škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Bu Arabanın Yakıtıyla Başım Dertte

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aligkcn

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı aligkcn

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bu arabayı artık ya yakacam ya satacam. Abi bu nedir ya böyle sıfır aldığım benzinli aracımı sattım dizele geçeyim diye bu ocağıma incir ağacı dikecek. Fabrika verileri 4.2 olan araç nasıl olurda normal kullanımda bu kadar fazla yakabilir. Sadece ben mi muzdaribim bu konuda yoksa daha önce başına gelen oldumu böyle birşey. Bir çözüm yolu var mı bunun?

Çevrimdışı octavix

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Sizin aracınızla ilgili bir durum bu servise gidin kesinlikle ben haziranda tdı dsg aldım hiç böyle değerler yok. Şehirdışı ortalama 5-5.6 arası şehiriçi 6-6.5 yakıyor.

Çevrimdışı wertasd

• Sabreden Derviş
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı skaymaz

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
yakıt değeriniz ortalama hızınıza göre normal malum hava şartları da  etken kışın dizel motorlarda yakıt artar ama size tavsiyem yakınlarınızda bir otoban var ise yani dur kalk olmayan bir yol orada deneyin 100-110 gibi hızlarda o zaman belli olacaktır araçtan mı yoksa şartlardan mı kaynaklandığı.

Çevrimdışı NafirKeyh

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba,

Direk saadete geçeyim diyorum.

Öncelikle ortalama hızınız 16 km/h. Yani bir bisikletliden yavaşsınız. Aracınız sürekli 1. ve 2. vitesleri kullanıyor. Yani dizel araç kullanım prensiplerini asla karşılayamıyor bu hız. Ayrıca ankara gibi gerçektende soğuk bir ilde ve geçen senelere kıyasla daha soğuk geçen bir kış ayındayız.

Hepsini hesaba katınca işler gerçekten normal görünüyor. Hatta kendimden örnek vereyim.

Octiden önce astra h 1.3 dizel aracım vardı. Uzun yolda 3.7 lt ve 4.1 lt arası rekorlarım bile var. Ama gel gelelim, kış ayında 3 km uzaklıktaki iş yerime git gel aracım 12 lt yakıyordu, yani 3 kat fazla.

Bir diğer yandan, çok da açık konuşucam, vw gerçektende eski teknoloji dizel bir motor kullanıyor, isterseniz araştırabilirsiniz bundan 2 nesil önceki araçlarda da aynı dizel motor kullanıldı, nereden baksanız 10 yıldır gram ilerleme yok.

Dizel motor benzinli motorlara göre çooook daha geç ısınan bir motor, kendiniz deneyin, 10 km yol almadan ne termostat yerinden kımıldar, ne de fandan sıcak hava gelir. Kış şartlarında ise dizel araçlar benzinli araçlara göre, normalde yaktıklarından 1-2 litre fazla yakarlar. Yani ortalama 6 litre yakan benzinli bir araç kış aylarında (özellikle kısa mesafe) 7-7.5 yakarken, dizel bir araç 5 ltre yakarken 8 litrelere kolaylıkla yükselir.

Kendinizi rahatlatmak için, karsız ve düz denebilecek bir rota ile 20 km devirli kullanın, göreceksiniz aracınız 6lt den fazla yaklmayacak. Tabiki anı hızlanma ve fren kullanımına dikkat edeceksiniz.

KEyifli sürüşler...

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İsyan etmenin anlamı yok..... :)
Ortalama hızınız 16km/saat. Bu ortalama hız ile %5-7 yakacağınızı mı umuyorsunuz?
Üstelik havalar soğuk....Mantıklı olmak gerek.

Çevrimdışı elliyedi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
belli ki 17km boyunca dur-kalk yapmışsınız. güzergahınızı merak ettim doğrusu.

Çevrimdışı MaÇaHeL

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: NafirKeyh;604426
Merhaba,

Direk saadete geçeyim diyorum.

Öncelikle ortalama hızınız 16 km/h. Yani bir bisikletliden yavaşsınız. Aracınız sürekli 1. ve 2. vitesleri kullanıyor. Yani dizel araç kullanım prensiplerini asla karşılayamıyor bu hız. Ayrıca ankara gibi gerçektende soğuk bir ilde ve geçen senelere kıyasla daha soğuk geçen bir kış ayındayız.

Hepsini hesaba katınca işler gerçekten normal görünüyor. Hatta kendimden örnek vereyim.

Octiden önce astra h 1.3 dizel aracım vardı. Uzun yolda 3.7 lt ve 4.1 lt arası rekorlarım bile var. Ama gel gelelim, kış ayında 3 km uzaklıktaki iş yerime git gel aracım 12 lt yakıyordu, yani 3 kat fazla.

Bir diğer yandan, çok da açık konuşucam, vw gerçektende eski teknoloji dizel bir motor kullanıyor, isterseniz araştırabilirsiniz bundan 2 nesil önceki araçlarda da aynı dizel motor kullanıldı, nereden baksanız 10 yıldır gram ilerleme yok.

