škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Rapid ortak genel sorunlar ve çözümleri köşesi

saday · 499 · 267730

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı saday

• CABRİO
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: emre0884;528748
Satığımız araçta vardı, forumda paylaşım yaptıktan sonra birkaç kişinin aracında da çıkmıştı hatta video da paylaşmışlardı.

sorunu ve çözümü listeye ekliyorum o zaman.

Çevrimdışı Hydra

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
İlk gelen rapidlerde bu durum oldu diye düşünüyorum.  mesela ben aracı kontrol ettiğimde kullanılan fitilller farklı. videoda izlediğim araçlardaki fitiller farklı idi... sorunu çözmüşler zannedersem. benim aracın gördüğü suyu yağmuru kimse görmemiştir.

Çevrimdışı saday

• CABRİO
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Güncelleme.......

SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ:
1-Kasislerden geçerken aracın esnemesine bağlı kapılardan gelen gıcırtı ve tıkırtı tarzı sesler.
ÇÖZÜM:Özellikle orta direkteki siyah pleksiglass kısma basan kapı fitilleri olmak kaydı ile tüm kapı ve kasa üzerindeki lastik fitilleri silikon sprey ile bir kaç kez spreylemek, yumuşak bir bez ile spreyi fitillere yedirmek, 5-10 dk kurumasını bekleyip kapıları kapatmak.
2-Camları açıp kaparken camların gıcırdaması ve zorlanması.
ÇÖZÜM:Aracı basınçlı su ile özellikle cam yuvalarına iyi su tutarak yıkatın, aracı kuruladıktan sonra tüm camları tamamen açın, pamuk ve toz bırakmayan bir bez ile cam yuvalarını ve keçe fitillerini iyice temizleyin (temizlerken buradan çıkan çamurlara inanamayacaksınız), cam yuvasına bez temiz çıkana kadar uygulayın, sonra camları birkaç kez açıp kapayıp cama bulaşan çamur izlerini temizleyin ve cam yuvalarının temizliğini bez ile tekrar kontrol edin, camları sonuna kadar indirip keçe fitilleri ve cam yuvasını silikon sprey ile birkaç kez spreyleyin, camları açıp kapayın, camlara bulaşan sprey atıklarını temizleyin ve son kez camları kapatın, cam yuvasına silikon sprey sıkıp kurumasını bekleyin, kuruduktan sonra camları açıp kapatabilirsiniz.
3-İç konsol trim sesleri.
ÇÖZÜM:Aracın üfleme ızgaraları ve gösterge paneli bölgesindeki sert plastik kısımlar titreşimden dolayı ses yapmaktadır ve ses tek bir yerden gelmiyor, tespit etmesi ve nokta olarak şurası demek biraz zor, herkeste farklı ızgaradan ses gelebilir, o yüzden tüm trim ve gösterge paneli sökülerek süngerli bant ile izole edilmesi gerekiyor, çok meşakkatli bir iş ve sökerken dikkat etmek gerekir, en ufak bir zorlamada kırılacak küçük noktalar var, ben bir kısmını servise zorla baskı uygulayıp yaptırdım ama gösterge paneli kısmı hala duruyor, o kısmı da kendim yapacağım bir ara.
4-Hoparlörler zayıf ses açınca zırıldama yapıyor.
ÇÖZÜM:Kapı panellerini söküp daha iyi hoparlörler ile değiştirmek.(hoparlörler 6.5" yani 16.5cm dir.)
5-Vag com da açılacak özellik açma.
ÇÖZÜM:Kendiniz kablo ve program temin edebilir yada kablo ve programı olan birine giderek aşağıdaki özellikler açılabilir.
a) Kapıların 15km/sa hıza ulaşıldıktan sonra otomatik kilitlenmesi.
b) Kadran selamlama.
c) Ne kadar yakıt alınacak bilgisinin lt olarak mfd de gösterilmesi.
d) Ön cam ve arka cam sileceklerinin ağlama modunun açılması.
e) Sinyal sayısının 3 veya 5 yapılması.
