škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Skoda 1.2 70 bg ambiente dinamik

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;149455
TSI motorun 1.2 hacimlisi çıkmış, dede teknolojisi mertebesine ermiş HTP, klima açık 4-5 kişi binersin çekmez, zaten normal çekişide zayıftır, uzun yolculuklarda yokuş neyin çıkamaz, 112 torku var. TSI'dan çok yakar. Atmosferik araba mı kaldı yahu, benim TDI PD bile artık traktör oldu geçen kız arkadaşım diyor bu niye traktör gibi ses çıkarıyor diye. (arabanın a'sından çakozlamaz, 4 lastik aldım 40 liraya desem inanır). 3-4 milyardan kaçarken pişmanlık yaşarsınız. Gidin adam gibi 1.2 TSI alın veya 1.6 TDI keyfine bakın arabanın.
Ne yaptın sen yiğen yaww?
Benim araba 5. yılını devirdi,doğru düzgün düz yol bile görmüyor, paso kalabalık nüfus piknik coğrafyası, sıcaktan bunalanlarla dolu bir araba...Tabii klima genelde devrede...Bilen bilir, Ankara'dan Anamur'a nasıl gidilir diye.11 saatlik bir yol, senede 2 defa gidilip dönülüyor.yüzde 40 ını torosları tırmanarak ve inerek gidiyorsunuz, klima, bagaj ve 3-4 yetişkin, 1 çocuk nüfusuyla, hiç bayılmadı desem yalan olmaz.Düz yolda 160-170 rahat görüyorken 1.2 HTP ye bir de 70 HP ise hiç laf ettirmem.
Tüketim se emsalleriyle aynı, LPG bile kullanmıyorum.
Ortalaması uzun yolda 5 li değerlerin üzerine hiç çıkmadı, şehiriçinde 8 i görmedi daha ne diyim?
Gıcık olduğum yönü düşük devirdeki motor sesi, ama basınca o bile güzel geliyor kulağıma...
Haaa TSI ile kıyaslarsanız o fiyat farkını verecekseniz alın derim.
« Son Düzenleme: 20 Ekim 2010, 09:31:55 Gönderen: Engin E »
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı sezer1976

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hetepe;149530
Ne yaptın sen yiğen yaww?
Benim araba 5. yılını devirdi,doğru düzgün düz yol bile görmüyor, paso kalabalık nüfus piknik coğrafyası, sıcaktan bunalanlarla dolu bir araba...Tabii klima genelde devrede...Bilen bilir, Ankara'dan Anamur'a nasıl gidilir diye.11 saatlik bir yol, senede 2 defa gidilip dönülüyor.yüzde 40 ını torosları tırmanarak ve inerek gidiyorsunuz, klima, bagaj ve 3-4 yetişkin, 1 çocuk nüfusuyla, hiç bayılmadı desem yalan olmaz.Düz yolda 160-170 rahat görüyorken 1.2 HTP ye bir de 70 HP ise hiç laf ettirmem.
Tüketim se emsalleriyle aynı, LPG bile kullanmıyorum.
Ortalaması uzun yolda 5 li değerlerin üzerine hiç çıkmadı, şehiriçinde 8 i görmedi daha ne diyim?
Gıcık olduğum yönü düşük devirdeki motor sesi, ama basınca o bile güzel geliyor kulağıma...
Haaa TSI ile kıyaslarsanız o fiyat farkını verecekseniz alın derim.

Arabayı almaktan biran için vazgeçmeye başlamaıştım üstadım çok teşekkür ederim umarım araba güzel çıkarda verdiğimiz paraya değer...

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: sezer1976;149532
Arabayı almaktan biran için vazgeçmeye başlamaıştım üstadım çok teşekkür ederim umarım araba güzel çıkarda verdiğimiz paraya değer...
Performans anlamında çok büyük beklentileriniz yoksa, HTP yeterli gelecektir bence. Beklentiler HTP' den fazlaysa TSI alabiliyorsanız, TSI seçmek daha mantıklı olacaktır kanımca.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: sezer1976;149532
Ben 2005 de fabia HTP ye verdiğim paranın fazlasını konfor olarak aldım, sadece bu yaz direksiyonu bozuldu, serviste direksiyon pompası değiştirildi, 1100 TL ye maloldu, servistekilerin söylediğine göre kronik olmayan bir arızaymış, her 10 fabianın 2-3 ünde olabilen bir arızaymış.Onlardan biri de bana denk geldi.Şans işi yani.
O arıza olduğunda bende arabayı yenileme sevdasına tutuldum ve fabia 1.2 70 HP dinamik almayı düşündüm.Arabamdaki sorun çözülünce yine vazgeçtim.
Umarım istediğiniz aracı alırsınız ve sorun yaşamazsınız.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Ben de 3 yıla yakın 1.2 kullandım. Memnundum, geniş araba lazım olunca Roomster'a geçtim.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Şu an 3.5 milyar farkla 1.2 TSI alabilmek mümkün iken 1.2 HTP almak büyük hatadır şahsımca.

