škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Kamiq AFS Matrix Fara geçiş

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar. Malum Kamiq aracı olanlar bilir. 2021 dahil sonraki üretimlerde linkteki-> linktekihttps://www.skoda-storyboard.com/en/press-kits/skoda-kamiq-press-kit/infographics/attachment/kamiq_en_lights/ AFS Matrix Farlı araçlar en dolu olan premium donanımlı araçlarda bile gelmedi.  Genellikle ilk üretim ve 2020 model bazı premium doanımlı araçlarda mevcut olduğunu gördüm.
Şimdi size danışmak istediğim konu bu normal Ledli farları Matrix Led far ile değişimi mümkün olur mu acaba?
Benim incelemelerime göre farlar arasında ölçü farkı yok, ebatları aynı.  Benim düşünceme göre sadece  montajını yapıp sisteme tanıtınca çalışacağını umuyorum. Far anahtarını da ön sis farı kademeli olanı ile değiştirmem gerekiyor. tabi.
Bu konudaki fikirleriniz ve AFS matrix farlı Kamiq aracı olanların desteği benim için önemli olacak.
Konu hakkında bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim arkadaşlar.
« Son Düzenleme: 16 Nisan 2024, 17:43:40 Gönderen: khalil »

Çevrimiçi lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Yeni nesil farlarda sonradan upgrade fonksiyonel olmuyor. Yani adaptif (hıza göre daha ileriyi aydınlatma, selektör yapınca merceğin yukarı kalkışı, viraj içini aydınlatma gibi) özellikleri çalışmıyor konfor ünitesi uyumsuzluğu nedeniyle. Yani sabit far gibi çalışıyor, tek farkı merceğiniz oluyor. Yetkili servis zaten yapmıyor isteseniz bile.

AFS özellikli far takımı da fiyat olarak dudak uçuklatacaktır. Matrix özelliği için iç dikiz aynası önünde camda kamera olması lazım ayrıca, karşıdan gelen aracın ışığını gören...
« Son Düzenleme: 16 Nisan 2024, 18:45:46 Gönderen: lrfan »

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Yeni nesil farlarda sonradan upgrade fonksiyonel olmuyor. Yani adaptif (hıza göre daha ileriyi aydınlatma, selektör yapınca merceğin yukarı kalkışı, viraj içini aydınlatma gibi) özellikleri çalışmıyor konfor ünitesi uyumsuzluğu nedeniyle. Yani sabit far gibi çalışıyor, tek farkı merceğiniz oluyor. Yetkili servis zaten yapmıyor isteseniz bile.

AFS özellikli far takımı da fiyat olarak dudak uçuklatacaktır. Matrix özelliği için iç dikiz aynası önünde camda kamera olması lazım ayrıca, karşıdan gelen aracın ışığını gören...

Görüşünüz için teşekkürler İrfan hocam.  Bahsettiğiniz  ek özellikler;  hıza göre daha ileriyi aydınlatma, selektör yapınca merceğin yukarı kalkışı, viraj içini aydınlatma gibi, Bunlar VCDS kablosu veya OBD Eleven gibi cihazlar ile adaptasyondan aktif edilebilir sanırım. BCM konfor üniteleri aynı ise tabi. Zaten AFS farlar üzerinde kendi beyni ile geliyor.  İlandaki gibi: https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-yedek-parca-skoda-kamiq-sag-far-sifir-orjinal-1090258624/detay/
Benim ihtiyacım olan AFS özellikli bir araçtan bu kodları okuyup kendi aracıma montajdan sonra uyarlamak. 
Dikiz aynasındaki kamerayı da Akıllı far asistanı ve şerit takip asistanı için eklemeyi düşünüyorum ayrıca.
Biraz maliyetli bir iş ama 30-40 bin TL gibi bulur sanırım.   Eski farlarımı da ikinci elden çıkarabilirsem maliyetim de azalır belki.

Çevrimiçi lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Yazılım ile olur diye düşünmeyin, kanallar kapalı olunca ne olursa olsun açılmıyor. Yetkili servise yine de bir danışın derim. Yoksa sadece mercekli led var olur, zaten şimdiki de led.

Çıkmacılardan ürün alırken dikkat edin, tırnağı falan kırık oluyor, kazalı araçlardan söküyorlar, sıfır dediklerine bakmayın, hiç biri sıfır değil. 2020 üretimi far, kağıt etiketten yıkanmış temizlenmiş olduğu belli. Fiyatlar da almaya gidince artabiliyor.

Aracımda mercekli AFS var, Karoq merceksiz led farlı olan aracı kullandım gece, inanın fark edilir bir fark yok aydınlatma bakımından, hani o kadar para verilecek. Satarken de o farkı fiyata yansıtmak zor. Ama karar sizin tabi

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Yazılım ile olur diye düşünmeyin, kanallar kapalı olunca ne olursa olsun açılmıyor. Yetkili servise yine de bir danışın derim. Yoksa sadece mercekli led var olur, zaten şimdiki de led.

Çıkmacılardan ürün alırken dikkat edin, tırnağı falan kırık oluyor, kazalı araçlardan söküyorlar, sıfır dediklerine bakmayın, hiç biri sıfır değil. 2020 üretimi far, kağıt etiketten yıkanmış temizlenmiş olduğu belli. Fiyatlar da almaya gidince artabiliyor.

Aracımda mercekli AFS var, Karoq merceksiz led farlı olan aracı kullandım gece, inanın fark edilir bir fark yok aydınlatma bakımından, hani o kadar para verilecek. Satarken de o farkı fiyata yansıtmak zor. Ama karar sizin tabi

Yazdıklarınız elbette mantıklı geliyor. Dediğiniz gibi Servis ile  görüşüp karar vermek daha doğru olacak. Bir de bu tarz retrofit yapan usta bir arkadaş var onunla da görüştükten sonra karar vereceğim. 

Aslında şu anki farlar da BiLed diye geçiyor. Aydınlatması fena değil yani.  Bariz bir fark olmazsa  değiştirmem belki.