škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Piyasanın düşmeye niyeti yok!!!

DuMaN38 · 76 · 15857

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu sene didime giderken aydın-çeşme otobanında tam 200 ü gördüm, o zamanın hediyesi hâlâ duruyor,
hgs kaçak geçiş=33 lira,
çıkıştaki hız kamerası cezası= bilmem kaç lira (300 civarı diye hatırlıyorum) daha ödemedim...
ama olsun, bacanağım 2012 1.6 tdi jettayla arkada kaldı ya, o yeter...bakışını bir görecektiniz...
bu arada çocuklar ve 2 bacanak jettada, hanım ve 2 baldız benim arabadaydı, bu şekilde kurtulmaya çalıştım ama, olmadı...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı DuMaN38

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;485920
Bu sene didime giderken aydın-çeşme otobanında tam 200 ü gördüm, o zamanın hediyesi hâlâ duruyor,
hgs kaçak geçiş=33 lira,
çıkıştaki hız kamerası cezası= bilmem kaç lira (300 civarı diye hatırlıyorum) daha ödemedim...
ama olsun, bacanağım 2012 1.6 tdi jettayla arkada kaldı ya, o yeter...bakışını bir görecektiniz...
bu arada çocuklar ve 2 bacanak jettada, hanım ve 2 baldız benim arabadaydı, bu şekilde kurtulmaya çalıştım ama, olmadı...

Allah korusun Engin abi, aile yanında daha dikkatli olmak lazım...

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Haklısın, arada bir ''yoklama'' adına böyle atractionlar oluyor...
Bu durmlar da dahil olmak üzere risk alan bir yapım yok, yol resmen bomboştu, 3-4 dakika kadar çıktım zaten, motorda gitmez daha fazla...
Hanımlardan kurtulalım derken kendimizden olmak da var işin ucunda...:):)

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;485920
hgs kaçak geçiş=33 lira,
@Engin E,
Aslında konuya devam etmeye niyetim yoktu. Sizinle birlikte 200 km. gören çok olunca duramadım.Hele hele hız kesici iptalide işin içine girince. Bu hız kesici gerekli mi gereksizmi, tartışması bir kenara, bu motorlar 75-86 yada 101 farketmez çok ince siboplu motorlar. Sözde performansı arttırmak için yapıyorlar.Ancak bu arada sibop gövdeside inceliyor.Sibop keçelerininde o oranda daralıp çapının düştüğüde bir gerçek Epey bir araştırdım. Aslında 101'liklerin yağ azaltmasının önüne bu keçelerin değişmesiyle sağlanmış. Bir sıkıntıda şu. Mevcut yağ karterleri 3.5 litrelik ve kullanılan pompada buna göre. 6000 devir civarı ve üzerinde yağ devr-i daimi yetersiz hale geliyor. Bu ise özellikle sibopların yetersiz yağlanmasına neden oluyor. Eski Felicia ve Favoritlerde gaz pedalı altında bir takoz vardı. Ralliciler bu takozu sökerler yağ karterini 4.5 lt. ile değiştirilerdi. İlaveten daha yüksek devirli pompa kullanıyorlardı yada  mevcutta revizyona gidiyorlardı kısaca yağ debisini arttırıyorlardı. Bu dediklerim aşağı yukarı 17-18 sene öncesiydi bazı şeyleri doğru hatırlamıyor olabilirim ama ana fikir doğru.Şimdi nasıl olduğunu tam hatırlamıyorum unuttum Motor üst kapağında sibop yataklarında revizyona gider keçeleri değiştirirlerdi.Doğru hatırlıyorsam ya çift conta kullanıyorlardı yada sibop kapağında da bir revizyon yaparlardı. Bazende 1989 62 BG'liklerin kapağını  kullanıyorlardı kısaca sıkıştırma oranını değiştiriyorlardı.
Özetle, gaz kesicinin iptali deneme amaçlıda olsa sibop kafalarının kopmasına (sibop kesti derler piyasada) yerinden çıkmasına, sibop yakmasına ve sibop gövdesinin eğilmesine kadar, kısaca bu durum yüksek sürratte ortaya çıkarsa motorda duruma göre motor değişimine neden olacak ağır hasarlara neden olabilir. (3-4 sene önce AND' da piston kolu gövdeden çıkmış bir fabia 1 görmüştüm) Özellikle 3 silindirli motorlarda krank-piston açısı ~120 o olduğundan sorun dahada önemlidir. Kısaca ilk arabamda daha ilk uzun yolumda bir TIR' ın altına girmeme neden olacak bu gaz kesme olayı aslında olaydan habersizler için adeta bir ölüm tuzağı olmasına rağmen bir çok üretici motor kontrolunun elektronik olması ve 2-5 kuruş yakıt tasarrufu uğruna (lafın gelişi) sırf ürettikleri motorun  garanti kapsamında olabilecek hasarlarına karşı kendilerini sağlama alma çabasıdır.
İnşallah yeni bir tartışma konusu olmaz, Sadece bildiğimi yazdım.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
+1
dediklerinize katılıyor ve bir kısmını önceden biliyordum...
önceki mesajlarımı okumadım, ama belirttim mi bilmiyorum, bu peak hız değerleri kısa zaman dilimlerinde yapılıyor, 1.2 motoru o hızlarda 10 dakika bile tutmam, tutanlara da önermem...
ben sadece o anlık egomu tatmin ediyor  ve ''o hıza çıktım'' diyorum, o kadar...
tabii ki trafik koşulları da ona göre seçiliyor yanımda yakınımda araç bulunmuyor, hele ki gidiş-gelişli yollarda böyle bir harekete tevessül etmiyorum...
açıklamalar için ayrı teşekkürler...

