škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.6 TDI chiptuning

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: K1_Performance;418071
1.6 TDIcılar hadi gene iyisiniz :) Artık yeni 1.6larda intercooler yok yerine aftercooler var.Fotolardaki araç yeni GOLF7  

Genel bakış:
...

Biz bilmeyenleri biraz aydınlatırsanız sevinirim, nedir ne değildir iyi midir kötü müdür bu aftercooler:) Yoksa VW' nin maliyet azaltması mı yine?

Çevrimdışı fastbreak79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.6 TDIcılar hadi gene iyisiniz :) Artık yeni 1.6larda intercooler yok yerine aftercooler var.Fotolardaki araç yeni GOLF7  

Genel bakış:

Peki ne işe yarar?

Çevrimdışı K1_Performance

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • http://www.chiptuning.com.tr
Alıntı yapılan: dgn;418073
Biz bilmeyenleri biraz aydınlatırsanız sevinirim, nedir ne değildir iyi midir kötü müdür bu aftercooler:) Yoksa VW' nin maliyet azaltması mı yine?

Alıntı yapılan: fastbreak79;418074
Peki ne işe yarar?

Maliyetinin intercoolerdan daha fazla olacağını düşünüyorum tam tersine.Kesinlikle intercooler a göre çok daha iyi bir sistem.En basit faydalarından birisi turbo basınç hortumlarının hacmi düşmüş.Turbo araçta basınç hortumunun hacmi ne kadar düşük olursa o kadar verimlidir.Az kıvrımlı borular,kısa borular her zaman dikkat edilen noktadır.Aftercooler ana mantığı suyla havayı soğutuyor olması.Aslında aftercooler sistemi yeni bir sistem değil.Şu anda bir çok yarış otomobilinde bile intercooler yerine ikincil soğutma sistemleri su,buz,nitrojen gibi soğutma sistemli mekanizmalar tercih ediliyor.Araçlarda bu ve benzeri sistemler zamanla yayılacak intercooler tarihe karışacaktır bana göre.Bildiğiniz gibi aşırı beslemeli araçlarda basınçlı hava yüksek sıcaklıklara ulaşmaktadır.Bunu da bir şekilde soğutmak mümkünse en hızlı ve en iyi şekilde soğutmak gerekir.Aftercooler ile bu havayı daha verimli çalışacağı soğukluğa ulaştırmak mümkün.Bir kaç tane soğutma sistemlerine örnek foto

Çevrimdışı hanedan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle

Genel bakış:

Bu konu başlağını en baştan sona kadar okudum.Motor hakkında ciddi bilgisi olmayan biriyim.Fakat şunu çok iyi biliyorum , "arabamı çok seviyorum".Aracıma zarar verecek şeyi herkes gibi bende taktırmak istemem.

Yukarıda ki yazılanlardan genel olarak ben şunu anladım.

1 - Chip tuning yaptırmak Ortalama hız ve performans kurallarına uyan sürücüler için faydalı,yakıt düşüyor , performans attığı için sürüş keyfi veriyor.( ben aracımda 100 ia 110 arasında ki sürüşlerde çoğunlukla ; araçta bir hantallık hissediyorum,o sebeple bunun ortadan kalkacağını anladım. )

2 - Aracını spor kullanan sürücüler içinse bu işlem tavsiye edilmiyor , motor ve turboda sorun yaşanabilir , şeklinde anladım.

Ayrıca ;

Aracım 2012 superb 1.6 TDİ bu araçtaki özellik intercooler mi ?  aftercooler mi ?

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hanedan;418366
Bu konu başlağını en baştan sona kadar okudum.Motor hakkında ciddi bilgisi olmayan biriyim.Fakat şunu çok iyi biliyorum , "arabamı çok seviyorum".Aracıma zarar verecek şeyi herkes gibi bende taktırmak istemem.

Yukarıda ki yazılanlardan genel olarak ben şunu anladım.

1 - Chip tuning yaptırmak Ortalama hız ve performans kurallarına uyan sürücüler için faydalı,yakıt düşüyor , performans attığı için sürüş keyfi veriyor.( ben aracımda 100 ia 110 arasında ki sürüşlerde çoğunlukla ; araçta bir hantallık hissediyorum,o sebeple bunun ortadan kalkacağını anladım. )

2 - Aracını spor kullanan sürücüler içinse bu işlem tavsiye edilmiyor , motor ve turboda sorun yaşanabilir , şeklinde anladım.

Ayrıca ;

Aracım 2012 superb 1.6 TDİ bu araçtaki özellik intercooler mi ?  aftercooler mi ?

İntercooler sizdeki.Model 2012 diye düşünmeyin muhtemelen yeni seri gelenlerde olacaktır.

