škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

yetkili servis mi, özel servis mi ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı archaeologist

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
bu konu da dizel mi, benzinli mi ? ya da alman mı, japon mu ? konularından biri olmaya aday gibi görünüyor.
her ikisinin de artıları ve eksileri var; servisi ele alacak olursak
 1-her ne sorun olursa olsun en azından karşınızda kurumsal bir muhatap bulabiliyorsunuz.
2-aracımız servis bakımlı olmuş oluyorki 2. el alıcıları için son derece tahrik edici bir durum bu.
3-serviste hangi km de hangi parçaların kontrol edileceği belli olduğu için o parçalar bir bir kontrol ediliyor(dur herhalde)
4-sürekli aynı araçlarla muhatap oldukları için kronik sorunlar için daha tecrübeli olurlar.

özel servis ya da sanayi ustasına gelince işciliğin ucuz olması dışında aklıma pek bir şey gelmiyor doğrusu.
kasımda 30 bin bakımım var ve ben ikilemlerdeyim.

arkadaşlar sizden ricam, bundan böyle her kim ki yetkili servise, ya da özel servise gitti, yapılan işlemleri ve maliyetleri bu başlığın altına yaza. yazmayanlar önce bir güzel tapelene, tekrarı vukuunda tiz kellesi vurula.
octavia 1.6 TDI elagance 2011

Çevrimdışı atilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Son cümlede tehdit var, mecbur yazacağız birşeyler :)
Aslında bu soruya cevap vermek için kitap yazmak lazım, ama mümknü olduğunca kısa kesmeye çalışacağım...

Ben, meslek lisesi motor bölümü okudum, sonra da makina müh... Lisedeyken okulda atölyemiz vardı, servis gibi çalışırdık, ayrıca o dönemlerde bir ara tamirci çıraklığı yaptım topkapı'da... Üni.bitirdikten sonra bir ara yetkili serviste yöneticilik te yaptım. Uzun süre otomotiv sektörünün içinde yer aldım. Servislerle ilgili başka tür çalışmalalrım da oldu ama onların detayını burada yazmayayım. Kalite-Çevre-İş güvenliği dentçisiyim aynı zamanda. Bu vesile ile çeşitli markaların yetkili servislerinde bol bol denetim yaptım. Çok uzun süredir de araç sahibiyim...

Şimdi hayat hikayemi niye yazdım? Şunun için: konunun her yerinde yer aldım bugüne kadar...

Şimdi diyeceksiniz ki, madem hem yetkili servisleri, hem de özel servis/tamirhaneleri bu kadar iyi biliyorsun, söyle bakalım sen arabanı nereye götürüyorsun???

Cevap : Hiçbirine ! Özel makina ekipman gerekmiyorsa (lift veya özel cihazlar gibi) tüm tamir/bakımlarını kendim yapıyorum. Motor,mekanik, elektrik, kaporta, boya, şu bu...
Tabii konuyla ilgili 7 yıl okul ve yıllarca sektör deneyimim olduğu için, birçok işi kendim yapabiliyorum, bilmediklerimi de araştırıp öğreniyorum...

Peki, neden bu noktaya geldim?

Aracımı (Corolla) 2003'te sıfır aldım. Hem işlerin yoğunluğundan hem de yetkili servis iyidir mantığıyla yaklaşık 80000km.'ye kadar aracımı yetkili servise götürdüm. Servise güvendiğim için hiçbirşeyi de takip etmedim.

Ta ki 80000 bakımına kadar. Bakımı yapılan arabamı o gün servisten aldım, çıktım eve doğru gidiyorum, araçta bir tuhaflık, gaza basıyorsun gitmiyor, stop ediyor falan filan... Döndüm servise tekrar gittim, durumu anlattım, baktılar ettiler, kem küm dediler, kızdım. Arbayı alıp oradan çıktım ve sanayideki bir ustamın (kendisi yetkili servisten ayrılıp kendi dükkanını açmış birisi) dükkanına gittim. Birlikte bayağı bir dağıttık arabayı, inceledik... Sonuçta şunları gördüm:
-Kullanılan yağ, benim istediğim yağ değildi,
-Bazı filtreler değişmemişti, mesela polen filtresi simsiyahtı.
-Bujilerin değişmesi gerekiyordu (faturada değiştiği yazıyordu) Söktüm baktım, kapkara...
.... neyse fazla uzatmayayım, yani araca "uzaktan" baktıklarını gördüm. gidip bütün parçalarını tekrar aldım, kendim tekrar bakımını yaptım, araba kendine geldi... Servistekiler "daha dün bakımdan çıktı, ne yapacaksın bu parçaları?" diye sordular hatta, cevap vermedim...

O gün bu gündür, aracımın motorcusu da, elektrikçisi de benim, mutluyum, huzuruyum :) Arabam da yaklaşık 101000km. oldu, tıkır tıkır...

