škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

100 000 deki 64lük HTP de kompresyon kaybı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Selamlar, geçenlerde tesadüfen -ve iyi ki farketmişim-, hafif eğimli bir yerde durakladım, araba 2. viteste ve elfreni olmadan bırakayım dedim.
Arabanın kademe kademe yürüdüğünü gördüm, 5e atıp bıraktığımda ise neredeyse serbest kalmış, boşta gibi bıraktığını görünce soru işareti oluştu...
Yakın zamanda değişiklik olarak yaptığım tek şey, 10W40 yerine 5W30 yağ kullanmak oldu...
''Çekiş'' derseniz bir zaafiyet yok, ''duman'' deseniz Maaşallah o da yok, bu durum size ne düşündürür?
Öncelikle durumu netleştirmek için motoru dyno da ölçtüreyim mi?
Yapılabilecek basit birşey var mı segman değişimi dışında??
2013 yazında ön takımdan frenlere, egzozdan aküye kışlık-yazlık lastiklere  kadar ciddi bir tamır-bakımve alım yaptım, o yüzden satma düşüncem de yok, en az 3-4 sene daha binmeyi düşünüyorum.
Şİmdiden teşekkürler...
« Son Düzenleme: 11 Mart 2014, 08:39:51 Gönderen: Engin E »
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Merhaba Engin,

Dyno yerine kompresyon testi yaptırılabilir belki. Baskı-balata değişti mi hiç?

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Selam İrfan, ölçüm ile motoru mu, yoksa teker çıkışını mı ölçüyorlar? Teker çıkışı ise mesela araba 50 hp çıktı diyelim;  nerede sorun olduğunu söyleyebiliyorlar mı?
Yoksa motoru ayrı, debriyaj kaydırması ayrı ayrı mı bakılıyor?
Bu arada debriyaj değişmedi, şu an 101 000 kmde...

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: hetepe;461295
Selam İrfan, ölçüm ile motoru mu, yoksa teker çıkışını mı ölçüyorlar? Teker çıkışı ise mesela araba 50 hp çıktı diyelim;  nerede sorun olduğunu söyleyebiliyorlar mı?
Yoksa motoru ayrı, debriyaj kaydırması ayrı ayrı mı bakılıyor?
Bu arada debriyaj değişmedi, şu an 101 000 kmde...

Kompresyon testi tecrübem hiç olmadı. Yazılımla da bakılanı var ama en sağlıklısı cihazla yapılanı

http://www.techturkey.com/forum/makaleler-amp-teknik-bilgiler/10923-kompresyon-testi-nasil-yapilir-resimli-anlatim.html

Öte yandan baskı balata zamanı gelmiş gibi, km olarak en azından. 100 bin deviren 5-6 tane baskı balata görmüştüm Şahkan'da zaman içinde, halleri haraptı.

Madem daha bineceksin baskı balata yenile derim. Kompresyon testi de kafandaki şüpheleri yok eder  ;)

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Son hızda da hafif bir düşüş var...eskiden 190 ları rahat görüyordu, şimdi 180 lere de zorlanıyor...(Genelde sakin kullanıyorum ama 2-3 ayda bir otoyolda yoklama yaparım.)
Bu durumda debriyaj daha da şüpheli konuma geliyor...

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Hiçbişey yok bence.

1.2 htp zaten viteste bayır aşağı saldığınızda kompresyon yapmayan bi araç, sanki boşta gibi gidiyor 4-5. viteslerde vs. Motora özel bi durum galiba çünkü başka bi araçta görmedim bu durumu.

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
@hetepe,
1.2 olsun 1.4 olsun aracı viteste gaza basmadan saldığınızda benzin tasarrufu gerekçesiyle benzinin motora girişi sıfırlandığından(B.S. görebilirsiniz) bu motorlarda bu şartlar altında kompresyon sadece parçaların sürtünmesinden oluşuyor yani sıfıra yakın. Bende aracı ilk aldığımda yokuş yukarı el freninin çekmeden park ettiğimde sürekli aracın ön tekerlerini kaldırım taşına dayanmış olarak bulduğumda çok şaşırmıştım. Bir kaç denemeden sonra aracın 1. viteste bile kaydığını fark edince serviste bana bu şekilde izah ettiler. Bu durum araca alışkınlığı olmayanlar için araç tam yüklü vaziyette 3.-4. vites takılı Kargasekmez vb. inişlerde ayağı gazdan çekip aracı kompresöre bindirdiğinizde aracın gittikçe hızlandığını görmek resmen sıkıntı yaratıyor sürekli frenlere dokunmak zorunda kalıyorsunuz. Hele hele 1.2 lerde de var mı bilmiyorum. düşük viteslerde motor devrini 6000 civarına çıkarttığınızda motorun aniden gaz kesmesi yok mu bimeyeni uzun yolda inanılmaz riske sokuyor.
Ancak sizin her halukarda arkadaşların dediği gibi,sachs bile olsa debriyajın bu araçlarda 100.000 km gitmesi aslında mucize. Bencede ilk oraya göz attırmakta yarar var.
« Son Düzenleme: 11 Mart 2014, 13:21:06 Gönderen: Picasso »

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: turker;461305
Hiçbişey yok bence.

