škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

0 Araç Skoda Fabia 1.0 TSİ Premium DSG mi? Opel Corsa 1.2T Ultimate mi?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mckodq

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle

arkadaşlar bu konuyla ilgili değerli yorumlarınızı bekliyorum iki araç arasında kaldım.

Çevrimdışı Blackadder59

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Şahsi fikrim Fabia.
Opel genel anlamda kağıt üzerindeki verileri yola dökerken çok kayıp yaşıyor.
Misal yazılı torku hissetttirmiyor, aynı güçteki motorlarda geride kalıyor Vw gruba göre, yakıt tüketimi fiiliyatta daha fazla ve son motorlardan emin değilim ama 1,4 T lerde blok çatlatma tarzı sorunlar mevcuttu.

Çevrimdışı mckodq

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Şahsi fikrim Fabia.
Opel genel anlamda kağıt üzerindeki verileri yola dökerken çok kayıp yaşıyor.
Misal yazılı torku hissetttirmiyor, aynı güçteki motorlarda geride kalıyor Vw gruba göre, yakıt tüketimi fiiliyatta daha fazla ve son motorlardan emin değilim ama 1,4 T lerde blok çatlatma tarzı sorunlar mevcuttu.

Yorumunuz için teşekkür ederim.  Fabialarda hız sabitleyici ve lane asist sonradan ilave ediliyor fakat corsada bunlar standart geliyor... bilemedim kararsızım fabia çok yakışıklı araba..

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Fabia artık Clio ve Corsa'nın üst donanımlarımdaki gibi elektrikli park frenine geçmeli.

Fabia bagajı çok geniş, üstelik arkadakiler için havalandırma menfezi bulunan nadir araçlardan segmentinde

Çevrimdışı mckodq

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Fabia artık Clio ve Corsa'nın üst donanımlarımdaki gibi elektrikli park frenine geçmeli.

Fabia bagajı çok geniş, üstelik arkadakiler için havalandırma menfezi bulunan nadir araçlardan segmentinde

kesinlikle haklısınız hala çok geri o sistemi bilemiyorum aklım corsa'ya da gidiyor.

Çevrimdışı erman17

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba,

Son 1 aydır ilk aracım olan fabia 1.0 premium kullanıyorum. Şahsi fikrimi söylemek gerekirse aracın hızlanması iyi. Ancak turbonun devreye girmesini bekliyorsun biraz. Rampalarda durup kalkmalar da biraz garip gelebilir. Hemen gazı yemiyor araç. 40litre deposu var ve çok çabuk bitiyor. 50kmh ile yaklaşık 20-30 km gittiğimde ancak 5.8 lt yi görebildim. Onun dışında genelde 8-9 lt. Genişlik açısından golf ile karşılaştırabilirsin.
Fabia alacağım zaman ben de corsa ile karşılaştırmıştım. Ancak corsa bayağı küçük.
Donanım olarak corsadan çok eksik.
Genel olarak bana göre
Avantajları: (corsaya göre)
Genişlik(iç hacim, bagaj)
Hızlanma

Dezavantajları:
Araçtaki her şey opsiyonel
Çok yakıyor (yüksek hızları söylemiyorum bile)
Yüksek hızlarda çok güven verdiği söylenemez +180kmh
Sinyal verirken de şu sisleri yakın be kardeşim
Geri görüş kamerası yok tabikide(opsiyonel)
Full led yok.
Geri park lambalarından biri yanıyor(modeli böyleymiş servisin söylediğine göre)

Ama yine olsa yine fabia alırım
« Son Düzenleme: 17 Ekim 2022, 22:20:13 Gönderen: erman17 »

Çevrimdışı emretopcuzm

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ben tam bir karşılaştırma yapamayacağım çünkü Fabia'yı hiç kullanmadım. Fakat Opel Corsa 1.2 T Ultimate'de tecrübem oldu.

Kağıt üzerinde Fabia 305 litre bagaj kapasitesine, Corsa ise 309 litre bagaj kapasitesine sahip. Kullanım kolaylığı olarak hangisi daha iyidir bilemiyorum.

Yine kağıt üzerinde Fabia'nın şehir içi yakıt tüketimi 5.9 lt, Corsa'nın ise şehir içi yakıt tüketimi 5.1 lt olarak gözükmektedir.

Ben şahsen Opel Corsa tercih ederim. Neden? Çünkü bence daha güncel bir tasarıma sahip. Corsa 1.2 T Ultimate'i hemen pandemi öncesi sipariş vermiştik fakat araya pandeminin girmesiyle hem tedarikte sıkıntı olması hemde fiyatının bir anda çok fazla yükselmesiyle vazgeçmiştik. Fakat test aracı ile aracı test etmiştim. Öncelikle motor ve şanzıman uyumu çok hoşuma gitmişti. Motor gücü konusunda hiç bir sorun hissetmiyor. Bunların haricinde şerit takip sisteminin aracı şeride kendisi sokması gibi özellikleri çok güzel çalışıyordu.

Motor şanzımana değinmem gerekirse, ailemizde bu motor şanzımana benzer özelliklerde motor şanzıman taşıyan 2019 model Citröen C3 mevcut.  C3'ün gidişi beni her zaman şaşırtmıştır. 3 yıldır ne motor nede şanzıman ile ilgili hiç bir sorun yaratmadı.

Not: C3'de 110'luk motor ve EAT6 şanzıman mevcut. Fakat bildiğim kadarıyla Corsa'da 130'luk motor ve ETA8 şanzıman mevcut. Bence çok daha iyi :)

Şimdiden hayırlı olsun.
« Son Düzenleme: 18 Ekim 2022, 09:47:07 Gönderen: emretopcuzm »

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Kağıt üzerinde Fabia 305 litre bagaj kapasitesine, Corsa ise 309 litre bagaj kapasitesine sahip. Kullanım kolaylığı olarak hangisi daha iyidir bilemiyorum.