Şimdi gelelim, servislerin durumuna... Yazacaklarım tamamen benim yalşaık 28 yıldır sektörde yaşadığım, gördüğüm, gözlemlediğim olaylardan çıkardığım sonuçlardır ve şahsi görüşlerimdir.

Eskiden, yetkili servislerde, sektörün iyileri/ustaları çalışırdı. Arabanın sesini dinleyince derdini söylerlerdi size. Fakat şirketlerin daha çok büyüme ve daha çok para kazamna hırsı nedeniyle, bu ustalar düşük maaşlarla çalışmak durumunda kaldılar. Yavaş yavaş bunlar ayrılıp kendi işyerlerini açtılar. Böylece günümüzde yetkili servis çalışanlarının profili değişmeye başladı. Artık serviste, genç tecrübesiz teknisyenler çalışıyor, çok cüzi ücretlerle. Bu genç arkadaşlara bazı temel eğitimleri veriyorlar ama öğretilen şeylerin özeti, herhangi bir parçayı en kısa sürede nasıl değiştireceği... Dolayısıyla yetkili serviler günümüzde hızlı çalışmak ve daha fazla araç alabilmek için (yani daha çok kazanabilmek için) tecrübe, kafa yorma, deneme gerektirecek işlere sıcak bakmıyorlar. Yani yetkili servisler artık tamir değil, sadece parça değişimi yapan merkezler haline geldi.

Özetlemek gerekirse, aracınızın rutin bakımı ve parça değişimi yapılmasını istiyorsanız, yetkili servisler işinizi görür. Ama tecrübe gerektiren bir probleminiz varsa, yetkili servisler size çözüm üretemezler, komple parçayı değiştirmek, hem kolaydır, hem çözüm garantidir (çoğu zaman) hem de daha iyi para kazandırır... öyle ya, arabanızın problemini anlamak ve çözmek için 3-5 gün harcarlarsa, nereden para kazanacaklar???

Tecrübe gerektiren bir probleminiz varsa, yetkili servisler pek işinizi görmeyecektir. Bu durumda, arabanızın ruhunu bilen bir "usta" bulmanız gerekmektedir.

Sonuç olarak, aracınız için "en iyi usta" sizsiniz! Bu işlere biraz meraklıysanız ve biraz da beceriniz varsa, birçok işi kendiniz görebilirsiniz. Bilmediğinizi öğrenmek için ise internet gibi sınırsız bir kaynak var günümüzde.

Yok, ben anlamam uğraşamam diyorsanız, o zaman vay halinize... Eğer anlamıyorsanız, nereye giderseniz gidin, tabiri caizse öttürürler... Dünya bu hale geldi maalesef...

Yetkili mi özel mi, o önemli değil ama, "yetkili" den ziyade "yetkin" bir servis/usta edinmeye
çalışın...

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ve ek olarakta orjinal serviste içeri almıyorlar. onun için iş bitiminde değişen parçaları istemeyi unutmayın böylece fatura ile karşılaştırma yapabilirsiniz. çünkü faturayı hazırlayan ile uğraşan ustanın değişenler üstünde bir koordinasyonu yok. standard bakım deyip faturayı ona göre dolduruyorlar. özele yani sanayiye gittiğinizde araba başından ayrılmayın. son olarak önemli aksam değişiminde mesela fren gibi hayati organlarda paradan kaçmadan orjinalini taktırın. kendi hayatınızla oynamayın.

Çevrimdışı archaeologist

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
atilla beyin aracının bazı parçalarının hiç değiştirilmemesi facia bir durum. hem de toyotada. benim de aracımın yağ filtresini vermemişlerdi hem de özellikle istememe rağmen. bir hafta sonra yağı kontrol ettiğimde yağ siyahtı. bu kadar kısa sürede yağ nasıl bu hale gelir diye şaşırmıştım. belkide yağı da yağ filtresini de değiştirmediler.

Çevrimdışı GNC75

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: archaeologist;391522
atilla beyin aracının bazı parçalarının hiç değiştirilmemesi facia bir durum. hem de toyotada. benim de aracımın yağ filtresini vermemişlerdi hem de özellikle istememe rağmen. bir hafta sonra yağı kontrol ettiğimde yağ siyahtı. bu kadar kısa sürede yağ nasıl bu hale gelir diye şaşırmıştım. belkide yağı da yağ filtresini de değiştirmediler.
atık yağ kuralları gereği hiçbir servis yağıda filtresinide vermez..bunlar atık yağ toplama merkezlerine verilir..

Çevrimdışı atilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: GNC75;391531
atık yağ kuralları gereği hiçbir servis yağıda filtresinide vermez..bunlar atık yağ toplama merkezlerine verilir..

