škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

SuperB 2011 Kromajlı Ayak Dayama Montajı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bahcekapiliyavuz

• Mali Müşavir
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar selam. Aslında ürün geleli 1 hafta oldu ancak ben işten, güçten ve tenis turnuvasından kendime 1 saat ayırabilip bugün montajı yaptım. Aslında işi bilince 1 saat sürmez ama ilk defa yaptığımdan biraz uzun sürdü.

Ürünü www.superskoda.com sitesinden satın aldım. Ürünün indirimde olduğunu Ender kardeşim açtığım konu üzerine beni uyardı sağolsun. Yanına bir iki ürün ekleyip kargo maliyetini bölüştürdüm. Kargo dahil maliyeti 75 TL oldu. Ancak siz tek alırsanız kargo dahil 105 TL civarı olur. Ürünün aliexpress sitesinde satılan ürünlerden farklı olduğunu belirtmişti Ender kalite olarak. Kesinlikle haklı. Malzeme kalitesi çok üst düzeyde.

Şimdi geçelim montaj aşamasına. Bu aşamada da değerli tecrübelerini esirgemeden paylaşan Edirne'den Tolga Beye teşekkür ediyorum. Dikkat etmem gereken hususları bir bir anlattı ben de şimdi sizinle paylaşacağım.

İhtiyacınız olan malzemeler:
1- Torx vida (No:20)
2- Düz uçlu bir tornavida

resİm yÜkleme

Ürünümüz bu. Üzerindeki koruyucu bandı yerine takana kadar sökmedim.

resim gönder

resim yükle

İlk olarak kaput açma kolunu çekiyoruz ve çekili vaziyette tutarken ince düz tornavida yardımıyla kolu yerine sabitleyen klipsi çıkarıyoruz. Kolu çektiğinizde gördüğünüz 20 numara torx vidayı söküyoruz. Oldukça kolay bir işlem. Bununla ilgili şu fotoğraf nasıl çıkaracağınızı daha net gösteriyor:

resİm yÜkleme

Şimdi sırada işin en zor tarafı. Gerçekten dikkatli olmak gerekiyor. Hatta Tolga Beyin tavsiye ettiği gibi bu işlemi plastiğin esnekliğinin artması için güneşli bir havada yapmanız ya da aracın içinin sıcak olması daha iyi olur.

ücretsiz resim barındırma

Bu uzun parçayı sökmemiz gerekiyor. VW araçlarda bu uzun parçayı iki parça şeklinde yapmışlar. Sökmesi daha kolay oluyor.

gif upload

Bu parçayı (üstte) sökmeniz size biraz daha esneklik kazandırır. Oldukça basit şekilde söküp takılıyor. Bu parçayı takarken önce alt taraftaki tırnağı yerine oturtun.

jpg upload

Diğer tarafta da sökeceğimiz parçanın üstüne oturan kısmı hafifçe ve dikkatlice çıkartın. Bunu yaparken ön kısımdan başlayarak parçanın içe bakan kısmından tutup esneterek 3 adet tırnağı yukarı doğru çekin. Sökülmüş hali şu:

resim upload

Sonrası oldukça basit. Eski ayak dayamamızı tutan vida yine 20 torx. Söküp ayak dayamayı yukarı doğru itiyoruz.

jpg upload

Yeni ayağımız yerine takıldığında görüntü şu şekilde oluyor:

bmp resim yükle

Bu uzun parçayı yerine takmak sökmek kadar dikkat istiyor. Önce ön tarafı yerine yerleştirin ve tırnakları takmaya arka taraftan başlayın.

resim gönder

Kolu yerine düz şekilde takıyoruz ve yine kaput açar gibi çekiyoruz. Çekili vaziyette söktüğümüz klipsi yerine takıyoruz ve 20 torx vidamızı yerine sabitliyoruz.

resim yüke

Umarım beğenirsiniz.

Not: Aracın kirliliği için özür diliyorum. Şimdi turnuva için çıkmak zorundayım. Artık yıkamak, yıkatmak ne zamana nasip olur bilemiyorum. Öncesinde havalandırmaları temizlemem lazım. Ağaç yaprağı dolmuş ve taban hafif nemliydi.
« Son Düzenleme: 13 Şubat 2016, 11:12:45 Gönderen: bahcekapiliyavuz »

Çevrimdışı SuperbCombi

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Yavuz Bey tek kelimeyle muhteşem görünüyor, güle güle kullanın. Sizinle paylaştığım resimlerin işinize yaradığına gerçekten çok sevindim zira internette genelde Passat için tarif edilmiş bizim Superb'leri anlatan hiç yoktu (veya ben bulamamıştım) deneme yanılma yolu ile yaptım siz de bir adım öteye taşıyıp benim de aslında yapmış olmam gereken,  fotoğraflama işini de yapmışsınız, elinize kolunuza sağlık artık sizin sayenizde bizimkileri de anlatan fotoğraflı bir klavuz oldu :) Uğraşıp montaj aşamalarını fotoğraflayarak bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler. :gut:

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yavuz eline sağlık. Detaylı anlatım için ayrıca teşekkürler.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı FiLoLoG

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
octavia da bu akadr yer sökmeye gerek yok. superb deiş zormuş vallahi. güle güle kullanın

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ockucukay;559666
Yeti içinde aynı olur mu acaba?

Yavuz'un aldığı sizin araca olmaz diye düşünüyorum zira aynı sitede sizin aracınız için ayrı bir ürün var:

http://www.superskoda.com/Skoda/Yeti/Yeti-genuine-Skoda-footrest-from-100-anniversary-Edition
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Detayli fotograflar icin tesekkurler. Eminim baska uyeler icin yararli olacaktir :)

Çevrimdışı Sultan.Baybars

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
YAVUZ bey çok teşekkür ediyorum ellerinize sağlık harika bir çalışma olmuş inşaALLAH vakit bulunca bende yapıcam