škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Motor Yağı

Ziyaretçi · 22 · 21726

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hibo

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: burock;238007
Daha iyi bile olmuş. Motor soğukken 15w yağ kalın gelir zor yağlanır motor

bu kadar çabuk cevap olur:++:teşekkür ederim,10/40 da iyi tabi en nihayetinde,civic hb dede ondan var ama ne bileyim chevrolet in kitapçığında 15/40  yazınca bi an kafa karıştı tabi...iyi bari sıkıntı olmaz öyleyse...:)

Çevrimdışı burock

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hibo;238008
bu kadar çabuk cevap olur:++:teşekkür ederim,10/40 da iyi tabi en nihayetinde,civic hb dede ondan var ama ne bileyim chevrolet in kitapçığında 15/40  yazınca bi an kafa karıştı tabi...iyi bari sıkıntı olmaz öyleyse...:)

İkisininde sıcakken akışkanlığı aynı sonuçta. Bizimde kitapçıkta 10-40 yada soğuk iklimse 5-40 öneriyor. Ama ben 0-40 koyacağım:rock1:

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
madem ki hortlattınız konuyu, ben de bir yorumda bulunayım.  :)  yağların farkları bence vizkozite ile de sınırlı değil. yani aynı viskozitede ama ayrı markaların yağları da faklılık gösteriyor. 30.000 km bakımına kadar yetkili serviste her 10.00 km. de bakımı yapılan aracıma, shell helix 10w 40 yağ konuluyordu. ve her 10.000 km. sonunda aracımda 1 mm. yi bırakın, belki 1 mikron bile yağ eksilmesi olmazdı. ama ne zaman ki castrol magnatec'e dönüp onu kullanmaya başladıysam, aracım da o andan sonra yağ eksiltmeye başladı. hem de ciddi anlamda. yani 3 - 4 bin km. de 1lt. den fazla. bu arada bilginiz olsun, yağ çubuğunda ki iki çizgi arası 1lt. den bayağı fazla, belki 2 lt.ye yakın... kısacası yeniden shell'e dönüp duruma bi bakıcam.

Çevrimdışı dikmentr

• O Şimdi Asker
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
fransız araçları mobil destekliyor:)

alman araçları castrol

yağ konusunda 2 firmada süper markalar yeterki araçınıza uygun yağ secimidir

50.000 km sonra 5-40 90.000km sonra 0-40 şeklinde yağ secimi yapılmadılır

km yükseldikce tam sentetik yağ secilmelidir. diye düşünüyorum....
"OTO TAMiR SERViSi- Bizi denedikten sonra bi daha bi yere gidemiyceksiniz"

Çevrimdışı mtor

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Zamanında bu yağ konusunda baya bir araştırma yapmıştım.
Aracım 160.000 km'de ve Mobil 0-40 koydum.

Birde bu usta tavsiyeleri konusunda, ben 10-40 dışında bir yağ öneren usta görmedim :))

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: mtor;238845

Birde bu usta tavsiyeleri konusunda, ben 10-40 dışında bir yağ öneren usta görmedim :))

Şahkan Oto'da yağ önerirken usta aracı kullanım sıklığı, gidilen mesafe (motor ısınmadan varıyorsan gideceğin yere farklı öneriler) gibi detayları da göz önünde bulunduruyor  ;)

Mesela bana 5-60 önerdi, 3 yıldır her yıl ondan konuyor...

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mtor;238845
Zamanında bu yağ konusunda baya bir araştırma yapmıştım.
Aracım 160.000 km'de ve Mobil 0-40 koydum.

Eski nesil araçlarda genelde 20-50 kullanılırdı. 10-40 da onun bir incesi gibi algılandığı için ve ustalar da genelde ezbere konuştuğu için hemen onu öneriyorlar.