škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Şanzımandan gelen sürtünme sesleri videolu

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mtfylmaz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aracım 2013 superb 1.6 tdi dsg 7 ileri Şubat 2014 trafik çıkışlı,henüz 10 BİN KM'de.Geçen gün aracımı kullanırken mekanik aksamında bir 'gıyırtı' sesi duymaya başladım.Bu ses sürekli olmuyor.Aracı şehir içinde seri kullanırken düşük vitesden büyük vitese geçişte duyuyorum.Düşük vites ve düşük hızda kalkış anında  bu 'gıyırtı' mekanik bir şeyin sürtmesi gibi bir şey.Bu durumla karşılaşan başka dsg şanzıman kullanan superb kullanıcıları var mı?Henüz 6 aylık,10 BİN km'de 90 BİN TL tutarındaki bir araçta böyle bir durumu izah etmesi benim için çok zor.
Konuyla alakalı bilgi sahibi forum kullanıcılarından ne yapmam konusunda yardım istiyorum.
Videoya çekip sesi yükledim,aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz.

Şimdiden teşekkür ederim.

https://www.youtube.com/watch?v=YJPwNzDApU8&edit=vd
« Son Düzenleme: 20 Ağustos 2014, 17:56:15 Gönderen: mtfylmaz »

Çevrimdışı alperen

• S E A T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Çok ilginç. Serviste test sürüşü yaptınız mı biriyle? Belki şanzıman yağı kontrol edilebilir. Araç yeni yani çök sinir bozucu :(

Çevrimdışı mtfylmaz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
5 Bin Km'de Ankara And yetkili servisde bu durumu servis yetkilisiyle beraber tespit ettik.Açıklaması şu şekilde:" Bu durum baskı balatayla ilgili.Bu sesin gelmesi şanzımanın ve baskı balatanın işleyişini olumsuz etkilemiyor.Baskı balatada daha önce asbesli malzeme kullanıldığı için daha yumuşak bir materyaldi şimdi yeni modellerde asbes kullanımı yok,bu yüzden siz bu sesi duyuyorsunuz.Zamanla km arttıkça bu ses azalacak ve kesilecek.Tekrar söylüyorum şanzımanın ve baskı balatanın işleyişiyle ilgili hiç bir problem görünmüyor"
Söyledikleri aynen bu şekilde.Bu ses gerçekten sinir bozucu özellikle şehir içinde dur kalklarda sık oluyor onun dışında olmuyor.

Çevrimdışı mtfylmaz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Videodaki çekimde özellikle sesin net gelebilmesi için dur kalk yaptım 3. vitesden sonra problem olmuyor.

Çevrimdışı mtfylmaz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı jesus41

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
buna benzer bir ses benim fabia da olmuştu aracım 2011 1.2 htp düz..metalin metale sürtmesi gibi bir ses iç gıcıklayıcı bile oluyodu.. özel servisteki abimi aradım ilk sorduğu aracın gidişinde bir problem var mı bende yok dedim o zaman mıcırlı yoldan mı geçtin dedi evet dedim o zaman balataların arasına veya tam olarak anlamadığım bir yer daha söylemişti oraya taş sıkışmış o yüzden bu sesi yapıyor demişti..onun tavsiyesi üzerine  aracı yaklaşık 500 m trafiğin müsait olduğu bir yerde geri  viteste kullandım hemde baya hızlı sonra o ses kayboldu.. acaba sizinki de böyle bir durum olabilir mi?

Çevrimdışı mtfylmaz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Şanzıman veya aparatları ile ilgili olduğunu düşünüyorum.Yetkili servis de baskı balatadaki durumdan bahsetmişti.

Çevrimdışı mtfylmaz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
En sonunda yetkili servisdeki arkadas şöyle bir yorum yaptı:"Şanzımanda kavrama noktasıylşa ilgili bir aparat var,buna program set up yapılaınca düzelir"
Benim aracım şu an 13 bin km de 15 bin km bakımıyla birlikte sorunu giderecekler.

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
sanki bilezik dişliye tam oturmuyor gibi bu normal bir ses değil. ilk kalkışlarda gaza fazla yüklenme oldu mu ? yağ eksilmesi olup olmadığını da kontrol etmek gerek.

yazılımla zamanlama düzeltilebilir. bende direksiyon yazılımı yükletdiğimde rot ayarları bozulmuştu. onu da ayarlamışlardı.

Çevrimdışı mtfylmaz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Baskı balatayla ilgiliymiş.Daha çok dur kalklarda meydana geliyor.Kavrama anında oluşan bir durummuş.