škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Sibop Sesi ve Ayarı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Erdinç30

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba
Aracımdan https://www.youtube.com/watch?v=la0FS93zhMs  linkteki gibi ses geliyor.Bu ses 1. ve 2 . viteste gaza basınca çok bariz anlaşılıyor.
Boşta daha az çıkıyor.
http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=28974
linkte bir kardeşimiz motordan gelen sesleri çok güzel anlatmış.Yaklaşık 10 bin km dir böyle biniyorum.Serviste usta pistonların yatağında mı ne bir gevşeme olmuş ondandır sorun olmaz demişti.Yetkili servis ise sibop iticileri değişecek dedi tabi tuzlu bir fiyata.Kafama takıldı güvenliğimi ve diğer donanımları etkiler mi nasıl yaptırabileceğimi düşünüyorum yardımcı olacak biri var mı?
İST/K.çekmece civarındayım.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İyi calismayan siboplar, Fazla yakit tuketimine, Kompresor dusuklugune, Duzensiz motor devrine sebeb olur. Buna bagli olarak motorun calismayacak derecede ariza yapmasina da sebep olabilir ki surus esnasinda boyle bir seyin olmasi elbetteki trafik, arac ve yolcu guvenligini onemli olsude tehlikeye sokacaktir.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bence görseldeki ürünü deneyin, lifterlerde sıkıntı varsa bir nebze giderir ve sübap sesini keser. Ürünü buradan alabilirsiniz.   http://www.hepsiburada.com/liqui-moly-lifter-katkisi-300-ml-p-OTSON1009

Çevrimdışı bipekkan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Motor sesini defalarca dinledim.2. videoda bunu 100 TL'ye hallettiği söyleyen kişi nasıl hallettiğinide söyleseydi iyi olurdu.
Sizin videonuz da 2 ayrı ses var var ilk konu ettiğniz ses yetkili servisin dediği gibi sibop iticilerinden kaynaklanıyor.Sık sık değişim sırasında araca konulan farklı marka motor yağlarıda buna neden olabiliyor. Aracınızın model yılı ve km sinide yazsaydınız iyi olurdu. 2. ses ise gevşeyen zincir sesi. 2. videoda bu ses yok.

Çevrimdışı Erdinç30

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar teşekkürler.Bende değişik marka yağlardan şüpheleniyorum.Ayrıca tecrübesizliğimden ilk bakımını son bakım tarihinden 1,5 yıl sonra yaptırmıştım.Şimdi kasım-Aralık gibi bakıma sokacağım yukarıdaki resimdeki ürünü deneyebilirim. Peki skoda da sibop ayarları otomatik oluyor diyolar doğrumu?Ayrıca  sesi net duymak için iticileri görmek masraflı mı?Aracım 2005 model 1.4 Benzinli 132 binde

