škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.4 16v 30 kuruş yakıyor.(lpg=2 tl)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı varadin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ukalabukalemun;494871
forumdaki ustalar daha iyi bilir ama tahminimce egr bu lambayı yakıyor. Sönme işlemi beyinden otomatik olur yada siz vagcom a bağlatıp sildireceksiniz.

bu egr dediğiniz valf mi sensör mü nedir?
pahalı bişey midir?
motor da bir sıkıntı olacağını sanmam expertize soktuğumda motor %98 çıktı 140 bin olan motorun.

Çevrimdışı ukalabukalemun

• Beyaz İnci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Egr valfdir. Ama sizi yanlış bilgilendirmek istemem. DDŞ arkadaşımız bu konuda bilgili biri.Yada sıkıntınızı arama motoruna yazarsanız çözümleri ile ilgili bir çok yazıya ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Çevrimdışı varadin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ukalabukalemun;494891
Egr valfdir. Ama sizi yanlış bilgilendirmek istemem. DDŞ arkadaşımız bu konuda bilgili biri.Yada sıkıntınızı arama motoruna yazarsanız çözümleri ile ilgili bir çok yazıya ulaşabilirsiniz. Geçmiş olsun.

tamam teşekkürler...:ok:

Çevrimdışı asigolu

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
arıza lambanın yanma sebebi gaz sistemin olabilir iyi bir usta bağlantıları kontrol ederse iyi olur. fazla yakma sebebine gelince benimde ilk aldığım zamanlar araba çok fazla yakıyordu bir sibop ayarı yapıldı çok şükür yakıt sıkıntısı kalmadı.

Çevrimdışı varadin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: asigolu;495050
arıza lambanın yanma sebebi gaz sistemin olabilir iyi bir usta bağlantıları kontrol ederse iyi olur. fazla yakma sebebine gelince benimde ilk aldığım zamanlar araba çok fazla yakıyordu bir sibop ayarı yapıldı çok şükür yakıt sıkıntısı kalmadı.

bugün gittim yağ,yağ filtresi,hava filtresi ve polen filtresi değişti. Usta arıza lambasına baktı. Egr valf ve müşüründen olduğunu söyledi bilgisayara bağlayıp.
Ama bilmem lpg sistemi, egr valfin bozuk olarak gösterir mi? Adam hakkaten bilgisayarda gösterdi bozuk diye. Sonra söndürdü lambayı fakat motoru stop ettim biraz zaman geçti yine yandı. Bir de usta egr nin yakıtı da etkileyebileceğini söyledi. Böyle bişey olabilir mi?

Çevrimdışı asigolu

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
evet egr valfi de yakıt sarfiyatını etkiliyor diyebiliyorum ama etkisi bu derece olur mu bilemem ben dediğim gibi sibop ayarı sonrası rahat etmiştim şimdi yakıt tüketim durumum çok iyi çok şükür.

Çevrimdışı varadin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: asigolu;495102
evet egr valfi de yakıt sarfiyatını etkiliyor diyebiliyorum ama etkisi bu derece olur mu bilemem ben dediğim gibi sibop ayarı sonrası rahat etmiştim şimdi yakıt tüketim durumum çok iyi çok şükür.

evet ustada önceki sahibi motora hararet yaptırmış dedi. Motor biraz sesli sanki biraz vuruntulu çalışıyor gibiydi. Belki de sibop ayarındandır. Aklımın bir köşesinde dursun teşekkürler. Gittiğim usta da aynı kasa varmış 80 küsür bg olanından,2007 model. Baya bir söyleştik.

Çevrimdışı blauzahn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: chemistanbul;494742
babamda 2001 model 1,3 felicia var.
eskiden ki bi ara gazın 3 tl ye yaklaştığı zamanlarda bile bir depo gaz ile (33 lt) 380 km kullanıyordu.ama nedense son zamanlarda önce 270 km ye düştü kullanım.şimdi 170 km ye düştü.
gazda aerosol karıştırıyorlarmış.bunu da dikkate alın derim.
yavaş yavaş seçenekleri deniyoruz.
öce arabaya bakım yaptırdık.
sonra gaz ayarı.
şimdi gazcıyı değiştirdik. bakalım bir iki depo kullandıktan sonra  durum ne olacak.

bunları (gaz ayarı gaz kalitesi vb) görünce dizel aldığıma şükrediyorum. cumartesi pazar kağıthane-gebze-kartal arasında yaklaşık 200 km yol yaptım.biraz dikkat ettim.100 km hızla sürdüm ortalama. ortalama yakıt değeri 3,9lt. yani 14kr. çıktı.
bundan iyisi şamda kayısı :D

size tavsiyemde aşama aşama etkenlere yönelik iyileştirme yapın babam gibi. eminim faydası olacaktır.

