škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yağ Eksiltme

kadir_ · 31 · 20556

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SEAHAWK;104415
Hah, işte Onno Usta o "süre"nin 15 dakika civarı olduğunu; 2 saat ya da 1 gün gibi bir süreye gerek olmadığını yazmıştı bir yazısında.:)

Hatta ben bu bilgiden kendi adıma şu sonucu çıkarmıştım: Motoru durdurup yeniden çalıştıracaksam, 5-10 dakikalık kısa görünen bir süre bile turbo için dikkat gerektiriyor. Yani 10 dakikalık bir duraklamanın ardından da bir kaç saniye olsun beklemek gerek gaza basmadan.:ok:

Zaman kavramı burada değişken biraz tabi :) Ben en kesin sonuç için söylüyorum :)
Hatta şöyle bir örneklemeyle gideyim :)
Arabayı lifte kaldırdınız, karter'den tapayı açtınız yağın boşalmasını bekliyorsunuz, 15 dk içerisinde yağın akması "tamamen" kesiliyor mu? :)
Benim arabam bu şekilde yaklaşık 1 saate yakın bekler, daha hala bile incecikte olsa sızıntısı devam eder, bu sızıntı yapan miktar bir kaç saat sonra ciddi rakam  demektir mevcut miktar üzerinde :) abartarak söylüyorum belki 500-600 ml yağ daha birikmesi demektir bu :) Ertesi gün arabanın yağına bakmakta zor birşey değilde, sabah indiğinizde açıp bakacaksınız :)  Vurgu yapmak istediğim nokta asıl şu, uzun süre durmuş motorda en doğruya yakın ölçüm yapılır demek :) özeti bu kısaca :) Denemesi bedava, çalışan motoru durdurup 15 dk sonra bakın birde 2 saat sonra bakın, miktar kesinlikle farklı çıkacaktır :)

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FF;104795
Zaman kavramı burada değişken biraz tabi :) Ben en kesin sonuç için söylüyorum :)
Arabayı lifte kaldırdınız, karter'den tapayı açtınız yağın boşalmasını bekliyorsunuz, 15 dk içerisinde yağın akması "tamamen" kesiliyor mu? :)
Benim arabam bu şekilde yaklaşık 1 saate yakın bekler, daha hala bile incecikte olsa sızıntısı devam eder, bu sızıntı yapan miktar bir kaç saat sonra ciddi rakam demektir mevcut miktar üzerinde :) abartarak söylüyorum belki 500-600 ml yağ daha birikmesi demektir bu :) Ertesi gün arabanın yağına bakmakta zor birşey değilde, sabah indiğinizde açıp bakacaksınız :) Vurgu yapmak istediğim nokta asıl şu, uzun süre durmuş motorda en doğruya yakın ölçüm yapılır demek :) özeti bu kısaca :) Denemesi bedava, çalışan motoru durdurup 15 dk sonra bakın birde 2 saat sonra bakın, miktar kesinlikle farklı çıkacaktır :)

O zaman bizim Onno Usta'nın verdiği süre biraz kısa gelmiş galiba. Gerçi bu konu yağın vizikozitesine de bağlıdır sanırım. Bizim 0-30'luk ince yağ mutlaka daha kalın yağlardan daha çabuk inecektir kartere.:)

Sonuç olarak mutlaka dikkate alınması gereken bir konu. Ben de bu durumca mümkün olduğunca bekleme taraftarıyım.:ok:
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SEAHAWK;104852
O zaman bizim Onno Usta'nın verdiği süre biraz kısa gelmiş galiba. Gerçi bu konu yağın vizikozitesine de bağlıdır sanırım. Bizim 0-30'luk ince yağ mutlaka daha kalın yağlardan daha çabuk inecektir kartere.:)

Sonuç olarak mutlaka dikkate alınması gereken bir konu. Ben de bu durumca mümkün olduğunca bekleme taraftarıyım.:ok:

Elbetteki :) işin o detayına girersek motor hacminin bile bu durum üzerinde etkisi çıkar. 1.4 motorun yağı ile 6.0 motorun yağ miktarıda aynı değil, bizde 4 lt yağ varsa onlarda 7-8 lt yağ var :) bu miktarın bile tam kartere inmesi farklı olur :) 8 silindir gemi motoru gibi motorlar boydan boya gidiyor :)
Motorda az yağ olmasında fazla yağ olsun, hiçbir zararı olmaz :) yağdan hiçbir zarar gelmez. Kaliteli yağ koyun, ayda 1-2 defa ilk çalıştırmadan öncede kontrol edin tamamdır :ok:

