škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

ASR'yi ne zaman?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şu ASR denen mereti hangi durumlarda devre dışı bırakmalıyız?

Malum olduğu üzere karı-buzu yoğun bir kış yaşıyoruz. Örneğin buzlu yola çıkmadan önce mi ASR'yi iptal edeceğiz; yoksa araç patinaja düştüğünde mi?

Çevrimdışı dtghost

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
bildiğim kadarıyla asr hiçbir zaman kapatılmamalı. Sadece araca zincir takıldığı zaman devre dışı bırakılmalı

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
TCS, normal olarak daima devrede olmalıdır. Sistemin sadece aşağıdaki durumlarda devre dışı bırakılması mantıklıdır:
› Kar zincirleriyle sürüş sırasında.
› Derin kar üzerindeki veya çok gevşek zemindeki sürüş sırasında.
› Kara/çamura saplanan aracın „kurtarılması“.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı kace

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
asr nerden devre dışı bırakılıyor

Çevrimdışı kace

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
octavıa A 7 lerde asr nerden devre dışı bırakılıyor

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Car menüsünde ayar var sag alt köşede. Oraya girince en üstte olması lazım.

Çevrimdışı kace

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Hiç lazım olmadığı için kurcalamamıştım teşekkürler

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben de hiç kurcalamamıştım doğrusu.

Dün şurada http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=29271&page=2 mehmet_01 rumuzlu arkadaşın mesajıyla başlayan tartışmayı görünce aklıma takıldı. "mehmet_01" arkadaş bir yokuşu çıkarken zorlanmış ve bazı arkadaşlar da ASR'yi kapatıp kapatmadığını soruyorlardı :(

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ASR karlı havada işe yarıyor, kaymayı azaltıyor. Ama yine karlı havada rampa bir yerde durup kalkmaya çalışırsanız neden kapatmanız gerektiğini anlarsınız. Araba tırmanacak gibi oluyor ama ASR köstek oluyor resmen.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Toygar;492248
Ben de hiç kurcalamamıştım doğrusu.

Dün şurada http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=29271&page=2 mehmet_01 rumuzlu arkadaşın mesajıyla başlayan tartışmayı görünce aklıma takıldı. "mehmet_01" arkadaş bir yokuşu çıkarken zorlanmış ve bazı arkadaşlar da ASR'yi kapatıp kapatmadığını soruyorlardı :(

2 yıl kadar önce bir gün kapalı garajdan çıkarken asr açıktı ve buzlu zemin rampanın yarısında araç patinaja düşmeye başladığı için asr devreye girerek devri düşürdü, ama öyle bir düşürdü ki araç stop edecek konuma geldi, neredeyse rampayı çıkamıyordum, yani o rampa sadece 5 metre daha uzun olsaydı kesinlikle o rampada kalmıştım. Aynı buzlu zemin rampayı asr kapalı çıktığımda ise araç patinaja düşse de ufak direksiyon hareketleriyle çok daha rahat çıkmıştım.

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;492230
TCS, normal olarak daima devrede olmalıdır. Sistemin sadece aşağıdaki durumlarda devre dışı bırakılması mantıklıdır:

› Kar zincirleriyle sürüş sırasında.

› Derin kar üzerindeki veya çok gevşek zemindeki sürüş sırasında.

› Kara/çamura saplanan aracın „kurtarılması“.

Draglar-rollar-drift nightlar ahhh Ender başgann :)

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;492266
Draglar-rollar-drift nightlar ahhh Ender başgann :)

Bu kısmı kullanım klavuzundan kopyala-yapıştır yaptım; haliyle kullanım klavuzu da "normal kullancıcı"lar için olduğundan mütevellit Angara tayfası için ayrıca belirtmek lazım tabii senin dediğin gibi:D

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ASR'yi devre dışı bırakmak bazı durumlarda işe yarıyormuş demek ki... Aydınlatıcı yanıtlar için sağolun arkadaşlar :gaz:

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şöyle bi bakıldığında ne kadar önemli durum varsa ASR kapatılıyor pek mühim bi şey değil bence:D

Çevrimdışı Murat66

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Örnek verecek olursak, sağ kastik buz üzerinde sol lastik kuru asfaltta olduğunda sağ lastik patinaj çekerken sol lastik hareketsiz kalacaktır. Tam da bu durumda asr devreye girer ve hareketsiz kalan sol lastiğe güç vererek onun dönmesini sağlar ve ilerlemiş olursunuz. Eğer ki karlı havada iki lastik birden patinaj çekiyor ve araç boğularak kalıyor ise (özellikle rampa çıkarken) asr yi kapatıp biraz daha zorlayabilirsiniz. Ben aracımda öyle yapıyorum. Yozgatın karı kışı eksik olmuyor.