škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Skoda Fabia 1.4i Elegance 101 Hp 2002 Model ve Bazı Sorunları

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aakincii

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Dostlar selamlar.

Yaklaşık 1 hafta önce 101 beygir 2002 model Skoda Fabia 1.4 Elegance Benzin + Lpg aldım. Araçtan genel anlamda memnunum ancak bazı ufak tefek sorunlarım var. Bunları çözmek için desteklerinizi rica ederim.

Öncelikle aracım 300.000 kilometre'de. Kaporta ve motor ekspertizinden geçer not aldığı için satın aldım. Gerekli bakımlarını yaptırdım. Şimdi çözemediğim arızalar şunlar,

1) Direksiyon pompası ışığı yanıyor. Ama bazen yanıyor bazen yanmıyor. Yandığında hareket halindeysem hiç bir şekilde direksiyon sertleşmiyor. Ancak duraklayıp park etmeye çalıştığımda bazen direksiyon sertleşiyor. Bazen çalışıp bazen çalışmaması kafamı karıştırıyor. Bu sorunu en sağlıklı nasıl çözebilirim?

2) Ön sürücü koltuğunun alt kızağının değişmesi gerekiyor. Benden önceki sahibi sabit bir şekilde kullanmış ancak bu rahatsız edici. Bir kaç tane döşemeciye gösterdim yapmadılar. En son bulduğum ise koltuğu hiç bir şekilde sökemedi. En son çare canavar ile kesip, kızağı değiştirme önerisinde bulundu. Bana çıkma kızak lazım. Bunu nereden bulabilirim?

3) Araçta koltuk ısıtmalar mevcut ancak her 2side çalışmıyor. Bunları da yaptırmak istiyorum. Nerede yaptırabilirim?

4) ABS lambası ve boğaz kelebeği yanıyor. LPG olduğu için boğaz kelebeğinin yanması tamam ama ABS'yi de çözmek istiyorum. Bu 2 ışıkta yine kafasına göre yanıyor. Yani bazen yanıyor, bazen yanmıyor. :)

Ben biraz takıntılı birisiyim. Bu sorunları çözene kadar içim rahat etmeyecek. İstanbul Avrupa yakasında oturuyorum ancak bunların çözümü bir çok yere gidebilirim. Tavsiyelerinizi ve yönlendirmelerinizi rica ederim dostlar. Güvenilecek usta tavsiyelerine açığım.

Şimdiden çok teşekkür ederim. Kazasız, belasız, tekerinize taş değmesin! :)

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
öncelikle hayırlı olsun.
-direksiyon için öncelikle yağını komple değiştirmeyi dene, bu ilk etapta sorunu çözmez ise power bakımı veya değişimi yapılır.
-sürücü koltuk kızağı sökülemiyor ise vida deliklerine zarar vermeden yerinden kesilip çıkma bi araçtan sökülüp yenilenebilir. çıkmacıları önce gezin parçayı bulup aldıktan sonra kesme işini yaptırın.
-koltuk ısıtmalar yüksek amper çeker. öncelikle bununla ilgili sigorta gurubunu gözden geçirin, daha sonra koltuk altında olan kablo tesisatına bakın. soketi çıkartıp koltuk rezistansının sağlam olup olmadığını ölçü aleti ile kontrol ettirin eğer rezistanslar arızalı ise işiniz zor.
-lpg kaynaklı arıza yakması normal ancak siz yinede başka bir sebepten olma ihtimaline karşı dikkatli olun ve LPG bakımı yaptırın. ABS içinde ilk iş fren müşürleri, balata, disk ve fren merkezlerini bakıma sokun. belki bi kablo kopmuştur veya oksitlenme yapmıştır.
hayırlı olsun.

Çevrimdışı aakincii

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
öncelikle hayırlı olsun.
-direksiyon için öncelikle yağını komple değiştirmeyi dene, bu ilk etapta sorunu çözmez ise power bakımı veya değişimi yapılır.
-sürücü koltuk kızağı sökülemiyor ise vida deliklerine zarar vermeden yerinden kesilip çıkma bi araçtan sökülüp yenilenebilir. çıkmacıları önce gezin parçayı bulup aldıktan sonra kesme işini yaptırın.
-koltuk ısıtmalar yüksek amper çeker. öncelikle bununla ilgili sigorta gurubunu gözden geçirin, daha sonra koltuk altında olan kablo tesisatına bakın. soketi çıkartıp koltuk rezistansının sağlam olup olmadığını ölçü aleti ile kontrol ettirin eğer rezistanslar arızalı ise işiniz zor.
-lpg kaynaklı arıza yakması normal ancak siz yinede başka bir sebepten olma ihtimaline karşı dikkatli olun ve LPG bakımı yaptırın. ABS içinde ilk iş fren müşürleri, balata, disk ve fren merkezlerini bakıma sokun. belki bi kablo kopmuştur veya oksitlenme yapmıştır.
hayırlı olsun.

Geri dönüşleriniz için teşekkür ederim hocam. Ben İstanbul'dayım. Siz nerdensiniz bilmiyorum ancak yönlendirebileceğiniz bir tamirci var mıdır ?