škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Hızlanma, Gaz Pedalı, Debriyaj ve motor sesi......

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BuRZuM0765

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar aracım Fabia 101'lik Atiker sıralı sistem Lpg kiti var. 60000 km'de. Sizlere danışmak istediğim ise şudur:
Aracı yeni aldım malum tanımaya çalışıyorum hala.

1. Ancak 101'lik bir araca göre bence biraz hantal kalıyor benimki. Yani normal bir kalkışta bile gaza abanmazsam iyi kaçmıyor, fırlamıyor. Normal mi sizce?

2. İkinci vites kavraması bence iyi değil... Bir tümsek görüp yavaşladım ama durmadım ikiye takıp devam ettim araba tir tir titriyor. Anca toparlıyor kendini. Daha öncede bir sürü araç kullanmış biri olarak genelde 1. vitesi kalkıştan başka hiçbir şey için kullanmayan ben bu gibi durumlarda 1'e atmak zorunda kalıyorum...

3. Aracım kapalı otoparkta ve çıkış kapısında dik bir rampa var. Bu rampadan işim gereği bir çok araçla inip çıkıyorum. Yarım debriyajla hepsinin yavaş yavaş çıkabildiği yerde benim araba kalıyor. Ya bağırta bağırta çıkıcam ya da tek seferde çıkıcam. Rampada ışıkta durup yarım debriyajla arabayı sabitlemeye çalıştığımda stop ediyor. Rampanın en dibinde duruyorum ya da el freni ile kalkmak zorunda kalıyorum. Normal kalkış ise gerçekten çile gibi araba bildiğin kayıyo geri. Bu araçların debriyajının yukarıda kavradığını biliyorum. Ama bir ay oldu ya ben alışamadım ya da başka bir sorun var. Debriyaj baskı balata sorunu diye servise kontrol ettirdim, baskı balata taş gibi çıktı. Volanda da problem olmadığını söylediler...

4. Gaz pedalı hassas değil gibi hafif dokunmayla gaz yemiyor.(Rampa kalkışında da büyük sorunun biri de bu bence) Biraz daha sağlam basmak gerekiyor. Ama o zamanda önce normal sonra birden nos yemiş gibi gaz yiyiyor araba. Yani gaz pedalına sürekli bir ayar gerekiyor. Şehir içinde zor bir durum. Hafif hafif gaz veremedim şu arabada. Birden çılgına dönüyor. Servise gittim bilgisayarla kontrol ettiler ufak tefek geçici hatalar dışında sorunla ilgili bir şey çıkmadı.

5. Motor sesi çok gibi geldi bana 101'liklerin böyle midir? Benzindeyken bir nebze daha az oluyor.

6. Araç seyir halindeyken keyfe keder boşa mı attım aman, tak stop ediyor LPG'de. Bir de bunu her zaman yapmıyor sürpriz oluyor bize. Atiker servise sorunu izah ettim. Bilgisayarla ayar çektiler artık yapmaz dediler yine devam etti bir kez daha gittim yine ayar çektiler. Hala bazen stop ediyor bende boşa hiç atmadan takılıyorum artık...

Biraz uzun oldu arkadaşlar; ama iş güç pek nete giremiyorum bu aralar. Toparlamak zorunda kaldım. Bilgi ve tecrübeleriniz benim için çok önemli, ilk defa skoda kullanıyorum. Arabamı da seviyorum. Soğumak istemiyorum keratadan.
Sevgiler, saygılar:)
[SIGPIC][/SIGPIC]1.2 HTP Ambiente Dinamik
Kapuçino Bej

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
lpg de bu tür sorunlar normal gibi ammavelakin bende hemen debriyaj balatası diyecektim ki sağlam olduğunu yazmışsınız.ilginç bir durum.boğaz kelebeği hakkında araştırma yapılabilir.aslında hakanerdoğan lık bir konu gibi.birse forumda servis müdürümüz serkan bey var el atmaları gerek.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

hakanerdogan

• Ziyaretçi
1. 1398 cm3 hacimli atmosferik LPG ile çalışan bir otomobil gaza asılmazsanız zaten kaçmaz.

2. Bu vites oranları ve motor torku ile alakalı bir şeydir. 101 bg Fabia makinesi alt devirlerde çok ölüdür, buna karşın üst devirleri abartı güçlüdür. Alt devirleri kağıt üzerindede komedi derece gülünçtür. Normal.

