škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

yağ yakma sorunu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı garcelli

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;577666
Bir kaç değişimden sonraki gözlemlerinizi de aktarırsanız, sorun yaşayan diğer arkadaşlar için çok faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Amin. Cümlemizin İnşaallah.

ilk yağı eklediğimden beri sorun azalarak devam etti. 4 litre yağ ilk koyduğumdan bu yana iki defa eksiltti 1 er litre ekledim. toplamda 6 litre yağ ile 6000 km falan kullanmış oldum. son ölçümde 1.5 -2 litre eksilme vardı. o zaman şöyle düşünülebilir. 4000 km de 4 litre yağ harcıyor.

bu gün itibariyle ekleme yapmayıp yeniden 4 litre ile yağ değişimi yaptık. bakalım 2-3 değişimde ne derece faydalı olacak.

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: garcelli;584485
ilk yağı eklediğimden beri sorun azalarak devam etti. 4 litre yağ ilk koyduğumdan bu yana iki defa eksiltti 1 er litre ekledim. toplamda 6 litre yağ ile 6000 km falan kullanmış oldum. son ölçümde 1.5 -2 litre eksilme vardı. o zaman şöyle düşünülebilir. 4000 km de 4 litre yağ harcıyor.

bu gün itibariyle ekleme yapmayıp yeniden 4 litre ile yağ değişimi yaptık. bakalım 2-3 değişimde ne derece faydalı olacak.

Diğer markalarda eksiltme durumu nasıldı?

Çevrimdışı Gökhan T.

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Konuyu ilk açtığım sıralar takip ediyodum fakat iş güç falan derken unuttum. Aradan geçen zamanda ustanın koyduğu 4 litre magnatec 10w40 yağın üzerine birer litrelik 4 şişe bitirdim 5. şişenin yarısı duruyo. eksiltme hat safhada. bugün askerlik arkadaşı ustayla konuştuk kendisi antalyada durumdan bahsettim eğer segmanların zamanı geldiyse baya masraf çıkartabileceğini söyledi önümüzde düğün var kendide biliyo onun için sakın gelme iyi kötü ekleyerek devam et çok sıkıntı olursa yağı değiştir bi 4-5 bin km daha bekle bişey olmaz dedi. dünden beri kara kara düşünürken forumlara bi, bakayım dedim. çoğu kişi benim yaşadığım şeylere benzer durumlar geçirmiş. hatta bir arkadaş 2000 km de 2.5litre gibi bi rakamdan bahsetmiş benm sorunum o kadar şiddetlide değil. yorumları okudukça bide trio kardeşimin yönlendirme ve bilgilendirmelerini okuyunca üstüme bi ferahlık geldi. en kısa zamanda motul x-cess 5w40 tam sentetik yağ ile değişim yapıcam umarım sorunumu çözer ve motorda daha büyük bi sıkıntı yoktur. Görünen o ki yanlış yağ kullanımıyla motora aylardır eziyet çektirmişiz belki de ömrünü bile kısalttık bu süre zarfında.
Başta Trio olmak üzere güzel yorumlarıyla fikir alışverişi yapan benzer sorunlardan bahseden ve bilgilendiren herkese teşekkürler

Çevrimdışı Gökhan T.

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: trio;584026
Kendi aracınız için soruyorsanız (1.4 16v 101 hp benzinli ) en uygun yağ X-Cess 5w40 %100 tam sentetik Motul.

test edildi onaylandı! :) castrol pişmanlıktır uzak durun arabanın performansında gözle görülür bariz bi artış oldu yolda resmen akıp gidiyo daha önce hiç 120 130 bandını geçmemiş ben bi anda 150 leri yokladım ama bilinçli bi şekilde değil araba yolda akıp gidiyo. yüksek devirlerde 140 km yol yaptım ve bolca rampaya sürdüm bu sürüşe göre en az 150 200 ml yağ eksiltmesi gerekirdi soğuduktan sonra yağa baktım gr oynama yok bu arada 5 lt bidonun 4 lt sini koyduk fakat yağ gösterge çubuğunu geçti fabia lar 4 lt yağ almıyomuydu benmi yanlış biliyorum?