Bahsettiğiniz Fabia hangi kasa? 330 litre olan bagaj hacmi son modelde 380 litreye çıkarıldı

1.0 TSi EVO 81 kw
Motor: 1.0 litre 110 ps 200 nm tork (turbo benzinli)
Şanzıman: 6 ileri manuel / 7 ileri DSG
Performans: 0-100 km/s: 9.7 – 9.5 saniye – Maksimum hız: 205 – 205 km/s
Yakıt Tüketimi: Ortalama / Co2: 5.0 – 5.5 / 114 – 125 g/km
Boyut: Uzunluk / Genişlik / Yükseklik: 4108 mm / 1780 mm / 1459 mm
Bagaj Hacmi: 380 litre

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle

arkadaşlar bu konuyla ilgili değerli yorumlarınızı bekliyorum iki araç arasında kaldım.

Merhaba, Size yardımcı olması açısından iki aracın detaylı karşılaştırmasını aşağıdaki resimde bulabilirsiniz.
Fiyat ve donanım olarak birbirine yakın iki model arasında Boyut ve Fiyat/performans olarak Fabia üstün görülüyor. 
Donanımlarda ise Corsanın Şerit takip, Uzun far,  Trafik işareti tanıma gibi asistanları ile Elektronik park freni gibi üstünlükleri var. 
Ayrıca Skoda Fabia 1.0 Premium DSG  Liste fiyatı:  564.400 TL
              Opel Corsa 1.2 Ultimate AT :669.900 TL 
Opel Corsa için 135 bin TL gibi bir farka değer mi? Bence  değmez. ;) Yine de  Seçim sizin.
« Son Düzenleme: 18 Ekim 2022, 11:15:37 Gönderen: khalil »

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Yorumunuz için teşekkür ederim.  Fabialarda hız sabitleyici ve lane asist sonradan ilave ediliyor fakat corsada bunlar standart geliyor... bilemedim kararsızım fabia çok yakışıklı araba..
Size müjde, Fabialarda da hız sınırlayıcı ve Ön bölge frenleme asistanı standart hale gelmiş.
https://cdn.skoda.com.tr/skodaweb_files/202291416438196_FABIA_2022_MY_Web_Donanim_Listesi.pdf

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Ayrıca Skoda Fabia 1.0 Premium DSG  Liste fiyatı:  564.400 TL
              Opel Corsa 1.2 Ultimate AT :669.900 TL 
Opel Corsa için 135 bin TL gibi bir farka değer mi? Bence  değmez. ;) Yine de  Seçim sizin.

135 sağlam fark bu sınıf oto için, halen aynı direksiyonu kullanıyorlar sanırım Corsa'da çok uzun süredir  :D

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
135 sağlam fark bu sınıf oto için, halen aynı direksiyonu kullanıyorlar sanırım Corsa'da çok uzun süredir  :D
Tamamen katılıyorum İrfan hocam. Birde En full  Corsa ULTIMATE 1.2 130 HP EAT8  669.900 TL iken;
 Fabia Premium 1.5 TSI ACT 150 PS DSG      624.510 TL
Burada da 45 bin TL gibi yüksek bir fiyat farkı var.  Yani Opel Donanım üstünlüğünü fiyatını abartarak yansıtmış.
Sonuç olarak Skoda Fabia 1.5 TSI ACT 150 PS DSG  f/p  olarak mantıklı bir tercih olacak bence.
« Son Düzenleme: 18 Ekim 2022, 14:52:47 Gönderen: khalil »

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
PSA grubu araçlardan uzak durmanızı tavsıye ederim.Opel ,cıtroen,Peugeot.Hepsi aynı platformda üretiliyor.Araçlar tamamen elektronik,200 adete yakın sensör var,arızada motor kendını korumaya alıyor gıtmıyor.Özelde anlayan servıste yok.Sıfır alırsanız uzatılmış garanti şart.Benim başıma geldi,sorunlar bitmedi,2 yıl garanti bıtti,problemler başladı,sattım kurtuldum,karog aldım

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tamamen katılıyorum İrfan hocam. Birde En full  Corsa ULTIMATE 1.2 130 HP EAT8  669.900 TL iken;
 Fabia Premium 1.5 TSI ACT 150 PS DSG      624.510 TL
Burada da 45 bin TL gibi yüksek bir fiyat farkı var.  Yani Opel Donanım üstünlüğünü fiyatını abartarak yansıtmış.
Sonuç olarak Skoda Fabia 1.5 TSI ACT 150 PS DSG  f/p  olarak mantıklı bir tercih olacak bence.

Bu kasa araç için 1.5 TSI çok lüks, şahsi fikrim gereksiz de, uçak olur o ayrı konu tabi  :o

1.5 olanı biraz daha şekil yapıp (jant, yay, dodik, recaro koltuk) vRS olarak sürse güzel olurdu. Tek tük var bayilerde 1.5

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Bu kasa araç için 1.5 TSI çok lüks, şahsi fikrim gereksiz de, uçak olur o ayrı konu tabi  :o

1.5 olanı biraz daha şekil yapıp (jant, yay, dodik, recaro koltuk) vRS olarak sürse güzel olurdu. Tek tük var bayilerde 1.5
Yok ben karşılaştırmak için diyorum Corsa 130Hp'ye karşılık 1.5 TSI  150Hp fiyat olarak tercih edilir diye . Zaten 1.0 TSI 110Hp'lik motor da  bu kasa için hayli hayli yeterli bence. 
Benim Kamiq bile  1.0 TSI 110 Hp'lik  motor ile uçuyor resmen.:D