škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Dizel - Benzinli İkilemine Yönelik Bir Hesap Örneği

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı NafirKeyh

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
MErhabalar,

Sürekli tartışılagelen bu konu hakkında kendi başımdan geçenleri örnek olması adına sizlerle paylaşmak istedim.

Hesapta bir hata varsa lütfen düzeltelim.

Bu hesapta Dizel araçların bakım masraflarının yüksekliği ve motor  büyüklüğünden kaynaklı vergi masrafı dahil edilmemiştir. Dilerseniz Onu  Da Eklerim. :D. Ama siz dilemeyin.

Ayrıca araçların sehir içi hesaplarını yapmıyorum  çünkü;

Astra 1.3 Dizel aracım şehir içi (20 km/h saat ortalama hız) 8.4lt  -10.6lt arası yaktı. 3 yıl kullandım. En az 50 kere denedim.
 Şuanki  aracım 1.2 TSI 100 hp Octavia şehir içi (20 km/h saat ortalama hız)  8.4-9 lt arası hep. Daha 500 km kullandım. Rodaj sonrası belki daha da  düşer.
 Bu sebeple şehir içi hesaplamıyorum çünkü dizel aleyhine çıkacak sonuç.

Kısa mesafede ısınmadığı için çok yakıyor dizel. Hele ki 10 km  gidilmiyorsa, hepten yakar. Benim iş yerim 3 km uzakta, her  sıfırladığımda 9 lt aşağısını göremiyordum. Hatta kışın 12lt de  oluyordu.

Dizeli pahalı al, pahalı sat diyen arkadaşlara  sesleniyorum. Lütfen malum siteden 100.000 km+ ve sonrasındaki dizel  araçların fiyatlarına baksınlar. İnsanımızdaki 100.000 km sonrası dizel  alınmaz ön yargısı arabaların fiyatlarının canına okuyor. Dizeli sıfır almadıktan ve hemen elden çıkarmadıktan sonra pahalı  satmak diye bir şey yok.

______________________________________________________________________________________________________________________________________  
 Eski aracım 1.3 90hp Astra Dizel

Uzun yol ortalama 100km/H =4.8 lt yaktı hep.

Şuanki Aracım 1.2 110hp Octavia

Uzun yol ortalama 100km/H =5.4 lt yakıyor.

Bahsi geçen yıllık kullanım 16.000 km

23.04.2016 Pompa Fiyatları

Dizel 3.60 TL Bezin: 4.33 TL

Dizel hesabı: 4.8 X 3.60 = 17,28 TL

16.000 km = 2.764.8 TL yakıt masrafı

benzin hesabı: 5.3 X 4.33 = 22,949 TL

16.000 km = 3.671,84 TL yakıt masrafı

Yıllık Dizel - Benzin Masraf Farkı= 907.04 TL

Kendi Aracım İçin Konuşucam.

Dizel  1.6 TDI 110 HP Optimal Octavia = 79.000 TL
 Benzin 1.2 TSI 110 HP Optimal Octavia = 65.400 TL
                     -

13.600 TL FARK

13.600 / 907.04 = 14.99 Yıl yapar. 15 diyelim.

15 x 16.000 km = 240.000 KM sonra hayırlısıyla amortilerseniz.

Size seçimlerinizde kolaylıklar diliyorum.

Çevrimdışı Physicist16

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Karşılaştırdiginiz Astra nın 1.3 dizelide benzinliside zaten çok yakıyor. Kullandim biliyorum. 1.3 cdti ile rampada yığılip kaliyordum, yakitida ortalamada hiç 6 nin altina bile düşmedi. Ben 1.4tdi ile  sehir içi hic 9 litreyi görmedim. Az kullanıyorsanız benzinli tabiiki mantıklı, bu kadar hesaba bile gerek yok. Ayrıca bahsettiğin modelde dizel farki bayagi uçuk bende o kadar fark vermezdim. Ama ilk verdiğimiz parayi değil pompoda verdiğimiz parayi düşünürüz genelde

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dizel almak su yonlerden cazip:

1) kullanim keyfi (ayni hacimdeki atmosferik motordan kat kat daha hizli. Ayni hacimdeki turbo motordan da ekonomik)

2) yakit prestiji. Bi arabanin dogunr pompa takirmak aga xxx tl tup aldim demek var bi mazot aldim demek var :)
Yanina manitani almissin avm ye giricen deli yagmur yagiyo ne gerek var acik otoparkta yer aramaya ya da elin guvenlikcisine rezil olmaya.

Bunlar kesinlikle yeterli veriler bence :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı smyomekatronik

• OCTAVIA 1.6 FSI
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Üç gündür işe araba ile gidip geliyorum, 13 Km yolu 40 dk da gidiyorum. Arabanın göstergesine bakıp 14 Lt yi görünce şekerim düşüyor :acl: .

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ne dersek diyelim normal şartlarda dizel yakıt olarak ekonomiktir. Ama sizdeki gibi çok yakan bir modelle kıyaslamamak lazım. Dizelde 7-8 lt/100km üst sınırken siz 10 lt yi geçen bir aracı hiç kıyaslamayın bence. 10 lt/100km yi göreceksem hem 10 küsür bin tl sıfır farkı, hem daha büyük motor için mtv kademesi farkı hem de o gürültüyü neden çekeyim?!

Az km yapan biri olarak (yıllık 10 binden az) tercihim benzinliden yana. İşi gereği ticari kullananlar yüksek km ler için doğrudan dizel tercih etmeli yoksa benzin can yakar! Bu durumda makasın benzin aleyhine aşırı açıldığı görülecektir. Benzinli motorlar için LPdi sistemler ucuzlayıp daha ulaşılabilir olduğunda belki dizele kimse bakmayacak. Belki o zamana kadar elektrikliler de ekonomik hale gelir, kimbilir?

