škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Alttan gelen ilginç takırtı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı blackemre

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
İyi günler biraz uzun olacak.1 hafta öncesinde 35 km Ankara'dan ilçeye gittim.Tam eve varıyordum ki direksiyon sağa sola doğru dönmeye alttan da vurmaya başladı.Ben balans bozuldu herhalde dedim.Ertesi gün tekrar araca bindim ve sağ taraftan bir tıkırtı,metalin sürtünmesi şeklinde ses duydum ve direksiyon tekrar aşırı derecede titremeye başladı.Ben biraz panik yaptım yavaşlayıp durayım dedim ve küt küt diye çok güçlü bir ses geldi ve direksiyon yine titreyerek  stop ettim aracı.Korkumdan aracı evin önünde 3 gün beklettim.3 gün sonra aracı Şaşmazdaki ustaya götürmek üzere tekrar çalıştırdım ve 39-40 km kadar direksiyon sağa sola kuvvetli bir şekilde çekerek ecel terleri dökerek  dura dura ilerledim.Şaşmaza zor geldim.Ustaya derdimi anlattım.Aracı kaldırdık baktık.Bir şey yok dedi.Beraber araca bindik test amaçlı 20 km kadar sürdük hiçbir ses ,direksiyon titremesi falan olmadı.Ustada hiçbir sıkıntı çıkarmadı araç.Bu durumda bir şey yapmak gereksiz dedi.Bir daha olursa getir,bırak dedi.Bugün Ankara trafiğine girdim ne bir titreme oldu ne de bir ses.Bu durumdan bir şey anlayan var mı?Ben aks lalesinden şüpheleniyorum.

Çevrimdışı laswidow

• YMÇ.P. Pilot
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ustayı görünce korkmuş sanırım :) şaka bi yana tablalar, tabla burçları , rotlar , rot kolları , rot başları ve körükleri, direksiyon mili ve tertibatının tümden bi kontrolden geçmesi sizin için daha hayırlı olur . Benim araçta böyle birşey hiç başıma gelmedi ancak bende çukurlara girince arabanın içinde bariz deprem oluyor paldır küldür girip çıkıyorum ustalar bakıyor bişey bulamıyorlar.. Birde farklı usta deneyin derim ...

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aglanacak hale gulmek gerekir gercekten traji komik bir durum olmus gecmis olsun. Yapilacak en guzel sey o arabanin kafasina sikmak sanirim :)

Sakasi bir yana direksiyon pompaniz ve kutunuzda birseyler ters gidiyor olabilir. Araciniz kac model? 2004 modele kadar olanlarda kronik direksiyon sorunlari mevcut 2004den sonra duzelttiler sikintiyi. Cunku on duzende bir sikinti olsa kendi kendine duzelemez. Ya da bir diger tahminim tas gibi bir cismin altta aksn oraya ya da rot koluna falan sikistigi yonunde (sikisacagi pek de bir yer yok ama olur mu olur sans)

Yerinizde olsam bir sure daha boyle kullanir tecrube ederim. Tekrarlamazsa nedenini hic bir zaman ogrenemeyecegimiz gizemli ve anlik bir olay olmus demektir. Tekrarlarsa da ustaya (ki su an farkettim kendisi dayim olur :D Atilla Ensari'ye selamlar) birakin araci.

He simdi bir de soyle bi durum var. Dayimin karizmasini gorunce dizlerinin bagi cozulmustur aracin korkusundan toparlanip kendine gelmistir. Sikca yasadigimiz bir durum :D

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sağa sola dönüşte takırtıyı genelde aks kafası yapar ama o da yapmaya başladı mı sürekli yapar sizin sorununuz direksiyon kutusu yada pompası ile ilgili olabilir.Aynı zamanda direksiyon hidroliğinide kontrol ettirmenizi öneririm

Çevrimdışı blackemre

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;494494
Aglanacak hale gulmek gerekir gercekten traji komik bir durum olmus gecmis olsun. Yapilacak en guzel sey o arabanin kafasina sikmak sanirim :)

Sakasi bir yana direksiyon pompaniz ve kutunuzda birseyler ters gidiyor olabilir. Araciniz kac model? 2004 modele kadar olanlarda kronik direksiyon sorunlari mevcut 2004den sonra duzelttiler sikintiyi. Cunku on duzende bir sikinti olsa kendi kendine duzelemez. Ya da bir diger tahminim tas gibi bir cismin altta aksn oraya ya da rot koluna falan sikistigi yonunde (sikisacagi pek de bir yer yok ama olur mu olur sans)

Yerinizde olsam bir sure daha boyle kullanir tecrube ederim. Tekrarlamazsa nedenini hic bir zaman ogrenemeyecegimiz gizemli ve anlik bir olay olmus demektir. Tekrarlarsa da ustaya (ki su an farkettim kendisi dayim olur :D Atilla Ensari'ye selamlar) birakin araci.

