škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yüklü uzun yol kaç bar gerek

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa Başkurt

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Yarın ful bagaj + iki kişi bir küçük çocuk istanbuldan urfaya gideceğim.
Araçım 16 inç janr var normali 32 bn 33 kullanıyorum. Yüklü olacağı ve uzun yola çıkacağım için 33 yeterli mi yoksa önler 33 arkaları 34 mü yapsam

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Depo kapağında yazıyor. Şimdi net hatırlamıyorum ama yüklü araçta 38 gibi yüksek bir basınç öneriliyordu sanırım. Ben her koşulda 33 psi basıyorum birkaç ayda 30 civarına düşüyor. 38 şehir içinde tehlikeli çok sekiyor araç

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Forever;642160
Depo kapağında yazıyor. Şimdi net hatırlamıyorum ama yüklü araçta 38 gibi yüksek bir basınç öneriliyordu sanırım. Ben her koşulda 33 psi basıyorum birkaç ayda 30 civarına düşüyor. 38 şehir içinde tehlikeli çok sekiyor araç

Depo kapağında yazıyor biliyorum bn kullanı ı deneyimi olarak öğrenmek istrdim. Bn Suberbi hep 33 lastik havasında kullandım. Acaba önler 33 arkalar yüklü diye 34 mü yapsam sorun olur mu
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2018, 00:26:57 Gönderen: Mustafa Başkurt »

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bizzat tum basinc değerlerini denemiş birisi olarak Ayni aksta olmak üzere istediğiniz gibi ayarlayabilirsniz. 1 psi basıncın olumlu/olumsuz bir etkisi olmuyor.
Yakıt ekonomisi isterseniz 38 psi uzun yolda iyidir şehir içinde 33 e düşürmek şartıyla.

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Forever;642165
Bizzat tum basinc değerlerini denemiş birisi olarak Ayni aksta olmak üzere istediğiniz gibi ayarlayabilirsniz. 1 psi basıncın olumlu/olumsuz bir etkisi olmuyor.
Yakıt ekonomisi isterseniz 38 psi uzun yolda iyidir şehir içinde 33 e düşürmek şartıyla.

Yüklü tüm lastikler 33 olsa ısunma aşınma tol tutuş yakıt vs sıkıntı olmaz mı
38 çok değilmi

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sıkıntı olmaz hocam. Eski aracımda 29 psi öneriliyordu, yukluyken bile 29 psi ile kullandım hiç sorun yaşamadım.
38 lastiğin dönme direncini azaltıp yakıt tasarrufu sağlar.

Çevrimdışı palandoken

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Lastiğin dönme direnci düşünce fren mesafesi ve yol tutuş  olumsuz etkilenir zannımca. Araç az yakacak diye böyle bir şey yapmak tehlikeli olur.
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2018, 13:57:46 Gönderen: palandoken »

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=17322]Mustafa Başkurt[/MENTION]

Yüklü basıncı kaç gösteriyorsa öyle ayarlayın yoksa düşük lastik basıncı o yüke göre sürtünme fazla olur ve buna bağlı olarak lastik çok fazla ısınır patlama riski daha fazla. Ben 4-5 bar fazla ayarlıyorum yüklü vaziyette.

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: palandoken;642186
Lastiğin dönme direnci düşünce fren mesafesi ve yol tutuş  olumsuz etkilenir zannımca. Araç az yakacak diye böyle bir şey yapmak tehlikeli olur.

Hocam bu benim varsayimim degil. Fabrika onerisi. Yeni nesil araçlarda zaten dönme direnci düşük lastikler kullanılıyor, superb depo kapağındaki öneri arac tek surucu ile 2.2 bar=32 psi, yarim yük ile 2.5 bar yani 36 psi tam yük ile onler 2.5 arka 3.0 bar yani 43.5 psi. Standart bir lastikte genellikle 64 psi ye kadar dayanır.

Çevrimdışı RahimAVCI

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Lastik havalarını sürekli değiştirmek gerektiğini düşünmüyorum bizim araçlarda 32 her zaman idealdir bence

LG-H870DS cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: RahimAVCI;642244
Lastik havalarını sürekli değiştirmek gerektiğini düşünmüyorum bizim araçlarda 32 her zaman idealdir bence

LG-H870DS cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Rahim kardeşim o senin dediğin lastikçi mantığıdır! Çünkü onlar ortalama hava basar. Senin yüklü mü yüksüz mü kullanacağını hesap etmez. 32 psi basıp tam yükleyince (5 kişi bagaj dolu) lastiklerin ne halde olduğunu kontrol etmeni öneririm!

Buradan çıkan sonuç; üreticinin önerilerine kulak verin ki başınız ağrımasın!

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
Hava kadar uzun yolda lastik kaliteside önemli,yol tutuş ve fren mesafesi lastik içerisindeki kauçuk miktarıyla ön plana çıkıyor.Bayramda 4 kişi bagaj dolu yaklaşık 2000 km tol yaptım Brıdgestone Turanza lastiklerim son derece güven verdi.Dayanıklı ve vırajlarda yoldan çıkmıyor

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bagaj ve arka koötuk ful yük 2 yetişkin bir çocuk ist surfa önler 34 arkalar 38 geldim 1450 km 5.9 yaktı 130 dan aşagı hiç inmedim. Konyada 127 işe radara girdim 251 tl ceza , 4 kez 15-30 dak mola verdim 15 saatte geldim.
Daha önce 200 km den uzun yol yapmamış biri olarak söylüyorum, suberb tam uZun yol aracı hiç yormuyor 6 ya tak bayır tepe dinlemiyor. 8 saat gidersem super diyordum 15 saat yol geldim. Araç yuklu olmasaydı 5.5 yakacagına eminim