škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

ESP kapalıyken abs devrede midir?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

efe_38

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: fenomen;194780
Kadir zaten kontağı kapattınmıydı o da kapanıyor.Yani her kontak açışınızda açmanız gerekiyor.sürekli off konumunda,kendiniz aktifleştirmek zorundasınız.

bir yanlışlık olmasın abi esp her zaman aktif konumda olur istediğin zaman devre dışı bırakırsın,bizim mercedeste öyle göğüste esp düğmesi var ona bastığım zaman devre dışı kalıyor açık durumda bıraktığım zamanda hep açık kalıyor :)

zaten kapattığım zaman hız göstergesinin altında ünlem işareti çıkıyor,vw grubunda ise kapalı olunca bir aracın arkadan görünümü ve kayıyormuş gibi işaret çıkması lazım eğer açık bıraktıktan sonra kontağı kapatıp açınca yine o işaret yanıyorsa bir sorun olmalı...

BerkerCELIK

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: fenomen;194780
Kadir zaten kontağı kapattınmıydı o da kapanıyor.Yani her kontak açışınızda açmanız gerekiyor.sürekli off konumunda,kendiniz aktifleştirmek zorundasınız.

Çok yanlış bilgiler bunlar...

ESP sistemini ON konumuna almak için bir düğme BULUNMAZ. Sadece OFF yani KAPATMAK için bir düğme vardır. Siz zaten aracı çalıştırdığınızda otomatik olarak sistem pasif konumda açıktır. Ne zaman araç kaymaya başlar o zaman sistem kendiliğinden aktifleşir. Siz sadece bazı özel durumlarda ESP 'yi OFF konumuna getirebilirsiniz...

Siz aracı çalıştırdığınızda ESP tuşuna basıp, göstergede ESP yazısı,amblemi vs. görüyorsanız, bu o sistemin kapalı konumda olduğunu gösterir.

Ayrıca ESP sisteminin kalkışlarda vb. arabayı kastırma performas kaybına yol açması ancak şöyle olur; ESP sistemi çekiş kontrol sistemi ile çalıştığından siz sert kalkış yaparsanız ve patinaja düşerseniz sistem patinajı önlediğinden siz gaza bassanızda araba gaz keser ve patinajı önler.

Aynı şekilde girdiğiniz virajda araç kaymaya başlarsa kaymayı durdurucak olan lastiğe yada lastiklere fren uygulanır bağımsız olarak böylece araç istenilen doğrultuda yoluna devam eder...

Lütfen KULAKTAN DOLMA bilgilere güvenmeyin.Elinizin altında internet var, yazın vikipedi.com.tr yada google'a ESP nasıl çalışır, Çalışma prensipleri nelerdir diye çok rahat doğruları öğrenebilirsiniz...

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Berker  bey çok teşekkürler bakın bu konuda bişey daha öğrendim,Allah razı olsun.Ben araç çalıştıktan sonra o tuşa basıyorum  aktif olsun diye o esnada da ekranda araç kayma işareti görünüyor(esp)bende o şekilde aktif olduğunu zannediyordum.O zaman dediğinize göre sürekli aktif,ben aktif olmasını istemezsem o tuşa o zaman basacağım,yanlış anlamadıysam böyle olacak.Hay Allah razı olsun.Bu forumlar sayesinde(st)çok şey öğrendik gerçekten.Paylaşım denen şey bu olsa gerek.vwturk forumda dün okumuştum esp aktifken aracın kasılması sözkonusu olduğunu bununda yakıtı bile etkilediğini okumuştum.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

efe_38

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: fenomen;194800
Berker  bey çok teşekkürler bakın bu konuda bişey daha öğrendim,Allah razı olsun.Ben araç çalıştıktan sonra o tuşa basıyorum  aktif olsun diye o esnada da ekranda araç kayma işareti görünüyor(esp)bende o şekilde aktif olduğunu zannediyordum.O zaman dediğinize göre sürekli aktif,ben aktif olmasını istemezsem o tuşa o zaman basacağım,yanlış anlamadıysam böyle olacak.Hay Allah razı olsun.Bu forumlar sayesinde(st)çok şey öğrendik gerçekten.Paylaşım denen şey bu olsa gerek.vwturk forumda dün okumuştum esp aktifken aracın kasılması sözkonusu olduğunu bununda yakıtı bile etkilediğini okumuştum.

evet abi :) sen aktif edeyim derken devre dışı bırakıyormuşsun :D ekranda kayma işareti yoksa aktiftir vede araba kayarsa o işaret çıkar oda esp büyük bir gayretle çalışıyor seni geri düzgün hale getirecek diyodur :D

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: efe_38;194803
evet abi :) sen aktif edeyim derken devre dışı bırakıyormuşsun :D ekranda kayma işareti yoksa aktiftir vede araba kayarsa o işaret çıkar oda esp büyük bir gayretle çalışıyor seni geri düzgün hale getirecek diyodur :D
evet gerçekten öyleymiş zira esp araçda esp siz sürüş yapıp işe yaramaz hale getirecekmişiz.:ok:
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