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benzer muhabbetler tsi leonlar geldiğinde yapılmıştı. 1,6 sahipleri fazla alıngan davranıp yorumlar yapıyorlardı neymiş işte çeişte fark yokmş falan filanmş. sonra aynı kişiler benim 5 le 6 ile çıktığım rampayı 2 ile 3 ile çıkınca teker teker satıp tsi leon aldılar :)

aradaki fark 35 bg değil yaklaşık 70nm. 110 mnm kadar tork veren makineden 70 nm yani yaklaşık %60 küsür daha fazla tork vereni arasında uçurumsal bir sürüş zevki ve çekiş farkı olur kim ne derse desin bu bir gerçek. hem daha zevkli olacak hem daha konforlu sürüş sağlayacak ( sürekli vites düşme gereği duymama gibi) hemde daha az yakıcak. buun için 3-4 bin tl çok çok uygun bir rakamdır verildiğine kesinlikle değer. nitekim 3000 lira pahalıya alnan araçta diğerinden 2 3 bin lira pahalıyada satılır.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Adamlar 26.000TLyi zor denklestiriyor birde üstüne 3.000 TL dedinmi vermem kolay değil Oyle :)

İmkan varsa 1.2 TSİ elbette, ama yoksa 1.2 HTP ile ne rampalar ne yollar çıkıyorum.Hatta iddia ediyorum 1.4 motorlu bir araçla rampada kapısabiliim rahatlıkla .(TDİ hariç tabi :) )
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı BuRZuM0765

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Fabia Ambiente Dinamik 1.2 TSI

Motor Hacmi : 1197 cc
Silindir Sayısı : 4
Motor Gücü : 105 HP
Maksimum güç devri : 5000 d/d
Tork : 175 Nm
Maksimum tork devri : 1550 d/d
0-100 km/s hızlanma : 10.1 s
Son hız : 191 km/s
Şehir içi yakıt tüketimi : 6.8 lt
Şehir dışı yakıt tüketimi : 4.5 lt
Karma yakıt tüketimi : 5.3 lt
Boş ağırlık : 1055 kg
Fiyatı: 30.000 TL

Fabia Ambiente Dinamik1.2 12V

Motor Hacmi : 1198 cc
Silindir Sayısı : 3
Motor Gücü : 70 HP
Maksimum güç devri : 5400 d/d
Tork : 112 Nm
Maksimum tork devri : 3000 d/d
0-100 km/s hızlanma : 14.9 s
Son hız : 168 km/s
Şehir içi yakıt tüketimi : 7.3 lt
Şehir dışı yakıt tüketimi : 4.5 lt
Karma yakıt tüketimi : 5.5 lt
Boş ağırlık : 1020 kg
Fiyatı: 26.500 TL

İki araç arasındaki farklar bunlar arkadaşım. Kullanım tarzın, ihtiyaçların ve ekonomine göre tercih yapmalısın. HTP de alsan TSI da alsan hayırlı olsun.:)

Ben sıfır HTP A-Dinamik aldım şu an araç 7000 km devirdi. Çoğu da uzun yolda ve Doğu Anadolu-Güneydoğu Anadolu arasında dandik dundik yollarda dik rampalarda(Bitlis deresi,Kuzgun Kıran vb...) geçti. Yazın klima hep açıktı ve yakıtta,çekişte ciddi bir olumsuzluk yaşamadım. Tabi kullanımla da alakalı. Arabaya alışmak limitlerini anlamak gerek. Aldığın arabayı tamamen mantık olarak kabul etmen lazım. Makineden veremeyeceği bir performans beklersen her araba hayal kırıklığı olur.
TSI'a gelince bir arkadaşım 1.2 TSI Yeti aldı onu da uzun yolda ve şehir içi kullanma şansım oldu. Aynı motor Fabia'da da kullanılıyor. Eğer Yeti gibi bir arabayı bu motor çok rahat ivmelendiryor ve sağlam bir şekilde çekiyorsa Fabia'yı uçurur tabi. TSI motor HTP'ye göre daha sessiz, atak,son hız ve kalkışı gerçekten tatmin edici. Turbo ve Superşarj olayı, çift besleme motor doğal olarak daha performanslı bir kullanım sağlıyor.:ok:
HTP neden üretiliyor dersen; daha çok günlük şehir içi kullanımı amaçlayan, yılda bir kaç kez şehir dışı ya da dağ bayır yapacak, pikniğe gidecek sakin kullanımı tercih edecek, otobanda 120-150 arası sabitleyecek, yakıt, bakım-onarım ve vergi masraflarının düşük olmasını isteyecek kullanıcı profili için üretiliyor.:ok:
Yalnız HTP çekmez, yok gitmez, kaçmaz, etmez diyenleri pek ciddiye almanı tavsiye etmem. Hele ki dede teknolojisidir, 3-5 bini arama adam gibi TSI al tarzı yorumlar kafanı karıştırmasın arkadaşım.
Adamlar 500 tane mühendis milyonlarca dolarlık Arge'yi alacak ve Markayı tehlikeye atmak için bir motor yapacak ve o motor o arabayı çekmeyecek, götürmeyecek, kaldırmayacak falan filan...:++:
[SIGPIC][/SIGPIC]1.2 HTP Ambiente Dinamik
Kapuçino Bej