3. Yukarıda izah ettiğim motorun alt devir güçsüzlüğü ile alakalıdır. Birde üzerine LPG kullanıyorsunuz. Kim ne derse desin, size ne söylenirse söylensin, LPG benzin kadar iyi kaçırmıyor arabayı. Genelde arabasına LPG takıp yaptığı işe kaka sürdürmeyen insanlardır LPG kitinin benzinden hiç bir farkı olmadığını iddia eden.

Bizde gittik Jipimize LPG taktık, hatta LPG takılınca bakımada girdi manifoldları falan değiştik, tıkalı manifoldla benzindeyken daha güzel yürüyordu, homurduyordu, yan veriyordu, şimdi yanlamıyor LPG devrede iken. Hatta işin komedi yanı 6000 devirde tık tık kesiyor benzine atıyor. Kite dandik veya yapılan işe kötü bahaneleri türetilebilir. Ama sorunsuz çalışıyor, boşta ne istop ediyor ne dalgalanıyor, hiç sorunsuz bir kit, enjektörleri Keihin marka.

Bilmiyom yani, LPG takınca biraz dikenine katlanmalı, araba gitmiyor.

4. Bakın sizde teyit ettiniz, çok basınca uçuyor diye, dediğim üzere üst devirleri canlı alt devirleri ölü racing motor motoru gibi cihazdır 101 :) Tabi dokunur dokunmaz gaz yememesi kesin LPG ile alakalıdır.

5. LPG devrede iken bende teyit etmiştim daha uyuz cızıktılı sünepe bir sesi oluyordu motorun, benzinde daha tok daha erkesi bir homurtusu var. Ama bu segmentteki çoğu araçlarda içeri çok ses alma normal.

6. LPG ile ayarlamaların yapılması gerek. 101 de durum ne bilmiyorum tabi ama genelde kelebek-adaptasyon yüzünden oluyor bu tip sorunlar.
« Son Düzenleme: 20 Mart 2010, 10:40:14 Gönderen: hakanerdogan »

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sonuçta bu motorlar benzine göre imal edilen motorlardır, farklı oktandaki yakıtlarda dahi davranışı değişiyorken kimyasına tamamen ters bir yakıtta farklı davranışlar göstermesi kaçınılmaz bir durumdur. Benzindeki performans LPG'de zaten alınmaz, bazı durumlar tamamen buna bağlı. Diğer taraftan Fabia 101'lerin 1. vitesi biraz uzundur, o nedenle hantalmış gibi anlık bir görünüm sergileyebilirler. Bunun dışında bu araçlar Drive by Wire sistemine sahiptir, yani gaz teli olmayan tamamen elektronik sistem ile yönetilen bir sisteme sahipler. Aynı motora sahip araç bende var, yeni aldığım zaman araba kullanmayı yeni öğrenenler gibiydim, gaz tepkisine alışmam rahat 2-3 ayımı almıştır. Özellikle rampalarda dur kalk çok sıkıntı yaratırdı. Zaman içerisinde insan arabanın tüm davranışlarına alışıyor ve hiçbir sıkıntı olmuyor. Seri hızlandırmasından tutun gaz pedalı tepkisi mazide kalan şeyler olup çıkıyor. Gaz pedalı tepkisini ayarlatabilirsiniz, mevcut fabrika ayarları ekonomiye yöneliktir, siz bassanızda ECU fazla yakmamak adına daha kontrollü gazı verir motora ama tavsiye etmem, sonuçta sarfiyatınızı etkiler. Alıştıktan sonra kullanıcısı tarafından tolere edilen bir durum çünkü. 101'ler fabrika tarafından modifiye edilmiş motorlardır, özünde 75 HP'lik motordur aslında. O nedenle devir isteyen nispeten sportif sürüş tarzına uygundurlar. Biraz alışma isteyen motordur kısaca, kısa zaman sonra belirttiğiniz durumları yaşamayacığınızı sizde göreceksinizdir. O motorun gerçek performansını ve tadını almak istiyorsanız benzinde kullanmanızı tavsiye ederim. Üst devirleri şiir gibi motordur.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
vallahi ikinizde kitap gibi anlatmışsınız.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı BuRZuM0765