He simdi bir de soyle bi durum var. Dayimin karizmasini gorunce dizlerinin bagi cozulmustur aracin korkusundan toparlanip kendine gelmistir. Sikca yasadigimiz bir durum :D

Atilla abi yoktu gittiğimde,diğer arkadaşla beraber kaldırıp baktık araca.Görünürde bir şey yoktu.Araç 2005 model.Olay anlık bir olay olmadı.2 gün üst üste direksiyonun sağa sola hızlı hızlı sirkeleyerek çekmesi ve beraberinde kütür kütür alttan gelen ses.Araçta arkadaşta vardı ve büyük bir panik yaşanmasına neden oldu.3 gün öylece kullanmadan bıraktım.3.gün şaşmaza Atilla abiye götüreyim dedim ve 40 kmyi ecel terleri dökerek titrek direksiyonla ve gacırtıyla yaptım.Arkadaşla 15-20 km kadar Ankara turu yaptık hiç ses ya da titreşim olmadı çok ilginç.Herhalde kaldırıp baktığımızda takılma falan varsa gitti diye düşünüyorum.Ama hafta içi Yüce otonun yolunu tutacağım gibi gözüküyor.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Araba dukkandan iceri girince ici bi hos olmustur zaar :) bilemiyorum da bence sikinti yoksa sadece bunun icin gitmeye gerek yok bence :)

Çevrimdışı blackemre

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;494498
Sağa sola dönüşte takırtıyı genelde aks kafası yapar ama o da yapmaya başladı mı sürekli yapar sizin sorununuz direksiyon kutusu yada pompası ile ilgili olabilir.Aynı zamanda direksiyon hidroliğinide kontrol ettirmenizi öneririm

Direksiyon uyarı lambası yanmadı.Ayrıca sağa sola döndürürken tık tık diye arızanın göstergesi olan seste gelmedi.Ses direk alt sağ tekere yakın yerden geldi.İki metalin birbirine değme sesi geldi uzun süre.Sert bir titreşim.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Biseyler takildi muhtemelen. Keske olay aninda egilip baksaydiniz ;)

Çevrimdışı blackemre

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;494515
Biseyler takildi muhtemelen. Keske olay aninda egilip baksaydiniz ;)

Yine araca bindim test ettim.Direksiyon titremesi,sağa sola çekmesi durmuş.Direksiyon normale dönmüş.Aşağıdan gelen takırtı çok azalmış.Yarın tam olarak test edip sıkıntı varsa dayını ziyarete gideceğim,çayını içeceğim anlaşılan.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Cok tuhaf. Turgay usta bi baksin olmadi rotcu emin abi de bi baksin hemen tesbit edemezlerse.

Çevrimdışı blackemre

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bugün itibariyle Batıkent-Kazan'a gidiş ve geliş yaptım .Toplamda 68 km kadar yol yaptım,en ufak bir ses ya da direksiyon titremesi olmadı.Ama içim hala rahat değil ya yine olursa diye.

Çevrimdışı EMİR_EFE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: blackemre;494568
Bugün itibariyle Batıkent-Kazan'a gidiş ve geliş yaptım .Toplamda 68 km kadar yol yaptım,en ufak bir ses ya da direksiyon titremesi olmadı.Ama içim hala rahat değil ya yine olursa diye.

Geçmiş olsun. Kısa mesafe ve yavaş hızlarda durmanız ve aracı kontrol edebilmeniz rahat olacaktır. Fakat Allah korusun yüksek hızlarda başınıza gelmesin komple ön takım gurubunu bir kontrol ettirin derim.

Çevrimdışı blackemre

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: EMİR_EFE;494629
Geçmiş olsun. Kısa mesafe ve yavaş hızlarda durmanız ve aracı kontrol edebilmeniz rahat olacaktır. Fakat Allah korusun yüksek hızlarda başınıza gelmesin komple ön takım gurubunu bir kontrol ettirin derim.

Sağolasın.Şimdi beklemedeyim.En ufak bir ses ya da direksiyon titremesinde hemen sanayiye gideceğim.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben hala birseyin takilmis oldugunu dusunmekteyim

Çevrimdışı laswidow

• YMÇ.P. Pilot
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;494643
Ben hala birseyin takilmis oldugunu dusunmekteyim

olabilir araya çakıl toz vs bişey girmiş olabilir . Ben derimki 50-60 km hıza çıkıp ani bi fren denemesi sorunu ortaya çıkarabilir.