škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Hızlanma, Gaz Pedalı, Debriyaj ve motor sesi......

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BuRZuM0765

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Benim EPC ile beraber sarı yanıyordu Check Engine fren sensöründenmiş. Hatta arabayı stop etmeme rağmen arka stoplar da sönmüyordu. Sensör değişince düzelmişti. Yakıt lambası hariç başka uyarı sinyali istemiyoruz kimse de yaşamaz umarım iyi forumlar :)
[SIGPIC][/SIGPIC]1.2 HTP Ambiente Dinamik
Kapuçino Bej

efe_38

• Ziyaretçi
lpg iyidir güzeldir ama bu çekiş,hızlanma konusunda sıkıntı yaratır.

benim deneme şansım olmuştu,2 tane clio aynı model kmleri aşağı yukarı aynı ve birisine hiç tüp takılmamış birisi ise 3.5 yıldır lpg'li her türlü test ettim,lpgden tiksindim desem yeridir.

çünkü araba iyice ısınmadığı zaman rölantide çalışmıyor,ya patır kütür ses geliyor araç dağılacak gibi yada stop ediyor.rampa yukarı gaza sonuna kadar asılırsan anca hızlanıyordu vs.

lpg kuru bir yakıt olduğu için bu tip eksiler olur,ama şuda bir tavsiyedir misal haftada bir veya 2 haftada bir biraz benzinle dolaşın 3-4 km falan,motor biraz sıvı yakıt görsün,kendini kaybetmesin :)

Çevrimdışı Symbol

• M U L T I J E T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://renault9.wordpress.net
Hakan bold işaretlediğim bu cümleye cevap yazacağım müsait bir zamanda:)

Ancak genel izlenimim arkadaşın aracında LPG kalibrasyonu ve ince ayarları düzgün yapılmamış. Check engine lambası, boşta stop etme vs LPG kaynaklıdır. Bence düzgün bir yetkili serviste kalibrasyon yapılsın ve yol testi ile( OBD ve LPG verileri izlenerek) ince ayarlar yapılsın.

Eğer düzgün bir kalibrasyon yapılırsa standart bir kullanıcı asla anlayamaz LPG ile benzin arasındaki farkı. Hatta benim gibi manyaksanız aracınızı LPGde daha da güçlü hale getirebilirsiniz( ve sonra çok yakıyor diye ekonomi moduna geri dönersiniz:) )

Alıntı yapılan: hakanerdogan;84341
1. 1398 cm3 hacimli atmosferik LPG ile çalışan bir otomobil gaza asılmazsanız zaten kaçmaz.

2. Bu vites oranları ve motor torku ile alakalı bir şeydir. 101 bg Fabia makinesi alt devirlerde çok ölüdür, buna karşın üst devirleri abartı güçlüdür. Alt devirleri kağıt üzerindede komedi derece gülünçtür. Normal.

3. Yukarıda izah ettiğim motorun alt devir güçsüzlüğü ile alakalıdır. Birde üzerine LPG kullanıyorsunuz. Kim ne derse desin, size ne söylenirse söylensin, LPG benzin kadar iyi kaçırmıyor arabayı. Genelde arabasına LPG takıp yaptığı işe kaka sürdürmeyen insanlardır LPG kitinin benzinden hiç bir farkı olmadığını iddia eden.

Bizde gittik Jipimize LPG taktık, hatta LPG takılınca bakımada girdi manifoldları falan değiştik, tıkalı manifoldla benzindeyken daha güzel yürüyordu, homurduyordu, yan veriyordu, şimdi yanlamıyor LPG devrede iken. Hatta işin komedi yanı 6000 devirde tık tık kesiyor benzine atıyor. Kite dandik veya yapılan işe kötü bahaneleri türetilebilir. Ama sorunsuz çalışıyor, boşta ne istop ediyor ne dalgalanıyor, hiç sorunsuz bir kit, enjektörleri Keihin marka.

Bilmiyom yani, LPG takınca biraz dikenine katlanmalı, araba gitmiyor.

4. Bakın sizde teyit ettiniz, çok basınca uçuyor diye, dediğim üzere üst devirleri canlı alt devirleri ölü racing motor motoru gibi cihazdır 101 :) Tabi dokunur dokunmaz gaz yememesi kesin LPG ile alakalıdır.

5. LPG devrede iken bende teyit etmiştim daha uyuz cızıktılı sünepe bir sesi oluyordu motorun, benzinde daha tok daha erkesi bir homurtusu var. Ama bu segmentteki çoğu araçlarda içeri çok ses alma normal.

6. LPG ile ayarlamaların yapılması gerek. 101 de durum ne bilmiyorum tabi ama genelde kelebek-adaptasyon yüzünden oluyor bu tip sorunlar.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Ercan Abi fazla zahmet etme, evet-hayır. Bana de ki, "olm Hakan, 100 km de 12 litre benzin ve 12 litre LPG tüketen her iki araç her esneklikte eşit kaçıştadır." bende kıldan ince boynumu sereyim...

