škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Problem kilitte mi kilit mekanizmasında mı ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı laswidow

• YMÇ.P. Pilot
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İyi günler arkadaşlar..

Aracım 2004 model 1.4. Fabia .. Aracımın kapılarını içeriden şoför koltuğunun yanındaki kolçaktaki butondan kilitlediğimde tüm kapılar kilitleniyor sol arka kapının kilidi 1.saniye sonra tekrar açılıyor.

Kapıyı anahtar kumandası ile kilitleyince hepsi kilitleniyor açılma olmuyor ..

Dün arabayı bıraktığımda hiçbirşey yoktu, sabah bu problem var..  durduğu yerde sorun mu çıkarıyor anlamadım :)

Daha önce böyle bir sorunla karşılaşan oldu mu , ne gibi çözümler var , neler yapabilirim  .. ?

Çevrimdışı onuroktay

• FabiaLovers
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.onuroktay.com
Selamlar hocam

1,2 htp fabia kulalnıcısıyım. AYnı sorun bendede oluyor.

Yağmur birikintisi sert bir yere girip çıkma gibi yerlerde yada Elektriksel problemlerde bu gerçekleşiyor.

Benim araç giderken kapıları kilitliyor, açıyordu. Sebep olarak bunlar ortaya çıktı.

Bir süre sonra kendiliğinden düzeldiğini gördüm.

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı umtdrn

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Fabia'nın klasik problemlerinden bir de budur. Kapılar kendiliğinden açılır kilitlenir vs. Fabia I lerin hemen hepsinde görülmesi kuvvetle muhtemeldir.

Bunu sebebi,  araçtaki comfort modülünun  yaşadığı  " kafa karışıklığı. "

Çevrimdışı maviselx

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Problem bence kapı kilidinde kilidi tamir ettirdiğinizde sorun çözülür. Buna benzer sorunlar kilit tamiri yapılarak hallediliyor.

ozankoz

• Ziyaretçi
Aynı problem babamdaki 2000 model Golf'de var, muhtemelen aynı parçalar kullanılmış iki modelde de. :)

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Golf IV ile Fabia I in dış kapı tutma kolu bile aynı sanırım :-)

Çevrimdışı laswidow

• YMÇ.P. Pilot
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar az önce işten çıktım sanayiye gidecektim. Birkaç  kilitledim açtım kapattım düzelmiş :) nasıl oldu anlamadım .. Hafta sonu sanayiye yinede gitmekte fayda var sanırım ...

Çevrimdışı laswidow

• YMÇ.P. Pilot
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
problem bu sabah yine tekrarladı.. sanırsam gıcıklığına yapıyor ..

Çevrimdışı hakangurler

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
kapıyı anahtarla kitlerken o kapıdaki sese bak önce farklı bir ses veriyorsa elektriksel kapı elektriği bi alıyor bi almıyor. zamanla kilitli kalmayada başlayabilir. acil bir durum değil maddi sıkıntın varsa acele etme idare eder kafasına göre arada yapacaktır. Sıkıntı eğer elektriksel ise ve zamanı uzatırsan ve hiç gitmez ise kapı kilitli kalır ve açarken ustalar tamir için çok uğraşırlar yani işcilik... diğer ihtimalse oksitlenme olabilir. Benim fabiada sağ arka kapı yapıyor dediğini kendi kendine açıyordu şimdi kapı kilidi tüm kapılar açılıyor. o kapı kilitli kalıyor içten açıyorum. Bazende kendiliğinden düzeliyor... dediğim gibi dışardan anahtarla kilitlerken sesi bi kontrol et farklı bir ses alırsan eğer elektriksel...

