škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia 6Y 1.2 HTP bazı sorunları

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AnılOzkan

 • Yeni Üye
 • *
  • İleti: 1
  • Profili Görüntüle
Herkese merhaba, 1 yıllık Fabia 1.2 htp sahibiyim, aracımı gerçekten seviyorum. Ancak bazı sorunları mevcut, çözüm bulamadığım için konu açma ihtiyacı hissettim. Özetle sorunları;
1. Kullanıcı yakıt tüketim ortalamasının üzerinde seyrediyor, Şehir içi ortalama 10 litre.
2. Belli süre kullandıktan sonra sarı arıza ışığı yandı, çok araştırdım, egzoz sisteminden kaynaklandığını söylüyorlar, araçta katalizör mevcut mudur bilmiyorum?
3. Aracın sağ alt kısmında yer alan benzin filtre muhafaza plastiği kırıkmış, filtre değişimi için gittiğimde parça kırık olduğu için değişim yapılmaya çalışırsa aracın çalışmayabileceği söylendi, çözümü olan var mıdır?
4. Göğüste yer alan havalandırma menfezlerinden yatay konumda olanların tamamı kırık, tamirli 2.el fiyatları uçmuş durumda (2.500tl) kendi yöntemleriyle çözmüş olan var mıdır?
5. Triger bölümünde yer alan bilyalar için marka önerisinde bulunabilir misiniz? Geçtiğimiz günlerde V kayış ile bir adet bilyayı değiştirdim, motor sıcak veya soğuk farketmeksizin metal sürtme sesi alıyorum. (Umarım triger zinciri değildir.)
6. Aracımda yağ eksiltme sorunu mevcut (5.000 km olmadan 3 litreye yakınını içiyor.) Farkettiğim bir husus var, yağ filtre kütüğünün motor ile birleşen kısmında aşırı terleme mevcut. Çözümünü bilen var mıdır? Veya yağ eksiltme konusunda aza indirgeyecek yağ önerisinde bulunur musunuz?
Cevaplarınız ve destekleriniz için şimdiden teşekkür ederim.


Çevrimdışı laswidow

 • YMÇ.P. Pilot
 • Kahraman Üye
 • *****
  • İleti: 618
  • Profili Görüntüle
Merhabalar, uzun süredir foruma giremedim o yüzden sorularınıza geçte olsa cevap vereyim. Belki başkalarıda faydalanır.
1- Tüketim benzinde ise çok yoğun trafikte bile olsa o kadar olmaması gerekir. Eğer lambda sensör arıza ışığı yanıyorsa yakıt tüketimi normalden bir tık fazla olabilir.
2-Arıza sensör ışığı lambda sensöründan mütevellit yanar. Araçta lpg var ise milangaz, ipragaz, aygaz,mogaz gibi gazlardan almanızı tavsiye ederim. Biraz daha inceltilmiş gazlar olduğu için bütan oranı daha düşük ve egzozdan çıkan duman algılamasında lambdayı fazla yormuyor.
3-Benzin filtresi zaten başlı başına değişiyor. iki adet hortum bağlantısı var. koruma kapağı yerine bir parça uydurulabilir.
4-Havalandırma menfezi konusunda çözüm malesef yok ancak skoda favorit menfezi takan gördüm ve çok eğreti haldeydi hiç beğenmedim.
5-Triger bölümünde yer alan bilya vs hakkında ina(ruville) markasını tavsiye ederim. vw gurubu için en iyisi diyebilirim. Gates diye bir marka daha var ancak ina daha kaliteli.
6-Araçta yağ eksiltme sorunu genelde segman aralıklarının geniş olmasından kaynaklı, yüksek devir çevirebilmesi için geniş kalıyor. ısınan yağ yağ havalandırma bidonunda buharlaşıp dışarı atılıyor. bu bidonun contalarında bir problem varsa aracınız alttan yağ akıtır. Buharlaşan yağda eksilmiş olup. Bu araçlar yağ yakmaz keza yağ yakan araç mavi duman atar. Euro 1- Euro4 standartlarındaki tüm arabalarda yağ yakma problemleri mevcut. Aslında yağ eksiltme bir sorun olarak görülmüyor. Bu araçlarda gayet normal karşılanıyor.