škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Gitti Octi..Geldi Focus.

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı skodam_1985

• Yaşayan Efsane
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hayırlı Olsun
2011 Skoda Octavia 1.6 TDI CR Elegance Beyaz
Mercedes Benz E320 Avantgarde 2001 Siyah

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hayırlı olsun abi.
Gerçekten 2 araç çok masraflı oluyorYerinde yatan araca vergi vermek benzin almak zoruna gidiyor adamın.

Çevrimdışı Şahinbey

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;176191
Güle güle kullanın.
Kazasız belasız İnşaallah.

CVT şanzımanda geçiş yok ki.:wnk: O sessizliği, seriliği farklı bir teknikle sağlar CVT.:wnk:
Haklısın aslında biliyorum çalışma prensipini ancak hoşuma gittiği için böyle yazdım..:)
Yeniden...

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yeni aracınız hayırlı uğurlu olsun..:)

Alıntı yapılan: Uğur@k@r;176191
Güle güle kullanın.
Kazasız belasız İnşaallah.

CVT şanzımanda geçiş yok ki.:wnk:

Sabit oranlardan teşkil edilmiş olan manuel kullanım modunu atladın sanki abi.:D

O değil de; güvenilirliğine ve özellikle performanslı kullanımlardaki başarısına şüpheyle baksam da, ekonomik ve konforlu kullanım söz konusu olduğunda bu CVT'lerin özellikle turbo dizeller için çok ideal olduğunu düşünmeye başladım. Tabii şöyle düzgün bir yazılım ile.:)
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

hakanerdogan

• Ziyaretçi

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: SEAHAWK;176631
...güvenilirliğine ve özellikle performanslı kullanımlardaki başarısına şüpheyle baksam da, ekonomik ve konforlu kullanım söz konusu olduğunda bu CVT'lerin özellikle turbo dizeller için çok ideal olduğunu düşünmeye başladım. Tabii şöyle düzgün bir yazılım ile.:)
İşte dizeldeki torku kaldıramıyor o zincir sistemi.:wnk:

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;176672
İşte dizeldeki torku kaldıramıyor o zincir sistemi.:wnk:

Ama yanlış hatırlamıyorsam Audi Multitronic isimli CVT prensipli şanzımanını hemen hepsi sağlam tork üreten motorları ile kullanıyor. (2.0 TDI başta olmak üzere)

Hani önceden ben diyordum, çok tork kaldırmaz o kayış diye. Ama burda tartışırken ve sonrasında Audi reklamında öğrendim ki o kayış bizim bildiğimiz kayıştan olmak zorunda değilmiş. En azından Audi'de gördüğüm üzere gayet metalik bir parça.:)

Ha, gene de torka dayanamama şüphesi falan olabilir, o ayrı. Ben daha ziyade turbo dizelin güç/tork üretim karakteri ve ekonomi kaygısını temel almıştım. Daha önce VW'nin yeni 1.6 TDI'ı pek çok modelde 5 ileri vites ile kullanmasını eleştirdim hatırlarsanız. Çünkü birbirine yeterince yakın oranlanmamış 5 kademe yüzünden hızlanma anında ya gereğinden fazla devir yükseltip vites büyüteceksiniz ya da mantıklı bir devirde iken büyütüp sonraki viteste çok düşük devirde kalacaksınız. Aynı senaryoda CVT sayesinde devri örneğin 1600-1700 devre sabitleyip hızlanmak mümkün olabilirdi.:) Sağlam hızlanmanız gerektiğinde gaza daha sert basınca da devir otomatik olarak mantıklı bir şekilde yükseler ve araç bu sefer ekonomi değil performans odaklı hızlanır.

Performans gerektiğinde nasıl bir sonuç alacağım konusunda halen çok şüpheliyim. Ama en azından ekonomi konusunda iyi bir yazılımla beraber (yani gaza az basıldığında düşük devir tercih eden akıllı bir yazılım) çok başarılı sonuçlar alınabileceğini düşünüyorum.

====================

Var mı bana CVT şanzımanlı turbo dizelini emanet edebilecek olan ?:hanz::++:
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı isikayhan

• SIMPLY CLEVER
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ford ve CVT :S

2006 Focus CVT Problemi İçin 1750 TL İsteniyor!

http://www.sikayetvar.com/sikayet/no/735477/g/FORD+2006+Focus+CVT+Problemi+Icin+1750+TL+Isteniyor!