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.2 tsi ler çift besleme değil. ufak çaplı bir turbosu var.

htp nin de arge dönemi çok çok uzun zaman önce kapandı gitti. çok para harcanan yatırım yapılan bir makine değil.
« Son Düzenleme: 21 Ekim 2010, 01:56:41 Gönderen: mayham85 »

Çevrimdışı BuRZuM0765

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Çift beslemeden kastım Turbo ve Superşarjdı.
Yeni Htp motor da yapılan yenilemeler özellikle ses ve yakıt tüketimi konusunda oldu haklısın. Ancak yatırım yatırımdır. Avrupa satışlarında ön sıralarda olan bir marka ve model neden kandini riske atsın ki. Hatta 70Hp den daha düşük versiyonu var diye biliyorum. Haksız mıyım?
Kapuçino Bej

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Arabanın gittiği aşikâr, defalarca denedik benim 1990'lardan kalma teknoloji traktörün bile boy boy arkasından gidiyordu.

Şu çağda 0 km araca bu denli ÖTV+KDV verilecek ise sadece bunun artık nerdeyse VW AG tarafından süpürülüp yok edilmiş atmosferik bir araç olması saçma, fikrimizi beyan ettik, ama hakikaten hantal bir araba olduğu gerçek lâkin sahipleri bir türlü kabullenemiyor. Sadece biraz daha güç varsa aradaki fiyat farkını kat be kat hak eden TSI gibi bir cihaz olsa iyi olur bunu anlatmaya çalıştık. Biz 4 seneyi geçtik buralardayız, gelen yeni üyeyi daha iyi yönlendirelim ilerde pişman olmasın istedik.

Yoksa bana ne ki sanki.

Ama anlatmak istediğimiz madem bir yatırım yapılacak, madem 0 km bir araç alınacak biraz mantıklı bir hareket yapılması konusunda fikirlerimizi dile getirmek. Fakat forumlarda hep aynı şey olur araç sahipleri gurur yapar alınır falan. Dahası doğrudan fikirlerini belirtmek yerine yapılmış yorumları hedef alır. Saygı duyamaz zira platform herkese açıktır bunu anlamaz.

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: BuRZuM0765;149816
Çift beslemeden kastım Turbo ve Superşarjdı.
Yeni Htp motor da yapılan yenilemeler özellikle ses ve yakıt tüketimi konusunda oldu haklısın. Ancak yatırım yatırımdır. Avrupa satışlarında ön sıralarda olan bir marka ve model neden kandini riske atsın ki. Hatta 70Hp den daha düşük versiyonu var diye biliyorum. Haksız mıyım?

1,2 tsi ların hiç birisinde 1,4 lerinde 125 bg ve zayıf olan hiç bir modelinde çift besleme yok. çift besleme 1,4 lerin 140 bg -180 bg seçenekleri arasında var sadece.

ayrıca 1,2 tsi 1,2 htp nin değil 1,6 16v fabia modelinin yerine sürülen motordur. nasılki leonda 1,6 8v 102 bg motor seçeneği kalktı yerine 1,2 tsi geldi fabia dada aynısı. yani aradaki fark atmosferik 1,8 -1,2 kıyaslaması gibi bişi nerdeyse.
« Son Düzenleme: 21 Ekim 2010, 02:12:59 Gönderen: mayham85 »

Çevrimdışı BuRZuM0765

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Kişiselleştirme arkadaşım olayı. Ben insanların yorumlarından bahsediyorum. Sen kendi yorumundan bahsediyorsun. Fikir istemiş siz de yardımcı olmuşsunuz kendinizce ben de olmaya çalıştım. Bunun alınganlıkla ne alakası var. TSI motora laf mı demişim de beni HTP kullanıcısı ve alıngan biri olarak gösteriyorsun hakan erdoğan kardeşim. Neyse tadımızı bozmayalım. Herkesin aklı fikri parası zevki var sonuçta.
Ben genel yorumlardan bahsetmiştim aslında...
Kapuçino Bej

Çevrimdışı BuRZuM0765

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mayham85;149821
1,2 tsi ların hiç birisinde 1,4 lerinde 125 bg ve zayıf olan hiç bir modelinde çift besleme yok. çift besleme 1,4 lerin 140 bg -180 bg seçenekleri arasında var sadece.

ayrıca 1,2 tsi 1,2 htp nin değil 1,6 16v fabia modelinin yerine sürülen motordur. nasılki leonda 1,6 8v 102 bg motor seçeneği kalktı yerine 1,2 tsi geldi fabia dada aynısı. yani aradaki fark atmosferik 1,8 -1,2 kıyaslaması gibi bişi nerdeyse.

Teşekkürler bilgiler için. Zaten benim kastettiğim arkadaşın daha iyi anlaması için TSI'ın açılımı gibi bir şeydi Turbo+Superşajdı yani. Çiftten kastım oydu.
Kapuçino Bej