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: FF;104795
Benim arabam bu şekilde yaklaşık 1 saate yakın bekler, daha hala bile incecikte olsa sızıntısı devam eder, bu sızıntı yapan miktar bir kaç saat sonra ciddi rakam  demektir mevcut miktar üzerinde :) abartarak söylüyorum belki 500-600 ml yağ daha birikmesi demektir bu :) Ertesi gün arabanın yağına bakmakta zor birşey değilde, sabah indiğinizde açıp bakacaksınız :)  Vurgu yapmak istediğim nokta asıl şu, uzun süre durmuş motorda en doğruya yakın ölçüm yapılır demek :) özeti bu kısaca :) Denemesi bedava, çalışan motoru durdurup 15 dk sonra bakın birde 2 saat sonra bakın, miktar kesinlikle farklı çıkacaktır :)
Favorit' in yağını 25.000 Km.' de bir değiştiriyorum.:hih: Karterdeki tapayı açınca hepsi hemencecik iniveriyor aşağıya.:kiki: Artık su gibi olduğu için hiç bir yere takılmıyor tabii ki.:utan:

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;104963
Favorit' in yağını 25.000 Km.' de bir değiştiriyorum.:hih: Karterdeki tapayı açınca hepsi hemencecik iniveriyor aşağıya.:kiki: Artık su gibi olduğu için hiç bir yere takılmıyor tabii ki.:utan:

İçinden çıkan artık yağ değil sudur Uğurum haşmetlim :hanz::hanz::hanz:
Distilasyona uğruyordur :hanz: motor yağını içme suyuna çeviriyorsundur :hanz: koy baradağa iç lıkır lıkır :hanz::hanz::hanz:

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: FF;105070
İçinden çıkan artık yağ değil sudur Uğurum haşmetlim :hanz::hanz::hanz:
Distilasyona uğruyordur :hanz: motor yağını içme suyuna çeviriyorsundur :hanz: koy baradağa iç lıkır lıkır :hanz::hanz::hanz:
Haaa ben de "araba ne güzel hiç hararet yapmıyor" diyorum. Demek ki bundanmış.:rm::hanz:

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;105119
Haaa ben de "araba ne güzel hiç hararet yapmıyor" diyorum. Demek ki bundanmış.:rm::hanz:

Gres yağı koyalım sana, 100k 'da bir değiştirirsin :hanz::hanz::hanz::hanz::hanz:

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: FF;105126
Gres yağı koyalım sana, 100k 'da bir değiştirirsin :hanz::hanz::hanz::hanz::hanz:
Denedim.:hih: Yağ yakıyor o zaman.:huh:
:kiki::++::rm::hanz::kiki::++::rm::hanz::kiki::++::rm::hanz:

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;105135
Denedim.:hih: Yağ yakıyor o zaman.:huh:
:kiki::++::rm::hanz::kiki::++::rm::hanz::kiki::++::rm::hanz:

6 sıra segman çekeriz yakmaz o zaman :adm::adm::adm::adm::adm:
Yahu ben master solution adamıyım Uğurum haşmetlim, kaçırmaman lazım bunları senin :adm::adm::adm::adm::rm::rm::rm:

Çevrimdışı 04OctaviaElegance

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
motorun yağını değiştirmek istedik diyelim.
açtık karterin tapasını bekledik 2-3 saat iyice süzüldü.
şimdi asıl saçma mı desem yoksa mantıklımı desem soruya gelelim :D

karter tapası açık ya bu şekilde motorun içindeki kirli yağı tam anlamıyla boşaltmak ve bir nevi durulamak amaçlı 1-2lt. kadar motorun yağ konulan yerinden mazot döksek ne olur.hani kirli yağ iyice süzülsün amaçlı.
böyle birşey varmı acaba?
birinden duydum çok şaşırdım...

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
mantık güzel :)
ama mazot yerine  10 numara yağ koyarak  arabayı  çalıştırıyorlar  oil flush diyorlar

açıkçası mazot koyduktan sonra motor çalıştırılmaz ise hiçbirşeye yaramaz düşünceme göre. Yağ koyma yerinden kartere en kısa yoldan mazot kartere iner dolayısı ile sistem içinde "kalması umulan" eski yağı temizleyemez.

bence abartmaya gerek yok :)

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: AhmetH;105344
mantık güzel :)
ama
mazot yerine  10 numara yağ koyarak  arabayı  çalıştırıyorlar  oil flush diyorlar

açıkçası mazot koyduktan sonra motor çalıştırılmaz ise hiçbirşeye yaramaz düşünceme göre. Yağ koyma yerinden kartere en kısa yoldan mazot kartere iner dolayısı ile sistem içinde "kalması umulan" eski yağı temizleyemez.

bence abartmaya gerek yok
 :)
Rahmetli babam da aynen böyle anlatmıştı bana bir seferinde ve "deneyelim" dediğimde de aynen Ahmet' in dediği gibi "abartmaya gerek yok" demişti.

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Mazot değil ama yukardan temiz yağ döktürüyorum ben :hanz:
Tabi biraz arıza bir durum, bunuda kabul ediyorum :hanz:

Çevrimdışı 04OctaviaElegance

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
aracımız şuan 97500km'de 100binde bakımı var durulama işlemini bizim octavia'ya da yapsak olurmu ki yoksa abartmaya gerek yok mU? :D
temiz yağda olsa bir miktar daha temizlenme olacaktır düşüncesindeyim ne dersiniz?

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
araç ciddi rodajlı dar toleranslı ayarlanmış ve yüksek devir çeviren bir makina değilse :D

özetle  yarış amaçlı bir motor değilse gerek yok  bencesi :)