f) Sis farlarından coming home özelliğinin aktif edilmesi.
g) Kumanda dan kilitleme ve açmada korna çalması.
h) Direksiyon modu seçimi (spor, normal, yumuşak)
ı) Fren disk kurutma.
j) Sert fren de stopların çakar yapması.
k) Sis farları cornering özelliğinin açılması (konfor ünitesine sis farından kablo çekilmesi gerekiyor).
l) Arka cam resistansı ile aynaların aynı anda aktif olması.
6-2015 1.4tdi dsg lerde stop etme problemi.
ÇÖZÜM:Şu an çözüm aşamasında, kaynağın akü olduğu düşünülüyor, çözüm süreci devam ediyor.
7-Dsg 7 şanzımanda kararsızlık ve hafif vuruntular.
ÇÖZÜM: Dsg resetleme, sonuç alınmazsa servise başvurma.
Dsg resetleme;
a)Gaz pedalına son noktasına kadar basın
b)Kontak anahtarını takıp marş konumuna kadar çevirin (marş yapmayın)
c)10-15 sn gibi bekleyin.
d)Kontağı kapatın
e)Gaz pedalından ayağınızı çekin
f)Kontağı çıkarın
g)Aracınızla test sürüşü yapıp durumu gözlemleyin.
8-Kapıların su alması ve içeriyi ıslatması
ÇÖZÜM:Bu çözümü fabia zamanında uygulamıştım ve yurt dışı sitelerde görmüştüm, kısaca anlatayım.
genel de arka kapılar su alır ne hikmetse, kapı panellerinin sökülmesi gerekiyor, paneller söküldükten sonra su tahliye delikleri iyice temizlenip tıkanık olanlar açılır, kapı camlarından giren sular kapı içinden geçerek bu tahliyelerden atılmaktadır, bu geçiş esnasında kapı iç sacında macun ve mastik eksiği olan yerler bulursa kapı döşemesine ve oradanda araç içine sızıntı yapar, genelde çok sağnak yağışlarda ve yıkama sonrasında görülebilir, paneli söktük, tahliyeleri temizledik, sonra kapı sacındaki mastikleri iyice kontrol edip mastiklerin üstüne tekrar siyah oto mastiği çekiyoruz, gözümüze çarpan extra yerler var ise oralarıda tedbir amaçlı mastikliyoruz ve kapı panelimizi tekrar takıyoruz, (eğer bir daha kapı panelini sökmem diyorsanız bir miktar mastikte panel montaj hizasına sıkıp paneli saca iyice yapıştırabilirsiniz).
9-Arka fren balatalarından gelen garç gurç sesleri
El freni çekikken aracınıza inip binerken oluşan esnemeden dolayı ve fren yapıp durma esnasında, yokuş kalkış desteği devredeyken kalkış yaparken arka frenlerden gelen gıcırtı sesi.
ÇÖZÜM:Servise gidildi ve tüm araçlarda bunun olduğu söylendi, sebebi fren balatalarının sert olması ve asbestiçermemesiymiş, daha önceki yıllarda fren balataları asbestli olduğundan daha yumuşakmış ama asbest yüksek oranda kansorejen içerdiği için artık balatalarda kullanılmıyormuş, tek çare yumuşak balata bulup değiştirmek gibi gözüküyor.

Çevrimdışı Hydra

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
şu soruna bi deneme yaptım

ÇÖZÜM:Kapı panellerini söküp daha iyi hoparlörler ile değiştirmek.(hoparlörler 6.5" yani 16.5cm dir.)

http://vid774.photobucket.com/albums/yy27/ikurtay/6C2D7635-7ACB-488C-A4DA-E0D1B13831BB_zpsisdxw2ah.mp4
« Son Düzenleme: 22 Ağustos 2015, 10:28:05 Gönderen: Hydra »

Çevrimdışı saday

• CABRİO
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Hydra;528914
şu soruna bi deneme yaptım

http://vid774.photobucket.com/albums/yy27/ikurtay/6C2D7635-7ACB-488C-A4DA-E0D1B13831BB_zpsisdxw2ah.mp4

Hotel california sevdiğim bir parça ama bu düzenleme için bence daha fazla bass ve tiz içeren bir parça seçip ayar yapsan daha iyi olur, sonuçta hoparlörün marifeti böyle parçalarda belli oluyor, örn:  Oriental Poisonbaby Brown gibi biraz hareketli bişey de denesen.

