takıldı. Daha sonra manisadan izmire gittim 55 km yolda ortalama 6.4 litre ile gittim. Dönüşte 5.6 litre ortalama ile geldim . Şehir içi kullanımında bakalım ne kadar olacak ilerleyen günlerde paylaşırım

Çevrimdışı Fabia II

• ST Meraklısı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Motor gücünün düşük olması ve aracın ağır olmasından kaynaklı tüketimde artış oluyor ne yazık ki. Sanıyorum aracı uygun devirlerde kullanmak bakımlarını düzenli olarak zamanında yaptırmak bir nebzede olsa rahatlatacaktır cepleri.. bu aracın yakıt performans acısından bence 1.4 u daha ideal seçim olur.
« Son Düzenleme: 11 Kasım 2016, 00:20:16 Gönderen: Fabia II »

Çevrimdışı jk21

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
1.2 htp benzinde hiç kullanmadım aldığımda lpg vardı OMVL. Son zamlardan önce şehiriçi 15 şehirlerarası 12 13 kuruş civarlarında yakıyordum. şuanda 17 18 lere dayandı ciddi derecede memnunum :) Çekişte yetiyor sakin kullanıyorum genelde..

Çevrimdışı ali0754

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: jk21;596508
1.2 htp benzinde hiç kullanmadım aldığımda lpg vardı OMVL. Son zamlardan önce şehiriçi 15 şehirlerarası 12 13 kuruş civarlarında yakıyordum. şuanda 17 18 lere dayandı ciddi derecede memnunum :) Çekişte yetiyor sakin kullanıyorum genelde..

Hocam aracınızda hangi marka lpg var?

Çevrimdışı cyaxeres

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Tüm arkadaşlara merhabalar,

Önceki sayfalardaki yorumların tamamını okuma fırsatım olmadı. Önceden belirtilmiş olabilir. Ben sizlere kendi tecrübe ettiğim bir hususu aktarmak istiyorum.

1.4 motor fabia'm ile avrupa ülkelerinde 100km/h hız ile ortalama olarak 5.2 lt oranında bir harcama ile kullanıyorum. Özellikle yaşamakta olduğum ülkenin düzlük bir coğrafyası olmasından ve yolların yapımında kullanılan malzemenin kalitesinden ötürü saatte 100km'lik bir hızda 6 lt'yi bile nadiren görürüyorum. Geçtiğimiz temmuz ayında Türkiye'de -birkaç arkadaşın yazmış olduklarını da doğrulayarak- kullanım miktarı düz yolda bile 8-9 lt'nin altına hiç inmedi. Ben bunun, yol yapımında kullanılan asfalt malzemesinin kalitesinden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Özellikle yaz aylarında ziftin büyük oranda erime yapmasından ötürü aracın yola batma, dolayısıyla da direnç kazanma durumu oluşuyor. Bu da bize yakıt kullanımında bir artış olarak dönüyor.

Havanın soğuk olduğu kış aylarında yakıt kullanımında oluşan artış ise, yakıtın soğuktan ötürü belli bir katılaşma yaşaması, dolayısıyla bir anlık enjeksiyon ile motora yollanan yakıt miktarının -kontrol dışı olarak- artmasından kaynaklanıyor.

Yine tekrarlayacak olursam, kendim tanıklık ettiğim üzere Türkiye'deki sürüşlerimde aracın adeta ağırlaştığını hissediyordum. Yolların yapımında kullanılan malzeme belli oranda erime yaşıyor ve yol tarafından tutulan araç her zamankinden fazla bir ağırlık taşımak zorunda kalıyordu.

Fakat en azından enjektörlerin tıkanma yaşamış olma ihtimalini listenin dışına atabilmek adına, boş depoya -mümkünse 2 şişe- enjektör temizleyici dökmeni ve üzerine 5-10 lt kadar yakıt dolumu yaparak otobanda bir süre 100-120km/h hızda sürüş yapmanı tavsiye edebilirim. O andan sonraki tüm yakıt dolumlarını da kaliteli markalarda (tercihim BP'dir) yapmanı öneririm.

Çevrimdışı cyaxeres

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Önceki yazıları şimdi okudum. Aracının LPG olduğunu yeni gördüm. Benim yazdıklarım benzinli araçlar içindi. Özür diliyorum...

Çevrimdışı jk21

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ali0754;601388
Hocam aracınızda hangi marka lpg var?

OMVL marka lpg mevcut