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Gökhan T.;585980
...5 lt bidonun 4 lt sini koyduk fakat yağ gösterge çubuğunu geçti fabia lar 4 lt yağ almıyomuydu benmi yanlış biliyorum?

Yağ filtresini değiştirmeden 4 litre koyduysanız, fazla gelmiştir.

Cep telefonundan yazdım. Yazım hataları affola.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı Gökhan T.

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;586027
Yağ filtresini değiştirmeden 4 litre koyduysanız, fazla gelmiştir.

Yağ filtresi değişti ona rağmen fazlalık var.:confused:

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Gökhan T.;586028
Yağ filtresi değişti ona rağmen fazlalık var.:confused:
Enteresan.

İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı maviselx

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bugün aracımın bakımını yaptırdım(4filtre+yağ). Başta [MENTION=10299]trio[/MENTION] ve diğer kullanan arkadaşların tavsiyesiyle motul 5w40 x-cess yağ koydurdum(3,5~3,75lt).
1lt kadarı bidonda duruyor. Yağı motul ankara bölge distribütörün'den aldım. Nette bazı arkdaşlar çakmalarının oldugunu söylemiş hatta görsel olarak fake ile orjinalinin farklarını yazmış.
Şuan içinde çok fazla hız/yol, km yapamadığım için çok fazla deneyimim olmadı. Denemek isteyenlere tavsiye ederim. Herkese iyi günler:D

Aldıgım yağın resimleri.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: maviselx;586090
Bugün aracımın bakımını yaptırdım(4filtre+yağ). Başta [MENTION=10299]trio[/MENTION] ve diğer kullanan arkadaşların tavsiyesiyle motul 5w40 x-cess yağ koydurdum(3,5~3,75lt).
1lt kadarı bidonda duruyor. Yağı motul ankara bölge distribütörün'den aldım. Nette bazı arkdaşlar çakmalarının oldugunu söylemiş hatta görsel olarak fake ile orjinalinin farklarını yazmış.
Şuan içinde çok fazla hız/yol, km yapamadığım için çok fazla deneyimim olmadı. Denemek isteyenlere tavsiye ederim. Herkese iyi günler:D

Aldıgım yağın resimleri.

Yağ orijinal,  fiyat ne kadar?

A0001 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı maviselx

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;586104
Yağ orijinal,  fiyat ne kadar?

A0001 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Evet orjinal 125tl ye aldım.

Çevrimdışı Gökhan T.

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: maviselx;586129
Evet orjinal 125tl ye aldım.

Fiyat normal 115 - 135 tl arasında değişiyo zaten.

Bu arada değişimden sonra araba 300 km den fazla yol yaptı ailevi durumlar falan son zamanlarda baya gezdiriyoruz yağı fazla koymuştuk o fazlalığı bile atmıyo aynı çubukta aynı yerde duruyo sorun kesinlikle çözülmüştür.

Çevrimdışı blackemre

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bugün Ankara Ostim'den 5 litreliğini  127 liraya bende aldım .

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar sorununuzun düzelmesine çok sevindim zaten fiyat diğer yağlarla aynı 110 -120 tl ama yağ 5 litre 1 litreden biraz fazlada yedek kalıyor gerçi Motul da gerek kalmaz da :] 2. 3. değişimden sonra daha da faydasını göreceksiniz.

Çevrimdışı garcelli

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
bendee yağ eksiltme sorunu hat safada idi. ilk motul yağ değiştirdim eksilme devam etti. tahminen üzerine sürekli ekleme yaptım ikinci 5 litreyi. sonra 2300 km önce baştan değişim yaptım. 4 litre koydum. şu an yağ değişiminin üzerinden 2300 km geçti. eksilme var evet ama öncekilere oranla çok az. tahminen yarım litre gibi. kesin sonuç 6000-7000 km sonra belli olacaktır. fakat şu anki durum benim açımdan sevindirici....

belki ilk değişimde değil ama 2.3. değişimden sonra fark görülüyor sanırım...