škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

A8 Octavia aracın durdurma esnasında yapılması gerekenler

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hunter123

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar herkese,
2021 model Octavia aracım için şunu merak ediyorum. Aracın park edilmesi esnasında hangi işlemin sırası ile yapılması gerektiğini servise sorup öğrenen birisi var mı acaba? Normalde aracı boşa alınıp akabinde el frenini çekip sonrasında frenden çekip  tekrar frene basıp p moduna alınıyor diye biliyorum. Ama benim merak ettiğim a8 kullanıcısı bir arkadaşlardan, bu işlemi servis ustasına veya sorumlusuna sorup öğrenen var mıdır? (Bu arada bazı kişiler farklı yapıyor olabilir) Bilgilendirme için şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Genelde servistekiler çoğu zaman en basit sorularda bile çuvallarlar! Forumlarda tecrübe edenlere sormanız çok daha isabetli cevaplar almanızı sağlar.
Uyguladığınız yöntem doğrudur. Bunu düşününce doğru olduğunu siz de anlarsınız. Çünkü bu yöntemle şanzımana yük binmemiş olur. Bir sonraki sürüşte parktan kaymak gibi çıktığını görürsünüz.

Çevrimdışı hunter123

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Teşekkür ederim. Dediğiniz gibi bu uygulama en doğru yöntem olarak gösteriliyor. Lakin servisinde yeni sistem daha farklı araçlar geldikçe acaba bakış açısı değişiyor mu diye onu merak etmiştim.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
P modunda şanzımana yük biner diyen varsa hemen yanında uzaklaşın, nasıl çalıştığından zerre kadar haberi yoktur  ;)

13 yıldır DSG'li araç kullanıyorum. Frenle dururum, P'ye alırım o kadar. Zaten motor stop edince veya kapıyı açınca elektrikli park freni otomatik devreye giriyor, el freni düğmesine manuel olarak dokunmuşluğum yoktur. 3 ayrı aracımda da herhangi bir olumsuz durum yaşamadım.

Çevrimdışı hunter123

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
P modunda şanzımana yük biner diyen varsa hemen yanında uzaklaşın, nasıl çalıştığından zerre kadar haberi yoktur  ;)

13 yıldır DSG'li araç kullanıyorum. Frenle dururum, P'ye alırım o kadar. Zaten motor stop edince veya kapıyı açınca elektrikli park freni otomatik devreye giriyor, el freni düğmesine manuel olarak dokunmuşluğum yoktur. 3 ayrı aracımda da herhangi bir olumsuz durum yaşamadım.
Açıklama için çok teşekkürler.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İrfan hocam, yeni jenerasyon fren sistemleri dediğin gibi olabilir fakat eski tip (otomatik fren olmayan) DSG'lerde eğimli bir yerde tarif edilen gibi park edilmezse freni bırakınca park halindeki vites kutusuna yük biniyor ve hareket edileceği zaman parktan çıkartırken bariz dişlilerin zorlandığı anlaşılıyor.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
İrfan hocam, yeni jenerasyon fren sistemleri dediğin gibi olabilir fakat eski tip (otomatik fren olmayan) DSG'lerde eğimli bir yerde tarif edilen gibi park edilmezse freni bırakınca park halindeki vites kutusuna yük biniyor ve hareket edileceği zaman parktan çıkartırken bariz dişlilerin zorlandığı anlaşılıyor.

Eski modellerde de P konumunda devreye giren kilit pimi aynı diye gördüm görsellerde, hangi yıllarda nasıl yenilemeler yapıldı ondan emin değilim, hatta bunu YouTube'da bir VW mühendisi klip ile gösteriyordu kesit model üstünde, bulursam eklerim.

Yeni kasa Octavia olunca buradaki konu doğrudan daldım  ;)
« Son Düzenleme: 28 Ocak 2023, 11:24:49 Gönderen: lrfan »

Çevrimdışı mertdemir

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle

Eski modellerde de P konumunda devreye giren kilit pimi aynı diye gördüm görsellerde, hangi yıllarda nasıl yenilemeler yapıldı ondan emin değilim, hatta bunu YouTube'da bir VW mühendisi klip ile gösteriyordu kesit model üstünde, bulursam eklerim.

Yeni kasa Octavia olunca buradaki konu doğrudan daldım  ;)

Merhaba İrfan Bey, el freninin otomatik olan WW ve Skoda araçlarında (Geneli 2016 sonrası için geçerli oluyor ama bazı modellerde bu 2020'de geldi) dediğiniz gibi otomatik el freni çekiliyor ve N'ye alıp el freni çekmek gibi bir işleme gerek yok. Ama örneğin şu anda 2017 model octavia aracım var ve el freni eski model bir el freni ben mesela şu anda N'de el freni sonrasında P'ye alıp stop işlemi yapmak durumundayım ama konuyu açan kullanıcıda da yeni model bir octavia mevcut o yüzden sizin gibi herhangi bir işlem yapmasına gerek yok.