Çevrimdışı korhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bir de benim ses ayarları sizinkinden farklı ekranda.
zaten öyle çabuk zırıldama yapmıyor , ben gerçekten biraz fazla "sesli" dinlediğim için hoparlörleri değiştirmeyi hatta belki küçük bi anfi düşünüyorum. Gerçi elimde bir adet koltuk altı slim subwoofer var dahili anfili eğer çıkışları yanmamışsa onu taktırabilirim.

Çevrimdışı saday

• CABRİO
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: korhan;528929
bir de benim ses ayarları sizinkinden farklı ekranda.
zaten öyle çabuk zırıldama yapmıyor , ben gerçekten biraz fazla "sesli" dinlediğim için hoparlörleri değiştirmeyi hatta belki küçük bi anfi düşünüyorum. Gerçi elimde bir adet koltuk altı slim subwoofer var dahili anfili eğer çıkışları yanmamışsa onu taktırabilirim.

Zaten bende de parçasına göre değişiyor durum, 320kbps parçalarda daha iyi  ama 128 ler hemen patlıyor.

Çevrimdışı korhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
acaba arka kolonlar için kapı içini söken oldu mu , tecrübe paylaşabilir mi ?

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Acaba sizlerinde aracı ilk çalıştığında motor soğukken 1100 mi çalışıyor. Yoksa benim araçta mı sorun var. Ayrıca 20 sn sonra 800 devire düşüyor.

Çevrimdışı Hydra

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: saday;528927
Hotel california sevdiğim bir parça ama bu düzenleme için bence daha fazla bass ve tiz içeren bir parça seçip ayar yapsan daha iyi olur, sonuçta hoparlörün marifeti böyle parçalarda belli oluyor, örn:  Oriental Poisonbaby Brown gibi biraz hareketli bişey de denesen.

Fatih parçadan ziyade araçlara koyulan hoparlorler biraz daha profesyonel olmadığı sürece (infinity, Bose, Bang & olufsen, vb) bildiğin standart 8-10 watt değerinde koyulan hoparlorlerden alacağın ses budur. istersen daha yüklü bas tiz olsun istersen standart müzik olsun. Müzik dinlerkende gerçek tını'ları yakalayabileceğin konumda ses ayarlarında zaten hepsinin 0 modda olmasıdır. orda sana en iyi tını'yı veren hoparlor zaten en kaliteli hoparlordur.

Çevrimdışı Hydra

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 09fabia;528941
Acaba sizlerinde aracı ilk çalıştığında motor soğukken 1100 mi çalışıyor. Yoksa benim araçta mı sorun var. Ayrıca 20 sn sonra 800 devire düşüyor.

Benzinli Atmosferik ve turbo araçlarda dahil olmak üzere ilk çalıştırmada 10-20 sn arası 1000-1200 devir arası çalışma süresi vardır.

Çevrimdışı saday

• CABRİO
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 09fabia;528941

Hava serinse ve araç 1 gün gibi bir süredir çalışmamışsa 1000-1200d/dk da çalışmaya başlar, hava durumuna göre süresi değişmek kaydı ile 750d/dk rölanti devrine düşer, bu aralar benim araç ilk kontakta 850-900d/dk arasında başlayıp kısa sürede 750 ye düşüyor, havalar sıcak olduğu için (motor suyu sıcaklığı çok soğuk olmadığından), kışın hava şartlarına göre durum değişir, 1200 ile başlar 750 ye düşmesi uzun sürer.