škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Hangi Tür Lastik?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Herkese selamlar,

Fabia'ma yeni bir lastik alma arifesindeyim. Daha önce lastik modelleri üzerine birçok konu açıldı ancak burada size danışmak istediğim şey model değil lastiğin türü.

- Yıl içerisinde genelde şehir içi ve karlı zamanlarda evde bırakma imkanım mevcut olacak şekilde kullanıyorum (İstanbul)

- Babamda bir araç olmadığı için 1-2 aylık aralıklarla memlekete gidecekleri zaman benim araçla gidiyorlar. (Çanakkale) Trakya üzerinden yol alındığı için özellikle Malkara civarında kış aylarında kar yağışı pek eksik olmuyor.

- Son olarak ben belirli aralıklarla Mersin'e gidiyorum. Kış aylarında ilk defa gideceğim ve Bolu-Ankara güzergahı bu aylarda bile oldukça serin oluyor.

Yani yılda zorunlu olarak 6-7 kez kış şartlarında kullanmam gerekiyor.

Soruma gelecek olursak:

- Yaz lastiği sadece İstanbul için işimi hayli hayli görüyor ancak belirttiğim yollarda çok sıkıntı yaşar mıyım?

- Kış lastiğini bu yollar için taktırırsam aradaki süreçte İstanbul'da muhtemelen 10 derece üzerinde kullanacağım çok zararı olur mu?

- 4 mevsim lastik önerir misiniz? İş gördüğü ancak sürüş keyfini çok törpülediği söyleniyor.

Siz olsaydınız ne yaparsınız? Çok arada kaldım yardımlarınızı bekliyorum :)

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
* Yaz lastiği ile kış döneminde Trakya'da sorun yaşama ihtimalin yüksek, sorun yaşamasan da risk olur.
* Kış lastiği ile +10 derecede lastiğe ciddi zararı olmaz kannatimce, lastik bir miktar daha çabuk aşınır sadece sıcaktan dolayı ve yol sesi bir miktar fazla olur.
* Çevremde 4 mevsim lastik kullanıpta memnun olan da var, olmayan da. Tamamen toplamda sürüş yapılacak yollar ve alınacak olan markanın kalitesi ile alakalıdır.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yazdığın hususlardan çıkan tek sonuç
kış lastiği almalısın.

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Çok teşekkür ederim son olarak benim de aklıma en çok kış lastiği almak yattı. Continental ts860 seti için bayileri dolaşmaya başlayacağım :)

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: coxcomb;658562
Çok teşekkür ederim son olarak benim de aklıma en çok kış lastiği almak yattı. Continental ts860 seti için bayileri dolaşmaya başlayacağım :)
Size naçizane önerim, bütçe sıkıntısı yoksa, jantla birlikte set satın alınız ve böylece değişim daha kolay, daha düşük maliyetli ve daha az yıpratıcı olur (lastikler için).
 Ben 3 yıl önce malüm ikinci el sitesinden İstanbul içi bir lastikçiden çok temiz orjnal Seat FR jantı buldum, nokta hatasız, onlari mevsimlik takım yaptım. Hem değişmesi kolay, hem de lastikler değişim anında yıpranmıyor.
Bende TS860 aldım ve 3 yıldır kullanıyorum.

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
O şekilde yapmayı gerçekten isterdim ama bütçem el vermiyor ne yazık ki. Güvenlik konusunda çok takıntılı olduğum için Conti TS860 seçtim, bizim ülkemize en uygun kış lastiği gibi duruyor. @Levcho

Çevrimdışı ARP55

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: coxcomb;658551
Herkese selamlar,

Fabia'ma yeni bir lastik alma arifesindeyim. Daha önce lastik modelleri üzerine birçok konu açıldı ancak burada size danışmak istediğim şey model değil lastiğin türü.

- Yıl içerisinde genelde şehir içi ve karlı zamanlarda evde bırakma imkanım mevcut olacak şekilde kullanıyorum (İstanbul)

- Babamda bir araç olmadığı için 1-2 aylık aralıklarla memlekete gidecekleri zaman benim araçla gidiyorlar. (Çanakkale) Trakya üzerinden yol alındığı için özellikle Malkara civarında kış aylarında kar yağışı pek eksik olmuyor.