Dizel motor benzinli motorlara göre çooook daha geç ısınan bir motor, kendiniz deneyin, 10 km yol almadan ne termostat yerinden kımıldar, ne de fandan sıcak hava gelir. Kış şartlarında ise dizel araçlar benzinli araçlara göre, normalde yaktıklarından 1-2 litre fazla yakarlar. Yani ortalama 6 litre yakan benzinli bir araç kış aylarında (özellikle kısa mesafe) 7-7.5 yakarken, dizel bir araç 5 ltre yakarken 8 litrelere kolaylıkla yükselir.

Kendinizi rahatlatmak için, karsız ve düz denebilecek bir rota ile 20 km devirli kullanın, göreceksiniz aracınız 6lt den fazla yaklmayacak. Tabiki anı hızlanma ve fren kullanımına dikkat edeceksiniz.

KEyifli sürüşler...

Saadet=mutluluk

Saded=asıl konu yada sözün özü,,,

Mutluluğunuz daim olsun :)

Çevrimdışı rabbit

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben de soğukta olsa trafiktede kalsa maksimum ortalama 9 lt civarında kalmalıydı.
Bence bir terslik var.  En az 1 2 litre fazla yakıyor.

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar söylemiş ama ben de söyleyeyim [MENTION=14723]aligkcn[/MENTION]. Aracınızla çok dur kalk yaptığınız için değerleriniz yüksek. Yine de bu kadar olmaması lazım, sürüş tarzınızdan da kaynaklı olabilir bu değerler. DSG şanzıman kibar ve sakin sürüşü sever.

Ben de Ankara'da yaşıyorum, bu kadar yoğun trafiğe nerede giriyorsunuz merak ettim açıkçası.

Çevrimdışı hknardru

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
bence de değerlerde bir anormallik yok..hava şartları, trafik, yol durumu, kullanım vs hepsi işin içerisine girdiği için 15-16 km ort hızlı şu hava şartlarında bence çok normal..bir de ankara otobanda 100 km ort. hızdaki uzun yol değerlerinizi söylerseniz daha gerçekçi yorumlanabilir..

Çevrimdışı A.L.P.E.R

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
1,6 dizel araçta rakam çok  ne kadar çok dur kalk agresif sürüşte olsa bu kadr olmaması gerek bence

aynı aracı deneme maksat agresif olarak 10 km kullandım 8 lt olarak ölçtüm burda anormallik olablir hava filtresi vb.

Çevrimdışı Cagri33

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: A.L.P.E.R;604490
1,6 dizel araçta rakam çok  ne kadar çok dur kalk agresif sürüşte olsa bu kadr olmaması gerek bence

aynı aracı deneme maksat agresif olarak 10 km kullandım 8 lt olarak ölçtüm burda anormallik olablir hava filtresi vb.

Beyfendi Superb3 1.6 dizel aracımız var.Daha bugün bunu denedim.Kısa mesafede zaten yakıt 15 litreden açılışa başlıyor araç ve sürdükçe azalıyor.Işıklarda durulduğunda start/stop kapalıysa ortalama 15 saniyede 0.1 litre ekliyor rölantide.Şehir içi trafiğinde 3 km yolu 10.2 ortalama tüketimle bitirdim ve motorun harareti oynamadı bile.Daha sonra 13 km şehır dışı sürüş yaptım 90-100 km hızlarında ve aracın ortalaması 6.4 litreye düştü.Yani kısa mesafede dizel değil her araç öyle gösterir.İx35 1.6 benzinli aynı olayda 15-16 litre yakıyordu.1.2 tsi rapid sahibi arkadaşımsa 12-13 litre.Kimse canını sıkmasın her araçta öyle octavia a7 bölümünde de bu sohbeti görünce dahil olmak istedim herkese hayırlı günler.

Çevrimdışı A.L.P.E.R

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Cagri33;604493
Beyfendi Superb3 1.6 dizel aracımız var.Daha bugün bunu denedim.Kısa mesafede zaten yakıt 15 litreden açılışa başlıyor araç ve sürdükçe azalıyor.Işıklarda durulduğunda start/stop kapalıysa ortalama 15 saniyede 0.1 litre ekliyor rölantide.Şehir içi trafiğinde 3 km yolu 10.2 ortalama tüketimle bitirdim ve motorun harareti oynamadı bile.Daha sonra 13 km şehır dışı sürüş yaptım 90-100 km hızlarında ve aracın ortalaması 6.4 litreye düştü.Yani kısa mesafede dizel değil her araç öyle gösterir.İx35 1.6 benzinli aynı olayda 15-16 litre yakıyordu.1.2 tsi rapid sahibi arkadaşımsa 12-13 litre.Kimse canını sıkmasın her araçta öyle octavia a7 bölümünde de bu sohbeti görünce dahil olmak istedim herkese hayırlı günler.

Beyfendi evet araraç başlangıçta 20lt de gösteriyor benim tsi 18 lt başlayıp bir kaç dakikada düşüyor ama ben fulldepo ölçümü ile ölçtüm ayrıca
 uzun süreli veyakıt aldıktan sonraki ekranda 10lt lerde gösteriyor bunların çok yanlış olmasıda beklenemez  octavianın hakkı 7-8 lt ler 10lt fazla.