1.2 htp zaten viteste bayır aşağı saldığınızda kompresyon yapmayan bi araç, sanki boşta gibi gidiyor 4-5. viteslerde vs. Motora özel bi durum galiba çünkü başka bi araçta görmedim bu durumu.

Yalnız ben bu aracı 9 yıldır kullanıyorum, sıfır almıştım, o zamanlar yokuş aşağı inerken frene bile basmazdım, kompresyonu güçlü değil ama işi görecek kadar var...hatta uzun inişlerde frene basmamak için klima açmışlığım bile var, anlatmak istediğim, gidişte bir sorun yok ama park edip, kaydığına ilk defa denk geldim, genelde de el freni çekmezdim şimdiye kadar, artık çekeceğim herhalde...

Alıntı yapılan: Picasso;461313
@hetepe,
1.2 olsun 1.4 olsun aracı viteste gaza basmadan saldığınızda benzin tasarrufu gerekçesiyle benzinin motora girişi sıfırlandığından(B.S. görebilirsiniz) bu motorlarda bu şartlar altında kompresyon sadece parçaların sürtünmesinden oluşuyor yani sıfıra yakın. Bende aracı ilk aldığımda yokuş yukarı el freninin çekmeden park ettiğimde sürekli aracın ön tekerlerini kaldırım taşına dayanmış olarak bulduğumda çok şaşırmıştım. Bir kaç denemeden sonra aracın 1. viteste bile kaydığını fark edince serviste bana bu şekilde izah ettiler. Bu durum araca alışkınlığı olmayanlar için araç tam yüklü vaziyette 3.-4. vites takılı Kargasekmez vb. inişlerde ayağı gazdan çekip aracı kompresöre bindirdiğinizde aracın gittikçe hızlandığını görmek resmen sıkıntı yaratıyor sürekli frenlere dokunmak zorunda kalıyorsunuz. Hele hele 1.2 lerde de var mı bilmiyorum. düşük viteslerde motor devrini 6000 civarına çıkarttığınızda motorun aniden gaz kesmesi yok mu bimeyeni uzun yolda inanılmaz riske sokuyor.
Ancak sizin her halukarda arkadaşların dediği gibi,sachs bile olsa debriyajın bu araçlarda 100.000 km gitmesi aslında mucize. Bencede ilk oraya göz attırmakta yarar var.

2-3 araba beraber yolculuk yaptığımızda arkamdaki arkadaşlar ''yahu sen frene basmaz mısın, seni takip edince şaşırıyoruz, tehlike yaratıyorsun'' diye uyarırlar...
hatta ilk fren balatalarını ''52000 de yarısı bitmiş olarak'' değiştirdim, usta ''daha gider ama sertleşmiştir bu'' demişti...
o derece işimi görüyor motor kompresyonu...
ben biraz da ilk mesajımda belirttiğim üzere 5W30 yağa buldum kendimce sebebini...
Bu arada önceki aracım R11 FlashS de 142 000 de değişti debriyaj...
bunda o kadar gitmez mi diyorsunuz?

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: hetepe;461326
...önceki aracım R11 FlashS de 142 000 de değişti debriyaj...
bunda o kadar gitmez mi diyorsunuz?
Yeni nesil fren, debriyaj balatalarında asbest kullanılmadığı için çabuk bitiyorlar; itinalı kullanılsalar bile sert bir hal alıp görevlerini yapamaz oluyorlar.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ugur A.;461331
Yeni nesil fren, debriyaj balatalarında asbest kullanılmadığı için çabuk bitiyorlar; ..................

İşte aradığım yanıt..., debriyajda benim ölçütüm 130 000 li km lerdi, şimdi netleşti...
sorunun debriyaj olma olasılığı arttı...

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Debriyaj bence de.  Ama işin ilginci bendeki Doblo 'da debriyaj sıkıntılı dediler- kaldı ki vitesler zor geçiyordu. Ama motor kompresyon gayet iyi. Gerçi araç dizel  o faktör de var.
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
100.000km de bakımlı benzinli motor altın çağını yaşıyordur.
Debriyajdan anlayan, güvenilir ustaya göstermekte yarar var diye düşünüyorum..

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;461369
100.000km de bakımlı benzinli motor altın çağını yaşıyordur.
Debriyajdan anlayan, güvenilir ustaya göstermekte yarar var diye düşünüyorum..

araba, benden daha bakımlı... :) lpg falan da olmadığından süper, roket gibl basıyor ... Düzgün bir yer bulursam baktırırım, bulamazsam yolda kalana kadar gitsin böyle...

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hetepe;461380
araba, benden daha bakımlı... :) lpg falan da olmadığından süper, roket gibl basıyor ... Düzgün bir yer bulursam baktırırım, bulamazsam yolda kalana kadar gitsin böyle...

Allah kaza bela vermesin:)

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: hetepe;461380
Engin HTP' lerin debriyajı hidrolik kontrollü müydü? Eğer öyleyse ve biterse idareten falan deyip hayatta kıpırdatamazsın yerinden arabayı.