- Son olarak ben belirli aralıklarla Mersin'e gidiyorum. Kış aylarında ilk defa gideceğim ve Bolu-Ankara güzergahı bu aylarda bile oldukça serin oluyor.

Yani yılda zorunlu olarak 6-7 kez kış şartlarında kullanmam gerekiyor.

Soruma gelecek olursak:

- Yaz lastiği sadece İstanbul için işimi hayli hayli görüyor ancak belirttiğim yollarda çok sıkıntı yaşar mıyım?

- Kış lastiğini bu yollar için taktırırsam aradaki süreçte İstanbul'da muhtemelen 10 derece üzerinde kullanacağım çok zararı olur mu?

- 4 mevsim lastik önerir misiniz? İş gördüğü ancak sürüş keyfini çok törpülediği söyleniyor.

Siz olsaydınız ne yaparsınız? Çok arada kaldım yardımlarınızı bekliyorum :)

Merhabalar..
Bildiğim kadarı ile 4 mevsimlik lastik yok..Lastikler ya yazlık ya kışlık oluyor. MICHELIN CrossClimate diye bir lastik üretti ama en fazla 1 kış sezonu iş görüyor bizim ülke yolları lastikleri kısa sürede yıpratabiliyor o yüzden bir sonraki sezon pek işe yaramıyor tecrübeyle sabit :)
Ben 5 yıldır Nokian WRD4  kışlık kullanıyorum bizim araç ebatları için mükemmele akın değerler mevcut tavsiye ederim ve anladığım kadarı ile seninde kışlık lastik alman daha mantıklı ama takdir senin tabiki..
Önümüzdeki yaz sezonunda alacağım lastik ya Goodyear efficientgrip performance (daha önce kullandım çok yumuşak ve sessiz bir lastik) olacak yadaNokian eLine 2 olacak araştırdığım kadarı ile bu da çok iyi lastik..

Çevrimdışı elliyedi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu kadar yol yapıyorsanız bir takım kış bir takım yaz lastiği olması, mantıklı ve güvenli olur.

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
çok teşekkür ederim bilgilendirmeleriniz için. söylediğiniz şekilde kış lastiği alacağım, mart-nisan gibi de yeni bir set yazlık lastik almayı düşünüyorum.

Çevrimdışı Erdem T.

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
2016 yılında aldığım sıfır Fabia'nın üzerinde Dunlop marka 4 mevsim lastik(daha doğrusu yaz lastiği) vardı ve aracı aldığım günden beri dağ-tepe-toz-yağmur vs. demeden abartısız her gün kullandım(Yolların karla kaplı olduğu 3-5 gün hariç)

Geçen kış değişme ihtiyacı yokken lastik patladığı ve lastikçiye gidene kadar da yırtıldığı için değiştirmek zorunda kaldım. Şansıma lastikçide de kazalı bir araçtan çıkma aynı marka lastikler vardı. Başka marka sıfır lastik almak yerine onları taktırdım.

Kefil olmam tabi ki; ama markadan oldukça memnunum şahsen.

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benim de sıfır aldığımda aracın üzerinde dunlop vardı ve ben de gerçekten çok memnundum. 5 sene oldu ve üzerinde kılcal çatlaklar oluşmaya başladı, ışıkta kalkarken sarma yapmaya vs başladığı için değiştirmek istedim.

ekonomik ömrü içerisinde gerçekten çok iyi bir lastikti. yaz geldiğinde tekrar bakacağız :)

bu arada kış lastiği için nokian wr d4 taktırdım.

Çevrimdışı eurcan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba,

7-8 senedir Nokian Kış lastiği kullanıyorum. Her arabamda farklı cant ölçüsü olduğu için aracımla beraber verip yenisini  aldım.Kış lastiğinde  çok çok iyiler. Yazlık lastiklerimde Nokian.  Ama Nokian 4 mevsim tavsiye etmiyorum. Fethiyede yaşadığım için  yazlıklara yazık oluyor tabi.