škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Sigorta Attıran Çakmaklık

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı makdemir5

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Herkese iyi günler,

Resimde görülen çakmaklık sigorta attırıyor.

Sebebini bulamadım bu konu ile ilgili tecrübe ve bilgi sahibi arkadaşların yardımını bekliyorum.

SM-G925F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bu çakmaklık içine bir alet sokunca mı sigorta atıyor yoksa içi boş olsa bilemi. Eğer boş ken  atıyor ise ortadaki bakır artı uç dıştaki metale temas ediyordur. Ama içine çakmak, şarz aleti, kamera adaptörü gibi bir şey soktuğunuzda atıyorsa o alet arızalıdır. veya alet soktuğunuzda bu resimdeki parçanın ortası genişlemiş ve dışı temas yapıyorsa gene sigorta atar. Birde uygun amper değeri olmayan sigorta olabilir. Çakmak genelde 10 amper. Veya siz aracın pano şemasına bakın ve bu değerde sigorta takın.

Çevrimdışı ilkerA5

• SkodaTR
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
İçine metal parça düşmüş olabilir. Araç çalışırken içine toka gibi bişey düştü çat pat etti kıvılcım sonra sigortası attı çakmaklık çalışmaz oldu. Sigortası yanmış elektrikçiden aynı amperde alıp değiştirdim, çakmaklığında içine düşen parçayı çıkarmıştım. Sizinde böyle olmuş olabilir.

Çevrimdışı makdemir5

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mdindas;651960
bu çakmaklık içine bir alet sokunca mı sigorta atıyor yoksa içi boş olsa bilemi. Eğer boş ken  atıyor ise ortadaki bakır artı uç dıştaki metale temas ediyordur. Ama içine çakmak, şarz aleti, kamera adaptörü gibi bir şey soktuğunuzda atıyorsa o alet arızalıdır. veya alet soktuğunuzda bu resimdeki parçanın ortası genişlemiş ve dışı temas yapıyorsa gene sigorta atar. Birde uygun amper değeri olmayan sigorta olabilir. Çakmak genelde 10 amper. Veya siz aracın pano şemasına bakın ve bu değerde sigorta takın.
İçerisine alet sokmadan atıyor. Ayrıca sigortanın attığını farkettiğimde çakmaklık içinde kalmış, dışarı atmıyor. Çakmaklığa basınca içinde kalıyor.

Resimde göründüğü gibi birbiriyle temas eden bir yer de göremiyorum

Çevrimdışı makdemir5

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ilkerA5;652030
İçine metal parça düşmüş olabilir. Araç çalışırken içine toka gibi bişey düştü çat pat etti kıvılcım sonra sigortası attı çakmaklık çalışmaz oldu. Sigortası yanmış elektrikçiden aynı amperde alıp değiştirdim, çakmaklığında içine düşen parçayı çıkarmıştım. Sizinde böyle olmuş olabilir.
İçerisinde herhangi bir metal parçası göremedim. Ön ve arka çakmaklık için 25 amper kullanıyorum.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: makdemir5;652052
İçerisine alet sokmadan atıyor. Ayrıca sigortanın attığını farkettiğimde çakmaklık içinde kalmış, dışarı atmıyor. Çakmaklığa basınca içinde kalıyor.

Resimde göründüğü gibi birbiriyle temas eden bir yer de göremiyorum

Bir avometre alınız ve kısadevre konumunda çakmaklığın + ve - kutbundan kısadevre olup olmadığına bakınız. fotografta paylaştığınız soketin dip kısmında sorun yoksa problem o elinizdekinde değil devrededir.
ölçumu biraz bastırarak yapun sanki yerine montajlı gibi.

yoksa sıkıntı bağlantı olan yeri inceleyiniz. Avo ile ksadevre testi yapmadan sorunu anlayamazsınız. sürekli attırır çakmaklığı.

Bu arada en temel şeyi unutuyoruz. Problem açaba o çakmaklıkta mı???
Araçta bagajda birtane daha soket var. onun içine de baktınız değil mi ?! :D:)

Çevrimdışı makdemir5

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkoray79;652065
Bir avometre alınız ve kısadevre konumunda çakmaklığın + ve - kutbundan kısadevre olup olmadığına bakınız. fotografta paylaştığınız soketin dip kısmında sorun yoksa problem o elinizdekinde değil devrededir.

ölçumu biraz bastırarak yapun sanki yerine montajlı gibi.

yoksa sıkıntı bağlantı olan yeri inceleyiniz. Avo ile ksadevre testi yapmadan sorunu anlayamazsınız. sürekli attırır çakmaklığı.

Bu arada en temel şeyi unutuyoruz. Problem açaba o çakmaklıkta mı???

Araçta bagajda birtane daha soket var. onun içine de baktınız değil mi ?! :D:)
Bagaj çakmaklığın sigortası ayrı.

Şu anda sıkıntılı olan  çakmaklık arka koltuk çakmaklığı, ön ve arka  çakmaklık aynı sigortaya bağlı. Kontrol ettim ön çakmaklıkta sıkıntı yok. arka çakmaklık sigorta attırıyor.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
çakmak içerde basılı kalmış atmamış yazdığınıza göre mutlaka kablolarda veya çakmağın kendisinde bir erime sonucu temas var. Çakmağın kendis de bozuk sanırım yoksa atardı. yeni bir çakmak ve yuva alın alın takın. universal parçadır muhtemelen.

Çevrimdışı makdemir5

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mdindas;652088
çakmak içerde basılı kalmış atmamış yazdığınıza göre mutlaka kablolarda veya çakmağın kendisinde bir erime sonucu temas var. Çakmağın kendis de bozuk sanırım yoksa atardı. yeni bir çakmak ve yuva alın alın takın. universal parçadır muhtemelen.
Bugün oto elektrikçisine  gösterdim. Söylediğim gibi resimdeki çakmaklık kısa devre yapıyor. Adama tamir vs. olur mu diye sordum hayır olmaz dedi. Artık yeni bir çakmaklık alacağız galiba