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Evet konuyu açarken de demiştim iş-güç nete pek takılamıyorum diye. Nerdeyse bir haftadır forumda yoktum.
hakanerdogan ve FF arkadaşlarıma gerçekten teşekkür ederim. Oldukça ayrıntılı ve ince bir şekilde bilgi vermişler.
Saydığım durumların normal olduğunu bilmek beni gerçekten rahatlattı. Aracıma bakışım değişti desem yeridir. Biraz daha sık gezecem artık Fabiamla hatta rampa bulacam tenhada çalışacam ciddi ciddi düşünüyorum.
LPG meselesi de ekonomiyle alakalı mecbur kaldık son zamlardan sonra. Bir de ben aldığımda araçta işli kit vardı zaten.
Aracımda egzos ışığı yanıyordu. Sanırım bu da LPG'den kaynaklıydı. Serviste bir kere söndürdüler bir daha yanmadı. Ancak oluyormuş böyle genelde. Hatta tümünde görülüyormuş VW motorlarının. Söndürtmek iyi demişti usta. Sürekli sinyal yandığı zaman kalıcı sensör arızasına neden oluyormuş.
Ayrıca bu fiyata bu model ,donanım, tokluk ve sürüş kalitesine sahip araç yok diyebilirim. Fiyat/Performans hesabı.
« Son Düzenleme: 25 Mart 2010, 18:46:51 Gönderen: BuRZuM0765 »
Kapuçino Bej

hakanerdogan

• Ziyaretçi
O yanan lamba engine check lambası, egzost değil, sebebi ise dediğiniz üzeredir.

Sırf debriyaja alışmak için rampada boşu boşuna baskı rendelemenizi materyalist anlayışıma ters buluyorum. :p Zamanla gerekli kullanım hallerinde öğrenmenizi yeğlerim. :lol:

Çevrimdışı BuRZuM0765

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aslında ben de sizin gibi düşünüyorum, ama trafikte rezil olmak da istemem doğrusu. Karizmayı çizdirmektense debriyaj seti değiştirmeyi tercih ederim.:++:
"Engine Check" bunu bilmiyordum. Kırmızı yanarsa problem oluyormuş usta öyle demişti. Sarı ise uzun süre kullanmamak kaydıyla idare eder bir durummuş. Yine de söndürtmek lazımmış.
Kapuçino Bej

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kırmızı uyarılarda araba gitse bile yola devam etmemek gerekiyor, en kısa sürede uygun yere çekilip durdurulması gerekiyor. Sarı uyarılar o kadar önemli değil, farklı yerden yakıt aldığınızda dahi yanabiliyor çünkü. Uyarı sönmeyipte serviste söndürmek gerekirsede verdiği uyarının ne olduğuna bakmadan sildirmeyin sakın.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Sarıdan sonra kırmızı yandığını hiç mi hiç bilmiyordum hatta "vay anasını" diyesim geldi :)

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;86212
Sarıdan sonra kırmızı yandığını hiç mi hiç bilmiyordum hatta "vay anasını" diyesim geldi :)

Sarı yanan yer kırmızda yanıyor Hakan'cığım :) Allah hiçbirimize göstermesin ama, arızaya mı üzülürsün yoksa cüzdanın nasıl delik deşik olacağına mı şaşar kalır insan :)

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: FF;86213
Sarı yanan yer kırmızda yanıyor Hakan'cığım :) Allah hiçbirimize göstermesin ama, arızaya mı üzülürsün yoksa cüzdanın nasıl delik deşik olacağına mı şaşar kalır insan :)

Yakıt ikazıda dahil mi buna :hanz:

Böle giderse kırmızıda istasyona çekek :adm: :adm:

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;86216
Yakıt ikazıda dahil mi buna :hanz:

Böle giderse kırmızıda istasyona çekek :adm: :adm:

Bir o yansın diğerleri otursun oturduğu yerde lütfen :hanz:
Ben hepsinide yaktım ama:hanz:, her renk ve tonda :hanz:
Hararet, EPC, Yağ hepside yandı bende, çalıştıklarını çek ettim :hanz:
Atraksiyon arabası sonuçta, limit yapılıyor paso :hanz::hanz::hanz::hanz:

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Benim hiç ikaz lambam yanmadı. :( (Allah kimsenin yaktırtmasın :))

He ya hakkaten hiç olmadı ha :D Nazardan Saklasın. :)

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;86220
Benim hiç ikaz lambam yanmadı. :( (Allah kimsenin yaktırtmasın :))

He ya hakkaten hiç olmadı ha :D Nazardan Saklasın. :)

Her zaman bir tek yakıt göstergen yansın inşallah :)
Biz yakıyoz sizin yerinizede :hanz::hanz::hanz::hanz::hanz::hanz: