škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octavia A7FL’im

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı zapachit

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Yaklasık 2 yıl önce uzun arayışlardan sonra sahibi olduğum aracım.
Octavia A7 FL Style.
Bu iki sene önceki hali

Bu da şimdiki.

Sonradan yaptıklarım;
Predictive cruise control - Yeni nesil adaptive cruise control
RDKS - direk lastik basınç ölçümü
Traffic jam assist
Active info display
Black style paketi

Daha başka projelerim de olacak.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
@ запачит :)
Güle güle kullan.
Rdks ilavesi konusunda biraz ipucu verir mısın, hangi donanımlar eklendi ve basınç bilgisi bolero ya mi geliyor?

Çevrimdışı zapachit

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;658781
Çiçek  :ok:

Tesekkur ederim)

Çevrimdışı Blackadder59

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Maşallah. Acc vb eklentiler yaptıranların sayısı giderek artıyor. Çok güzel ve zevkli sistemler. Bende geçen ay hayalet ve acc yaptırdım. Sıradaki projem şerit takip/ kör nokta, trafik işareti okuma, uzun far asistanı, medya değişimi vb olacak kısmetse.

Çevrimdışı zapachit

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;658784
@ запачит :)
Güle güle kullan.
Rdks ilavesi konusunda biraz ipucu verir mısın, hangi donanımlar eklendi ve basınç bilgisi bolero ya mi geliyor?

Cok tesekkurler)

RDKS icin gerekli parcalar;

-RDKS anteni - 5Q0907273B - 1 ad.
-Lastik basinc sensorleri - 5Q0907275B - 4 ad. (Yan sanayi olmamasina dikkat edilmeli ama eger yan sanayi ise de calisiyor)
-RDKS anteni icin soket - 8E0971934A - 1 ad.
-Anten soketi icin pin -  N90764701 - 4 ad.
-Kablo 0.35 kalinliginda 10 metre (can baglantisi icin)
-Kablo 0.5 kalinliginda (gerektigi kadar besleme icin)

Octavialara fabrika cikisli bu sistem entegre edilmedigi icin golflerdeki gibi anten icin ozel ayaklik olmadigindan en ideal olan yer bagaj icindeki sag kaplamanin icine gizlemek.
Assagidaki resimde goruldugu gibi kaplamayi kaldirmamiz gerekiyor.

Ardindan anteni monte edip soketi baglamamiz gerekmekte.
Aldigimiz 10 metre kabloyu ikiye keserek 5 er metre haline getirerek aldigimiz pinleri cakiyoruz ayrica besleme kablolarina da ayni sekilde pimleri cakiyoruz.

Duzene gore anten soketindeki;
1 Nolu yuvaya CAN Ext Low
2 Nolu yuvaya +12 V
3 Nolu yuvaya CAN Ext High
4 Nolu yuvaya Sase yi monte ediyoruz.

Tum bunlar hazir oldugunda  assagidaki gibi monte edebiliriz.

Kablolamayi bagaj kapagi altinadaki kapak altindan, sol tarafa ve oradan kapi esiklerinden tek tek gecireren gateway modulune kadar cekiyoruz.

NOT: eger aracta BSD sistemi mevcut ise CAN kablolarini Gateway modulune kadar cekmemize gerek yok, BSD radarlarindan assagidaki resimdeki gibi cekebiliriz.

CAN kablolarini gateway modulundeki Т17а soketine baglamamiz gerekiyor. (Siyah olan)

Montaj islemi burada bitiyor (lastik sensorleri haric)

Kontagi acar acmaz arac antenin baglandigini gorecektir, once lastik basinc uyari isigi yanip sondukten birkac dakika sonra devamli yanmaya baslayacaktir.

Eger aracta TPMS basinc kontrol sistemi aktif ise once onun kapatilmasi gerekmekte aksi taktirde iki sistem birbiri ile cakisacaktir.

Geriye en sevdigim kodlama kismi geliyor.
19 numarali blokta yeni fonksiyonu aktive ediyoruz (Resimler malesef rusca ODIS Engineering ten)

17 numarali bloktan RDKS sistemini aktiflestiriyoruz
Eger TPMS varsa buradan kapatiyoruz.

Yine 17 numarali bloktan bu fonksiyonu aktiflestiriyoruz

Eger TPMS aktif ise 3 nolu bloktan bu sekilde kapatabiliriz

5F nolu bloktan da bu degisiklikleri uyguluyoruz

Ardindan yine 5F nolu bloktaki assagidaki fonksiyonu aktiflestiriyoruz.

Tum Kodlama bu sekilde olmak zorunda. Eger baglantida ve kodlamada bir sorun yok ise fonksiyon hem ekrana hem de MIB unitesine gelmis olacaktir.
Fakat sensorler takili degil ise (hatta takili ise bile aktivasyondan hemen sonra basinc gozukmuyor) basinc bilgileri gozukmeyecektir.

Sensorlerimiz

Montaj edildikten sonraki hali

Lastiklerimizi dogru basinca ayarlayip takiyoruz. 20-30 km ile 3-5 dk yol aldiktan sonra basinc bilgileri artik ekranimiza yansiyacaktir.

Maxidot ekranindaki goruntu

MIB deki goruntu

Maxidot ve bolerodan vidyo

Benim aracimdan bu gun cektigim vidyo
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2020, 10:52:23 Gönderen: zapachit »

Çevrimdışı zapachit

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Blackadder59;658789
Maşallah. Acc vb eklentiler yaptıranların sayısı giderek artıyor. Çok güzel ve zevkli sistemler. Bende geçen ay hayalet ve acc yaptırdım. Sıradaki projem şerit takip/ kör nokta, trafik işareti okuma, uzun far asistanı, medya değişimi vb olacak kısmetse.

Tesekkur ederim, umarim tum istediklerini sorunsuz bir sekilde ekleyebilirsin.

Ben siddetle tavsiye ediyorum, aracin konforu tamamen degisiyor. Zaten serit takip, trafik isareti okuma, uzun far asistani ayni anda oluyor. Sadece on cam degisimi, kamera ve kablolama gerekli. Tabi bir de zevkine cercevesiz dikiz aynasi :) yanliz dikiz aynasi alacaksan dikkat et 511AC ve 511AD var ve bunlardan ihtiyacin olani secmelisin. 511AC sadece kendi otomatik karariyor 511AD yan aynalarini da karartiyor (tabi yan aynalarinda bu destek varsa)
Zaten kor nokta sistemi entegre edecek isen bence direk isitmali, otomatik karartmali ve kor nokta uyari isikli olanini al.

Medya degisimi dusunuyorsan da butce uygun olursa Colombus siddetle tavsiye ediyorum! Ekran kalitesi ve hiz olarak diger unitelerden bariz onde. Zaten ureticisi Harman! Yanliz ana unitenin cok bir onemi olmasa da Colombusta ekran cok onemli! vidyo kontrol chipindeki bir arizadan dolayi belirli bir sure sonra ekranda cok ince cizgi olusabiliyor. Bunu 2018 sonunda yeni uretim ekranlarda giderdiler, yanlis hatirlamiyorsam ekranda H52 uretim etiketi olmasi lazim veya daha yuksek bir rakam.

Ama amundsen de hayalet ekran ile gayet guzel calisiyor (araya optik kablo cekerek haritayi gosterge paneline yansitabiliyorsun)

Bu arada acc 30-160 mi? 0-160 veya 0-210 icin abs blogunun da degismesi gerekiyor cunku..

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Blackadder59;658789
Kerem bunların hepsini nerede yaptırıyorsun? Veya kendin mi yapıyorsun?
Çorlu'da bu işlerin ehli 1-2 yer var bildiğim. Acaba senin ustan kim?

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
@zapachit
Ya dostum zahmet olmuş sana tüm ayrınıtlarını paylaşmışsın. Gerek yoktu o kadar detaya. :) Oldukça zahmetli bir iş. Teşekkürler

Çevrimdışı zapachit

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;658792
Kerem bunların hepsini nerede yaptırıyorsun? Veya kendin mi yapıyorsun?
Çorlu'da bu işlerin ehli 1-2 yer var bildiğim. Acaba senin ustan kim?

ACC radarı aktivasyon için SWaP kodu gerektiriyor, bildiğim kadarıyla Türkiyede bunları elinde bulunduran yok, uzaktan bağlanıp yaptırıyorlar ama yanılıyor olabilirim.

Çevrimdışı zapachit

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;658793
@zapachit
Ya dostum zahmet olmuş sana tüm ayrınıtlarını paylaşmışsın. Gerek yoktu o kadar detaya. :) Oldukça zahmetli bir iş. Teşekkürler

Rica ederim, en azından formda böyle bir bilgi de bulunsun. Kaldı ki bu diğerlerine göre en basit işlem :) Parça gerekirse eğer burdan temin edebilirim, aklınızda olsun :)

Bu arada fiyat için de bilgi vermek gerekirse;
Kopmle kit 850-1000 tl civarına denk geliyor
Ayrı ayrı çıkma parça olarak;
Anten 200-300 arası
Sensörler 700 civarı
Hazır kablo kiti 150-200