škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Olur mu olmaz mı? Fikri olan?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mrt03mrt03

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Mrb dostlar. Şimdi bizim kullandığımız araçlar hep dışarıda üretim. Bize ait araç yok ama lastik var. Türkiye'de devlet istese bütün ithal edilen araçlara zorunlu Petlas taktırsa sizce Nasıl olurdu?

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mrt03mrt03;549034
Mrb dostlar. Şimdi bizim kullandığımız araçlar hep dışarıda üretim. Bize ait araç yok ama lastik var. Türkiye'de devlet istese bütün ithal edilen araçlara zorunlu Petlas taktırsa sizce Nasıl olurdu?

Olabilecek birşey değil. Pirelli ne olacak bu durumda örneğin? Onların da fabrikası var, o fabrikada çalışan işçilerimiz de var.
Diğer bir nokta, VW grubunu ele alalım. Continental lastikleri direkt bloke edeceksiniz, o zaman onların Lassa ithalatina izin vereceği ne malum. Michelin ya da, her yerde fabrikası var, İspanya'da da. Lassa Barcelona sponsoru, bırakın sponsor olmayı ülkeye sokmazlar lastiği. Bunun gibi bir çok örnek verilebilir.
 İthal araçlar lift üzerinde gelemeyeceğine göre, takılı gelen lastikler ne olacak? Ayrıca ben sıfır aldiğım aracı zoraki olarak Petlas ile kullanmak da istemem. Petlas bu zamana kadar hiçbir teste girmemiş? Niye? Önce testlerde iyi sonuç alabilecek lastikler üretsinler bence. Bu durumda ben dahil belli bir müşteri grubu zaten daha fazla tercih edecektir Petlas'ı.
« Son Düzenleme: 21 Aralık 2015, 20:14:55 Gönderen: enoktakenokta »
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı brkdmr38

• VAG GRUP FUNS
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Ender abininde dedigi gibi Araçlar dışarıdan lastikleri dahil geliyor öyle birşey olsa lastikler yurt dışına ihraç edilip takılması lazım.

Çevrimdışı mrt03mrt03

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İşte bende tam bunu anlatmak istiyorum. Conti ile Dunlop hankook vs kullanmak zorunda kalıyoruz madem öyle tr ye gelecek araçlar Petlas la gelsin. Dayatma olsun. Sonuçta uçak lastiği de Petlas traktör lastiği de

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu vestelin çıkarmaya çalıştığı yerli vergisine benzetiyor. Bize yarardan çok zararı olacak. Basit ürün yapmasın kanıtlasın kendini ondan sonrada bindirim değil indirim istesin. Benim önerim ise araçlar gelirken şu şu lastikten olsun deyip farkını verebilelim yada beğendiğimiz araçtaki lastiği farkı neyse değiştirtelim.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bakın hocam ilk mesajımda yazdım. Üreticiler belli başlı markalarla çalışıyor. Continantal, Michelin, Dunlop, Pirelli, Bridgestone, Good Year, Hankook vb. Ilk yazdığım 6 üretici en üst seviye kabul ediliyor. Hankook, Nexen vb. bazı markalar orta seviye. VW grubu bunların dışında "alt seviye" dediğimiz lastiklerle göndermiyor araçları. Premium markalardan bahsetmeye hiç gerek yok. Hiçbir yerde testi olmayan bir lastikle araç göndermeyi başta üretici kabul etmez.
Diğer bir nokta, günümüzde dediginiz tarz bir ekonomi politikası izlemeniz mümkün değil. Hele hele haşır neşir olduğumuz lastiklerin çok büyük bir kısmınin AB'de üretildiğini düşünürsek. O zaman ekonomi ve dış ticaret politikanızı külliyen değiştireceksiniz. Bırakin AB müzakerelerini hemen gümrük birliginden çıkacaksınız. Siz yasakladığınız zaman onlar da mütekabiliyet gereği sizin lastiklere ambargo koyacak.
Ve yine aynı seyi söylüyorum; Petlas önce en az yukarıdakiler kadar kaliteli lastik üretsin, testlerde başarılı sonuç alarak bunu da ispatlasın. Bakın bunu yıllardır lastik ihraç eden, mazisi daha uzun olan Lassa bile yapmıyor/yapamıyor. Bir tane teste girmedi daha Lassa. Yurtdışı kullanıcı yorumlarına bakmak zorunda kalıyorsunuz, oradaki yorumlar da iç açıcı değil. Yani bu iş zorla olmaz, siz birşeyi iyi ve kaliteli üretirsiniz, sonra ana sektör sizi de tercih eder.