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;86334
Ercan Abi fazla zahmet etme, evet-hayır. Bana de ki, "olm Hakan, 100 km de 12 litre benzin ve 12 litre LPG tüketen her iki araç her esneklikte eşit kaçıştadır." bende kıldan ince boynumu sereyim...

Yalnız ortada öyle bir tüketim eşitliği de yok zaten.:) LPG'deki tüketim biraz daha fazla.
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı BuRZuM0765

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Symbol arkadaşın da belirttiği gibi boş bir zamanda Atiker'in bir başka yetkili servisine gidip sorunumu dile getirmeyi düşünüyorum. Kalibrasyon ayarlarını tekrar bir elden geçirmek lazım bence de. Çünkü bir ara LPG'li focus kullanmıştım gerçekten Symbol'ün de belirttiği gibi benzinle arasında hiçbir fark yoktu. 5-6 ay kullandığım arabada ne sinyal ne rölanti sorunu gördüm. Gerçi bizim motorlarda sıkıntı oluyormuş genelde en sorunsuz ford, toyota, reno motorları diye duymuştum; ancak şahsi fikrim sıkıntının kaynağı motordan çok kitin motora adaptesinin iyi yapılamaması galiba. Yani ustalar tecrübelerini sorun halletmek yerine, bu motorlara uymuyor abi diye geçiştirirlerse böyle sıkıntılar devam edecektir.
Bir de LPG kuru bir yakıttır diye motora zarar vermiyor diye düşünüyorum. Yani benzin sıvı halde mi yanma odasına gidiyor arkadaşlar. Yüksek ısıya maruz kalan benzin de en az LPG kadar gaz halinde ve kuru oluyor. Sorun motora adaptasyon ve kalibrasyon ayarlarının düzgün yapılamamasından kaynaklı bence. Yani düzgün çalışmayan benzinli bir araç da düzgün montaj ve ayarları yapılmamış LPG li bir araba da motor ömrü kısaltır kanaatindeyim.
Kapuçino Bej

hakanerdogan

• Ziyaretçi
E gaz ayarı açınca yürür hocam.

Gel benzinide açalım, nası oluyorsa onuda yapalım oranlarla oynayalım o zaman nası yürüyor ölçmeli.

Ha birde 1000 TL civarına kit takıp, red başı kestire kestire hızlanan varsa benden yana gelsin. Diyim ki gaz-benzin farkı yok.

Alıntı yapılan: SEAHAWK;86495
Yalnız ortada öyle bir tüketim eşitliği de yok zaten.:) LPG'deki tüketim biraz daha fazla.

Çevrimdışı Symbol

• M U L T I J E T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hayır tabikide :)

eşit miktarda (joule cinsinden )yakıt derim ama litre olarak eşit demem Hakan. LPG ucuz olmasa bir araca LPG takmaktan daha saçma birşey olamaz inan bana :) Birim enerji için daha fazla LPG tüketmek zorundasın.

Ama şunu söyleyebilirim 12 litre LPG yakan araçla 10 litre benzin yakan araç hemen hemen aynı kaçıştadır.

Alıntı yapılan: hakanerdogan;86334

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Good point!  :)

Ben hiç bir zaman LPG takmayın asla demedim ki zaten. Benzinde fahiş fahiş zaten binilmez, ben 2 gün bile binemem gider LPG takarım.

Ama LPG kullanıcıları benzinle aynı şeymiş gibi gösteriyor performansını. Yav bi kere çeviremiyor ki :lol:

Çevrimdışı BuRZuM0765

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar en güzeli orjinal olandır; ancak benzin fiyatları düşünüldüğünde mecbur kalıyoruz doğrusu. LPG ile benzin kapışması nasıl olur bilmiyorum fakat LPG'de %2-%5 arası bir performans düşüşü var diye biliyorum. Aslında LPG düzgün çalışırsa yüksek devirlerde daha vuruntusuz çalıştığından ve sıkıştırma oranları arttırabilir olduğundan daha performanslı hale gelebilir. LPG oktanı benzinden daha yüksek diye biliyorum %10 kadar. Tabii bizim hiçbirimiz 1000-2000 arası LPG masrafı yapıp bir de motorun sıkıştırma oranlarını LPG ye göre ayarlatmak lüksüne sahip değilizdir o yüzden arada bir yol bulup LPG'yi ekonomisi benzini performansı için kullanıyoruz. Çok uzun yol tecrübesi olan biri değilim ancak Bitlis deresini LPG'de zor çıkınca aracımızı benzine alıp çıkıyoruz. Araba da psikolojimiz de rahatlıyor doğrusu :++: Kanaat getirip kullanıyoruz anlayacağınız:)
Kapuçino Bej

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;86499
E gaz ayarı açınca yürür hocam.

Gel benzinide açalım, nası oluyorsa onuda yapalım oranlarla oynayalım o zaman nası yürüyor ölçmeli.