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
kapı kilitleri en büyük kronik sorunları bu araçların. bir gün sinirlenip çin malı merkezi kilit takıcam bozulursa çin malıydı hiç değilse diyeceğim o raddeye geldim artık.

kilitten olabilitesi de var ama çok düşük ihtimal. kilide elektrik vermedikten sonra neden kilitlesin? durduk yerde de elektrik gelmez. elektriği verme emrini de konfor modülü veriyor. konfor modülüne bir bakmakta fayda var öncelikle.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kapı körüklerinden olma olasılığı da fazla, körükler çıkarılıp, kablolarda kırılma, geçiş soketlerinde korozyon aranmalı...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı umtdrn

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Daha önce de yazdım ama pek dikkatini çekmedi konu sahibi arkadaşın. Genelde, kapı, kilit , çukur , yağmur gibi sebepler üzerinde duruluyor.

Arkadaşlar bu sorun yüksek ihtimalle konfor modülünden kaynaklanır. Yani Fabia I in kronik problemlerinden biri bu.

Ayrıca bu parçadaki olası arıza başka sistemlere de etki edecektir. En çok görülen aksaklık kilit sisteminde yaşanır.

Konfor modülünü tamir edenleri duydum, ne kadar sağlıklı ve başarılı bir sonuç alnır bilemem.. Parça değişecekse fiyatı bilmemekle beraber nereden baksanız 400-500 tl gibi bir fiyatı vardır..

Ben bu sorunu 3 senedir yaşıyorum . Yaptırmadım , kapıların kilitleri açılıp kapanıyor kendi kafasına göre. Alıştık , şimdilik başka problem yok ...

Çevrimdışı laswidow

• YMÇ.P. Pilot
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yorumlarınızı okudum arkadaşlar , halen sanayiye gidipte sorunun ne olduğuna baktırmadım.. öylece biniyorum. Kapıyı anahtarla veya anahtar kumandasından kilitleyince kilitleniyor ancak kapı kolundaki düğmeden kilitleyince kilitleniyor sol arka kapı tekrar 1 saniye sonra geri açılıyor. Lidyalıların bulduğu parayı bende bulursam sanayiye gideceğim İnşallah  :)

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar bende vag-com ile tarama yaptırınca şu hatalar çıkıyor kilit mekanizmasında birşey yok ama çalışıyor sorun sizce neden olabilir ?

-------------------------------------------------------------------------------
Address 17: Instruments        Labels: 1U0-920-xxx-17.lbl
   Part No: 1U0 920 811 B
   Component: KOMBI+WEGFAHRSP VDO V07  
   Coding: 19113
   Shop #: WSC 31480  
   VCID: 2D51EF3FE7E4E5760F5-5000
   TMBBX21U722644426     SKZ7Z0B1375901

1 Fault Found:
01336 - Data Bus for Comfort System
            80-10 - Single-Wire Operation - Intermittent

Address 19: CAN Gateway        Labels: 6N0-909-901-19.lbl
   Part No: 6N0 909 901
   Component: Gateway K<->CAN    0001  
   Coding: 00006
   VCID: F0EFB64BB056489EE43-5000

1 Fault Found:
01336 - Data Bus for Comfort System
            80-10 - Single-Wire Operation - Intermittent

Address 46: Central Conv.        Labels: 1C0-959-799.lbl
   Part No: 1C0 959 799 B
   Component: 45 Komfortgerát HLO 0003  
   Coding: 00259
   VCID: 3663C05312B2A6AE7EF-4A3A

Subsystem 1 - Part No: 1U4959801D
   Component: 45 Tõrsteuer.FS KLO 0004  

Subsystem 2 - Part No: 1U4959802D
   Component: 45 Tõrsteuer.BF KLO 0004  

Subsystem 3 - Part No: 1U0959811D
   Component: 45 Tõrsteuer.HL KLO 0004  

Subsystem 4 - Part No: 1U0959812D
   Component: 45 Tõrsteuer.HR KLO 0004  

1 Fault Found:
00930 - Locking Module for Central Locking; Rear Left (F222)
            27-10 - Implausible Signal - Intermittent