škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Az Yakmak

Ziyaretçi · 428 · 144483

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: gokcen59;187440
Yakın zamanda arabada tekrar kontrol edince konu açıcam sizler iyi bilirsiniz, arabayı ilk aldığımda yokuşda 0.0 anlık tüketimi gördüm kick off süper dedim, ama köye gittiğimde hiçbir yokuş aşağı yerde anlık tüketimde oynama görmedim mesela 5.4 görüyosam anlık yakıtı 4.vitesde 70kmde seyir halindeyken yokuş aşağı geldiğinde 5e atıyorum rahatlasın diye baktığımda 0.0 anlık tüketimi göremiyorum nedendir acaba,
Futbol oyunu mu bu?!:wnk:
====================================================================================================
YB' de 0,0 tüketim hakkında Onno Usta şöyle demektedir:

Sayın Onno Usta,

Daha önceki cevapladığınız mektuplardan birisi aşağıdadır.

Passat yokuş aşağı inerken 0 litre tüketir mi?

1998 model Passat 1.8 aracımız var. Genel olarak aracımızdan çok memnunuz ancak aracı kullanırken aklımıza takılan ve gerçekten öğrenmek istediğimiz bir sorumuz var. Aracımızda bildiğiniz gibi bir yol bilgisayarı var. Bu cihaz mesela rampa aşağı giderken vites küçülttüğümüzde ‘’Anlık Yakıt Tüketimi’’ni 0.0 litre gibi enteresan bir değer olarak belirtiyor. Acaba bu doğru mudur?

Yol bilgisayarları, emme manifoldunun içinde oluşan vakum değerlerini baz alarak bilgisayara yolladığı verileri değerlendirerek fonksiyon eder. Yokuş aşağı gaza basılmadan dekompresyon şartlarında ise tüketim Cut-Off sisteminin de varlığı ile 1400 devirler sınırlarına kadar yaklaşık sıfır değerlerde olduğundan doğal olarak bilgisayar da tüketimi sıfırlar. Sonradan tekrar gaza basıldığında ise genel değerlendirmeyi ortalama olarak hesaplar.

Alıntı : Auto Show dergisinin ‘’Onno Usta’ ya Mektuplar’’ ismi altında vermiş olduğu ekten aldım. VW ile ilgili sorular bölümünde, 199. sayfadadır.

Araç vitesteyken ve yokuş aşağı gaza basılmadan inildiği durumlarda, gerçekten yakıt tüketimi 0.0 litre/100 km. midir, yoksa çok çok az bir miktar da olsa motora benzin sevki sürmekte ve yolbilgisayarları bu değeri gösteremeyip 0.0 litre/100 km. değerini mi göstermektedir?

Teşekkürler

Cut-Off sistemi olan araçların bahsi gecen konumlarda motorun üretici farklılıkarı bazında 1400-1800 devirlere düşünceye kadar dekompresyonlarda tüketimi sıfırdır.
  Saygılar
  ONNO

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;187479
Futbol oyunu mu bu?!:wnk:

Uğur abi teşekkürler bilgi için yanlış yazmış olabilirim ilk kez cut-ff sistemli arabaya sahip oluyorum, cut-off olcaktı o demeniz yeterliydi, farkettim düzeltmedim mağdur görün ;)
-------------------------------------------------

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: gokcen59;188044
Uğur abi teşekkürler bilgi için yanlış yazmış olabilirim ilk kez cut-ff sistemli arabaya sahip oluyorum, cut-off olcaktı o demeniz yeterliydi, farkettim düzeltmedim mağdur görün ;)
Estağfurullah ne mazur görmesi. Monoton geçen bir günde yakalayıvermişim işte. Kırdıysam özür dilerim tabii ki.:knp:

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yok abi önemi yok benim bu donanımlara alışmam zaman alıcak :D
-------------------------------------------------

Çevrimdışı demir_01

• O şimdi asker
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bakale bak yav.18 sene favorit macerasından sonra sıfır araba alıpta AZ YAKMAK topıgınde ne işin var la senin.git yardırsana bi tadını alsana.sonra gelir en baştan okursun az yaktırırsın şimdi git gazla.

Çevrimdışı basketbol6

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar benim fabia 1.4 tdi şuan ortalama olarak 8.6'yı gösteriyor. Yolbilgisayarını sıfırladığımdan beri 65 km yaptım. Değer bana biraz fazla geldi. Siz ne dersiniz?

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: basketbol6;300102
Arkadaşlar benim fabia 1.4 tdi şuan ortalama olarak 8.6'yı gösteriyor. Yolbilgisayarını sıfırladığımdan beri 65 km yaptım. Değer bana biraz fazla geldi. Siz ne dersiniz?
anlık yakıtmı bu yoksa ortama mı,ortalamaysa sen bu makinayı biranönce sat derim ben.bu ne kardeşim benim octi benzinli dü 7,7lt yaktı ş.i karışık ben bile uyuz olmuştum.sen ne iyisi bı ustaya göster derim.uzmanlarda yorum yapar ama bu makinada bi sorun var yani.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

06lkn66

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: fenomen;300110
anlık yakıtmı bu yoksa ortama mı,ortalamaysa sen bu makinayı biranönce sat derim ben.bu ne kardeşim benim octi benzinli dü 7,7lt yaktı ş.i karışık ben bile uyuz olmuştum.sen ne iyisi bı ustaya göster derim.uzmanlarda yorum yapar ama bu makinada bi sorun var yani.

