škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Neredeyse Tüm Arıza Lambaları Yanıyor

bulicuk · 27 · 14671

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı CC03

• detaiLove
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bulicuk;389149
Aytemiz'den %7 indirimli mazot almıştım bayram öncesi. Pompayı mı bozduk acaba :ban:

Bir ihtimal. Benım başıma gelmeden bir kaç gün önce Bulgaristan'dan yakıt almıştım. Nasıl mazot koydularsa siyah duman atıyordu araç.

Alıntı yapılan: YEKE;389287
yakıt pompası ile direksiyonun alakası yoktur. kötü benzin tekleme yapar.

Cem bey bende pompa beyni arızalanınca direksiyon da sertleşmişti. Usta "bunlar yakıtı çok seçer" diye yorumlamıştı. Ben ustanın yalancısıyım :D

Çevrimdışı bulicuk

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Sorunu bulduk galiba. Herhangi bir arıza yokken ABS kablosunu yerinden çıkardığımızda da aynı uyarıları verdiği için ABS üzerine yoğunlaştık. Tekeri söktüğümüzde rulmanın içinde nohut büyüklüğünde taş parçaları gördük. Stabilize yolda patinaja düştüğümde oraya girmiş olmalı. Ustanın dediğine göre bu taşlar ABS sensörünün bilgi aldığı poryaya zarar vermiş. Parçayı sipariş ettik şu an yolda. Yarına gelir diye ümit ediyorum. Bu haliyle tekeri yerine taktık. Tabi sprey falan sıkıldı sağına soluna. Şimdi sadece ABS ışığı yanıyor ve ABS devre dışı. Parça gelince inşallah düzelir.

Çevrimdışı skoda53

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bulicuk;391030
Sorunu bulduk galiba. Herhangi bir arıza yokken ABS kablosunu yerinden çıkardığımızda da aynı uyarıları verdiği için ABS üzerine yoğunlaştık. Tekeri söktüğümüzde rulmanın içinde nohut büyüklüğünde taş parçaları gördük. Stabilize yolda patinaja düştüğümde oraya girmiş olmalı. Ustanın dediğine göre bu taşlar ABS sensörünün bilgi aldığı poryaya zarar vermiş. Parçayı sipariş ettik şu an yolda. Yarına gelir diye ümit ediyorum. Bu haliyle tekeri yerine taktık. Tabi sprey falan sıkıldı sağına soluna. Şimdi sadece ABS ışığı yanıyor ve ABS devre dışı. Parça gelince inşallah düzelir.

sorunu halletmeniz çok iyi olmuş. nerede yaptırdınız?

Çevrimdışı bulicuk

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Daihatsu servisi bir tanıdığın idi orda yaptırdım ama olmadı. Sorun aynı şekilde devam ediyor.  Birkaç özel vw servisine daha gösterdim.  Kesinlikle pompadır dediler. Sanırım pompayı değiştirmek zorunda kalacağım. Dışarda 3000 TL fiyat veren var. KOYO marka. Servis de o civarda bişey demişti. Almanya'dan tanıdıklar var. Ordan getirtmeye çalışacağım. Bu arada skopar.com da 1600 küsüre gördüm. Ordakiler orjinal değil midir? Fikri olan var mı?

Çevrimdışı B.fabia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı aliak

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Hazır konu açılmışken ben de bir soru sorayım. Benim de havayastığı ikazı yanıyor. Kolayca benim kontrol edebileceğim soket vs. var mı?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: aliak;393859
Hazır konu açılmışken ben de bir soru sorayım. Benim de havayastığı ikazı yanıyor. Kolayca benim kontrol edebileceğim soket vs. var mı?

Fabia I'de var mı hatırlayamıyorum ama ön koltukların altında varsa fişleri kontrol et. Gerçi bir kere çıkıp sonra takılmış olsa bile ışık yanabiliyor, bu durumda serviste yazılıma bağlatıp silmek lazım. Öte yandan gerçek bir airbag arızası da olabilir.

10 yıl ömrü var airbaglerin

Çevrimdışı CC03

• detaiLove
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;393864
Fabia I'de var mı hatırlayamıyorum ama ön koltukların altında varsa fişleri kontrol et. Gerçi bir kere çıkıp sonra takılmış olsa bile ışık yanabiliyor, bu durumda serviste yazılıma bağlatıp silmek lazım. Öte yandan gerçek bir airbag arızası da olabilir.

10 yılın sonunda değişmesi mi gerekiyor peki?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: CC03;393866
10 yılın sonunda değişmesi mi gerekiyor peki?

Kitapçıkta yazan ve önerilen o ;)

Keza emniyet kemerleri de

Çevrimdışı CC03

• detaiLove
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;393867
Kitapçıkta yazan ve önerilen o ;)

Keza emniyet kemerleri de

Her araç için mi 10 yıl yoksa markadan markaya farklılıklar var mı?

Çevrimdışı aliak

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;393864

Teşekkürler. Koltuğu sökmem gerekiyor mu o soket için. Tam olarak nerededir?

Çevrimdışı bulicuk

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar tam 2 ay sonra sorunumu çözmüş bulunuyorum. Servislerin ve tamircilerin istediği bir ton parayı inat ettim vermedim.  Bir çok yol denedim. En son çare olarak direksiyon pompasını Almanya'dan getirtecektim. Ama ordaki parçacı da galiba çaresiz olduğumu anladı ve kazıklamaya çalıştı. Tahmin ettiğiniz gibi bu arkadaş bir Türk.

Neyse sorunumu nasıl çözdüğümü anlatayım: Trabzon'un Akçaabat ilçesinde bilgisayar ve güvenlik sistemleri işi yapan ve iyi bir elektronikçi olan arkadaşım "arıza elektronikse söküp biz yapalım şunu" dedi. Gerçi baştan beri öyle söylüyordu ama bu direksiyon pompası tamir olmaz aman elimizde kalır falan dedik. Çünkü forumda öyle diyor herkez... KİM DEMİŞ DİREKSİYON POMPASI TAMİR OLMAZ DİYE! Akçaabat Körfez Köfte'nin tam karşısında Gizem Bilgisayar'dan Sultan Taşçı benim pompayı söktü ve yine iyi bir elektronikçi olan Abdullah Usta (Nam-ı diğer, Doktor) ile tamir etti. [Biraz reklam kokan bir hareket oldu ama dostum bir ton masraftan kurtardı beni. Bu kadarcık reklamı haketti bence :) ]

Direksiyon pompası preslenmiştir, sökülmez, tamir edilmez diyenlere inanmayınız lütfen. Pompayı arkadaşımla beraber söktük. 2 adet saplama vidası var. Onları sökmeden açılmıyor. Tek zor kısmı bu vidaları sökmek oldu zaten. 10-15  cm büyüklüğünde bir elektronik devreye ulaşıyorsunuz. Çok karmaşık bir devre değil. İyi bir elektronikçi kolaylıkla hakkından gelebilir.

Şu an hiç bir sorun yok. Bilgisayara da bağladık. Hiç arıza göstermiyor.

İşlemleri yaparken fotoğraf çekmek aklıma gelmedi kusura bakmayın. Biraz uzun kaçmış olan bu yazı için de ayrıca özür diliyorum. Hepinize kazasız ve arızasız sürüşler diliyorum :)