Çevrimdışı NafirKeyh

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Açıkcası insanımızın şehir içi anlayışı da farklı.

Şehir içi hız ortalama 20 km/h ten fazla olmayan bir hızdır.

Bizim insanımız ortalama 50km/h hız yapabildiği duruma bile şehir içi yazıyor.

En çok bilinen dizellerin hepsini denedim.

İster Multijet, ister TDI, ister DCI ya da HDI. Evimden iş yerime olan uzaklık 3 km ve hep ara sokak, asla hızlanamıyorsunuz, sokak uzun olsa bile rampa var. Bu bahsedilen dilzellerden hiç birisi C segment olarak 9 lt altında bu yolu gidemiyor.

Kıştan hiç bahsetmiyorum bile.

Nedense kendimizi kandırıyoruz.

Bunları 3 yıl dizel araç süren biri olarak söylüyorum.

Hatta 5 yıl içinde, motor teknolojilerindeki gelişmelerle binek araçlarda dizel motorun giderek azalacağını düşünüyorum.

Çevrimdışı mrt03mrt03

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: NafirKeyh;571713
Açıkcası insanımızın şehir içi anlayışı da farklı.

Şehir içi hız ortalama 20 km/h ten fazla olmayan bir hızdır.

Bizim insanımız ortalama 50km/h hız yapabildiği duruma bile şehir içi yazıyor.

En çok bilinen dizellerin hepsini denedim.

İster Multijet, ister TDI, ister DCI ya da HDI. Evimden iş yerime olan uzaklık 3 km ve hep ara sokak, asla hızlanamıyorsunuz, sokak uzun olsa bile rampa var. Bu bahsedilen dilzellerden hiç birisi C segment olarak 9 lt altında bu yolu gidemiyor.

Kıştan hiç bahsetmiyorum bile.

Nedense kendimizi kandırıyoruz.

Bunları 3 yıl dizel araç süren biri olarak söylüyorum.

Hatta 5 yıl içinde, motor teknolojilerindeki gelişmelerle binek araçlarda dizel motorun giderek azalacağını düşünüyorum.

Alıntı yapılan: **SEMİH**;571756
Dizeli tek geçerim. Tsi kullanmama rağmen

Rapid 1.4 tdi Dsg kullanıyorum ev iş arası belki 2 km falan. Bütün kış ortalaması 6.1 idi

Çevrimdışı Physicist16

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Yedinci aracimi dizel aldim. Hep benzinli ve lpg kullandim. Dizel benzinli gibi tekerlek iki tur attiginda hemen ikileyip hizlanma yapmiyor. Ama performansta en güçlü atmosferik motorlar bile yanina yaklasamaz. Ilk kez şuraya buraya gidersem ne kadar yakarım diye hesaplamadan biniyorum. Fazladan verdiğim 6000 TL yi unuttum bile.

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı drhsyn

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
1.4 tdi rapid spaceback aracımla 27 ocaktan itibaren 12.000 km yaptım. Benim yaptığım km için benzinli mümkün değil. Ayrıca yapılan hesaplarda surada ayrım var; dizel araçla benzinli araçlarda yüksek hızlarda  fark çok daha fazla. Samsun-kastamonu-ankara-samsun yaptım. Ankara samsun arasını hızlı gelmek zorunda kaldım(3.5 saat) 140-150 civarındaydı hep hızım bikaç kere s modu ve 180-200 gördüm. 2 kişi bagaj vs. Klima hep açık 22-22.5 derecelerde. Ortalamam 6.1 lerdeydi. Aynı şartlarda tsi motorların 10 dan aşağı yskmayacağını düşünüyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı bahcekapiliyavuz

• Mali Müşavir
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben bu konuya artık objektif bir yaklaşımda bulunamayacağım. Dizeli 10 yıl kullandım. TSI 1 yıldır kullanıyorum.

Eğer yılda 20.000 km+ kullanacak olsam bu saatten sonra TSI + LPD derim başka da birşey demem.

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=12445]drhsyn[/MENTION] tsi o bahsettiğiniz değerlere çıkmıyor o hızlarda max 7 litre yakıyor. Tabi genel olarak yüksek hızlarda dediğiniz doğru kesinlikle dizel daha mantıklı ama yılda max 10 bin km yapan biri için çokta önemsenecek bir fark değil.
Lpdi oturursa kesinlikle bundan sonraki tüm tercihlerim tsi lpdi olacak.

Çevrimdışı NafirKeyh

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar Dizel - Benzinli Octavia arasındaki fark 13.600TL

6000 TL fark için ben de benzinli almazdım.

Fakat yıllık 16.000km için 13.600 TL peşinden para vermek mantıklı gelmiyor. Ne yapsam mantıklı gelmiyor...

Çevrimdışı FiLoLoG

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
bu dizel benzin kıyaslaması bana enterasan geliyor. Sanırım bazen içimizi rahatlatmak istiyoruz kendimizi haklı kendimizi doğru sayarak :) 10 yıl benzinli araç kullanıp dizele geçen biri olarak dizelde benzin kadar yakıyor demek hayinlik olur hemde çok büyük bir hainlik. eski aracım 1,4 tsi idi 50 litre depo en fazla 600 km yapıyordum şuan 1,6 TDI 50 litre depo şehir içi dışı karışık 850 km. Aynı mı sizce ????