škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Lastik Ebatı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı rigidcloud

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba,

Octavia A8 Aracımdaki 205/55/R17 yazlık lastikleri değiştirip 215/55/R17 4 mevsim lastik aldım.
Şuan sorunsuz kullanıyorum. Ancak İnternetten araştırmalarım sonucunda skodanın bu araç için belirlediği lastik ebatlarının 205 ve 225 olduğunu gördüm.
 Almış olduğum yeni 215/55/R17 lastikler bir sorun yaratır mı?

Çevrimdışı Alibey

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bir sorun olmaz. Ben de kendi aracımda orjinal lastik ebatı olan 215/65/17 yerine 225/65/17 ebatlı lastik almıştım 2 yıl önce. 2 yıldır kullanıyorum ve hiçbir sorun teşkil etmemektedir. Bu tip durumlar için internette lastik ebatı hesaplayıcı bazı web siteleri var. Önce orjinal ebatlarınızı giriyorsunuz. Sonra güncel olan, taktırmak istediğiniz lastik ebatlarını giriyorsunuz ve %3 sapma sınırı olarak kabul edilen değerler içindeyseniz yeşil tik tarzında bir sonuç çıkıyor. Örnek vermem gerekirse 215 yerine 225 %3 ve ya daha altında kaldığı için sorun yok fakat 235 ebatı sınırı geçiyor ve sorun burada başlar.

Çevrimdışı rigidcloud

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bir sorun olmaz. Ben de kendi aracımda orjinal lastik ebatı olan 215/65/17 yerine 225/65/17 ebatlı lastik almıştım 2 yıl önce. 2 yıldır kullanıyorum ve hiçbir sorun teşkil etmemektedir. Bu tip durumlar için internette lastik ebatı hesaplayıcı bazı web siteleri var. Önce orjinal ebatlarınızı giriyorsunuz. Sonra güncel olan, taktırmak istediğiniz lastik ebatlarını giriyorsunuz ve %3 sapma sınırı olarak kabul edilen değerler içindeyseniz yeşil tik tarzında bir sonuç çıkıyor. Örnek vermem gerekirse 215 yerine 225 %3 ve ya daha altında kaldığı için sorun yok fakat 235 ebatı sınırı geçiyor ve sorun burada başlar.

Açıklama için teşekkürler. Evet dediğiniz sitelerden baktığımda +1.67 gibi bir fark olduğu çıktı. Umarım bir sıkıntı olmaz.Muayenede sıkıntı yaratıyor mu peki hocam? Yada yakıt tüketiminde bir fark oldu mu? Yola tutuşun arttığını fakat yakıt tüketiminin de arttığını söylüyorlar forumlarda
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2024, 18:31:22 Gönderen: rigidcloud »

Çevrimdışı Alibey

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Muayenede sıkıntı olmadı. Fakat yeni bir karar çıkarırlar orjianal ölçüleri haricinde lastiklere ağır kusur sayarlar onu bilemem. Yakıt tüketiminde %5 civarı bir artış söz konusu. Fakat ben şehirlerarası yollarda yüksek hızlara çıktığım için, virajlara sert girdiğim için zaten yakıt tüketimim fazla oluyor normalde de. Ama bu %5 civarı olan yakıt artışını görmezden geliyorum. Çünkü araç bu lastik ölçüleriyle yola daha iyi oturuyor ve daha fazla güven veriyor. Bunu net bir şekilde hissedebiliyorum ben.

Sonuç olarak 2 yıldır özellikle uzun yolda kafam daha rahat araç kullanıyorum.

Çevrimdışı rigidcloud

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Muayenede sıkıntı olmadı. Fakat yeni bir karar çıkarırlar orjianal ölçüleri haricinde lastiklere ağır kusur sayarlar onu bilemem. Yakıt tüketiminde %5 civarı bir artış söz konusu. Fakat ben şehirlerarası yollarda yüksek hızlara çıktığım için, virajlara sert girdiğim için zaten yakıt tüketimim fazla oluyor normalde de. Ama bu %5 civarı olan yakıt artışını görmezden geliyorum. Çünkü araç bu lastik ölçüleriyle yola daha iyi oturuyor ve daha fazla güven veriyor. Bunu net bir şekilde hissedebiliyorum ben.

Sonuç olarak 2 yıldır özellikle uzun yolda kafam daha rahat araç kullanıyorum.

Çok teşekkürler hocam çok yardımcı oldunuz.