Çevrimdışı brkdmr38

• VAG GRUP FUNS
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
bir varsayım olarak belki de kendi aracımız diye tanıtılan konsept araçlarda (Saab chrysler)bile petlas takılı değildi ki dünyanın diğer tarafından gelen araçlarda petlas lastiği aramak ve bunu dayatmak ne derece doğru bilemem.Önce kendi aracimizi uretelim ve onda yerli ürünler kullanalim

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 09fabia;549043
Bu vestelin çıkarmaya çalıştığı yerli vergisine benzetiyor. Bize yarardan çok zararı olacak. Basit ürün yapmasın kanıtlasın kendini ondan sonrada bindirim değil indirim istesin. Benim önerim ise araçlar gelirken şu şu lastikten olsun deyip farkını verebilelim yada beğendiğimiz araçtaki lastiği farkı neyse değiştirtelim.

Dişli müşteriyseniz, plazadaki diğer bir araçta varsa istediğiniz lastikle değistirtebilirsiniz.

Çevrimdışı Özgür Şahin

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mesutozil.com
petlasın hakikaten devletin olduğu yıllardı amacı devlet ihtiyacını giderecek lastik üretmekti o yıllarda, hatta ürettiği lastiklerin teknolojileri de başarılıydı o yıllarda. Elbetteki başka nedenler de var, özelleştirdiler sonra ama zararın nedenlerinden biri de kendi devletimiz bile oradan ürün almıyordu. ekonomik sistemin bu dönemde geldiği durumda böyle bir dayatmayı çok az bir grup dışında kabul eden çıkmayacaktır. artık lastik alırken insanlar sadece fiyata bakmıyor, envai çeşit özellikleri inceleyip araştırıp öyle karar veriyor.

Çevrimdışı mrt03mrt03

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Starmaxx petlasın ve Goodyear ile karşılaştırmalı testleri var

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mrt03mrt03;549052
Starmaxx petlasın ve Goodyear ile karşılaştırmalı testleri var

Bir link alabilir miyiz? Zira benim bildiğim Petlas ve Starmaxx'ın birlikte ayrı ayrı girdikleri bir test var ve aldıkları sonuç çok kötü. Bunun dısında ben görmedim bu zamana kadar.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ozghcttpli;549048
petlasın hakikaten devletin olduğu yıllardı amacı devlet ihtiyacını giderecek lastik üretmekti o yıllarda, hatta ürettiği lastiklerin teknolojileri de başarılıydı o yıllarda. Elbetteki başka nedenler de var, özelleştirdiler sonra ama zararın nedenlerinden biri de kendi devletimiz bile oradan ürün almıyordu. ekonomik sistemin bu dönemde geldiği durumda böyle bir dayatmayı çok az bir grup dışında kabul eden çıkmayacaktır. artık lastik alırken insanlar sadece fiyata bakmıyor, envai çeşit özellikleri inceleyip araştırıp öyle karar veriyor.

Özgür, askeriye mümkün olan tüm araçlarında Petlas lastik kullanıyor.

Çevrimdışı mrt03mrt03

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;549053
Bir link alabilir miyiz? Zira benim bildiğim Petlas ve Starmaxx'ın birlikte ayrı ayrı girdikleri bir test var ve aldıkları sonuç çok kötü. Bunun dısında ben görmedim bu zamana kadar.

Valla şimdi aradım bulamadım ama bulursam kesin atacağım

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tamamdır, benim de gözümden kaçmış olabilir.

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Petlasin eskisi gibi bir fiyat avantajı yok.  Bakinca digerleriyle  bir fiyat farki yok.