škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yol Bilgisayarı Tüketim Sapması

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu sabah depoyu doldurdum, sonuç:

Yol bilgisayarına göre ortalama tüketim: 9 lt/100 km.
Depo Hesabına Göre: 442 kilometre yol yapmışım, depo dolana kadar araç 41,22 litre yakıt aldı; buna göre ortalama tüketim 9,325 lt/100 km.

Görüldüğü üzere bir sapma var. %3,6 civarında bir sapma olmuş oluyor neticede.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı Balaban75

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Uzun yol sakin kullanımda yol bilgisayarı az gösteriyor
Şehir içi kısa mesafeli kullanımda yol bilgisayarı fazla gösteriyor..
Sattığım aracımda defalarca denedim bunu..
-Uzun yolda 900 ve 1200 km testinde ;yol bilgisayarı 5.2 lt ,depo ölçümü 5.6 lt idi..sapma:%7.6
-Kısa mesafe kullanım..5+5 km mesafe ve kış mevsimi ;yol bilgisayarı 10,5 lt..depo ölçümü 8,7 lt sapma % 20,6
Sıcak havalarda kısa kullanımda fark azalıyor..Karışık kullanım ne kadar çok ise sapma o kadar azalıyor.Örneğin 100 km şehir içi 300 km şehir dışı kullanımda depo ölçümü ile yol bilg. değerleri birbiriyle neredeyse örtüşüyor.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Balaban75;487008
Uzun yol sakin kullanımda yol bilgisayarı az gösteriyor
Şehir içi kısa mesafeli kullanımda yol bilgisayarı fazla gösteriyor..
Sattığım aracımda defalarca denedim bunu..
-Uzun yolda 900 ve 1200 km testinde ;yol bilgisayarı 5.2 lt ,depo ölçümü 5.6 lt idi..sapma:%7.6
-Kısa mesafe kullanım..5+5 km mesafe ve kış mevsimi ;yol bilgisayarı 10,5 lt..depo ölçümü 8,7 lt sapma % 20,6
Sıcak havalarda kısa kullanımda fark azalıyor..Karışık kullanım ne kadar çok ise sapma o kadar azalıyor.Örneğin 100 km şehir içi 300 km şehir dışı kullanımda depo ölçümü ile yol bilg. değerleri birbiriyle neredeyse örtüşüyor.
Abdurrahman Bey bende de şehir içinde tam tersi durum var. Paylaştığım son depo verileri tamamen şehir içi. Kullanılan yakıtın 2/3'ü sabah 12 km./akşam 12 km.; kalan kısmı ise sabah 6-7 km./akşam 6-7 km. kullanım şeklinde idi. Bu aralar Ankara'da havalar da iyice soğuk bir de. Sabahları genelde en fazla 4-5 derece, akşamları ise 10-12 derece civarı oluyor trafikte olduğum zamanlarda. Yani benim durumda soğuk hava görece kısa mesafe şehir içi kullanımında yol bilgisayarı gerçek değerden daha düşük gösteriyor.

Çevrimdışı 44cihan44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Abdurrahman Bey kısa mesafede yol bılgısayarı 10.5 depo 8.7 cıkıyor dıyorsunuz yanı yol bılgısayarı gercek degerden fazla olcuyor gercekte harcanan yakıt daha mı az oluyor ? tuhaf daha once yol bılgısayarının gercek degerden cok gosterdıgını duymamıstım

Çevrimdışı Balaban75

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;487013
Abdurrahman Bey bende de şehir içinde tam tersi durum var. Paylaştığım son depo verileri tamamen şehir içi. Kullanılan yakıtın 2/3'ü sabah 12 km./akşam 12 km.; kalan kısmı ise sabah 6-7 km./akşam 6-7 km. kullanım şeklinde idi. Bu aralar Ankara'da havalar da iyice soğuk bir de. Sabahları genelde en fazla 4-5 derece, akşamları ise 10-12 derece civarı oluyor trafikte olduğum zamanlarda. Yani benim durumda soğuk hava görece kısa mesafe şehir içi kullanımında yol bilgisayarı gerçek değerden daha düşük gösteriyor.

İlginçmiş..depo dolumu tabanca ilk atış,ikinci atış,depo kapak seviyesi(yakıt görünür seviye) hangisini uyguladınız ?