27 Aralık 2010, 07:17:17

Bugün aracım öylesine giderken vites kutusu arızası verdi ve teklemeye başladı. Tüm servis bakımlarını düzenli olarak yaptırdığım aracımda durduk yerde problem olması beni endişelendi ve Ford Cevizli servisine götürdüm.
Orada incelendiğinde aracımın şanzımanında problem olduğu ve bu problemin genelde CVT şanzımanlarda bazen gözlendiği söylendi. Peki garantisi yok mu dediğimde garantisinin 5 yıldan 4 yıla indiği ve 2006 model aracımın garanti süresi dolduğu söylendi. 1750 TL masraf çıkarıldı.
Benim merak ettiğim madem bu problem bilinen bir problem Ford neden kullanıcılarını uyarıp bu araçları geri çağırmıyor, hadi çağırmadı kullanıcının hiç bir suçu olmayan bu problemin giderilmesi için neden tüketiciden ücret talep ediliyor. Eğer hata Ford’un üretiminden kaynaklanıyorsa Ford gibi büyük bir firma tüketici memnuniyeti adına üzerine düşeni yapmalıdır.
Bugün ben 1750 TL veririm sorun değil ama bir daha da Ford araç kullanmam.
Ford'un buna genel olarak bir çözüm bulması gerektiğine inanıyorum. Gerekiyorsa araçlar toplatılmalı, toplatılmıyorsa da CVT problemlerinde tüketiciden 10 yıl hiçbir şey talep edilmemeli.

27 Aralık 2010, 16:45:40
Arıza ile ilgili olarak servis bedelinin 965 TL'si Ford tarafından karşılanmış, 613 TL'si bana yansıtılmıştır.
Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

M.Niyazi Saral

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: SEAHAWK;176929

Var mı bana CVT şanzımanlı turbo dizelini emanet edebilecek olan ?:hanz::++:

Şahin Abimizde var ya işte, sen uzak kaldın biraz, biz görüşüyoruz ara sıra ben kendinden rica eder senin için denerim :++:

Çevrimdışı emrah arıcan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
böle problemler çok var honda city de de aynı şanzumandan var onlarda arzalıymış her servise gittigimde bir tane focus görürüm cvt şanzuman problemi tamirle cok iyi verim alınmıyomus şanzumanın yenisi 12.000 tl :D

ford un araçları geri çagırmamasınada şöle diyorlar.Ford markasını otosan getirdigi için geri çagırmıyomuş otosanda olusturulan teknisyen ekip tarafından tamir edilip geri araçlara takııyomuş.

Alıntı yapılan: isikayhan;176956
Ford ve CVT :S

2006 Focus CVT Problemi İçin 1750 TL İsteniyor!

http://www.sikayetvar.com/sikayet/no/735477/g/FORD+2006+Focus+CVT+Problemi+Icin+1750+TL+Isteniyor!

27 Aralık 2010, 07:17:17

Bugün aracım öylesine giderken vites kutusu arızası verdi ve teklemeye başladı. Tüm servis bakımlarını düzenli olarak yaptırdığım aracımda durduk yerde problem olması beni endişelendi ve Ford Cevizli servisine götürdüm.
Orada incelendiğinde aracımın şanzımanında problem olduğu ve bu problemin genelde CVT şanzımanlarda bazen gözlendiği söylendi. Peki garantisi yok mu dediğimde garantisinin 5 yıldan 4 yıla indiği ve 2006 model aracımın garanti süresi dolduğu söylendi. 1750 TL masraf çıkarıldı.
Benim merak ettiğim madem bu problem bilinen bir problem Ford neden kullanıcılarını uyarıp bu araçları geri çağırmıyor, hadi çağırmadı kullanıcının hiç bir suçu olmayan bu problemin giderilmesi için neden tüketiciden ücret talep ediliyor. Eğer hata Ford’un üretiminden kaynaklanıyorsa Ford gibi büyük bir firma tüketici memnuniyeti adına üzerine düşeni yapmalıdır.
Bugün ben 1750 TL veririm sorun değil ama bir daha da Ford araç kullanmam.
Ford'un buna genel olarak bir çözüm bulması gerektiğine inanıyorum. Gerekiyorsa araçlar toplatılmalı, toplatılmıyorsa da CVT problemlerinde tüketiciden 10 yıl hiçbir şey talep edilmemeli.

27 Aralık 2010, 16:45:40
Arıza ile ilgili olarak servis bedelinin 965 TL'si Ford tarafından karşılanmış, 613 TL'si bana yansıtılmıştır.
Bir sevda bizimkisi.....

Çevrimdışı Şahinbey

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;176968
Şahin Abimizde var ya işte, sen uzak kaldın biraz, biz görüşüyoruz ara sıra ben kendinden rica eder senin için denerim :++:

Köpeğin olsun Hakanım lafımı olur...:ok: Hafta sonu müsaitim ne zaman istersen.Bu arada fotoğrafları yarın ekleyeceğim.
Yeniden...

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Estagfurullah abi :)

CVT'lerde 2005-2006 modellerin arızalarını bende okudum. 2008'ler umarım güncellenmiştir. ;)