Ha birde 1000 TL civarına kit takıp, red başı kestire kestire hızlanan varsa benden yana gelsin. Diyim ki gaz-benzin farkı yok.

Alıntı yapılan: Symbol;86501
Hayır tabikide :)

eşit miktarda (joule cinsinden )yakıt derim ama litre olarak eşit demem Hakan. LPG ucuz olmasa bir araca LPG takmaktan daha saçma birşey olamaz inan bana :) Birim enerji için daha fazla LPG tüketmek zorundasın.

Ama şunu söyleyebilirim 12 litre LPG yakan araçla 10 litre benzin yakan araç hemen hemen aynı kaçıştadır.

Benim de demek istediğim olay bu idi. Bahsettiğimiz tüketim farkı piyasadaki standart gaz ayarları ile oluşuyor.

Bir de örnek olay koyayım, ortam şenlensin.:++:

http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=2734

Bu başlıkta da görüldüğü üzere fabrika tarafından efendice LPG uygulanan Octavia'nın benzin tüketimi 7.1 litre iken LPG tüketimi 9.2 litre. Üstelik arada böyle bir fark olmasına rağmen araç benzinde 102 hp üretirken LPG'de 98 hp üretiyor. Yani ille de tam aynı gücün üretilmesi isteniyorsa tüketim farkını daha da arttırmak gerekiyor sanırım...

Yalnız bir noktayı merak ediyorum: Acaba LPG uygulaması sonrası tork eğrisi benzinli ile aynı şekilde mi oluyor? Yani LPG'de tek değişen aynı eğrinin sadece biraz aşağıya kayması mı ? Yoksa devirlere göre fark da değişiyor mu ? (bu durumda maks. güç ve tork devirleri de değişecektir muhtemelen)
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Mavi mavi ocak gibi yanan bişeyden sanmıyorum ki aynı tork çıksın...

Çevrimdışı Symbol

• M U L T I J E T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aynı şey işte o yüzden yazıyorum ya:)

Eğer kalibrasyonda ayarları açarsan( tap tüpçü apzı yazıyorum D: ) benzinle aynı gücü ve torku yakalarsın. Yok eşit miktarda enerji vereceğim dersen LPGde performans ve tork kaybı yaşarsın ama bu standart bir kullanıcının anlayacağı gibi asla ama asla olamaz. Eğer 150-200 hp arabaya yapıyorsan, iyi bir pilotajın varsa hissedersin, ama 75 beygirlik arabada banamısın demez ;)

Bir başka başlıkta yazmıştım yine yazıyorum, LPGciler için;

- LPG kitinizi iyi araştırın. Regülatörler hemen hemen aynıdır ama enjektörlerin akliteleri farklıdır. Matrix enjektörler en kralıdır ama ülkemiz LPGsine yenik düşmüştür. Şimdi çoğu marka enjektör niyetine bildiğimiz selonoid valflerden takıyor. Benim zavolide dahil. Enjektörlerinizin temiz ve bakımlı olması lazım, açıklıklarının doğru kalibre edilmiş olması lazım.

- LPG kalibrasyonundan önce aracın ECUsunu sıfırlatıp , bir süre öyle gezin. LTFT ve STFT değerleri otursun.

- LPG kalibrasyonunu mutlaka ve mutlaka LTFT ve STFT değerlerine göre yaptırın. Varsa wideband sensör süper olur :)

- Kalibrasyon sonrası mutlaka yol testi yaptırın.

- Buji tırnak açıklıklarını biraz düşürün.

E bunları yaparsak işimiz zor demeyin, araca başka bir besleme sistemi adapte ediyoruz, elbetteki zor olacak ;)

Hakan bir ara senin için arabamı dynoya çıkartıp LPG-benzin sonuçlarını paylaşacağım. Angaraya gelincede dyno parasına hesabı sana ödeteceğim :D:D

Alıntı yapılan: hakanerdogan;86505
Good point!  :)

Ben hiç bir zaman LPG takmayın asla demedim ki zaten. Benzinde fahiş fahiş zaten binilmez, ben 2 gün bile binemem gider LPG takarım.

Ama LPG kullanıcıları benzinle aynı şeymiş gibi gösteriyor performansını. Yav bi kere çeviremiyor ki :lol:

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: Symbol;86562

Hakan bir ara senin için arabamı dynoya çıkartıp LPG-benzin sonuçlarını paylaşacağım. Angaraya gelincede dyno parasına hesabı sana ödeteceğim :D:D

Ya açıcan gaz ayarını oooo ama neden ya :D

Tamam tamam sen yeter ki gel, bu sefer bira kokoreç neyim değilde pavyona gideriz, Cebeci'ye, 06 Angara Pavyon :++: :++: Elvan Dalton dinler kafa çekeriz :lol: :lol:

Çevrimdışı Symbol

• M U L T I J E T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hahaha, bizim otel tunalı hilmide olduğu sürece geceleri uykusuz geçiyor ankara hayatımın :D