Evet, bu bilgi doğru.
Bertaraf ücretini de faturanıza eklerler:)

Vermesine de gerek yok, arabanın altına eğilince filtrenin, yağ çubuğunu çekince de yağın değişip değişmediği belli oluyor zaten.

Çevrimdışı archaeologist

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar ben 30 bin bakımını özel srviste yaptırmaya karar verdim. parçaları kendim alacağım. mann'ın sitesinden hava,yakıt ve klima filtrelerinin numaralarını aldım ancak yağ filtresi orada yok. yağ filtresini ve yağı nasıl tedarik edeceğiz ?
1.6 TDI için hangi marka ve kaç numara yağ kullanmamız gerekiyor acaba ?
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2012, 14:50:32 Gönderen: archaeologist »

Çevrimdışı ogulcanatmaca

• 1.6 TDI ELEGANCE
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
bizim araçlar için yetkili servislerde yapılan bakımların kayıt altına alınması dolayısıyla daha iyi olacağını düşünüyorum. aracı satmak istediğinizde en azından servis kayıtlarının olması bence artı bir özellik sonuçta skoda marka olarak ikinci eli zayıf olan bir konumda bu şekilde bir artı özellik katabilirsiniz.
ayrıca özel servislerle yetkili servisler arasında çok fazla fiyat farkı yok. sağdan soldan parça toparlamaya çalışmak ta cabası.

bu arada archaeologist için ( 1.6 tdı lar castrol edge 5-30 diesel yağ kullanıyor)

servis fiyatları

yağ filtre 13 tl
hava filtre 25 tl
polen filtre 20 tl
kartel tapa 2 tl
motar yağı castrol edge 5-30 5 lt   135 tl
işçilik 80 tl
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2012, 21:35:39 Gönderen: ogulcanatmaca »
OCTAVİA ELEGANCE 1.6 TDI CR

Çevrimdışı archaeologist

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
aracımı en az 5 yıl daha kullanmayı düşünüyorum. artı servislere de pek güvenim kalmadı.
yağ konusunda da servislerin bi sıtandardı yok sanırım.
benim 15 bin bakımında castrol kullanılmamıştı mesela. yanılmıyorsam shell di.

Çevrimdışı ahmedb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Atilla beye teşekkür ederiz...durumu güzel özetlemiş :+1:
passat ilk 2 bakımında garanti meselesi yüzünden yetkili servise gitti,
şimdi ise yol ayrımına geldik...tanıdık bir servise götüreceğiz
usta tanıdık dahi olsa şöylece bir sıkıntı var ki;
maalesef orada çalışanlar usta ile aynı anlayışta olamıyor.
usta ihtimam gösterse de çalışanlardan kaynaklı sorunlar var
sanayide durum pek iyi değil :blg:
(memleketimizin en önemli meselesi: eğitim öğretim,
bu her gün şikayet ettiğimiz insanları yine bizler yetiştiriyoruz)
bu yüzden tanıdığınız olsa bile başında değilsek veya bu işlerden anlamıyorsak
bize her yer trabzon...:(

"Her ne ki elde yok ihtiyaçta vardır..
."

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Neyseki Şahkan otomotiv var, aradığım her özellik-güzellik mevcut, aracıma bakım yapılırken tulumu giyip işe yardım edebiliyorum, aracıma pasta cila atıyorum, temizliğimi kendim yapabiliyorum, basınçlı hava-su, köpük tankı  :) Fiyatlar şeffaf, neye ne ödediğimi biliyorum, yeri geliyor terasında mangal sucuk yapıyoruz  :D

Çevrimdışı ahmedb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bu hizmetler standart müşteri için de geçerli mi..?:)

"Her ne ki elde yok ihtiyaçta vardır..
."

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ahmedb;393696
bu hizmetler standart müşteri için de geçerli mi..?:)

Orada ne istediğine bağlı  :)

Çevrimdışı archaeologist

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;393691
Neyseki Şahkan otomotiv var, aradığım her özellik-güzellik mevcut, aracıma bakım yapılırken tulumu giyip işe yardım edebiliyorum, aracıma pasta cila atıyorum, temizliğimi kendim yapabiliyorum, basınçlı hava-su, köpük tankı  :) Fiyatlar şeffaf, neye ne ödediğimi biliyorum, yeri geliyor terasında mangal sucuk yapıyoruz  :D

peki şahkan otomotiv bizim buralara da gelecek mi ? bize de mangal yapacak mı ? herşeyden önemlisi baba diyebilecekmiyiz mesela şahkana.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: archaeologist;393740
peki şahkan otomotiv bizim buralara da gelecek mi ? bize de mangal yapacak mı ? herşeyden önemlisi baba diyebilecekmiyiz mesela şahkana.

Başka yere gitmez, ustalardan birer tane var  :)