Benim son 3500 km ortalamasi 7.3 tü hocam sogukta trafik dur kalk kullanimsa normal degerler akici bi trafikte uygun devir uygun hizla ekonomi yakalanir ayrica aracin bakim durumuda cok önemli yakiti etkileyen bi cok faktör mevcut tüm bakimlari yapilip yozgata gittim ankaradan zor dayandim az yaktiracam diye 3.6 yakti gelirken bastim 5.3 yakti ama hic 130 altina inmedim

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Tamamen yanlış bir yorum Hocam.Sizin oturduğunuz yer deniz kenarı nem oranı yüksek, çok az 0 derecenin altına düşen bir yer.hem deniz kıyısı itibari ile rakım çok çok azdır.Buda tüketimi direk etkiler.

Mesela bizim araç üzerinde Bridgestone Blizzak kışlık lastik takılı.Kafandan bir litre artıyor yakıt tüketimi.Aynı zamanda hava hep -3 derece ile 5 derece arasında seyrediyor.Hatta -3den soğuk olduğu zamanda oluyor.Bugün gündüz 12de arabayı çalıştırdığımda -2 gösteriyordu.

Soğuk üzerine dur kalk trafiği eklenince + olarak kış lastiği de takılıysa 8litre ortalama kesinlikle abartı değil.Bizim araç kışları hep 7-8 litre bandında gezer.Tabi eğer çok usta bir pilotajınız varsa daha az değerler her zaman görülür:)

Çevrimdışı basketbol6

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ben Niğde"de yaşıyorum. soğuk bir yer. şuan ortalama 8.3"e düştü. Aracımda michelin energy saver lastik var. Ben 1.4 dizel aracın bu kadar yakmasına alışkın değilim.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam bence tamamen haklı...1.4 tdi için 8.6 litre çok çok fazla bir rakam...900 rakımda benzinli ve kar lastikli HTP ile şehir içinde ben bile görmüyorum böyle bir tüketimi...(Benim rekorum 7.8 de kaldı -1 derece ve yoğun trafikte...)
« Son Düzenleme: 04 Ocak 2012, 15:44:34 Gönderen: Engin E »
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

06lkn66

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: hetepe;301637
Hocam bence tamamen haklı...1.4 tdi için 8.6 litre çok çok fazla bir rakam...900 rakımda benzinli ve kar lastikli HTP ile şehir içinde ben bile görmüyorum böyle bir tüketimi...(Benim rekorum 7.8 de kaldı -1 derece ve yoğun trafikte...)

Sincanda otururken babam her gün istanbul yolunu kullanirdi tüketim tas catlasin 5 litreleri görmüstür ayni yolda bende rahatlikla 3.x li degerler yakalayabiliyorum ama ayni pilotajla simdi oturdugumuz pursaklardan tandogana büyüksehir binasina daha 5.2 litrenin altinda bi tüketimle ulasamadik trafikte hele ankara trafiginde kisliklarla 5-6 litrelerin altinda yakmasini beklemek hayal bana göre 1.4 tdi larin kaldiki biraz performansli kullanimda dahada artiyo

Çevrimdışı basketbol6

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 06lkn66;301744
Sincanda otururken babam her gün istanbul yolunu kullanirdi tüketim tas catlasin 5 litreleri görmüstür ayni yolda bende rahatlikla 3.x li degerler yakalayabiliyorum ama ayni pilotajla simdi oturdugumuz pursaklardan tandogana büyüksehir binasina daha 5.2 litrenin altinda bi tüketimle ulasamadik trafikte hele ankara trafiginde kisliklarla 5-6 litrelerin altinda yakmasini beklemek hayal bana göre 1.4 tdi larin kaldiki biraz performansli kullanimda dahada artiyo

Ben 5 litre yakmasına razıyım. 50 tl'lik mazot aldım henüz 130 km gittim. Mazot ibresi kırmızı bölgeye yaklaştı.

06lkn66

• Ziyaretçi
50 liralik mazotla bende hemen hemen 150 km yapabiliyorum lamba yaniyo kis aylarinda normal bu durum ama ayni sartlarda yazin kasarsam 4.x li degerleri cok rahat okuyabiliyorum 1.4 dizel aracimla. Aracin bakimlarida önemli burda ben 7500 kmyi daha 1 km gecirmedim servise kalsak 15 binde bir cagiracaklar hava  filtresi mazot filtresi yakita etki ediyomu bilmiyorum ama polen filtresi gibi filtreleri ben her sanayiden gecisimde aliyorum bagajdada mutlaka sifir filtrem olur hava ve polen filtreleri zaten ucuz tavsiye ederim sürekli degistirmenizi bi tek mazot filtresi degistirmemi yasakladi babam 10 binde degisrmiymis diye kizdi

Çevrimdışı basketbol6

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 06lkn66;302317
50 liralik mazotla bende hemen hemen 150 km yapabiliyorum lamba yaniyo kis aylarinda normal bu durum ama ayni sartlarda yazin kasarsam 4.x li degerleri cok rahat okuyabiliyorum 1.4 dizel aracimla. Aracin bakimlarida önemli burda ben 7500 kmyi daha 1 km gecirmedim servise kalsak 15 binde bir cagiracaklar hava  filtresi mazot filtresi yakita etki ediyomu bilmiyorum ama polen filtresi gibi filtreleri ben her sanayiden gecisimde aliyorum bagajdada mutlaka sifir filtrem olur hava ve polen filtreleri zaten ucuz tavsiye ederim sürekli degistirmenizi bi tek mazot filtresi degistirmemi yasakladi babam 10 binde degisrmiymis diye kizdi

İnşallah yaz aylarında dediğiniz değerleri bende görebilirim. Filtreler konusunda bende hassasım. Özellikle hava filtresi.