Hocam ben de bunu söyleyecek birini arıyorum. Favorit-Felicia kısmına açmıştım yakıt sıkıntısı diye. Geçen sene kış gaz 3 e yakın olduğu dönemlerde 26 lt gaz ile 290 km.leri gördüğüm oluyordu. Şu anda aynı gaz aynı şartlar aynı yol 200 km.yi zor gördüm. 6.5 lt yaktığım ş.dışı seyehatimi ucuzlayan aynı gaz ile bu sefer 9 lt yakarak tamamladım. Hep aracımda aradım sıkıntıyı. Lpg beynini dağıttım temizledim. Hava ayarını yeniledim. Sübap ayarı yaptım 3 sefer (çekişine göre 0.20 ile 0.25 aralığında). Sonra gazı değiştirdim ama kullandığım gaz ise çok bilindik ve kaliteli bilinen gazdı. Şimdi kullandığımda yine bol kullanılan ve reklamları olan marka. Yalnız şu an daha iyi. O gaza tekrar dönmem mümkün değil. Felicia kısmındaki konuma bir iki şey karalarsanız çok memnun olurum.

Çevrimdışı ihsan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: varadin;494849
pazar olabilir belki. Saati konuşabiliriz. Eğer sizin için de uygun ise.

hocam eger bulusma olursa bende varım . hatta bulusma kısmına bı bursa bulusması konusuda acalım ne dersınız

Çevrimdışı varadin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ihsan;495236
hocam eger bulusma olursa bende varım . hatta bulusma kısmına bı bursa bulusması konusuda acalım ne dersınız

olur tabi ki açalım bir konu tüm Bursa'lı arkadaşlarla buluşalım. Çay bahane muhabbet şahane olacağını düşünüyorum.
saygılar...

Çevrimdışı varadin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: varadin;495100
bugün gittim yağ,yağ filtresi,hava filtresi ve polen filtresi değişti. Usta arıza lambasına baktı. Egr valf ve müşüründen olduğunu söyledi bilgisayara bağlayıp.
Ama bilmem lpg sistemi, egr valfin bozuk olarak gösterir mi? Adam hakkaten bilgisayarda gösterdi bozuk diye. Sonra söndürdü lambayı fakat motoru stop ettim biraz zaman geçti yine yandı. Bir de usta egr nin yakıtı da etkileyebileceğini söyledi. Böyle bişey olabilir mi?

arkadaşlar bu işlemler için 50 lira verdim. Yağ ve filtrelerin değişimi için sizce bu işçilik fiyatı normal mi? Yoksa bize giydiriyorlar mı? Adam işin ehli gibi geldi bana belki de normaldir.

saygılar...

Çevrimdışı serkan_4234

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
50 TL işçilik fazla. 60 bin bakımında yağ, polen,yağ,hava filtreleri ve bujileri degistirdim 25 TL işçilik vermiştim. Bu işlemler için 20 liradan fazlası sanayide bence fazla. Tabi ustanız tanıdık değilse 2 katını ister malesef.

Çevrimdışı alperen

• S E A T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: varadin;495323
arkadaşlar bu işlemler için 50 lira verdim. Yağ ve filtrelerin değişimi için sizce bu işçilik fiyatı normal mi? Yoksa bize giydiriyorlar mı? Adam işin ehli gibi geldi bana belki de normaldir.

saygılar...

Çok yüksek. Hadi yağ değişimine 20 desek -ki o kadar fazla bile- filtreyi çıkarıp takıyor. Filtre grubunu kendin bile değiştirebilirsin elin yatkınsa.

Çevrimdışı varadin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: alperen;495373
Çok yüksek. Hadi yağ değişimine 20 desek -ki o kadar fazla bile- filtreyi çıkarıp takıyor. Filtre grubunu kendin bile değiştirebilirsin elin yatkınsa.

neyse birdahakine ona göre gideriz biz de. Faiş fiyat almışsa çıkar biryerden önemli değil.
« Son Düzenleme: 01 Şubat 2015, 16:43:22 Gönderen: varadin »

Çevrimdışı biHEmta

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bahsettiğiniz işleri benim tanıdık ustam bedavaya yapıyor. sadece malzeme parası veriyorum. dışarda 20-30 tl ye yapılacak işler sizden fazla almışlar.
peki bu işlemlerden sonra yakıt değerlerinde bir değişiklik gözlemlediniz mi?
en son ki ölçümümde 1.4 101 hp aracımda tamamı şehir içi üstelik sürülen mesafe çok kısa olmasına rağmen 2.32 den 60 tl lik gazla 260 km yol yaptım 20 kmsi benzinle gidildi. şehir içi 25 kuruşa tekabül ediyor. çok afaki farklar yok ufak farkta da sürüş tarzı çevresel faktörler veya araçtaki problemler  etkili olabilir.