Çevrimdışı bipekkan

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Erdinç30;594489
Arkadaşlar teşekkürler.Bende değişik marka yağlardan şüpheleniyorum.Ayrıca tecrübesizliğimden ilk bakımını son bakım tarihinden 1,5 yıl sonra yaptırmıştım.Şimdi kasım-Aralık gibi bakıma sokacağım yukarıdaki resimdeki ürünü deneyebilirim. Peki skoda da sibop ayarları otomatik oluyor diyolar doğrumu?Ayrıca  sesi net duymak için iticileri görmek masraflı mı?Aracım 2005 model 1.4 Benzinli 132 binde
@Erdinç30,
Daha açık yazarsam, bilindiği gibi, eksantrik milinin görevi, sibopların açılıp  kapanmasını sağlamaktır. Eksantrik mili bu görevini, dönme hareketi  sırasında, üzerindeki asimetrik parçaların siboba temas etmesi ile  yapar. Ancak, bu asimetrik parçalar siboba sürtünmesi sırasında hem dikey  kuvvet, hem de yanal kuvvetten etkilenir. Özellikle yanal kuvvet sibobun eğilmesine  neden olur. Sibop fincanın (iticisinin) görevi, kam milinden aldığı dikey kuvveti  siboba iletmek, yanal kuvveti ise silindir kapağına aktararak sibobun  eğilmesini engellemektir.Sizin motorda (iticiler)  fincanlarda ya boşluk var yada hareket ettiği üst kapak yatağında sorun  var. Kaldıki eksantrik milinde töleransı aşan aşırı aşınma varsa bir  ihtimal sesin nedeni fincanın (iticinin) bizzat kendisi değil eksantrik milide  olabilir. Her bir parçanın +/- töleransı vardır.
Benim araçta 2006 bildiğim  kadarıyla bu sibop ayarları atmosfer basıncına göre otomatik yapılıyor diye biliyorum. Normal tip motorlarda örneğin 1.3 favorit ve Felicialarda bu ayarlar her bakımda kontrol edilir ve ayarları sentille yapılır. Bizim motorlarda sibop fincanları (iticiler) ses yapmaya başlamışsa artık konu ettiğimiz  parçalardan biri veya bir kaçının töleransı bitmiş demektir. Parçalar fabrikaca verilen  töleransların dışına çıktımı, bunların otomatik olarak ayarlanması mümkün olmamaya başlar ve fincanlar tölerans sınırları dışında çalışmaya başlar ve sesli çalışma başlar. Bununda etkileri  klm. yaptıkça benzin harcamasından tutunda ahenk içinde çalışması  gereken parçaların komşu parçaları da yemesine neden olur. Örneğin sibop  saplarının açılı aşınması, bu nedenle sibop kayıtlarının homojen  aşınmamasına bu ise sibop kafalarının  kapaktaki yatağına tam  oturmamasına egzost ve/veya emme siboplarında kaçağa (% 5 ten fazla  aşınmışsa) bu ise silindir kompresyonunun düşmesine,bir süre sonra  sibopların yanmasına yanan siboplar aynı anda üst kapaktaki sübop  yatağının karıncalanmasına ve ileri safhada yanmasına, kısacası bu iş  zincirleme devam eder gider. Bazen öyle olurki üst kapak töleransınıda  aşacak şekilde sibop yatakları harap olur, bozulur(Sonuçta kapak döküm  alimünyum).Yani taşlamada kaldıramaz komple değişir. Kısacası üst kapak açılmadan bir şey söylemek mümkün değil.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=9891]Erdinç30[/MENTION]

Bence de önce iyi bir marka motor yağı ile değiştirin benim tavsiyem PETRONAS 5000 AV yada 3000 AV, eğer kötü ve kalın yağ kullandıysanız sübap boşluğu yağ basıncı ile ayarlandığı için lifter kanallarında tıkanmalar olmuş olabilir. Yağ değişiminden sonra sonuç alamazsanız yukarıdaki ürün lifterlerin sertleşen contalarını onarıyor ve yağ kaçaklarını önlediği için sübap boşluğu giderilmiş oluyor.

Çevrimdışı Erdinç30

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;594819

Bence de önce iyi bir marka motor yağı ile değiştirin benim tavsiyem PETRONAS 5000 AV yada 3000 AV, eğer kötü ve kalın yağ kullandıysanız sübap boşluğu yağ basıncı ile ayarlandığı için lifter kanallarında tıkanmalar olmuş olabilir. Yağ değişiminden sonra sonuç alamazsanız yukarıdaki ürün lifterlerin sertleşen contalarını onarıyor ve yağ kaçaklarını önlediği için sübap boşluğu giderilmiş oluyor.

Ben MOBİL 5-30 kullanıyorum.Benden önce ne kullandılar bilmiyorum.Bakım yaptırırken kullanabilirim.Olmazsa sonrada motor kapağını bir açtırıp bakarım.

Çevrimdışı ruyaci

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=8414]mşah[/MENTION]

Benimde bu aralar yağ değişim sürem geldi. PETRONAS tavsiye etmişsiniz. Castrol yada Mobil'den dahamı iyi bu marka? 1.6 CR TDI motor için hangi ürününü kullanmalıyım? Şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=7416]ruyaci[/MENTION]

PETRONAS Malyeza firması ve F1 de Mercedesin yağ tedarikçisi ve sponsoru. Sizin araç için 5000 AV öneriliyor ve 30.000 km yada 24 ay da bir değişim veriyor.

Çevrimdışı Erdinç30

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar dün 4 lt Mobil 5-30 EPS yağ siparişi ve Lifter katkı maddesi siparişi verdim.Yakın zamanda aracı bakıma götüreceğim.Bu lifter katkısını sonramı ilave edeyim yoksa yağa ilave edip öyle mi motor yağ değişimi yapayım.Bana kalırsa önce motor yağını değiştireyim aracı dinleyeyim tekrar sonrada kendim ilave edip tekrar bakayım sesine. 300ml lifter 6lt yağa katılır diyor bizim 4 lt alıyor 200 ml mi katayım?

Çevrimdışı serkan_4234

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Kalın yağın bazı kanalları tikadigindan vs. Bahsedilmiş. Yanma derecesi dusuk yağlarında yanıp motor içinde recine gibi yapisma durumu olabiliyor. Liqui moly , motul ve wurht tün motor içindeki yapışmış yağları temizleyici katkısı var. Yağ değişiminden önce yağa ekleyip 15 dk motor çalıştırılıp daha sonra yeni yağ ve yağ filtresi takılması gerekiyor muş. Bu ürünlerin sizin konuyla alakalı olarak artı bir katkısı olabilir mi acaba hocam ? Konuyla alakalı uzman birine danışıp bir sormakta fayda var. Daha önceden wv servisinde çalışmış bir ustaya bu ürünü söylediğimde faydalı olur zarari olmaz kullanabilirsiniz demişti. Tabi sizin konuyla alakalı faydalı olurmu bilemem ama en azından yağ değişimi yapmadan önce değerlendirin derim.

http://m.n11.com/liqui-moly-motor-ic-temizleyici-500-ml-made-in-germany-P105671980

http://m.n11.com/motul-engine-clean-motor-ici-temizleyici-P123054306

http://m.n11.com/wurth-motor-ic-temizleyici-ic-temizleme-400-ml-ucretsiz-kargo-P64752493
« Son Düzenleme: 08 Aralık 2016, 02:16:30 Gönderen: serkan_4234 »

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Katkıyı temiz yağ ilave etmen gerekiyor, yağ değişiminde kendi yağını 200-300 ml eksik koydur üzerine bunun tamamını ilave et.
Eğer her yıl yada 15K bir değiştiriyorsan 5-40 kullanabilirdin. Yazın koruyuculuğu daha fazla olur.

« Son Düzenleme: 07 Aralık 2016, 17:49:05 Gönderen: mşah »

Çevrimdışı Erdinç30

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba konuyu tekrar hortlatıyorum:) Motordan gelen ses hala gitmedi katkı maddesinide koydum olmadı.Geriye kalan seçenek motor kapağını açtırmak ama ben daha fazla zarar olmasın diye bakım yaptırayım derken işbilmez ustanın birine denk gelip dahada beter olmasından korkuyorum.K.çekmece civarında iyi bir skoda motor ustası bulabilir miyim.Yetkili servis Yükselen otoya götürmüştüm sibop iticilerinden demişlerdi değişebilir denmişti.Çok pahalı fiyat vermişlerdi.1-2 yıl önce ne yapmalıyım acaba.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=9891]Erdinç30[/MENTION]    Sübap sesi tüm lifterlerden mi geliyor yoksa sadece bir kaç tanesinden mi çalışırken kendini belli ediyordur çünkü lifterlerin hepsi birden arıza yapmaz, eğer hepsi vuruyormuş gibi ses geliyorsa yağ basıncı ile ilgili olabilir yada 5-30 yerine 5-40 kullanın, birde yağ değişiminden önce motor iç temizleyici kullanın kanallarda biriken reçineleri temizler. Önceki aracımda Elf marka yağ kullanmıştım, yağ dolum kapağından eksantrik mili gözüküyordu ve parlak kısımlarının siyahlaştığını gördüm sanki bir şey kaplamış gibi sonra Petronas kullanmaya başladım ve belli bir süre sonra o siyahlık gitmişti tertemiz olmuş, kullanılan yağ çok önemli bence önceden yanlış yağ kullanılmış olabilir.