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Balaban75;487015
İlginçmiş..depo dolumu tabanca ilk atış,ikinci atış,depo kapak seviyesi(yakıt görünür seviye) hangisini uyguladınız ?
Tabanca attıktan sonra doldurtmuyorum hiçbir zaman.

Çevrimdışı Balaban75

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;487017
Tabanca attıktan sonra doldurtmuyorum hiçbir zaman.

Şöyle bir durum var yakıt basınçlı sekilde depoya aktığı için içerde köpürüp tabancayı erken attırabiliyor.İlk atıştan sonra biraz bekleyip 2 atış için devam ettirin.Ben bu durumdan da tam emin olamadığım için görünür seviyeye kadar doldurttum bi kaç kere.Yanlız dikkat etmek lazım araç sarsılırsa yakıt kapaktan biraz taşabiliyor

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Balaban75;487019
Şöyle bir durum var yakıt basınçlı sekilde depoya aktığı için içerde köpürüp tabancayı erken attırabiliyor.İlk atıştan sonra biraz bekleyip 2 atış için devam ettirin.Ben bu durumdan da tam emin olamadığım için görünür seviyeye kadar doldurttum bi kaç kere.Yanlız dikkat etmek lazım araç sarsılırsa yakıt kapaktan biraz taşabiliyor
Bahsetmiş olduğunuz durum sözkonusu değil, zira yakıt ibresinden anlayabiliyorum. Birkaç kez dediğiniz durum olmuştu daha önce, yine yakıt ibresinden aslında olması gerekenden daha önce atmış olduğunu anlamıştım.

Çevrimdışı bluevelvet

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar aracım 15bin Kmde. Ortalama yakıt tüketimi 2 yi hiç sıfırlamıyorum. Ancak 2 seferdir kendiliğinden sıfırlanıyor. Bununla birlikte rota2 ve sürüş zamanı2 de sıfırlanıyor. Uzun zaman önce olmuştu. Dün yine oldu. Acaba rota2 veya sürüş zamanı 2 maksimum değere ulaşıp sıfırlandığı için olabilir mi? Başına gelen var mı?

Çevrimdışı 44cihan44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Henuz basıma gelmedı ama galıba her on bın km de sıfırlanıyordu oyle bır durum var yanu

Çevrimdışı ayhank

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Kullanım kılavuzu;
Toplam sürüş hafızası (Hafıza 2)

Toplam sürüş hafızası, herhangi bir sayıdaki münferit sürüşlerden toplam 19 saat ve 59 dakikalık veya 1999 km'lik sürüş mesafesine () kadar olan veya 99 saat ve 59 dakikalık veya 9999 km'lik sürüş mesafesine () kadar olan sürüş verilerini toplar.Öngörülen değerlerden birisi aşılırsa, hafıza silinir ve hesaplama yeniden başlar.Toplam sürüş hafızası, tek sürüş hafızasına karşılık, 2 saatten fazla sürüş kesilmesinden sonra silinmez.Seçilmiş olan hafızanın aşağıdaki değerleri sıfırlanır.Ortalama yakıt tüketimi.Katedilen sürüş mesafesi.Ortalama hız.sürüş süresi.

Çevrimdışı Uğur57

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
bugün kurcalarken dikkatimi çekti maxidot ekranda ayarlar kısmında gösterilecek seçenekler var ya orda "sürüş süresi" kısmı dikkatimi çekti bu bende daha önceden seçili değildi acaba daha önceden var mıydı yoksa ben mi fark etmedim anlayamadım, sizin araçlarda da var mı daha önceden dikkatini çeken falan ?

Çevrimdışı 44cihan44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Surus suresı ekranda hep vardı :) bu arada kıs geldı tuketım sapması degıl cuzdan yanması oldu galıba :) saka bır yana sabah  -6.5 derecede okula gıdıyorum okula vardıgımda motor daha yenı ısınmıs oluyor tuketım genelde 9-10 arası cıkıyor yaptugım yol yaklasık 6 km sızde durumlar nsl arkadaslaar

Çevrimdışı Uğur57

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Unutmuşum demek ki :) ben de kar yağdığından bayadır dokunamadım arabaya ama bugün 70 km falan yaptım ortalama 6.4 idi

Çevrimdışı 44cihan44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Uzun mesafede nırmalde hocam kısa mesafe de alev alev valla :)