Çevrimdışı laswidow

• YMÇ.P. Pilot
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;486080
+1
dediklerinize katılıyor ve bir kısmını önceden biliyordum...
önceki mesajlarımı okumadım, ama belirttim mi bilmiyorum, bu peak hız değerleri kısa zaman dilimlerinde yapılıyor, 1.2 motoru o hızlarda 10 dakika bile tutmam, tutanlara da önermem...
ben sadece o anlık egomu tatmin ediyor ve ''o hıza çıktım'' diyorum, o kadar...
tabii ki trafik koşulları da ona göre seçiliyor yanımda yakınımda araç bulunmuyor, hele ki gidiş-gelişli yollarda böyle bir harekete tevessül etmiyorum...
açıklamalar için ayrı teşekkürler...

Aynen hocam zaten 200 km ve üzeri hızlarda yüksek devirde çok fazla durmak bizim arabalara göre değil . Bizimkisi 2-3 dakikalıkda olsa egomuzu tatmin etmek . Yada bu araba yapmaz diyenlere o hızın fotosunu gösterip başaşağı getirmek :)

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu konu da "BASSAM DAAA GİDERDİ" konusuna dönmüş. vay be :)
Demek ki her şöförün benliğinde gizli bir apaçi yatıyor

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Her sürücü bir dönem apaçilik yaşar...önemli olan kalıcı olmaması...

Çevrimdışı axoactive

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar arkadaşlar, fabia'cıların yardımına ihtiyacım var.

2006 model 1.2 75.000'de kazası belası boyası olmayan çok temiz bir fabia buldum, 17.000 TL ye anlaştık gibi. Fiyat iyi bir fiyat mı

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Gayet guzel. Hatta baya guzel. İnce eleyip sik dokuyun dikkatli olun derim

Çevrimdışı axoactive

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Araç tanıdıktan yani yalan dolan olacak bir durum yok bugunde ustaya gösterdim hiçbir değişeni boyası yok dedi 2006 1.2 fabia için çok iyi durumda dedi. Üzerinde servisin taktığı sunroof'ta var. Sadece abs olmamasını eksi olarak söyledi. Abs olmaması sorun olur mu?

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fiyat iyi, benim arabanın boyalı yerleri var, ben o paraya satmam mesela...

ABS ise kimine göre sorun, kimine göre değil, ''ABS yüzünden kaza yaptım'' diyeni de dinledim, ''ABS olsa vurmazdım'' diyeni de...
Sonuçta bence gerekli bir donanım.

Çevrimdışı ukalabukalemun

• Beyaz İnci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Abs olmazsa olmazdır bana göre . Güvenlik paketi olmalı ABs - hava yastığı ... ABS olmasa vurmazdım diyen kişi neye göre bunu söylüyor anlamıyorum.Bu sistem fren anında bile araca yön verme kabiliyeti kazandırır . ABS olmadığında ise işiniz şansa kalmış

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Vallahi abs yok ama sunroof var.. İnsan gercekten hayret ediyor. Yine kelimelerin tukendigi anlardayiz sanirim

Çevrimdışı axoactive

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Sunroof'u sonradan taktırabiliyorsunuz ama abs takılmıyor tabi