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Koray bey, çok güzel anlatmışsınız beni mazur görün fakat, sistemi tam anlamıyla anlamış değilim . Havanın soğutulma kısmı okey. Peki motor 90 derecelik ısısını nasıl koruyucak, aftercooler dan bu soğukluğu almış olsa,aftercooler soğukluğunu nasıl koruyabiliyor ? :)
-------------------------------------------------

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: gokcen59;418540
Koray bey, çok güzel anlatmışsınız beni mazur görün fakat, sistemi tam anlamıyla anlamış değilim . Havanın soğutulma kısmı okey. Peki motor 90 derecelik ısısını nasıl koruyucak, aftercooler dan bu soğukluğu almış olsa,aftercooler soğukluğunu nasıl koruyabiliyor ? :)

Daha bugün konuştuk bu mevzuyu laf arasında.Kardeşim çok bilgi sahibi değilim nasıl bir sistemle soğutuyor ama tahmini sağlam bir devirdaim sistemi vardır.Isınan su bir şekilde tekrar soğutuluyordur.Vw bulmuştur karmaşık bir yöntem para kazanacaklar sonuçta ama senin için ve kendim için net öğrenip yazarım konuya :)

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: K1_Performance;418542
Daha bugün konuştuk bu mevzuyu laf arasında.Kardeşim çok bilgi sahibi değilim nasıl bir sistemle soğutuyor ama tahmini sağlam bir devirdaim sistemi vardır.Isınan su bir şekilde tekrar soğutuluyordur.Vw bulmuştur karmaşık bir yöntem para kazanacaklar sonuçta ama senin için ve kendim için net öğrenip yazarım konuya :)

Teşekkür ederim, bekliyoruz :)

Çevrimdışı hanedan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bu konuyu genel olarak özetlediğimizde aracını hızlı ve normal süren kullanıcılar için ayrı ayrı değerlendirdiğinizde tavsiyeniz ne yönde olur ?

Çevrimdışı mscsi

• Tuner
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ecoperformans.com
Merhaba, aftercooler ismini kim koymuş bilmiyorum ama bu sistem 25-30 yıldır japonların kullandığı wai sistemidir (water to air intercooler). Amaç manifolt girişine en kısa mesafede aşırı besleme yapmak, manifolt üzerinde su pompası ile hava soğutmak. İntercooler radyatörü yine bu sistemde mevcut, tek farkı ısınan suyu soğutuyor. Performans için başarılı bir sistem ama motor sağlığı için tartışmalara açık.

Çevrimdışı mscsi

• Tuner
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: gokcen59;416160
Arkadaşlar arabama yazılım yapıldı hemen ertesi gün skodanın gayet bilindik bir servisine götürdüm.30.000 bakımı yapıldı,hidrolik yağı dolduruldu,direksiyondan gelen sese bakıldı vs vs vs. sonra teste çıkıldı ardından teslim aldım aracımı hiçbi problemde yaşamadım canavar gibi oldu :) Daha doğrusu servis çalışanları böyle bişeyle uğraşmaz adamlar zaten yorgun bütün gün çalışıyolar yazılımlı araba buldum ben kralım ben ustayım moduna girerse orası ayrı.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mscsi;418864
Merhaba, aftercooler ismini kim koymuş bilmiyorum ama bu sistem 25-30 yıldır japonların kullandığı wai sistemidir (water to air intercooler). Amaç manifolt girişine en kısa mesafede aşırı besleme yapmak, manifolt üzerinde su pompası ile hava soğutmak. İntercooler radyatörü yine bu sistemde mevcut, tek farkı ısınan suyu soğutuyor. Performans için başarılı bir sistem ama motor sağlığı için tartışmalara açık.
Benim Favorit' te emme manifoldunda su soğutma var.:hih: Ulan gene sevdim Favorit' i be!:xx:

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben anlışılmadığını söylemedim zaten. Uğraşmazlar dedim. 2 kere farklı servise girdim. Aşırı yüklenip ful tapa gaz gezip servise götüren adamada motor arızası haktır. Spor bir araba alsın. :) Teşekkür ederiz mail ile bilgilendirdiğiniz için.

Çevrimdışı mscsi

• Tuner
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;418931
Benim Favorit' te emme manifoldunda su soğutma var.:hih: Ulan gene sevdim Favorit' i be!:xx:

Merhaba, sizin aracınızda soğutma amacıyla değil ısıtma amacıyla kullanılıyor. "intake manifolt heater bypass" şeklinde arama yaparsanız performans için iptali ile ilgili bir çok markaya ait diy görebilirsiniz.  

Alıntı yapılan: gokcen59;418963
Ben anlışılmadığını söylemedim zaten. Uğraşmazlar dedim. 2 kere farklı servise girdim. Aşırı yüklenip ful tapa gaz gezip servise götüren adamada motor arızası haktır. Spor bir araba alsın. :) Teşekkür ederiz mail ile bilgilendirdiğiniz için.

Başta da belirttiğim gibi ciddi bir problem çıkmadığı sürece tabii ki servis inceleme gereği duymaz. Ancak bir arıza durumunda cihazdan gelecek bu uyarıyı dikkate alırlar.
« Son Düzenleme: 23 Ocak 2013, 08:03:33 Gönderen: mscsi »

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mscsi;419016
Merhaba, sizin aracınızda soğutma amacıyla değil ısıtma amacıyla kullanılıyor. "intake manifolt heater bypass" şeklinde arama yaparsanız performans için iptali ile ilgili bir çok markaya ait diy görebilirsiniz.
Radyatörden soğumuş su geliyor bizim takada.:wnk: