škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Araç Kamerası Montajım Resimli Anlatım

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı comondx

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Bilgic;605615
Aykut Ezer Bey'in bu konuda söylediği eğer aracı 3-4 gün kullanmayacaksanız akünün biteceği, ki hesaplama yapınca doğru bir süre bu. O yüzden dedim. Skoda'larda çakmaklıkta sürekli güç olduğundan, ben sigortadan alacağım enerjiyi.

bu sürekli enerji verme meselesini kolay bir yöntemle kesemiyormuyuz.
araç kameramı kullanamıyorum

Çevrimdışı muallim45

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Elinize sağlık.
Belki paylaşımım yardımcı olur diye yazıyorum.
Ben de yeti ye kamera takarken önce çakmaklık hattından sürücü sol diz karşısındaki tesisat ana merkezden kesmeden biçmeden enerji verdik ama ben tedirgin oldum ve içime sinmedi akşam kamerayı kapat sabah aç yapıyordum sonra tekrar elektronikçi arkadaş ile konuştuk tekrar açtık ve ana tesisat dan ayni yerden kontagı açınca aktif enerji olan hattı bulduk ve oradan aldık yine kesmeden biçmeden içteki sigorta kutusunu söküp arkasına dişi çakmaklık ve sigorta   dıştan görülmesi mümkün değil ve servis mümkün degil anlayamaz.
Burda tek hatam bunları fotolamak aklıma gelmedi yaşlılık işte naparsınız.

Bu arada yetide ayak aydınlatma tesisat varmı servise yapalım dedim olmaz garanti bozulur dedi bende ses etmedim.

Konu ile ilgili anlatımım burada

http://www.skodaturkey.com/showthread.php?p=589364
« Son Düzenleme: 15 Şubat 2017, 21:21:56 Gönderen: muallim45 »
2020 Karoq 1.6 TDI

Çevrimdışı orcnd

• Yeni Skodacı
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
bende buradan faydalanıp kamerayı monte edeceğim.

tek fark olarak ben elektrik kısmını farklı yapıyorum.
anahtarı çıkarınca araç çakmaktan elektriği kesmiyor fakat teybin usb sinden 5 saniye sonra kesiyor.
teybin usb'si yeterli akımı veremiyor bende onu tetikleyici olarak kullanmaya karar verdim.
usb kısmına röle bağladım. çakmak kısmından ise gücü alıp röle üzerinden 12v'ı 5v a çeviren adaptöre bağladım.

sonuçta usb'de elektrik olunca röle açılıyor ve çakmaktan elektrik çekiyor. usb de elektrik yoksa çakmaktan elektrik çekmiyor haliyle kamera kapanıyor.
şu an tek sorun bu parçaların koyulacağı kutu. onuda ön taraftaki bardaklığın oraya oturacak şerilde yapmaya çalışyorum.

Çevrimdışı ordic

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: devrimyalcin;605604
Alıntı yapılan: drhsyn;605596

Hatırlıyorum, tedirginliğimden dolayı sizden bilgi almıştım. Sanırım sizin ki a118. Ve evet tekrar oraları sokup takmak zaman ister. Kabloyu kesip istedğnz yere uzatıp lehimleyin diyeceğim ama o da ne kadar sağlıklı olur bilemem

Kırılan kesilen delinen hiç bir yer yok. Birazcık azim ile herhangi bir ustadan çok daha iyi işçilik çıkartabilirsiniz

hocam kırılan yer yol gibi ama ben o döşemelerin altından bir şeyler geçirmeye kalkarsam ya kırılır elimde kalır, yada kırılmasa da sonradan ses yapmaya başlar diye korkuyorum

Çevrimdışı devrimyalcin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Eğer titizlikle çalışırsanız, herhangi bir ustadan çok daha iyi işçilik çıkartırsınız. Bende sizin korkularınızı yaşadım. ama başlayınca korkuya yer olmadığını göreceksiniz. Eğer ses yaparsa bile, artık nereye nasıl müdahale edeceğinizi biliyor olacaksınız

Çevrimdışı ordic

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: devrimyalcin;616288
Eğer titizlikle çalışırsanız, herhangi bir ustadan çok daha iyi işçilik çıkartırsınız. Bende sizin korkularınızı yaşadım. ama başlayınca korkuya yer olmadığını göreceksiniz. Eğer ses yaparsa bile, artık nereye nasıl müdahale edeceğinizi biliyor olacaksınız

Hocam merhaba, aliexpresten sipariş ettiğim xioami dash araç kamerası bugün geldi, hemen kurulumu yaptım, kabloyu alet kullanmadan döşeme altından ve kapı contası altından geçirdim ve çakmaklığın olduğu yere ulaştım. Yalnız ben kabloyu aracın usb'sine bağladım. Bir yerde usb'nin kullanılması için kablonun data aktarım özelliği bulunan tellerin koparılması gerektiğiyle ilgili bir şey okumuştum, böyle birşey yapmam gerekirmi? usb'den kullanmamın handikaplı bir tarafı varmıdır?

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba,
Ben de araç içi kamera aldım. 70mai wifi ile telefonla bağlanabiliyorsun. Oldukça stabil çalışıyor. Aynanın altına montaj yapmak istiyorum. Kablo çekmek zahmetli bir iş gibi geldi. Aklıma otomatik kararan aynanın beslemesinden enerji alabileceğimiz fikri geldi. Bilgisi olan varsa yazabilir mi? Aynaya kaç volt geliyor? Hem aynayı hem de kamerayı çalıştırabilecek akım var mı? Ya da elinde şema olan var mı?
« Son Düzenleme: 23 Eylül 2018, 18:05:31 Gönderen: mert-erdem »

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tesisatın voltajı her yerde 12 Volttur. Fakat ayna ya da okuma ışıklarından alınacak elektrik, park halinde bir süre sonra sistem tarafından kesilecektir. Dolaysıyla park modunu kullanmak istediğinizde (park durumunda da kayıt yapmasını) sigorta kutusundan, A sütunundan kablo çekilebilir. Park halinde kayıt istemiyorsanız ayna olmasa da okuma ışıklarından almak en kolayı. Muhtemelen kamera 5 Volt ile çalıştığından araya ya bir 12V/5V çevirici adaptör ya da çakmaklık girişi şeklindeyse dişi çakmaklık prizi veya cihazın çakmaklık fişinin üçlarına artı eksiye dikkat ederek lehimlenecek kablolar ile bağlantı mümkündür.

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Aydınlatma lambasından çekip 12V/5V çevirmek daha kolay gözüküyor. Peki park modunu kullanacağız ve sigorta kutusundan elektrik aldık diyelim. Uzun süreli beklene durumunda aküyü bitirirmi?

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ordic;636089
Hocam merhaba, aliexpresten sipariş ettiğim xioami dash araç kamerası bugün geldi, hemen kurulumu yaptım, kabloyu alet kullanmadan döşeme altından ve kapı contası altından geçirdim ve çakmaklığın olduğu yere ulaştım. Yalnız ben kabloyu aracın usb'sine bağladım. Bir yerde usb'nin kullanılması için kablonun data aktarım özelliği bulunan tellerin koparılması gerektiğiyle ilgili bir şey okumuştum, böyle birşey yapmam gerekirmi? usb'den kullanmamın handikaplı bir tarafı varmıdır?

Merhaba,
Kendi orijinal kablosunda data aktarımı yok.
Her hangi bir işlem yapmanıza gerek yok.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mert-erdem;642514
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Aydınlatma lambasından çekip 12V/5V çevirmek daha kolay gözüküyor. Peki park modunu kullanacağız ve sigorta kutusundan elektrik aldık diyelim. Uzun süreli beklene durumunda aküyü bitirirmi?

Çekilen akıma göre ortalama 1 Amper hesap edersek gece boyunca aküyü bitirmese bile, gündüz uzun süreli araba kullanılmıyorsa bir kaç gece sonunda sabah marşınız basmayabilir! Bu durumu engellemek için park modlu besleme adaptörü alıp akü belli bir seviyenin altına düştüğünde bu adaptör tarafından akım kesiliyor.

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kolayca sökülebiliyor, okuma lambası değişiklik videolarına, anlatımlarına bakabilirsiniz. Kanırtarak açılabiliyor.